01.03.2023 Єдиний унікальний номер 205/4806/22
Єдиний унікальний номер судової справи 205/4806/22
Номер провадження 2/205/476/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2023 року
Ленінський районний суд м. Дніпропетровська в складі головуючого судді Остапенко Н.Г., за участю секретаря судового засідання Шевцової М.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Метробудівська-12» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внескам та обов`язковим платежам на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку та прибудинкової території, -
ВСТАНОВИВ:
05.08.2022 року до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська надійшла позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Метробудівська-12» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внескам та обов`язковим платежам на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку та прибудинкової території.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач є власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 83,7 кв.м., та є співвласником багатоквартирного будинку, в якому в 2016 році створено Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Метробудівська-12» (далі - ОСББ)
Загальними зборами ОСББ від 03.02.2018 року встановлено розмір внесків, що спрямовуються на утримання житлового будинку, у сумі 4 грн. за кв.м. Рішенням від 31.03.2019 року збільшено розмір внесків на утримання житлового будинку до 5 грн. за кв.м. Також зборами встановлено розмір разового внеску з квартири в сумі 5 грн. за кв.м. на благоустрій та переоснащення будинку.
Оскільки відповідач обов`язок щодо сплати внесків не виконує, позивач просить, з урахуванням уточненого позову, стягнути на його користь з відповідача заборгованість по внескам та платежам співвласників об`єднання за період з січня 2018 року по червень 2022 року в сумі 10108,70 грн.
Ухвалою судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 23.08.2022 року. після усунення недоліків позовної заяви, її прийнято до розгляду та відкрито провадження по цивільній справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідач не скористалася процесуальним правом подання відзиву на позовну заяву, а також доказів на підтвердження своїх заперечень, та за відсутності доказів поважності причин неподання учасниками розгляду заяв по суті справи, суд вирішує справу за наявними письмовими матеріалами, що відповідає положенню ч. 8 ст. 178 ЦПК України.
Сторони у судове засідання не з`явилися.
Від представника позивача ОСОБА_2 надійшло клопотання, в якому просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити. Заперечень проти ухвалення заочного рішення не надав.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явилася. Про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином. Про причини неявки суд не сповістила.
Відповідно до вимогст. 280 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності з повідомленням причин неявки, ненадання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до ч.3 ст. 211, ч.4 ст.223, ч.1 ст.280, ст.281 ЦПК України, суд постановив розглядати справу за відсутності відповідача на підставі наявних у ній даних і доказів та ухвалити заочне рішення.
Через неявку в судове засідання учасників справи, судом у відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши наявні в матеріалах справи докази, доходить висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
У ході судового розгляду встановлено, що 01.06.2016 року зареєстрованого Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Метробудівська-12» з основним видом економічної діяльності «Комплексне обслуговування об`єктів» (а.с.10).
Відповідно до Статуту ОСББ (а.с.11-17) об`єднання створене власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 . Метою створення об`єднання є забезпечення і захист співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та Статутом. Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності об`єднання здійснює власними силами (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.
Завданням та предметом діяльності Об`єднання відповідно до його Статуту є забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном, забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами, забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до інформації зДержавного реєструречових правна нерухомемайно таРеєстру праввласності нанерухоме майно,Державного реєструІпотек,Єдиного реєструзаборон відчуженняоб`єктів нерухомогомайнаправо власності на нерухоме майно, а саме квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано за відповідачем (а.с.27). Загальна площа квартири складає 83,7 кв.м.
Відповідно дост. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Отже, відповідач є співвласником багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до Статуту ОСББ сплата встановлених загальними зборами внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами, є обов`язковою для всіх співвласників. Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири, що перебувають у його власності.
Згідно зі Статутом ОСББ співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Протоколом № 1 зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , від 03.02.2018 року вирішено затвердити розмір внесків на утримання будинку 4 грн. за кв.м., а також затвердити разовий внесок з квартири в розмірі 5 грн. за кв.м. (а.с.18-19).
Протоколом № 3 зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , від 31.03.2019 року вирішено підняти тариф на утримання будинку до 5 грн. за кв. м. з 01.01.2020 року (а.с.21-22).
Відповідно до ч. 2 ст.382ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до ч.1 ст.385ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Згідно з ч.1 ст.509ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ч. 2 ст. 509 ЦК України, зобов`язання виникають з підстав, встановленихстаттею 11 ЦК України.
Відповідно до п. 5 та п. 10 ч. 1ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»співвласники зобов`язані виконувати рішення зборів співвласників та своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Відповідно до ч.ч.1-3ст.12Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.
Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до ст.10Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників відноситься до виключної компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, є обов`язковим для всіх співвласників.
Відповідно дост. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11 травня 2018 року по справі № 922/3087/17 і залишається незмінною.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Статтею 16Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» передбачено право об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
На підставі ст.17Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Статтею 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»врегульовано визначення часток внесків і платежів на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна. Так, частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.
Аналогічна правові позиції викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 грудня 2020 року по справі № 910/6471/18 та постанові Верховного Суду від 11.05.2018 року по справі № 922/3087/17.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постановах Верховного Суду від 22.02.2018 № 910/13182/17 та від 22.02.2018 № 910/11312/17 при розгляді справ за позовами ОСББ про стягнення заборгованості по сплаті внесків, Верховний Суд зазначив про те, що обов`язок утримання зазначеного майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. При цьому витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку, витрати на оплату комунальних послуг (централізованого опалення) щодо нього входять до складу витрат на управління багатоквартирним будинком та, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат, розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належної їм квартири нежитлового приміщення) та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно зіст.23Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
У відповідності до ст.ст. 526,530ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином та у встановлені строки відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Як вбачається з розрахунку, наданого позивачем та не спростованого відповідачем, відповідач сплачувала внески на утримання будинку, але не регулярно та не в повному обсязі, внаслідок чого в неї утворилася заборгованість по внескам на утримання будинку за період з січня 2018 року по червень 2022 року в розмірі 9690,20 грн. Також відповідачем не було сплачено разовий внесок на благоустрій та переоснащення будинку в розмірі 418,50 грн. Таким чином, заборгованість відповідача становить 10108,70 грн. (а.с.24-26).
10.02.2022 року позивачем направлено відповідачу вимогу про сплату заборгованості (а.с.30-32). Однак, відповідач вимогу не виконала, заборгованість не сплатила.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про судові витрати у справі, суд керується статтями133та141 ЦПК України.
У відповідності до ст. 133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно дост. 141 ЦПК України, відповідно до якої судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
Враховуючи, що позовні вимоги ОСББ задоволено, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 2 481 грн. (а.с.7).
Крім того, позивач просив стягнути з відповідачів понесені судові витрати на правничу допомогу в розмірі 3 300 грн. Витрати позивача на правничу допомогу в розмірі 3 300 грн. підтверджуються: договором про надання правової допомоги від 24.01.2022 року, додатковою угодою № 8 до договору про надання правової допомоги від 24.01.2022 року, актом виконаних (наданих) послуг від 05.12.2022 року, платіжними дорученнями від 25.01.2022 року та 21.07.2022 року, свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю (а.с.9 63-73). Враховуючи доведеність витрат позивача на професійну правничу допомогу з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3 300 грн.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст. 509,530,526,610,611,625 ЦК України, ст.ст.4,12,13,76-82,133,141,258,263,264,265,273, 279-281, 284 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Метробудівська-12» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внескам та обов`язковим платежам на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку та прибудинкової території задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Метробудівська-12» (код ЄДРПОУ: 40525276, місцезнаходження: м. Дніпро, вул. Метробудівська, буд. 12) заборгованість по внескам та платежам по утриманню житлового будинку та прибудинкової території за період з січня 2018 року по червень 2022 року в сумі 10108,70 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Метробудівська-12» судові витрати: судовий збір у розмірі 2 481 грн., витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3 300 грн., а всього в сумі 5 781 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржувати заочне рішення до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Н.Г.Остапенко
Суд | Ленінський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 01.03.2023 |
Оприлюднено | 27.04.2023 |
Номер документу | 110423367 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Дніпропетровська
Остапенко Н. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні