Рішення
від 13.04.2023 по справі 615/305/23
ВАЛКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 615/305/23

Провадження № 2/615/76/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2023 року м. Валки

Валківський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Токмакової А.П.,

секретаря судового засідання Партола О.Є.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду міста Валки Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Валківської міської ради Харківської області, третя особа приватний нотаріус Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області Дем`яненко Валентина Олександрівна про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом,

за участі представника позивачки ОСОБА_2 ,

встановив:

20.02.2023 позивачка звернулася до суду із позовною заявою, в якій просить визнати за нею право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6321280300:02:000:0106, площею 6,2844 га, що розташована на території Валківської міської ради Харківської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

В обґрунтування позовних вимог вказує, що за життя ОСОБА_3 склав заповіт, яким заповів їй земельну ділянку, в зв`язку з чим у встановлений законом строк звернулася з відповідною заявою до приватного нотаріуса, яким заведено спадкову справу №137/2021, але оформити спадкові права в нотаріальному порядку не можливо через відсутність оригіналу документа, що посвідчує право власності спадкодавця на земельну ділянку, рекомендовано звернутися до суду.

Після виконання вимог ст.187 ЦПК України на підставі ухвали суду від 09.03.2023 відкрито провадження у цивільній справі, з урахуванням вимог ст.274 ЦПК України судовий розгляд вирішено проводити в порядку загального позовного провадження та роз`яснено сторонам про порядок та строки виконання ними вимог цього Кодексу.

Правом щодо подання інших заяв по суті справи в передбаченому ст.174 ЦПК України порядку сторони не скористалися.

В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_2 підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила задовольнити.

Представник відповідача секретар міської ради Іванська Л. надала клопотання про розгляд справи за відсутності представника міської ради, просить прийняти рішення згідно закону на підставі наявних доказів.

Третя особа - приватний нотаріус Дем`яненко В.О. просить розгляд справи проводити за її відсутності, оскільки, як нотаріус, не знаходиться у правових відносинах з позивачкою, відсутня юридична зацікавленість у результатах вирішення справи судом.

У відповідності до ч.1 ст.223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Оскільки відповідач визнав пред`явлений позов, суд враховуючи положення ч.3 ст.200 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу у підготовчому судовому засіданні та ухвалити рішення у справі на підставі наданих сторонами доказів.

Будь-які заяви чи клопотання щодо проведення інших процесуальних дій, в тому числі забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження у справі, учасниками справи не заявлялися.

Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР №015320 від 21.03.2007, ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом серії ВЕС №697856 від 19.10.2006 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 6321280300:02:000:0106, площею 6,2844 га, що розташована на території Валківської міської ради Харківської області (колишньої Олександрівської сільської ради), цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

22.04.2018 ОСОБА_3 склав заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Валківського районного нотаріального округу Харківської області Дем`яненко В.О., зареєстрований в реєстрі за №293, яким заповів позивачці земельну ділянку з кадастровим номером 6321280300:02:000:0106.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 30.08.2021 Валківським відділом ДРАЦС у Богодухівському районі Харківської області СМУМЮ (м. Харків), актовий запис №449.

Зі зміступисьмової консультаціїприватного нотаріусаБогодухівського районногонотаріального округуДем`яненко В.О.№437/02-17від 03.11.2022,після смерті ОСОБА_3 заведено спадковусправу №137/2021 на підставі заяви позивачки, яка прийняла спадщину після померлого, є спадкоємцем за заповітом на земельну ділянку з кадастровим номером 6321280300:02:000:0106. Дружина спадкодавця ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємців, передбачених ст.1241 ЦК України, немає. Для оформлення спадкових прав необхідно надати оригінал документу, що посвідчує право власності спадкодавця на земельну ділянку, який у позивачки відсутній.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч.1 ст.5 ЦПК України).

Ст.41 Конституції України встановлює, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, яке є непорушним.

Відповідно до ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності за положеннями ст.321 ЦК України є непорушним і ніхто не може протиправно бути обмеженим в реалізації свого права власності.

Ст.328 ЦК України передбачає, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна, в тому числі за заповітом та законом.

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. Об`єктом відносин спадкування виступають права та обов`язки спадкодавця у їх сукупності, що належали йому на момент смерті.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України).

Згідно ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Дане зобов`язання встановлено законодавством у зв`язку з тим, що право власності на спадкове нерухоме майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєстрації цього майна.

Відповідно до пп.4.16 п.4 глави 10 розділу ІІ «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Право власності на земельну ділянку, згідно положень ст.1225 ЦК України, переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення, при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до ст.125 ЗК України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Документи, на підставі яких вчинено нотаріальну дію, та документи або копії (витяги) з них, необхідні для вчинення нотаріальної дії, обов`язково долучаються до примірника правочину, свідоцтва тощо, які залишаються у справах нотаріуса. У разі коли державну реєстрацію права власності на земельну ділянку та об`єкт нерухомого майна проведено без видачі документа, що посвідчує таке право або у зв`язку із втратою, пошкодженням чи псуванням відповідного державного акта на право власності, свідоцтва про право власності на нерухоме майно, нотаріальна дія щодо такого майна вчиняється на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до нього. Така інформація долучається до примірника правочину, свідоцтва тощо, які залишаються у справах нотаріуса (п.3 глави 7 «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України»).

Пленум Верховного Суду України у п.23 постанови № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст.392 ЦК України).

Згідно роз`яснень Міністерства юстиції України № 19-32/319 від 21.02.2005 у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку. В даному випадку звернутися з заявою про реєстрацію прав власності на нерухоме майно мають право його спадкоємці.

Оцінивши надані докази в їх сукупності, враховуючи, що незаконність набуття померлим права власності на спадкове майно судом не встановлено, позивачка у справі є єдиним спадкоємцем за заповітом, яка у встановленому законом порядку прийняла спадщину, суд вважає обґрунтованими вимоги щодо визнання права власності на спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_3 , так як досліджені докази свідчать про те, що оформити спадкові права в нотаріальному порядку неможливо через відсутність оригіналу документа, що посвідчує право власності спадкодавця на земельну ділянку.

На підставі викладеного, керуючись ст.263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6321280300:02:000:0106, площею 6,2844 га, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області (колишньої Олександрівської сільської ради Валківського району Харківської області) згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР №015320 від 21.03.2007, в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 24.04.2023

Суддя А.П. Токмакова

СудВалківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення13.04.2023
Оприлюднено01.05.2023
Номер документу110479259
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —615/305/23

Рішення від 13.04.2023

Цивільне

Валківський районний суд Харківської області

Токмакова А. П.

Ухвала від 09.03.2023

Цивільне

Валківський районний суд Харківської області

Токмакова А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні