Справа № 127/30537/22
Провадження 2/127/3968/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
25 квітня 2023 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Борисюк І.Е.,
за участю: секретаря Остапенко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Вищого художнього професійно-технічного училища № 5 м. Вінниці до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького міського суду Вінницької області звернулосьВище художнє професійно-технічне училище № 5 м. Вінниці з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 . 23.04.2017 між позивачем та відповідачем укладено договір на сумісне обслуговування та утримання будинку та прибудинкової території гуртожитку Вищого художнього професійно-технічного училища № 5 м. Вінниці, згідно якого сторони зобов`язуються на сумісне утримання та обслуговування будівлі та прибудинкової території гуртожитку. Позивач надає відповідачу послуги з утримання та обслуговування будівлі та відокремленої частини приміщення гуртожитку, яка належить йому на праві приватної власності та прибудинкової території гуртожитку згідно переліку: прибирання прибудинкової території; прибирання сходових кліток, коридорів, технічних поверхів та покрівлі; вивезення та утилізація твердих побутових і негабаритних відходів; технічне обслуговування внутрішньо-будинкових систем: гарячого та холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення, зливної каналізації; обслуговування вентиляційних каналів; освітлення місць загального користування. Відповідач оплату за житлово-комунальні послуги не вносить, але їх отримує та ними користується. За надані послуги за період з 01.05.2020 по 01.11.2022 відповідач заборгував 32847, 62 гривень. Порушення належного виконання зобов`язання відповідачем має систематичний і неодноразовий характер.
Вищевикладене й стало підставою для звернення позивача до суду із вимогами про стягнення з відповідача на користь Вищого художнього професійно-технічного училища № 5 м. Вінниці заборгованості за надані комунальні послуги станом на 01.11.2022 в сумі 32847, 62 гривень. Також позивач просив стягнути з відповідача на його користь судові витрати.
Ухвалою суду від 17.01.2023 вищевказану заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також, даною ухвалою запропоновано учасникам справи надати суду заяви по суті справи та докази у строк, встановлений судом.
Вищевказане судове рішення позивачем було одержано 19.01.2023, враховуючи положення ст. 128 ЦПК України, що підтверджується довідкою про його доставку до електронної скриньки позивача. (а.с. 39)
З матеріалів справи вбачається, що поштове відправлення із ухвалою суду від 17.01.2023 та копією позовної заяви із доданими до неї документами, направлене відповідачу за адресою його місця проживання (перебування), зареєстрованою у встановленому законом порядку, повернулось до суду із відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Ухвалою суду від 27.03.2023 розгляд справи вирішено провести у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
З матеріалів справи вбачається, що поштове відправлення із ухвалою суду від 27.03.2023 та судова повістка, направлені відповідачу за адресою його місця проживання (перебування), зареєстрованою у встановленому законом порядку, повернулося до суду із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Крім того, судом було опубліковано оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України про розгляд даної справи в суді. Таким чином, суд вжив усіх можливих заходів для повідомлення відповідача про розгляд справи.
У строк, визначений судом ухвалою суду від 17.01.2023, від відповідача відзив на позов не надійшов. Будь-які докази по справі чи клопотання від відповідача, також, на адресу суду не надійшли.
В судове засіданні представник позивача та відповідач не з`явились, хоча відповідно до ст. 128 ЦПК України, були повідомлені належним чином про дату, час і місце розгляду справи. Про причини неявки суду не повідомлено. Таким чином, учасники справи не з`явились в судове засідання без поважних причин. Водночас, в матеріалах справи міститься заява представника позивача про розгляд справи без його участі, в якій зазначено про відсутність заперечень щодо розгляду справи у відсутність відповідача та проведення заочного розгляду справи.
Враховуючи вищевикладене, заяву представника позивача та положення ст.ст. 223 і 280 ЦПК України, суд постановив провести судове засідання у відсутність учасників справи та провести заочний розгляд справи (ухвала суду постановлена не виходячи до нарадчої кімнати та занесена до протоколу судового засідання).
Враховуючи вищевикладене та положення ст. 279 ЦПК, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.
При розгляді справи судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до свідоцтва на право власності на житло від 29.11.2001, виданого виконкомом Вінницької міської ради, відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 . (а.с. 9)
Рішенням Вінницької міської ради від 25.12.2015 № 71, АДРЕСА_2 перейменовано на вулицю Юрія Клена, вказана інформація перебуває у вільному доступі.
23.04.2017 між Вищим художнім професійно-технічним училищем № 5 м. Вінниці та відповідачем укладено договір на сумісне обслуговування та утримання будинку та прибудинкової території гуртожитку Вищого художнього професійно-технічного училища № 5 м. Вінниці. (а.с. 14-17)
Згідно умоввищевказаного договорупозивач тавідповідач,який невизначився зуправителем відокремленоїчастини приміщеннягуртожитку тавиконавцем житлово-комунальнихпослуг самостійно,зобов`язуються на сумісне утримання та обслуговування будівлі та прибудинкової території гуртожитку (п. 1.1. договору). Позивач надає споживачу (відповідачеві) послуги з утримання та обслуговування будівлі та відокремленої частини приміщення гуртожитку, яка належить йому на праві приватної власності та прибудинкової території гуртожитку згідно переліку: прибирання прибудинкової території; прибирання сходових кліток. коридорів, технічних поверхів та покрівлі; вивезення та утилізація твердих побутових і негабаритних відходів; технічне обслуговування внутрішньо-будинкових систем: гарячого та холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення, зливної каналізації; обслуговування вентиляційних каналів; освітлення місць загального користування (п. 1.2. договору). Відповідно до п. 1.5 договору споживач - відповідач по справі забезпечує своєчасну оплату наданих послуг. (а.с. 15)
Судом встановлено, що згідно п. 8.1 договору, у разі коли за місяць до закінчення дії договору однією із сторін не заявлено у письмовій формі про розірвання договору або необхідність його перегляду, цей договір вважається щороку продовженим.
Таким чином, суд дійшов висновку, що на момент виникнення заборгованості, договір на сумісне обслуговування та утримання будинку та прибудинкової території гуртожитку вищого художнього професійно-технічного училища № 5 м. Вінниці був діючим.
Згідно довідки вищого художнього професійно-технічного училища № 5 м. Вінниці № 573 від 01.11.2022 сума боргу по комунальних послугах за період з 01.05.2020 по 01.11.2022 на квартиру АДРЕСА_1 , власником якої є ОСОБА_1 , станом на 01.11.2022 становить 32 847, 62 гривень, з яких:
- за утримання споруд та прибудинкової території 6 050, 94 гривень,
- за опалення 14 968, 15 гривень,
- за гаряче водопостачання 2 477, 28 гривень,
- за холодне водопостачання 2 651, 59 грн.;
- за водовідведення 233, 30 гривень,
- за електроенергію 5 778, 90 гривень,
- за вивіз сміття 687, 46 гривень. (а.с. 10)
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать:
1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно доч.1і ч.3ст.9Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» споживачздійснює оплатуза спожитіжитлово-комунальніпослуги щомісяця,якщо іншийпорядок тастроки невизначені відповіднимдоговором. Споживачне звільняєтьсявід оплатижитлово-комунальнихпослуг,отриманих нимдо укладеннявідповідного договору.
Згідно із Законом України «Про захист прав споживачів» споживач це фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника. Продукція - будь-які виріб (товар), робота чи послуга, що виготовляються, виконуються чи надаються для задоволення суспільних потреб.
Надання послуг позивачем відповідачу підтверджується договором на сумісне обслуговування та утримання будинку та прибудинкової території гуртожитку вищого художнього професійно-технічного училища № 5 м. Вінниці.
Отже, споживач зобов`язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними.
З п. 2.1. і п. 3.2.4 договору на сумісне обслуговування та утримання будинку та прибудинкової території гуртожитку Вищого художнього професійно-технічного училища № 5 м. Вінниці від 23.04.2017 вбачається, що відповідач зобов?язаний оплачувати послуги надані позивачем в повному обсязі та в установлений договором строк, тобто вносити платежі не пізніше ніж до 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно положень ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), відповідно до ст. 610 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
З матеріалів справи вбачається неналежне виконання відповідачем обов`язків щодо оплати наданих позивачем послуг.
Крім того, як вбачається з ЄДРСР, доступ до якого є публічним, рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 09.07.2019 у справі № 127/12302/19, яке набрало законної сили 13.08.2019, було стягнуто з ОСОБА_1 на користь Вищого художнього професійно-технічного училища № 5 м. Вінниці заборгованість за надані комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_3 за період з 01.02.2016 по 01.02.2019 в сумі 19580, 29 гривень.
Відповідачем доводи позивача не спростовано, будь-яких доказів,які бповинні булибути врахованісудом привирішенні даногоспору,відповідачем ненадано.
Судом встановлено, що заборгованість відповідача перед позивачем за спожиті комунальні послуги за період з 01.05.2020 по 01.11.2022 становить 32847, 62 гривень.
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, відповідно до ст. 611 ЦК України.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно із ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно із ч. 1 та ч. 5 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно із ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно доч.1і ч.2ст.77ЦПК Україниналежними єдокази,які містятьінформацію щодопредмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 1 ч. 3 ст.83ЦПК України сторонита іншіучасники справиподають доказиу справібезпосередньо досуду. Позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви, а відповідач - разом з поданням відзиву.
Сторонами по справі у відповідності до ч. 4 ст. 83 ЦПК України не було повідомлено про неможливість подання доказів у встановлений законом строк. Крім того, будь-які інші докази, ніж ті, що були надані позивачем разом із позовом, подані не були. Заяви про те, що доданий до справи або поданий до суду учасником справи для ознайомлення документ викликає сумнів з приводу його достовірності або є підробленим, до суду не надходили.
Будь-які клопотання про витребування доказів по справі в зв`язку з неможливістю їх самостійного надання та заяви про забезпечення доказів до суду сторонами по справі не подавалися.
Суд вважає, що кожна із сторін по даній справі була належним чином поінформована про право надати суду будь-які докази для встановлення наявності або відсутності обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, а також прокоментувати їх. Крім того, сторони по справі не були позбавлені можливості повідомити суду й інші обставини, що мають значення для справи.
Також, судом в ухвалі суду від 30.12.2022 було роз`яснено сторонам по справі наслідки ненадання суду доказів по справі, дії в разі неможливості надання доказів, а також право і порядок звернення до суду із заявами та клопотаннями.
Отже, кожній стороні надавалася розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 ЦК України особа здійснює свої права вільно, на власний розсуд.
Згідно із ч. 2 ст. 13 ЦПК України збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
В даному випадку, суд позбавлений права на збирання доказів по справі з власної ініціативи, що було б порушенням рівності прав учасників судового процесу.
Відповідно доч.2і ч.3ст.12ЦПК Україниучасники справимають рівніправа щодоздійснення всіхпроцесуальних правта обов`язків,передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зп.2,п.4,п.6і п.7ч.2ст.43ЦПК Україниучасники справизобов`язані: сприятисвоєчасному,всебічному,повному таоб`єктивному встановленнювсіх обставинсправи; подаватиусі наявніу нихдокази впорядку тастроки,встановлені закономабо судом,не приховуватидокази; виконуватипроцесуальні діїу встановленізаконом абосудом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Згідно із ч. 4 ст. 12 ЦПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Таким чином, враховуючи вищевикладене та положення ч. 8 ст. 279 ЦПК України, судом досліджуються докази і письмові пояснення, викладені в заявах по суті, в даному випадку пояснення, викладені в позовній заяві, і докази, надані разом із нею.
Суд, дослідивши письмові пояснення, викладені позивачем у позові, оцінивши, відповідно до ст. 89 ЦПК України, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів, наявних в справі, у їх сукупності, враховуючи вищевикладене, прийшов до переконання в тому, що позов підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, а також ст. 16 ЦК України, згідно якої суд може захистити цивільне право або інтерес у спосіб, що встановлений договором або законом, суд приходить до висновку, що в даному випадку існують підстави та необхідність для захисту прав позивача, шляхом стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за надані комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_3 за період з 01.05.2020 по 01.11.2022 в сумі 32847, 62 гривень.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд прийшов до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Судом встановлено сплату позивачем при зверненні до суду судового збору в сумі 2 481, 00 гривень, що підтверджується платіжним дорученням № 220 від 23.12.2022. (а.с. 6)
Враховуючи положення ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 2 481, 00 гривень.
Доказів понесення сторонами по справі інших судових витрат суду не надано.
Враховуючи наведене, керуючись Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 11, 15, 16, 525, 526, ч. 1 ст. 530, ст.ст. 610, 611, ч. 1 ст. 612 ЦК України, ст.ст. 2, 4, 10-13, 76-83, 89, 133, 141, 229, 258, 259, 263-265, 279-282, 284, 289 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вищого художнього професійно-технічного училища № 5 м. Вінниці заборгованість за надані комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_3 за період з 01.05.2020 по 01.11.2022 в сумі 32847, 62 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вищого художнього професійно-технічного училища № 5 м. Вінниці судовий збір в сумі 2 481, 00 гривень.
Заочне рішенняможе бутипереглянуте судом,що йогоухвалив,за письмовоюзаявою відповідача. Заявупро переглядзаочного рішенняможе бутиподано протягомтридцяти днівз дняйого проголошення. Учасниксправи,якому повнезаочне рішеннясуду небуло врученеу деньйого проголошення,має правона поновленняпропущеного строкуна поданнязаяви пройого перегляд-якщо таказаява поданапротягом двадцятиднів здня врученняйому повногозаочного рішеннясуду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду позивачем може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення до Вінницького апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
ОСОБА_1 : ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; місце проживання зареєстроване у встановленому законом порядку: АДРЕСА_3 .
Вище художнєпрофесійно-технічнеучилище №5м.Вінниці: ЄДРПОУ 02539890; місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Лебединського, буд. 13.
Рішення суду складено 25.04.2023.
Суддя:
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2023 |
Оприлюднено | 27.04.2023 |
Номер документу | 110443905 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Борисюк І. Е.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні