ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.04.2023м. ДніпроСправа № 904/278/23
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф., розглянув спір
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Легал Форс Охоронні Технології" Рі Груп", с. Софіївська-Борщагівка, Києво-Святошинський р-н, Київської обл.
про стягнення заборгованості у сумі 219 967, 24 грн.
Без участі представників сторін.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Легал Форс Охоронні Технології" Рі Груп" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення 209 908,80 грн., що складають суму заборгованості за договором № 275, укладеним із спеціалізованою фірмою на надання послуг з охорони від 01.10.2022, 9 489,09 грн. - пені та 569,35 грн. -річних.
Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору № 275, укладеним із спеціалізованою фірмою на надання послуг з охорони від 01.10.2022, в частині повної та своєчасної оплати за отримані послуги.
У межах визначеного законом строку, сторонам була надана можливість скористатись своїми правами на подання заяв по суті справи з документальним обґрунтуванням.
Відповідач відзив на позов не надав.
Відповідно до частини 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.01.2023 відкрито провадження у справі № 904/278/23, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
У зв`язку з відсутністю фінансування потреб Господарського суду Дніпропетровської області на відправку поштової кореспонденції суду, зокрема, в період з 21.02.2022, ухвала суду від 17.01.2023 фактично була надіслана відповідачу лише 24.03.2023.
Станом на 10.04.2023 до суду повернулося рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Таким чином, відповідач обізнаний про відкриття провадження у справі, про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення 05.04.2023 представнику останнього ухвали суду від 17.01.2023.
Господарським судом враховано, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
З огляду на викладене та згідно з частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними у справі матеріалами, а рішення підписано без його проголошення.
За результатом дослідження матеріалів справи, оцінки доказів у їх сукупності господарський суд, -
УСТАНОВИВ:
Предметом доказування у справі є обставини щодо неналежного виконання відповідачем зобов`язань в частині повної та своєчасної оплати за отримані послуги.
01.10.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Легал Форс Охоронні Технології" Рі Груп" (Виконавець) та Публічним акціонерним товариством "Промислово-виробниче підприємство "Кривбасвибухпром" (Замовник) було укладено Договір № 275 із спеціалізованою фірмою на надання послуг з охорони, відповідно до п. 1.1 якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Замовник доручає, а Виконавець зобов`язується за плату надавати послуги з охорони території Замовника, об`єктів та іншого майна, яке знаходиться на визначеній території Замовника, що вказані у Дислокації об`єктів охорони (Додаток № 1 до Договору) шляхом виконання заходів з фізичної охорони.
За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (стаття 901 Цивільного кодексу України).
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (стаття 903 Цивільного кодексу України).
З огляду на наявний у матеріалах справи договір та обставини справи, між позивачем та відповідачем виникли правовідносини з надання послуг.
Пунктом 1.2 Договору визначено, що територія та об`єкти Замовника, що охороняється за даним Договором, знаходяться за адресами вказаними в Дислокації, що є невід`ємною частиною даного Договору.
Вартість однієї людино/години послуг, що доручаються Виконавцю, складає: 43 грн. 00 коп. без урахування ПДВ; 51 грн. 60 коп. з урахуванням ПДВ.
На суму вартості послуг нараховується ПДВ згідно з законодавством України (п. 6.1 Договору).
Оплата за надані Виконавцем охоронні послуги, відповідно до визначених тарифів та кількості годин охорони визначається згідно Дислокації та здійснюються з відстрочкою платежу протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту підписання акту виконаних робіт на підставі рахунку-фактури, наданого Виконавцем (п. 6.2 Договору).
Акт виконаних робіт підписується сторонами в кінці кожного календарного місяця не пізніше 15-00 годин останнього робочого дня місяця, а також по закінченню терміну дії Договору. Виконавець зобов`язаний підписати і направити акт виконаних робіт на адресу Замовника. У разі не підписання акту виконаних робіт та неповідомлення про причини відмови у строк 7 (сім) робочих днів, акти вважаються підписаними, та надані послуги прийнятими без зауважень і підлягають оплаті Замовником (п. 6.4 Договору).
Даний Договір вважається укладеним і набуває чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками (п. 7.1 Договору).
Строк дії даного Договору встановлюється з 00-01 год. 01 жовтня 2022 по 08-00 год. 31 жовтня 2022 включно (п. 7.2 Договору).
Закінчення строку даного Договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії даного Договору (п. 7.3 Договору).
На виконання умов договору позивач в жовтні 2022 надав відповідачу послуги з охорони на загальну суму 209 908,80 грн., що підтверджується підписаним обома сторонами без заперечень та зауважень актом надання послуг № 2 від 31.10.2022, копія якого долучена до матеріалів справи.
Відповідач оплату за отримані послуги в строки, визначені в договорі, на суму 209 908,80 грн. не здійснив, що й стало причиною виникнення спору.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Доказів виконання зобов`язання щодо оплати вартості послуг, наданих в жовтні 2022, в сумі 209 908,80 грн. відповідач на момент розгляду спору не надав.
Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статей 74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на викладене вимоги позивача, щодо стягнення суми основного боргу, слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Пунктом 4.2.5 Договору сторони визначили, що у разі порушення передбаченого п. 6.2 строку оплати за умовою виконання п. 6.3 Договору, вартості наданих виконавцем послуг, замовник зобов`язаний виплатити виконавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення.
Позивач нарахував та просить стягнути пеню у розмірі 9 483,09 грн. за загальний період із 01.12.2022 до 02.01.2023.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем на підставі статті 625 Цивільного кодексу України заявлені до стягнення річні за загальний період з 01.12.2022 по 02.01.2023 у сумі 569,34 грн.
Господарським судом встановлено, що розрахунок пені та річних позивачем здійснено відповідно до умов договору та норм діючого законодавства, у зв`язку з чим вимоги останнього щодо стягненняз відповідача пені в сумі 9 483,09 грн. та річних в сумі 569,34 грн. слід визнати обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Правомірними і такими, що підлягають задоволенню є і вимоги позивача щодо нарахування 3% річних та пені до моменту виконання рішення.
Так, згідно з ч. 10 ст. 238 ГПК України (яка вводиться в дію з 01 січня 2019), суд, приймаючи рішення про стягнення боргу, на який нараховуються відсотки або пеня, може зазначити в рішенні про нарахування відповідних відсотків або пені до моменту виконання рішення з урахуванням приписів законодавства України, що регулюють таке нарахування.
Остаточна сума відсотків (пені) у такому випадку розраховується за правилами, визначеними у рішенні суду, органом (особою), що здійснює примусове виконання рішення суду і відповідні дії (рішення) якого можуть бути оскаржені в порядку, передбаченому розділом VI цього Кодексу.
Зазначений нормативний припис дає підстави задовольнити прохання позивача щодо нарахування річних та пені до моменту виконання рішення суду.
До моменту виконання рішення суду нарахування 3% річних здійснюється відповідно до вимог статті 625 Цивільного кодексу України від заборгованості відповідача, яка на момент винесення рішення становить 209 908,80 грн., починаючи з 03.01.2023 та за наступною формулою: В = С*48/100*Д, де: В - сума нарахованих відсотків у гривнях, С - розмір залишку заборгованості в гривнях (величина змінна), Д - кількість днів нарахування відсотків, а також пені (договірна пеня - подвійна облікова ставка НБУ) на заборгованість, яка на момент винесення рішення становить 209 908,80 грн. з 03.01.2023 і до моменту виконання рішення суду в частині повної оплати основної заборгованості за формулою: Сума пені = С х 2УСД х Д : 100, де С - сума основної заборгованості, 2 УСД - подвійна облікова ставка НБУ в день прострочення, Д - кількість днів прострочення з 03.01.2023 до дня виконання рішення суду.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Промислово-виробниче підприємство "Кривбасвибухпром" (50005, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Каховська, буд. 40; код ЄДРПОУ 00190934) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Легал Форс Охоронні Технології" Рі Груп" (08131, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Софіївська-Борщагівка, вул. Лесі Українки, буд. 26, оф. 117; код ЄДРПОУ 44050244) 209 908,80 грн. - основного боргу, 569,34 грн. річних, 9 483,09 грн. пені, 3 299,51 грн. - судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Органу (особі), що проводитиме примусове виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 26.04.2023 у справі № 904/278/23 здійснювати нарахування пені на залишок основної заборгованості з 03.01.2023 і до моменту виконання рішення суду в частині повної оплати основної заборгованості за формулою: Сума пені = С х 2УСД х Д : 100, де С - сума основної заборгованості, 2 УСД - подвійна облікова ставка НБУ в день прострочення, Д - кількість днів прострочення з 03.01.2023 до дня виконання рішення суду.
Органу (особі), що проводитиме примусове виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 26.04.2023 у справі № 904/278/23 здійснювати нарахування 3% річних від залишку суми заборгованості з 03.01.2023 і до моменту виконання рішення суду за формулою: Сума 3% річних = С х 20 х Д:365:100, де С - сума основної заборгованості, Д - кількість днів прострочення з 03.01.2023 до дня виконання рішення суду.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повне рішення складено 26.04.2023.
Суддя І.Ф. Мельниченко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2023 |
Оприлюднено | 28.04.2023 |
Номер документу | 110477329 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні