Рішення
від 24.04.2023 по справі 947/9457/21
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 947/9457/21

Провадження № 2/522/1111/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2023 рокуПриморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого - судді Абухіна Р.Д.,

за участю секретаря судового засідання Кріцької Д.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданнів порядку загального позовногопровадженняцивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Білдінг Україна» про стягнення неустойки та пені за порушення умов договору,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Білдінг Україна» про стягнення неустойки та пені за порушення умов договору.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що 30 серпня 2019 року між ним та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ БІЛДІНГ УКРАЇНА» і Продавець) був укладений Договір № Н/А-3.7.1-б/р купівлі-продажу майнових прав на об`єкт нерухомого майна, а саме апартаменти квартирного типу №3.7.1. загальною площею 134,63 кв. м., розташовані на 7 поверсі 3 секції Об`єкту будівництва (адміністративно-побутова будівля за адресою: АДРЕСА_1 , яка розташована на земельній ділянці кадастровий номер 5110136900:19:002:0007, площею 0,8900 га.)

Відповідно до п. 4.3. Договору, згідно з графіком будівництва запланований термін введення об`єкта будівництва в експлуатацію четвертий квартал 2019 року (тобто, не пізніше 31 грудня 2019 року).

Покупцем, ОСОБА_1 була виплачена грошова сума в повному обсязі, а саме 3 227 173,19 (три мільйони двісті двадцять сім тисяч сто сімдесят три гривні 19 коп.), що еквівалентно - 127898,50 доларів США, що підтверджується квитанціями про оплату сум за Договором.

Проте, всупереч умовам Договору Відповідач отримав Сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта лише 15.02.2021 року, що підтверджується інформацією з Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

При цьому передача майнових прав на об`єкт нерухомості Позивачу за актом приймання-передачі станом на дату подачі позовної заяви ще не відбулася.

Як передбачено п. 7.5. Договору, за прострочення передачі Майнових прав Продавець виплачує Покупцю неустойку в розмірі 0,05% (нуль цілих п`ять сотих) відсотка за кожен день прострочення передачі майнових прав від грошової суми, фактично сплаченої покупцем продавцю за Договором.

Таким чином, на дату видачі Сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта (15.02.2021 року) термін прострочки введення Будинку в експлуатацію Продавцем становить - 321 день. Термін прострочення передання Продавцем майнових прав Покупцю, починаючи з 01 квітня 2020 року, станом на 18.03.2021р. становить - 351 день.

Відповідно до п. 7.6 Договору, у разі прострочення терміну здачі об`єкта в експлуатацію більше ніж на три місяці Продавець оплачує покупцеві пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми вартості договору за кожен день прострочення здачі об`єкта в експлуатацію починаючи з 01 квітня 2020 року (через три місяці після запланованої граничної дати введення будинку в експлуатацію).

Таким чином, загальна сума боргу, за порушення виконання зобов`язань Відповідачем за Договором № Н/А-3.7.1-б/р від 30 серпня 2019 року, станом на 15 лютого 2021 року, становить: 566 368,90 грн.+ 373 847,72 грн.= 940 216,62 (дев`ятсот сорок тисяч двісті шістнадцять гривень 62 копійки).

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 23 червня 2021 року провадження по справі відкрито та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.

25 серпня 2021 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву. Відповідно до наданого відзиву відповідач позов не визнав в повному обсязі. Відповідач вказує, що в Договорі купівлі-продажу майнових прав на квартиру конкретною датою не визначений строк введення о`бєкту будівництва в експлуаацію, замість цього вказана орієнтовна дата, а також те, що здача в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів не належить до цивільно-правих відносин, склад цивільно-правового порушення зі сторони позивача відсутній. Це виключає можливість застосувати до відповідача цивільно-правову відповідальність.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 17 листопада 2021 року підготовче провадження по справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання призначене на 12 квітня 2023 року з`явився представник позивача ОСОБА_2 та представник відповідача Панчощак О.Д.

Представник позивача на задоволенні позову наполягав з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову з підстав зазначених у відзиві на позов.

Суд, заслухавши думки сторін, дослідивши матеріали справи приходить до наступних висновків.

30.08.2019 між позивачем та відповідачем укладено договір № Н/А-3.7.1-б/р купівлі продажу майнових прав та об`єкт нерухомого майна.

Відповідно до пункту 3.1 цього Договору, в порядку, передбаченому цим Договором продавець зобов`язується передати у власність Покупця Майнове право, а Покупець зобов`язується прийняти Майнове право і сплатити Продавцю суму Договору.

Пунктом 3.2. Договору передбачено, що за умовами цього Договору вважається, що Майнове право, як товар, переданий Покупцеві в дату, зазначену в Акті приймання-передачі. В Акті приймання-передачі за договором зазначається дата та факт передачі Покупцеві Майнового права, та факт отримання Покупцем документів, необхідних для оформлення та реєстрації права власності на Новозбудоване майно, як на нерухомість

4.3. Згідно із графіком будівництва запланований термін введення Об`єкту будівництва в експлуатацію - 4 квартал 2019 року;

6.1. Про прийняття Об`єкту будівництва в експлуатацію Продавець письмово і сповіщає Покупця листом (цінним листом або листом на замовлення) або телеграмою на адресу Покупця, вказану в Договорі, протягом десяти робочих днів з дати надання Продавцю документів, що відповідно до вимог законодавства засвідчують прийняття Об`єкту будівництва в експлуатацію та присвоєння Об`єкту будівництва поштової адреси.

6.2. Після сплати 100 % суми Договору та протягом робочих днів з дати надання Продавцю документів, що відповідно до вимог законодавства засвідчують прийняття Об`єкту будівництва в експлуатацію та присвоєння поштової адреси Об`єкту-будівництва, Продавець зобов`язується передати Покупцю Майнові права (за Актом приймання передачі Майнових прав) та інші документи, надання яких є в компетенції Продавця, що необхідні для державної реєстрації Покупцем прав власності на Новозбудоване майно, а Покупець зобов`язується прийняти документи та підписати Акт приймання-передачі Майнових прав відповідно до умов цього Договору. Майнові права вважаються переданими Покупцю у дату, зазначену в Акті приймання-передачі Майнових прав. Майнові права мають бути не обтяжені забороною щодо їх передачі Покупцю.

6.3. Оформлення права власності на Новозбудоване майно Покупця здійснюється з державною реєстрацією прав власності на Новозбудоване майно, як на об`єкт нерухомого майна, в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Згідно ст. 663 ЦК України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Відповідно до п. 7.7. договору Сторони погодились з тим, що вказаний в цьому Договорі запланований термін прийняття будинку в експлуатацію може змінюватися незалежних від Сторін причин, Сторона не несе відповідальності за невиконання та/або неналежне виконання будь-якого зі своїх зобов`язань за Договором якщо доведе, що таке невиконання та/або неналежне виконання було викликано обставинами непереборної сили, та які знаходились поза її контролем.

Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Пунктом 4.3 встановлено, що згідно із графіком будівництва запланований термін введення Об`єкту будівництва в експлуатацію - 4 квартал 2019 року.

Пунктом 7.6. встановленого разі прострочення терміну сдачі Об`єкту в експлуатацію більш ніж на 3 місяці Продавець сплачує Покупцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми вартості Договору за кожен день прострочення сдачі Об`єкту в . експлуатацію, починаючи з 31.03.2020.

Встановлення орієнтовного строку вказує на невизначеність такої істотної умови як строк прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію.

За правилами ст. 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

Згідно ст. 252 ЦК України строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами.

Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Враховуючи викладене, суд вважає, що термін введення Об`єкту будівництва в експлуатацію в Договорі купівлі-продажу майнових прав на квартиру конкретно не визначений, так як вп. 4.3. Договору зазначена не конкретна, а орієнтовна календарна дата введення об`єкта будівництва в експлуатацію.

В ч.ч. 1, 2 ст. 11 ЦК України вказано, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти.

Частинами 1, 2 ст. 509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу.

При цьому, зобов`язання щодо прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію не належить до цивільних відносин, тобто до відносин, за наявності яких передбачена цивільно-правова відповідальність.

В чинному законодавстві України таке поняття як прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію відсутнє.

Стаття 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів.

Частинами 1, 2, 4, 5 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та об`єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. Форма декларації про готовність об`єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Форма акта готовності об`єкта до експлуатації, форма сертифіката, порядок його видачі, розмір та порядок внесення плати за видачу сертифіката визначаються Кабінетом Міністрів України.

Акт готовності об`єкта до експлуатації підписується замовником, генеральним проектувальником, генеральним підрядником або підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), субпідрядниками, страховиком (якщо об`єкт застрахований).

Зареєстрована декларація про готовність об`єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об`єктів, необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об`єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього.

Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об`єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.

Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта є дата реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації або видачі сертифіката.

Механізм прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів визначений Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461 (з наступними змінами і доповненнями).

Згідно п. 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та об`єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації (далі - декларація).

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, а також комплексів (будов), до складу яких входять об`єкти з різними класами наслідків (відповідальності), здійснюється на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації шляхом видачі відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката.

В п. 4 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів встановлено, що надання (реєстрація), повернення (відмова у видачі) чи скасування реєстрації документів, що підтверджують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю, визначеними статтею 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Повноваження Держархбудінспекції здійснюються її апаратом. При цьому реєстрація (повернення, скасування реєстрації) декларації щодо об`єктів, які розміщено на території кількох адміністративно-територіальних одиниць та вплив (відповідно до проектної документації) від діяльності яких після прийняття в експлуатацію буде поширюватися на дві і більше адміністративно-територіальні одиниці, здійснюється безпосередньо апаратом Держархбудінспекції, а щодо інших об`єктів - її територіальними органами за місцезнаходженням таких об`єктів.

Так як прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю, то відносини щодо прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів належить не до цивільно-правових, а до публічно-правових відносин.

Статтею 1 ЦК України встановлено, що цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.

До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.

Викладене підтверджується і судовою практикою Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у справі № 757/39364/15-ц, провадження № 61-5917сво18, постанова від 17 жовтня 2018 року, за касаційною скаргою ПАТ «Холодінгова компанія «Київміськбуд» на рішення Апеляційного суду м. Києва від 17 листопада 2016 року про стягнення з ПАТ «Холдінгова компанія «Київміськбуд» пені за договором купівлі-продажу майнових прав, якою, рішення Апеляційного суду міста Києва від 17 листопада 2016 року про скасування рішення Печерського районного суду міста Києва від 20 липня 2016 року і ухвалення нового рішення про часткове задоволення позовних вимог скасовано, а рішення Печерського районного суду міста Києва від 20 липня 2016 року про відмову позивачу в задоволенні позовних вимог з вищевказаних підстав залишено без змін.

Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відстоках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Положеннями ст. ст. 524, 533-535 ЦПК України передбачено, що грошовим є зобов`язання, яке виражається в грошових одиницях України (грошовому еквіваленті в іноземній валюті), тобто будь-яке зобов`язання зі сплати коштів.

Таким чином, грошовим зобов`язанням є таке правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана сплатити гроші на користь другої особи (кредитора), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Підставою застосування відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 549 ЦК України, є прострочення боржником виконання грошового зобов`язання.

Тобто порушення грошового зобов`язання є невиконання боржником обов`язку сплатити грошові кошти.

Враховуючи, що термін введення об`єкта будівництва в експлуатацію в Договорі купівлі-продажу майнових прав на квартиру конкретною датою не визначений, а вказана орієнтовна дата, а також те, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів не належить до цивільно-правих відносин, склад цивільно-правового порушення зі сторони ТОВ «Вест Білдінг Україна» відсутній. Це виключає можливість застосувати до відповідача цивільно-правову відповідальність у вигляді стягнення неустойки (пені), а тому суд приходить до висновку про відмову в задоволені позову.

Керуючись ст.ст.2,10,12,13,76-81,89,258,263-265 ЦПКУкраїни,суд

ВИРІШИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 доТовариства зобмеженою відповідальністю«Вест БілдінгУкраїна» простягнення неустойкита пеніза порушенняумов договору відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду виготовлений 24.04.2023 року.

Суддя Р.Д. Абухін

24.04.23

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення24.04.2023
Оприлюднено27.04.2023
Номер документу110424446
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —947/9457/21

Рішення від 24.04.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Абухін Р. Д.

Рішення від 12.04.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Абухін Р. Д.

Ухвала від 25.10.2022

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Абухін Р. Д.

Ухвала від 17.11.2021

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Абухін Р. Д.

Ухвала від 23.06.2021

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Абухін Р. Д.

Ухвала від 07.04.2021

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Коваленко О. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні