Справа № 456/1744/23
Провадження № 1-кс/456/298/2023
УХВАЛА
слідчого судді
25 квітня 2023 року Слідчий суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 , присекретарі ОСОБА_2 ,з участюпрокурора ОСОБА_3 ,представників скаржника ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Стрий скаргу ОСОБА_5 , в інтересах Стрийської міської асоціації інвалідів на бездіяльність слідчого Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_5 , в інтересах Стрийської міської асоціації інвалідів звернулася до суду зі скаргою, в якій просить зобов`язати Стрийський РУП ГУ НП у Львівській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за поданим нею, 27.03.2023 повідомленням про злочин, передбачений ст.383 КК України. В обгрунтування скарги покликається на те, що 27.03.2023 нею в Стрийський РУП ГУ НП від імені Стрийської міської асоціації інвалідів подано повідомлення про вчинення злочину, однак, всупереч ст.214 КПК України відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесено.
В судовому засіданні представник скаржника ОСОБА_4 вимоги скарги підтримав в повному обсязі, повідомив обставини, викладені в повідомленні від 27.03.2023, вважає, що заява ОСОБА_7 від 03.03.2023 містить неправдиві дані, подана під впливом ОСОБА_8 , а тому така інформація повинна бути перевірена органом досудового розслідування на предмет наявності або відсутності в їхніх діях складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.383 КК України.
Представник скаржника ОСОБА_5 в судовому засіданні просить вимоги скарги задоволити та зобов`язати Стрийський РУП ГУ НП у Львівській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за поданим нею, 27.03.2023 повідомленням про злочин. Вважає заяву ОСОБА_7 від 03.03.2023 про вчинення злочинів членами Стрийської міської асоціації інвалідів завідомо неправдивим повідомленням про вчинення злочину.
Представник скаржника ОСОБА_6 в судовому засіданні просить скаргу задоволити та врахувати, що ОСОБА_7 не могла сама написати таку заяву, заяву написала під впливом ОСОБА_8 , яка безліч раз звинувачувала членів асоціації у вчиненні неправомірних дій.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні просить в задоволенні скарги відмовити та врахувати, що була проведена дослідча перевірка та встановлено, що відомості, які містяться в повідомленні носять цивільно-правовий характер.
Слідчий суддя, заслухавши думку учасників, оглянувши матеріали скарги та матеріали ЄО №2763 від 27.03.2023, ЄО №2764 від 27.03.2023, ЄО №1581 від 20.02.2023, вважає, що скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому розслідуванні може бути оскаржена бездіяльність слідчого або прокурора, яка полягає у нездійсненні процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений КПК України строк.
Кримінальний процесуальний кодекс однаково зобов`язує і слідчого, і прокурора під час кримінального провадження неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана ВР України, вимог інших актів законодавства.
Слідчий і прокурор повинні всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень (ст. 9 КПК).
В судовому засіданні встановлено, що предметом розгляду скарги слідчого судді є зобов`язання Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за поданим ОСОБА_5 , 27.03.2023 повідомленням про кримінальне правопорушення, передбачене ст.383 КК України.
У відповідності до положень ч.1 ст.214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Реєстру та розпочати розслідування.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 214 КПК України досудове розслідування починається з моменту внесення відомостей про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а відмова слідчого або прокурора у внесенні відомостей про злочин до ЄРДР згідно ст. 303 КПК України може бути оскаржена до суду.
Відповідно до Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого Наказом Генерального прокурора України за №139 від 06.04.2016р. визначені строки внесення відомостей до Реєстру. Зокрема, відповідно до п.3.1 розділу 1 зазначеного Положення унесення відомостей до Реєстру здійснюється з дотриманням таких строків: заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення - у термін, визначений ч.1 ст.214 КПК України.
За змістом п.4 ч.5 ст.214 КПК України необхідною умовою внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань є наявність обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Чинним КК України передбачено, які саме діяння є правопорушеннями (злочинами), в чому полягає об`єктивна та суб`єктивна сторона того чи іншого злочину, кваліфікуючі ознаки та інше. У випадках, якщо в заяві чи повідомленні є ті чи інші об`єктивні дані, що свідчать дійсно про ознаки того чи іншого злочину, то є підстави вважати таку заяву чи повідомлення саме заявою чи повідомленням про злочини і тільки такі заяви і повідомлення повинні вноситись до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Якщо ж у повідомленнях чи заявах таких ознак немає, то вони не можуть вважатись такими, які підлягають обов`язковому внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до висновку, що викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі №818/1526/18 у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з`ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов`язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Слідчим суддею встановлено, що 27.03.2023 Стрийським РУП ГУ НП у Львівській області зареєстровано повідомлення ОСОБА_5 від 23.03.2023 про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.383 КК України.
Із матеріалів зібраних старшим ДОП відділу превенції Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_9 за наслідками перевірки повідомлення ОСОБА_5 від 23.03.2023 вбачається, що начальником СВ Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області відмовлено у внесенні відомостей до ЄРДР, повідомлення скеровано для перевірки в порядкуЗУ «Про звернення громадян»та «Порядку розгляду звернень громадян та організацію проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України» від 15.11.2017 № 930 або ж в порядку, визначеномуРозділом IV КУпАП.
За наслідками розгляду скарги ОСОБА_5 , слідчим суддею встановлено,що у повідомленні ОСОБА_5 йдеться про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.383 КК України.
Як вбачається з доводів скарги та встановлено в судовому засіданні, 27.03.2023 скаржник звернулася до органу досудового розслідування з заявою повідомленням про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.383 КК України та виклала обставини вчиненого кримінального правопорушення.
Слідчий суддя, не вдаючись в оцінку доказів та з`ясування фактичних обставин справи, на даній стадії перевіряє, чи дійсно в повідомленні є ті чи інші об`єктивні дані, що свідчать про ознаки того чи іншого кримінального правопорушення, та враховує, що до компетенції слідчого не належить здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а законом передбачено лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження, та вважає, що є підстави вважати таке повідомлення саме повідомленням про кримінальне правопорушення і таке повідомлення повинне бути внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
На підставі наведеного, слідчий суддя приходить до переконання, що повідомлення ОСОБА_5 від 27.03.2023 повинно розглядатись в порядку кримінального процесуального законодавства як повідомлення про кримінальне правопорушення, а відтак, об`єктивний аналіз викладеного свідчить про те, що не було законних підстав не внести невідкладно, але не пізніше 24 годин після повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, відповідних відомостей до ЄРДР.
Статтею 307 КПК України передбачено вичерпний перелік процесуальних рішень слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування, а саме: 1)скасування рішення слідчого чи прокурора; 2)зобов`язання припинити дію; 3)зобов`язання вчинити певну дію; 4)відмову у задоволенні скарги.
Слідчий суддя вважає, що скаржником при зверненні до суду дотримано строків, передбачених ст.304 КПК України.
Керуючись ст.ст. 21, 22,303-304,307, 309,ч.2 ст.376 КПК України, слідчий суддя,-
ухвалив:
Скаргу ОСОБА_5 , в інтересах Стрийської міської асоціації інвалідів на бездіяльність слідчого Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань задоволити.
Зобов`язати слідчого Стрийського РУП ГУНП у Львівській області невідкладно внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, на підставі повідомлення ОСОБА_5 від 23.03.2023 по факту завідомо неправдивого повідомлення про вчинення злочину, в строки визначені ст. 214 КПК України.
Повний текст ухвали оголошено 27 квітня 2023 року о 09.00 год.
Копію ухвали скерувати для контролю начальнику Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали виготовлено 27.04.2023
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Стрийський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2023 |
Оприлюднено | 01.05.2023 |
Номер документу | 110490506 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Стрийський міськрайонний суд Львівської області
Бучківська В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні