Ухвала
від 03.04.2023 по справі 757/54290/21-ц
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/54290/21-ц

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2023 року

Печерський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Хайнацького Є.С.,

при секретарі судових засідань - Сміян А.Ю.,

за участю:

позивача-1: не з`явився,

позивача-2: не з`явився,

представника позивача: не з`явився,

відповідача-1: не з`явився,

представника відповідача-2 - не з`явився,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження клопотання представника відповідача-2 Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» про заміну відповідача у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпак холдинг» до ОСОБА_2 , Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» про визнання частково недійсним свідоцтва на знак товарів і послуг та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач-1, ОСОБА_1 ), Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрпак холдинг» (далі - позивач-2, ТОВ «Укрпак холдинг») звернулись до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач-1, ОСОБА_3 ), Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (далі - відповдач-2, ДП «Український інститут інтелектуальної власності») про визнання частково недійсним свідоцтва на знак товарів і послуг та зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 08.02.2023 року відкрито провадження в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 03.04.2023 року.

22.03.2023 року до суду надійшло клопотання представника відповідача-2 ДП «Український інститут інтелектуальної власності» про вирішення питання щодо заміни у справі відповідача ДП «Український інститут інтелектуальної власності» на його функціонального правонаступника Державну організацію «Український Національний офіс інтелектуальної власності та інновацій». В обґрунтування клопотання зазначає, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України "Деякі питання оптимізації Національного органу інтелектуальної власності" від 28.10.2022 року № 943-р Державна організація "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» виконує функції Національного органу інтелектуальної власності з 08.11.2022 року.

В підготовче засідання учасники судового процесу не з`явились, про день, час, місце розгляду справи повідомлялись у встановленому законом порядку.

Дослідивши клопотання та матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Згідно ч. 1 ст. 48 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.

Відповідач - це особа, яка, на думку позивача, порушила, не визнала чи оспорила його цивільні права та інтереси. Відповідач є стороною у цивільному процесі та учасником справи у зв`язку з позовними вимогами, які пред`являються до нього позивачем. При цьому неналежний відповідач - це особа, притягнута до участі у справі позивачем як відповідач, стосовно якої встановлено, що вона не повинна відповідати за пред`явленим позовом за наявності даних про те, що виконання зобов`язання (вчинення на користь позивача певної дії, зокрема, передання майна, виконання роботи, надання послуги, сплати грошей тощо, або утримання від певної дії) покладено на іншу особу - належного відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 ЦПК України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.

Положення цієї норми має імперативний характер, враховуючи також, що позивач самостійно визначає особу, яка, на його думку, несе юридичну відповідальність за порушення його майнових чи особистих немайнових прав. В той же час, визначення відповідача, предмета та підстав позову є правом позивача, однак, установлення належності відповідача й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи.

Судом встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.10.2020 року № 1267-р «Про Національний орган інтелектуальної власності» на виконання пп 1 п. 7 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 16.06.2020 року № 703-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення національного органу інтелектуальної власності» було визначено, що ДП «Український інститут інтелектуальної власності» виконує функції Національного органу інтелектуальної власності.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 року № 1129-р «Про внесення зміни до розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2020 р. № 1267» внесено зміну до розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.10.2020 року № 1267 «Про Національний орган інтелектуальної власності», доповнивши його п. 1-1 такого змісту: «1-1. Міністерству економіки до 30 вересня 2021 р. забезпечити внесення змін до Статуту державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» у зв`язку з виконанням ним функцій Національного органу інтелектуальної власності».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.10.2022 року № 943-р «Деякі питання Національного органу інтелектуальної власності» визначено, що державна організація «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» виконує функції Національного органу інтелектуальної власності. Визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.10.2020 року № 1267 «Про Національний орган інтелектуальної власності»; розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 року № 1129 «Про внесення зміни до розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2020 р. № 1267». Це розпорядження набрало чинності з 08.11.2022 року.

Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва. Під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

Правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) компетенції, визначеної Конституцією України та законами України, одного суб`єкта владних повноважень до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його компетенції, визначеної Конституцією України та законами України.

У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю публічного правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами чинного законодавства.

Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій від одного суб`єкта владних повноважень до іншого.

Така правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 30.12.2020 року у справі № 805/4361/17-а, від 29.04.2021 року у справі № 160/6782/19.

Відповідно до ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.

Враховуючи, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.10.2022 року № 943-р «Деякі питання Національного органу інтелектуальної власності» функції Національного органу інтелектуальної власності покладено на Державну організацію «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» та визнано таким, що втратило чинність, зокрема, розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.10.2020 року № 1267-р «Про Національний орган інтелектуальної власності», яким функції Національного органу інтелектуальної власності було покладено на ДП «Український інститут інтелектуальної власності», суд дійшов висновку про наявність правових підстав для заміни відповідача-2 - ДП «Український інститут інтелектуальної власності» у відносинах, щодо яких виник спір у даній справі, та залучення до участі у справі його процесуального правонаступника - Державну організацію «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» з метою повного, всебічного та об`єктивного судового розгляду справи, встановлення всіх обставин, що мають юридичне значення, та з метою недопущення обмеження законних прав осіб, на інтереси, права та обов`язки яких може вплинути ухвалене судове рішення.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що клопотання Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» про заміну первісного відповідача-2 належним відповідачем у даній цивільній справі є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Згідно ч. 4 ст. 51 ЦПК України, про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1-13, 18, 43, 48-51, 55, 196-198, 258-261, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача-2 Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» про заміну відповідача у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпак холдинг» до ОСОБА_2 , Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» про визнання частково недійсним свідоцтва на знак товарів і послуг та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Замінити у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпак холдинг» до ОСОБА_2 , Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» про визнання частково недійсним свідоцтва на знак товарів і послуг та зобов`язання вчинити дії первісного відповідача-2 - Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (01601, м. Київ, вул. Глазунова, 1; код ЄДРПОУ 31032378) належним відповідачем - Державною організацією «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» (01601, м. Київ, вул. Глазунова, 1; код ЄДРПОУ 44673629).

Ухвала не підлягає оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду, заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Є.С. Хайнацький

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.04.2023
Оприлюднено27.04.2023
Номер документу110444893
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо прав інтелектуальної власності, з них:

Судовий реєстр по справі —757/54290/21-ц

Ухвала від 03.04.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Хайнацький Є. С.

Ухвала від 10.04.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Хайнацький Є. С.

Ухвала від 08.02.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Хайнацький Є. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні