Справа № 522/8677/18
Провадження № 1-кп/522/996/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2023 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду у м. Одесі клопотання прокурора Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12018161500000777 від 05.04.2018 про звільнення від кримінальної відповідальності:
ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Севастополь, АР Крим, громадянин України, не працевлаштований, з середньою освітою, неодружений, без визначеного місця проживання, раніше не судимого,
- за вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 15 ч. 1 ст. 185 КК України.
Учасники процесу:
прокурор - ОСОБА_5 ,
захисник - ОСОБА_6
в с т а н о в и в:
Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається.
Під час дізнання встановлено, що 04 квітня 2018 року приблизно о 23.45 годині, ОСОБА_4 , знаходячись неподалік готелю «Мирний», який розташований за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 71А, та являється власністю ТОВ «Інвест-Курорт-1» (код ЄДРПОУ 36436196), та маючи злочинний намір, направлений на таємне викрадення чужого майна, помітив огородження вищевказаного готелю, яке складалось з металевих секцій.
Реалізуючи свій намір на вчинення крадіжки чужого майна та переслідуючи ціль незаконного збагачення, впевнившись що його дії залишаються непомітними для оточуючих, діючи з прямим умислом, з корисливих мотивів, ОСОБА_4 шляхом вільного доступу, підійшовши до металевої секції огорожі готелю «Мирний» зі сторони вулиці Каманіна, та за допомогою металевої ножівки для розпилювання металу, почав розпилювати одну металеву секцію огорожі, яку визначив предметом свого злочинного посягання, та відпиляв фрагмент металевого кута, з якого складалась металева секція огорожі.
Надалі, ОСОБА_4 , продовжуючи свої злочинні дії, направлені на таємне викрадення чужого майна, а саме металевої секції огорожі готелю «Мирний», продовжив розпилювати металеву секцію огорожі, вартістю 950,40 грн., однак довести свій злочинний намір до кінця не зміг у зв`язку з затриманням його працівниками поліції на місці злочину.Таким чином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , обґрунтовано підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.15, ч.1 ст.185 КК України, тобто замах на таємне викрадання чужого майна (крадіжка).
Факт вчинення ОСОБА_4 зазначеного кримінального правопорушення (проступку) підтверджується: заявою про вчинення кримінального правопорушення від ОСОБА_7 від 05.04.2018;протоколом огляду місця події від 05.04.2018; протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 05.04.2018; постановою про визнання та доручення до кримінального провадження речових доказів від 05.04.2018; ухвалою Приморського районного суду м. Одеси (справа № 522/6182/18, провадження № 1-кс/522/6837/18) про арешт майна від 17.04.2018; протоколом допиту представника потерпілого ОСОБА_8 від 25.04.2018; довідкою вартості викраденого майна від 25.04.2018; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 25.04.2018; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 25.04.2018; повідомленням про підозру ОСОБА_4 від 03.05.2018 та 21.09.2022; протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_4 від 03.05.2018 та 21.09.2022.
Під час дізнання встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 2018 року до кримінальної відповідальності не притягувався, відшкодував завдані збитки у повному обсязі, вчинив кримінальне правопорушення, що згідно зі ст. 12 КК України належить до категорії кримінального проступку, за який передбачено покарання у вигляді штрафу до трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арешту на строк до 6 місяців або позбавленням волі на строк до трьох років.
При цьому, відповідно до ст. 106 КК України звільнення від кримінальної відповідальності та відбування покарання у зв`язку із закінченням строків давності до осіб, які вчинили кримінальний проступок, застосовується відповідно до статей 49 КК України та встановлюється строк давності - два роки у разі вчинення кримінального проступку.
Таким чином, відповідно до ст. 49 КК України ОСОБА_4 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Позиція учасника судового розгляду.
Прокурор підтримав клопотання просив звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності та закрити кримінальне провадження.
Захисник не заперечила проти клопотання.
Мотиви, з яких суд виходив при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керувався.
Відповідно до ч. 2 ст. 286 КПК України встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.
Згідно зіст.287КПК Україниу клопотанні прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності вказуються:
1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;
2) анкетні відомості підозрюваного (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство);
3) прізвище, ім`я, по батькові та займана посада прокурора;
4) виклад фактичних обставин кримінального правопорушення та його правова кваліфікація з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання підозри;
5) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, та відомості про її відшкодування;
6) докази, які підтверджують факт вчинення особою кримінального правопорушення;
7) наявність обставин, які свідчать, що особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності, та відповідна правова підстава;
8) відомості про ознайомлення з клопотанням потерпілого та його думка щодо можливості звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності;
9) дата та місце складення клопотання.
До клопотання прокурора повинна бути додана письмовазгода особи на звільнення від кримінальної відповідальності.
Статтею 288 КПК України регламентований порядок розгляду клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності, відповідно до якого: розгляд клопотання прокурора здійснюється у присутності сторін кримінального провадження та потерпілого в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом, із особливостями, встановленими цією статтею.
Суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
У разі встановлення судом необґрунтованості клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності суд своєю ухвалою відмовляє уйого задоволенніта повертаєклопотання прокурорудля здійсненнякримінального провадженняв загальномупорядку або продовжує судове провадження в загальному порядку, якщо таке клопотання надійшло після направлення обвинувального акта до суду.
Так, відповідно до Закону України про кримінальну відповідальність, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили два роки-у разівчинення кримінальногопроступку,за якийпередбачене покаранняменш суворе,ніж обмеженняволі.
Водночас, перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового розслідування або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з`явлення особи із зізнанням або її затримання, а з часу вчинення кримінального проступку - п`ять років. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення кримінального правопорушення минуло п`ятнадцять років. (ст. 49 КК України).
Таким чином, Закон України про кримінальну відповідальність регламентує матеріально-правові підстави, за яких суд може звільнити особу від відповідальності. І найважливішими умовами є строк, який сплинув з моменту вчинення кримінального правопорушення та поведінка особи, яка притягається до кримінальної відповідальності.
Кримінальний процесуальний кодекс регламентує процесуально-правові аспекти застосування норм Закону України про кримінальну відповідальність, у тому числі, щодо звільнення особи від такої відповідальності.
Згідно зі ст. 285 КПК України особі, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, роз`яснюється право на таке звільнення.
Підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бутироз`яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.
Тобто, суд може звільнити особу від кримінальної відповідальності у разі якщо: пройшов певний строк від вчинення злочину, особа не ухилялась від кримінальної відповідальності, і особі роз`яснено право заперечувати проти закриття кримінального провадження із нереабілітуючої підстави.
Зважаючи на те, що у даному випадку, прокурором не долучено до клопотання згоди підозрюваного на його звільнення від кримінальної відповідальності, сам підозрюваний, за твердженням сторони обвинувачення, ухиляється від кримінальної відповідальності, суд не може реалізувати приписи вказані у ст. 285 КПК України, також суд не може провести всесторонній розгляд такого клопотання, так як одним із обов`язкових учасників судового засідання є підозрюваний (обвинувачений), суд дійшов переконання, що у даному випадку клопотання прокурора про звільнення особи від кримінальної відповідальності задоволенню не підлягає, а матеріали надані до суду слід повернути прокурору для здійснення досудового розслідування у загальному порядку.
керуючись ст. ст. 284 -288, 318-380, 372, 395 КПК України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні клопотання прокурора Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12018161500000777 від 05.04.2018 про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 , за вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 15 ч. 1 ст. 185 КК України відмовити.
Кримінальне провадження № №12018161500000777 від 05.04.2018 повернути прокурору для здійснення досудового розслідування у загальному порядку.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_11
10.04.2023
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2023 |
Оприлюднено | 27.04.2023 |
Номер документу | 110444198 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Приморський районний суд м.Одеси
Попревич В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні