Ухвала
від 27.04.2023 по справі 519/832/19
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-ц/813/4886/23

Справа № 519/832/19

Головуючий у першій інстанції Вінська Н. В.

Доповідач Склярська І. В.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

про поновлення строку на апеляційне оскарження,

залишення апеляційної скарги без руху

27.04.2023 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Склярської І.В., суддів: Базіль Л.В., Воронцової Л.П.,

розглянувши питання відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 09 листопада 2022 року (під головуванням судді Вінської Н.В.), у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , за участю третьої особи державний реєстратор ГТУЮ в Одеській області Павлов Олександр Васильовичпро відновлення становища, яке існувало до його порушення,

встановив:

09 листопада 2022 року Комінтернівський районний суд Одеської області ухвалив у зазначеній справі рішення, на яке 27 січня 2023 року, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, засобами поштового зв`язку, в якій просив поновити строк на апеляційне оскарження.

Одночасно із апеляційною скаргою надав клопотання про звільнення його від сплати судового збору.

Вказана апеляційна скарга зареєстрована судом апеляційної інстанції 02 лютого 2023 року.

03лютого 2023року, з метою встановлення дотримання строку, передбаченого ст. 354 ЦПК України та перевірки підстав звільнення апелянта від сплати судового збору, ухвалою апеляційного суду витребувано цивільну справу.

22 березня 2023 року на електронну адресу суду першої інстанції повторно направлений лист щодо витребування цивільної справи.

07 квітня 2023 року матеріали цивільної справи надійшли до суду апеляційної інстанції.

З 23 березня по 25 квітня 2023 року суддя-доповідач перебувала у відпустці, що унеможливлювало постановлення даної ухвали у інший строк.

Щодо поновлення строку на апеляційне оскарження слід зазначити наступне.

Відповідно до положеньст. 354 ЦПК України, апеляційна скаргана рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюєтьсяз дня складення повного судового рішення(ч. 1 ст. 354 ЦПК України).

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення,має правона поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:

1)на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;

2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

З урахуванням того, що в матеріалах справи відсутня інформація про отримання оскаржуваного рішення суду, строк на апеляційне оскарження, підлягає поновленню.

Щодо клопотання про звільнення від сплати судового збору слід зазначити наступне.

Згідно з частинами першою та третьою статті 136ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати.

Відповідно достатті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є:

а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином, для вирішення клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, суд має встановити майновий стан сторони.

Звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов`язком суду, який, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони, що є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується клопотання.

Згідно ізстатті 12ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини на які вона посилається, як на підставу своїх вимог.

Як роз`яснив пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у пункті 29 постанови № 10 від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Верховний Суд у постанові від 30 березня 2021 року у справі N 338/158/19 (провадження N 61-11548св20) зауважив, що єдиною підставою для відстрочення чи розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати фізичної особи є врахування судом її майнового стану.

Положення Закону України«Про судовийзбір» не містять визначеного (чіткого) переліку документів, які можна вважати такими, що підтверджують майновий стан особи. У кожному конкретному випадку суд встановлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі наданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням.

Наведення доводів, обґрунтування пов`язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору, а також подання доказів на підтвердження того, що майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановлених законодавством порядку, розмірі і строки, покладається на особу, яка подає скаргу.

Заявлене клопотання про звільнення від сплати судового збору ОСОБА_2 обґрунтовував своїм складним матеріальним становищем.

На підтвердження звільнення від сплати судового збору ОСОБА_2 надав відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків № 1510-22-00791 від 28.06.2022 за період з 01 кварталу 2021 року по 04 квартал 2021 року. При цьому апеляційна скарга подана у лютому 2023 року, отже мають подаватися відомості щодо майнового стану за календарний 2022 рік.

Разом з тим, вказана відомість за 2021 рік сама по собі не свідчить про відсутність інших доходів у апелянта, у тому числі за 2022 рік.

Будь-яких інших доказів на підтвердження незадовільного майнового стану, що могли б слугувати підставою для звільнення від сплати судового збору, апелянтом не надано, проте апелянт за віком є одержувачем пенсії.

Порядок сплати та розмір судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до пункту 1.6 частини 2статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VIз послідуючими змінами - за подання апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору складає 150 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Відповідно дост. 4 Закону України «Про судовий збір»розмір судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 01 січня 2019 року, відповідно дост. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1921 грн.

Таком чином, при поданні апеляційної скарги скаржник повинен був сплатити судовий збір у розмірі 1152,60 грн. (прожитковий мінімум для працездатних осіб 1921 грн. х 0,4 ) х 150%.

Разом з тим, скаржником недоведені обставини для застосування вищенаведених норм матеріального та процесуального закону; належні докази на підтвердження заявленого клопотання про відстрочення оплати судового збору не надані.

Таким чином, апелянту необхідно надати інші належні та допустимі докази на підтвердження майнового стану, який недає змоги виконати належним чином вимоги закону щодо сплати судового збору при подачі апеляційної скарги.

Додатково роз`яснюється, право заявити клопотання про відстрочення сплати судового збору, враховуючи майновий стан.

Таким чином, оскільки подана апеляційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356ЦПК України,її слід залишити без руху та запропонувати скаржнику усунути недоліки у встановлений судом строк, шляхом надання відповідних доказів майнового стану або сплати судового збору.

Керуючись статтями 354, 356-357 ЦПК України, Законом України «Про судовий збір», суд,

постановив:

Поновити ОСОБА_2

строк на апеляційне оскарження рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 09 листопада 2022 року.

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без руху.

Надати скаржнику строк для подачі до суду апеляційної інстанції протягомдесяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для надання належних та допустимих доказів у підтвердження майнового стану, а у разі відсутності таких - докази сплати судового збору у розмірі 1152,60 грн., за платіжними реквізитами Одеського апеляційного суду («Отримувач коштів: ГУК в Од.обл./Малиновськ. р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37607526; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA428999980313161206080015757; кодкласифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу»), або надати документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно доЗакону України «Про судовий збір».

Сплата судового збору підлягає підтвердженню оригіналом платіжного документа.

Відповідні документи, необхідно подати до Одеського апеляційного суду за адресою: вул. Івана та Юрія Лип, 24-а, м. Одеса, 65078, з посиланням на номер провадження 22-ц/813/4886/23.

Роз`яснити, що невиконання у встановлений строк вимог ухвали суду, є підставою для визнання апеляційної скарги неподаною та її повернення.

Копію ухвали направити ОСОБА_2 , для відома та виконання.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий І.В. Склярська

Судді: Л.В. Базіль

Л.П. Воронцова

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення27.04.2023
Оприлюднено01.05.2023
Номер документу110483436
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них інших видів кредиту

Судовий реєстр по справі —519/832/19

Ухвала від 24.10.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Ситнік Олена Миколаївна

Ухвала від 11.04.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Ситнік Олена Миколаївна

Постанова від 15.02.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Дришлюк А. І.

Постанова від 15.02.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Дришлюк А. І.

Ухвала від 14.02.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Дришлюк А. І.

Ухвала від 14.12.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Дришлюк А. І.

Ухвала від 30.06.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Князюк О. В.

Ухвала від 22.05.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Склярська І. В.

Ухвала від 02.05.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Склярська І. В.

Ухвала від 27.04.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Склярська І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні