Справа № 536/1384/22
Провадження № 2/536/158/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2023 року м. Кременчук
Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі:
Головуючого судді - Колотієвського О.О.,
за участю секретаря судового засідання Пасєчнікової В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці справу за позовом ОСОБА_1 до Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області, третя особа приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Сапко Ольга Борисівна, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позовна заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її баба ОСОБА_3 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом на земельну частку (пай) серія ПЛ № 0208703, виданого 11.01.1997 року за р. № 212.
За свого життя ОСОБА_3 склала заповіт від 10.08.2004 року, посвідчений секретарем Запсільської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області за р. № 106, яким заповіла своє майно на імя ОСОБА_2 .
Позивач, вважаючи, що ОСОБА_2 реалізує своє право на спадкування за заповітом, складеним ОСОБА_3 на імя ОСОБА_2 , не зверталася до нотаріуса з приводу подання заяви про прийняття спадщини після смерті своєю баби.
У 2019 році позивачу ОСОБА_1 стало відомо, що ОСОБА_2 не зверталася до нотаріуса з приводу подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 .
При зверненні до відповідача Омельницької сільської ради ОСОБА_1 стало відомо, що належне ОСОБА_3 право на земельну частку (пай) вважається невитребуваним та їй рекомендували звернутися до нотаріуса з приводу оформлення права на спадщину на неї.
Позивач пропустив строк на прийняття спадщини з поважних причин, оскільки вважав, що спадщину прийме спадкоємець за заповітом, згідно особистого розпорядження померлої баби.
Позивач не являється спадкоємцем пешої черги після померлої баби, та єдиним спадкоємцем за заповітом після померлої ОСОБА_3 був спадкоємець за заповітом ОСОБА_2 , яка не скористалася цим правом.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Позивач в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про підтримання позову в повному обсязі та слухання справи за його відсутності.
В судове засідання представник відповідача Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області не з`явився, проте до суду направили заяву, в якій зазначили, що Омельницька сільська рада Кременчуцького району Полтавської області не заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 ,, та просили справу розглядати без представника сільської ради.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не зявилася, подала до суду письмову заяву про слуханя спарви без її участі та визнання позову, додатково повідомила, що не претендує на спадкове майно після смерті ОСОБА_3 за заповітом.
Від третьої особи Третьої кременчуцької державної нотаріальної контори надійшла заява про розгляд справи без її участі та на розсуд суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч. 3 ст. 1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як вбачається із положень ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.60 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272 ЦПК України, ст. ст. 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 до Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області, третя особа приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Сапко Ольга Борисівна, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк тривалістю у два місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 баби ОСОБА_3 .
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду через Кременчуцький районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи,якому повнерішення судуне буловручено удень йогопроголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги на рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяО. О. Колотієвський
Суд | Кременчуцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2023 |
Оприлюднено | 01.05.2023 |
Номер документу | 110487605 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Кременчуцький районний суд Полтавської області
Колотієвський О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні