СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2023 року м. Харків Справа № 917/1714/22
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Плахов О.В., суддя Бородіна Л.І., суддя Мартюхіна Н.О.,
за участю секретаря судового засідання Голозубової О.І.,
за участю представників сторін:
від позивача - не з`явився;
від відповідача - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Кристал Н", с. Вишняки, Лубенський район, Полтавська область, (вх. №514 П/2) на рішення господарського суду Полтавської області від 21.02.2023р. у справі №917/1714/22 (суддя Ціленко В. А., ухвалене в м.Полтава, дата складення повного тексту 21.02.2023р.)
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Кристал Н", с. Вишняки, Лубенський район, Полтавська область,
до відповідача: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз", м. Полтава,
про визнання припиненою послуги,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кристал Н" звернулось до господарського суду Полтавської області з позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" про визнання припиненою з 05.10.2021року послугу з розподілу природного газу та одночасним визнанням відсутності права у Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" з зазначеної дати отримувати оплату за розподіл природного газу, що є предметом Договору № 645гР від 30.12.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що припинення постачання природного газу за договором розподілу природного газу №645гР від 30.12.2016р. відбулось саме з 05.10.2021р., отже з вказаної дати оператор ГРМ втратив право вимагати від споживача оплату наданих послуг з розподілу природного газу.
Рішенням господарського суду Полтавської області від 21.02.2023р. у справі №917/1714/22 в задоволенні позову відмовлено.
Відповідні висновки місцевого господарського суду мотивовані тим, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджується факт надання відповідачем (оператором ГРМ) послуг з розподілу природного газу в межах договірних відносин до 01.12.2022р.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кристал Н" з рішенням суду першої інстанції не погодилось та звернулось до Східного апеляційного господарського суду Харківської області з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати рішення господарського суду Полтавської області від 21.02.2023р. у справі №917/1714/22 та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю. Одночасно апелянт звернувся з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення господарського суду Полтавської області від 21.02.2023р. у справі №917/1714/22.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт посилається на те, що при ухваленні оскаржуваного рішення місцевим господарським судом не було надано належної правової оцінки всім обставинам справи, а також наданим позивачем доводам та доказам, що призвело до передчасного висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Фактично доводи апеляційної скарги є тотожними з доводами викладеними в позовній заяві.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 23.03.2023р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Кристал Н" на рішення господарського суду Полтавської області від 21.02.2023р. у справі №917/1714/22; встановлено сторонам у справі строк для подання відзиву на апеляційну скаргу - протягом 15 днів (з урахуванням вимог ст.263 Господарського процесуального кодексу України) з дня вручення даної ухвали; встановлено сторонам у справі строк для подання заяв і клопотань - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали; призначено справу до розгляду на "19" квітня 2023 р. о 16:00 годині.
Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Східного апеляційного господарського суду від 13.04.2023р. для розгляду справи №917/1714/22 сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Плахов О.В., суддя Бородіна Л.І., суддя Мартюхіна Н.О.
13.04.2023р. відповідачем подано до апеляційного господарського суду відзив на апеляційну скаргу (вх.№4187), в якому просить суд відмовити в задоволенні апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Кристал Н", рішення господарського суду Полтавської області від 21.02.2023р. у справі №917/1714/22 залишити без змін.
Враховуючи, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи по суті, представники сторін були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, а також зважаючи на те, що явка представників сторін судом апеляційної інстанції обов`язковою не визнавалась, а участь в засіданні суду є правом, а не обов`язком сторони (стаття 42 Господарського процесуального кодексу України), колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, за відсутності представників сторін, оскільки їх неявка не перешкоджає розгляду апеляційної скарги по суті.
Дослідивши матеріали справи, викладені в апеляційній скарзі доводи апелянта, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду зазначає наступне.
Як встановлено господарським судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 30.12.2016р. між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" (надалі оператор ГРМ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Кристал Н" (надалі - споживач) було укладено договір розподілу природного газу №645гР (т.1 а.с.11-12), відповідно до умов якого оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (пункт 2.1. договору).
Згідно з пунктом 2.2. договору, обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ.
Відповідно до розділу 6 пункту 6.1 договору, оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за потужність (абонентська плата), з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Пунктом 6.2 договору визначено, тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов`язковим для сторін з дати набрання чинності постановою регулятора щодо його встановлення.
Згідно пункту 6.3 договору, розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
Пунктом 6.4 договору визначено, що оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, на умовах попередньої оплати до 25 числа місяця, що передує розрахунковому.
Остаточний розрахунок за послуги з розподілу природного газу здійснюється споживачем до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим.
Відповідно до пункту 12.1 договору, даний договір укладається на невизначений строк.
Пунктом 12.2 договору передбачено, якщо в установленому порядку регулятором будуть внесені зміни до редакції Типового договору розподілу природного газу, оператор ГРМ зобов`язується розмістити повідомлення про такі зміни на сайті та в офіційних друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, не менше ніж за десять днів до набрання змінами чинності, крім випадків, для яких цим договором встановлений інший термін та/або порядок повідомлення про внесення змін.
У разі незгоди споживача зі змінами він має право розірвати цей договір шляхом надсилання письмового повідомлення оператору ГРМ протягом десяти календарних днів з дня, коли він дізнався чи міг дізнатися про внесені до цього договору зміни. Нерозірвання цього договору у вказаний строк та продовження споживання природного газу свідчить про згоду споживача з внесеними до цього договору змінами.
Пунктом 12.3. визначено, що цей договір може бути розірваний за згодою сторін або за ініціативою споживача у порядку, визначеному законодавством України.
30.09.2021р. Миргородським газорозподільним управлінням експлуатації газорозподільної системи Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Полтавагаз» (оператор ГРМ) було направлено на адресу споживача повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №55928 (т.1 а.с.14), в якому на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.12.2006р. №1687 «Про затвердження Порядку пооб`єктового припинення (обмеження) газопостачання споживача (крім населення), у зв`язку із заборгованістю за розподіл природного газу було запропоновано в термін до 07 години 00 хвилин 05.10.2021р. самостійно відключити від газових мереж газоспоживання і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання. Також, було повідомлено, що у разі невиконання цієї вимоги транспортування газу підприємству споживача буде обмежено в примусовому порядку.
05.10.2021р. на об`єкті споживача за адресою: Полтавська область, Лубенський район, с.Вишняки, вул. Івана Хмари, 102, було припинено (обмежено) газопостачання шляхом встановлення заглушки на вводі, про що складено відповідний акт (т.1 а.с.15).
07.12.2021р. Миргородським газорозподільним управлінням експлуатації газорозподільної системи Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Полтавагаз» було направлено на адресу споживача претензію (т.1 а.с.16), в якій було повідомлено останнього про наявність станом на 07.12.2021р. суми боргу перед АТ «Полтавагаз» за розподіл природного газу, враховуючи передплату за грудень 2021року, в сумі 4663,33грн.
01.11.2022р. споживачем було направлено на адресу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" заяву про принення дії договору №645гР розподілу природного газу від 30.12.2016р. з 05.10.2021р. (тобто, з дати повного припинення газопостачання спірного об`єкту).
До вказаної заяви споживачем було додано 2 примірники додаткової угоди до договору №645гР розподілу природного газу від 30.12.2016р. та заяву про внесення змін до заяви-приєднання №645гР до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (т.1 а.с.18-19, 21).
14.11.2022р. Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" було надано відповідь №06/13921/27621 на пропозицію споживача про припинення дії договору, в якій з посиланням на положення пункт 9 Глави 6 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494 зазначено про те, що припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу.
З огляду на те, що за споживачем рахується заборгованість в сумі 17907,16грн., Оператор ГРМ наголошував на відсутності підстав для підписання додаткової угоди до договору №645гР розподілу природного газу від 30.12.2016р. з 05.10.2021р., як такої, що суперечить порядку розірвання договору розподілу природного газу встановленому Кодексом газорозподільних систем (т.1 а.с.22).
14.11.2022р. між Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Кристал Н" було укладено угоду про розірвання договору розподілу природного газу №645гР від 30.12.2016р. (т.1 а.с.23), відповідно до умов якої вказаний договір вважається розірваним з 01.12.2022р.
Звертаючись до суду з відповідним позовом, позивач (споживач) зазначав, що припинення постачання природного газу за договором розподілу природного газу від 30.12.2016р. №645гР відбулось саме з 05.10.2021р., отже з вказаної дати оператор ГРМ втратив право вимагати від споживача оплату наданих послуг з розподілу природного газу.
Вказані обставини і стали підставою для звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "Кристал Н" до господарського суду Полтавської області з позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" про визнання припиненою з 05.10.2021р. послугу з розподілу природного газу та одночасним визнанням відсутності права у Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" з зазначеної дати отримувати оплату за розподіл природного газу, що є предметом договору № 645гР від 30.12.2016р. (т.1 а.с.1-25).
Рішенням господарського суду Полтавської області від 21.02.2023р. у даній справі в задоволенні позову відмовлено, з підстав викладених вище (т.1 а.с.100-101).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судова колегія зазначає, що відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Правовідносини, які виникли між споживачем та газорозподільною організацією врегульовано Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1379/27824 06.11.2015р. (надалі Кодекс газорозподільних систем), постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2498 від 30.09.2015р. "Про затвердження типового договору розподілу природного газу".
Згідно статті 40 Закону України "Про ринок природного газу", розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Взаємовідносини, пов`язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VI цього Кодексу (пункт 5 глави 3 розділу І Кодексу газорозподільних систем).
Судовою колегією встановлено, що 30.12.2016р. між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Кристал Н" було укладено договір розподілу природного газу №645гР (т.1 а.с.11-12), відповідно до умов якого оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (пункт 2.1. договору).
Згідно з пунктом 3 глави 3 розділу І Кодексу газорозподільних систем для забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи та можливості розподілу (переміщення) належного споживачу (суміжному суб`єкту ринку природного газу) природного газу ГРМ обов`язковою умовою є наявність фізичного підключення об`єкта споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) до ГРМ.
Споживачі, у тому числі побутові, та суміжні суб`єкти ринку природного газу, які фізично підключені до ГРМ, забезпечуються цілодобовим доступом до ГРМ та можливістю розподілу (переміщення) природного газу ГРМ у порядку, визначеному в розділі VI цього Кодексу.
В пункті 5 глави 7 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
При несанкціонованому відновленні газоспоживання (розподілу природного газу), відмові представникам оператора ГРМ в доступі до об`єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу природного газу), у тому числі для локалізації чи ліквідації аварійної ситуації, а також після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
З матеріалів справи вбачається, що 30.09.2021р. Миргородським газорозподільним управлінням експлуатації газорозподільної системи Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Полтавагаз» було направлено на адресу споживача повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №55928 (т.1 а.с.14), в якому на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.12.2006р. №1687 «Про затвердження Порядку пооб`єктового припинення (обмеження) газопостачання споживача (крім населення), у зв`язку із заборгованістю за розподіл природного газу було запропоновано в термін до 07 години 00 хвилин 05.10.2021р. самостійно відключити від газових мереж газоспоживання і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання.
Також, було повідомлено, що у разі невиконання цієї вимоги транспортування газу підприємству споживача буде обмежено в примусовому порядку.
05.10.2021р. на об`єкті споживача (позивача) за адресою: Полтавська область, Лубенський район, с.Вишняки, вул. Івана Хмари, 102, було припинено (обмежено) газопостачання шляхом встановлення заглушки на вводі, про що складено відповідний акт (т.1 а.с.15).
Судова колегія звертає увагу на те, що припинення газопостачання на об`єкті споживача за адресою: Полтавська область, Лубенський район, с.Вишняки, вул. Івана Хмари, 102, шляхом встановлення заглушки, не свідчить про остаточне припинення користування природним газом, адже до послуги з розподілу також входить цілодобове надання фактичного доступу замовленої потужності об`єктів споживача до газорозподільної системи.
Тобто, оператор ГРМ знаючи, що об`єкт позивача підключено до газорозподільної системи, підтримує належний тиск у системі з урахування замовленої потужності приєднаних об`єктів споживача.
Доказів на підтвердження механічного від`єднання об`єкта позивача (споживача) 05.10.2021р. за адресою Полтавська область, Лубенський район, с.Вишняки, вул. Івана Хмари, 102, від газових мереж матеріали справи не містять.
Судова колегія зазначає, що для правильного вирішення спору у даній справі принциповим є питання встановлення факту надання Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" послуг по розподілу газу Товариству з обмеженою відповідальністю "Кристал Н" саме після 05.10.2021р.
Відповідно до пункту 1.3. договору, послуга з розподілу природного газу - послуга оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача.
Пунктом 10 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, пунктами 6.4. та 6.6. договору визначено, що надання оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг.
Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником оператора ГРМ.
Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством.
Колегія суддів зазначає, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою № 2080 від 07.10.2019р. внесено зміни до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015р. та Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015р., відповідно до яких з 01.01.2020р. запроваджено новий порядок розрахунків за послугу з розподілу природного газу, зокрема, змінено принцип визначення величини потужності для споживачів природного газу та здійснено перехід від приєднаної потужності до замовленої, яка розраховується відповідно до вимог Кодексу ГРМ виходячи із об`ємів споживання об`єктів споживачів за попередній газовий рік.
Згідно з абзацом 6 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, в редакції постанови № 2080 від 07.10.2019р., газовий рік - період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня поточного календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного календарного року.
Відповідно до положень глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, в редакції постанови №2080 від 07.10.2019р., розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу.
Отже, починаючи з 01.01.2020р. розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу здійснюються не на підставі визначених обсягів розподіленого (спожитого) природного газу за відповідний розрахунковий місяць, а виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта споживача, яка визначається оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу.
В матеріалах справи наявні акти наданих послуг за період з грудня 2021року по листопад 2022 року, згідно яких споживачу (споживачу) було нараховано за надання послуги розподілу природного газу 20220,77грн. виходячи із величини річної замовленої потужності об`єкта споживача, який визначається оператором ГРМ та із фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року із доказами їх направлення позивачем для підписання відповідачем (т.1 а.с.47-78).
Доказів оплати вартості послуг з розподілу природного газу за період з грудня 2021року по листопад 2022року та/або обґрунтованої відмови відповідача від підписання вказаних актів матеріали справи не містять.
Крім того, як було зазначено вище, 14.11.2022р. між Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Кристал Н" було укладено угоду про розірвання договору розподілу природного газу №645гР від 30.12.2016р. (т.1 а.с.23), відповідно до умов якої вказаний договір вважається розірваним з 01.12.2022р.
Таким чином, вказана угода засвідчує, що укладений між сторонами договір вважається розірваним з 01.12.2022р., а підтверджені належними доказами послуги оператором ГРМ (відповідачем) надавалися в межах договірних відносин.
Судова колегія враховує, що пункт 9 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем містить положення про те, припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом, у тому числі розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об`єкта споживача.
У разі розірвання договору розподілу природного газу або вилучення об`єкта споживача із заяви-приєднання оплата вартості послуги за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем з урахуванням повного календарного місяця, у якому сталося розірвання договору або вилучено об`єкт із заяви-приєднання. У цих випадках оператор ГРМ коригує дані технічної потужності та вільної потужності для забезпечення нових приєднань (резерву потужності) на відповідній ГРП згідно з вимогами розділу VII цього Кодексу.
Якщо на дату розірвання договору розподілу природного газу або вилучення об`єкта споживача із заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу фактичний обсяг споживання сумарно по всіх об`єктах цього споживача або об`єкту, який було вилучено із заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу, буде перевищувати оплачену річну замовлену потужність поточного календарного року з урахуванням місяця, у якому розірваний договір або вилучений об`єкт із заяви-приєднання, споживач зобов`язаний у десятиденний строк з дня виставлення рахунку сплатити оператору ГРМ різницю між вартістю фактично використаної потужності та вартістю оплаченої річної замовленої потужності. При цьому за наявності двох і більше об`єктів споживача величина оплаченої вартості річної потужності по об`єкту визначається пропорційно розміру річної замовленої потужності такого об`єкта до загального розміру річної замовленої потужності цього споживача.
Якщо припинення або обмеження розподілу природного газу здійснюється за ініціативи оператора ГРМ, нарахування вартості послуги за договором розподілу природного газу не здійснюється, крім випадків припинення (обмеження) розподілу природного газу через несвоєчасну та/або неповну оплату послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу та/або відповідно до вимог пункту 5.7 Правил безпеки систем газопостачання. При цьому місячна вартість послуг розподілу зменшується з урахуванням кількості днів припинення (обмеження) розподілу природного газу. Таке припинення (обмеження) та відновлення розподілу природного газу споживачу здійснюється за рахунок оператора ГРМ.
При цьому, колегія суддів зауважує, що умовами договору не передбачено звільнення від сплати за послуги з розподілу природного газу за умови припинення (обмеження) розподілу природного газу.
Таким чином, аналіз умов укладеного між сторонами договору та змісту пункту 9 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем свідчить, що місячна вартість послуги розподілу природного газу повинна вноситися споживачем незалежно від інших обставин, окрім випадків, з настанням яких Кодекс ГРМ пов`язує можливість звільнення споживача від такої оплати.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22.09.2022р. у справі №911/1334/21.
З огляду на те, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджується факт надання відповідачем послуг з розподілу природного газу в межах договірних відносин до 01.12.2022р., колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Кристал Н" про визнання припиненою з 05.10.2021р. послуги з розподілу природного газу та одночасним визнанням відсутності права у Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" з зазначеної дати отримувати оплату за розподіл природного газу, що є предметом договору № 645гР від 30.12.2016р.
Судова колегія зазначає, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (частина 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України).
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (стаття 76 Господарського процесуального кодексу України).
Таким чином, апелянтом не надано до суду належних і допустимих доказів на підтвердження тих обставин, на які він посилається в апеляційній скарзі. Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на припущеннях та зводяться до намагань здійснити переоцінку обставин справи, вірно встановлених судом першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Полтавської області від 21.02.2023р. у справі №917/1714/22 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд апеляційної інстанції керуючись положеннями статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладає витрати за подання апеляційної скарги на апелянта.
Керуючись ст.ст. 254, 269, 270, 273, п. 1 ч. 1 ст. 275, ст. 276, ст. 282 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Кристал Н" залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Полтавської області від 21.02.2023р. у справі №917/1714/22 залишити без змін.
Повний текст постанови складено 26.04.2023
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок та строки оскарження в касаційному порядку встановлені статтями 286-289 ГПК України.
Головуючий суддя О.В. Плахов
Суддя Л.І. Бородіна
Суддя Н.О. Мартюхіна
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2023 |
Оприлюднено | 28.04.2023 |
Номер документу | 110476616 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Плахов Олексій Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні