Справа № 909/977/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.04.2023 м. Івано-ФранківськГосподарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В., при секретарі судового засідання Сегін І. В., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу № 909/977/22 за позовом Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю "Комунальні інвестиції" про стягнення заборгованості з орендної плати в сумі 4 209 грн 06 коп. та розірвання договору оренди.
Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ТОВ "Комунальні інвестиції" про стягнення заборгованості з орендної плати за договором оренди нежитлових приміщень від 12 жовтня 2017 р. в сумі 4 209 грн 06 коп., з яких 3 909 грн 30 коп. - основний борг, 123 грн 38 коп. - пеня, 45 грн 08 коп. - 3 % річних, 131 грн 30 коп. - інфляційні втрати та розірвання договору оренди нежитлових приміщень від 12 жовтня 2017 р. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення своїх договірних зобов`язань відповідач не сплатив в повному обсязі орендну плату, внаслідок чого в нього виникла заборгованість за договором оренди і відповідно до вимог статті 783 ЦК України та умов укладеного між сторонами договору оренди такий договір підлягає розірванню.
28 листопада 2022 р., суд відкрив провадження у цій справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 24 січня 2023 р.
24 січня 2023 р., суд відклав підготовче засідання на 16 лютого 2023 р., однак в цей день судове засідання не відбулося у зв`язку із тим, що суддя Ткаченко І. В. з 15 по 17 лютого перебувала у відрядженні.
20 лютого 2023 р., суд призначив підготовче засідання на 09 березня 2023 р.
09 березня 2023 р., представник позивача до канцелярії суду подала заяву про закриття провадження в частині розірвання договору оренди у зв`язку з відсутністю предмету спору. В обґрунтування цієї заяви зазначено, що відповідачем відповідно до акта приймання-передачі повернуто орендодавцю орендовані приміщення, а тому договір оренди вважається припиненим.
09 березня 2023 р., підготовче провадження у справі суд закрив, а розгляд справи по суті призначив на 30 березня 2023 р., однак в цей день судове засідання не відбулося у зв`язку із тим, що суддя Ткаченко І. В. перебувала у відрядженні.
05 квітня 2023 р., суд призначив розгляд справи по суті на 27 квітня 2023 р.
В ухвалі про відкриття провадження у цій справі суд встановив відповідачу для подання відзиву на позов п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі суд надіслав відповідачу на зазначену у позовній заяві адресу: вул. Перекопська, буд. 187 А, м. Херсон, 73036 і яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як адреса місцезнаходження відповідача.
Однак, поштове відправлення, яким суд надсилав відповідачу копію ухвали від 28 листопада 2022 р. повернулось до суду.
За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Згідно з ч. 1 ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Крім того, за змістом ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Ухвалу від 28 листопада 2022 р. у цій справі було оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень, а тому відповідач мав можливість ознайомитися з текстом цієї ухвали.
Відзиву на позов відповідач не подав.
Статтею 178 ГПК України передбачене право відповідача подати суду відзив на позовну заяву. Разом з тим, як визначено в ч. 3 цієї статті, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, заслухавши представника позивача, суд
в с т а н о в и в:
12 жовтня 2017 р., Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради (орендодавець) та ТОВ "Комунальні інвестиції" (орендар) уклали договір оренди нежитлових приміщень № ДО-3905 (Договір), відповідно до п. 1.1 якого, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлові приміщення площею 147,7 кв.м., розташовані в цоколі будинку за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Сухомлинського, 6 корп. 3, який перебуває на балансі КП "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія" (приміщення).
Відповідно до пунктів 3.1, 3.2 Договору, орендна плата за орендовані приміщення визначається на підставі "Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду об`єктів комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська" затвердженої рішенням Івано-Франківської міської ради "Про внесення змін до нормативних актів з питань оренди об`єктів комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська" від 27 квітня 2007 р. із змінами та доповненнями, (далі - Методика), і за базовий місяць вересень 2017 року становить 346,77 грн без ПДВ. Розрахунок орендної плати зазначено в додатку до цього Договору.
Орендна плата за жовтень 2017 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за жовтень 2017 року з врахуванням добової орендної плати.
Місячний розмір орендної плати, яку повинен сплачувати орендар за кожний наступний місяць оренди, визначається шляхом множення розміру місячної орендної плати за попередній місяць оренди на індекс інфляції за поточний місяць оренди.
За змістом п. 3.4 Договору, орендна плата за орендовані приміщення сплачується орендарем у грошовій формі щомісячно. Орендна плата за звітній місяць, визначена згідно з п. 3 цього Договору, перераховується з рахунку орендаря на розрахунковий рахунок управління державної казначейської служби України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області в термін до 20 числа місяця, що слідує за звітним місяцем, або на інший рахунок повідомлений письмово орендодавцем орендарю не пізніше ніж за 10 календарних днів до дати сплати чергового платежу.
За прострочення терміну сплати орендної плати або внесення орендної плати не в повному обсязі орендар сплачує на рахунок орендодавця пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період прострочення терміну сплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу від суми заборгованості, що склалася з дня виникнення заборгованості, включаючи день сплати заборгованості. У разі прострочення сплати орендної плати або внесення її не в повному обсязі, крім нарахованої пені орендар сплачує також суму інфляції за період прострочення та три проценти річних від простроченої суми (пп. 5.1.1 Договору).
В пп 6.2.6 п. 6.2 Договору визначено, що припинення чи розірвання цього договору оренди може мати місце у випадках, зокрема, відмови орендодавця від договору у порядку, визначеному ст. 782 ЦК України. В цьому випадку орендодавець має право відмовитись від цього договору і вимагати повернення орендарем приміщень, якщо останній не вносить орендну плату, визначену згідно з п. 3.2 та п. 3.4 цього договору протягом трьох місяців підряд. У разі такої відмови договір вважається розірваним з дня одержання орендарем письмового повідомлення орендодавця про припинення Договору.
Письмове повідомлення орендодавця про припинення Договору чи відмову від договору вважається одержаним орендарем якщо це повідомлення вручено повноважному представнику Орендаря, який одночасно з одержанням повідомлення розписується на другому примірнику повідомлення, що залишається у орендодавця або це повідомлення надіслано орендодавцем орендарю поштою рекомендованим листом із рекомендованим повідомленням про вручення поштового повідомлення адресату. Таке повідомлення надсилається за адресою місцезнаходження орендаря, або за адресою за якою здійснено реєстрацію орендаря - юридичної чи фізичної особи - суб`єктів підприємницької діяльності.
За змістом п. 6.1 Договору, цей договір вступає в дію з моменту реєстрації у Департаменті комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради та діє до 30 вересня 2020 р.
24 червня 2020 р. сторони уклали угоду про внесення змін до Договору, якою п. 6.1 Договору доповнили таким реченням: "Цей договір продовжено на період до 31 травня 2023 р."
Відповідно до наявного у матеріалах справи акту приймання-передачі в оренду нежитлових приміщень, 12 жовтня 2017 р., на виконання умов укладеного між сторонами договору, Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради передав в оренду ТОВ "Комунальні інвестиції" нежитлові приміщення площею 147,7 кв.м., розташовані в цоколі будинку за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Сухомлинського, 6 корп. 3, який перебуває на балансі КП "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія".
11 листопада 2021 р., Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради надіслало ТОВ "Комунальні інвестиції" претензію про сплату заборгованості з орендної плати за договором оренди.
У зв`язку з несплатою орендної плати протягом понад трьох місяців, 26 січня 2022 р., Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради на юридичну адресу відповідача направив повідомлення про відмову від договору оренди та звільнення нежитлових приміщень.
Як вбачається із наявного в матеріалах справи акту приймання-передачі нежитлових приміщень, розташованих в будинку за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Сухомлинського, буд. 6 корп. 3, 30 вересня 2022 р., відповідно до п. 6.2.6 Договору, відповідач передав позивачу надані в оренду нежитлові приміщення.
Однак, у зв`язку з несплатою орендної плати позивач нарахував відповідачу пеню, 3% річних та інфляційні втрати.
Отже, предметом даного спору є вимога позивача про стягнення заборгованості за договором оренди та розірвання договору оренди.
За змістом положень ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Як встановлено у ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно з частинами 1, 4 ст. 286 ГК України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
В договорі сторони визначили розмір орендної плати, порядок її нарахування та строк сплати.
Із наявних в матеріалах справи документів вбачається, що позивач на виконання своїх договірних зобов`язань передав відповідачу в строкове платне користування нежитлові приміщення площею 147,7 кв.м., розташовані в цоколі будинку за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Сухомлинського, 6 корп. 3. Однак, відповідач, як стверджує позивач, в період з 01 грудня 2020 р. по 31 січня 2022 р. свої зобов`язання щодо сплати орендної плати не виконав, внаслідок чого в нього виникла заборгованість з орендної плати у розмірі 3 909 грн 30 коп. Відтак, позов в цій частині слід задовольнити.
У зв`язку з не виконанням відповідачем своїх договірних зобов`язань щодо сплати орендної плати позивач, у відповідності до п. 5.1.1 Договору, нарахував відповідачу 123 грн 38 коп. пені, 45 грн 08 коп. 3 % річних та 131 грн 30 коп. інфляційних втрат.
За змістом ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
В ст. 230 ГК України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Позивач арифметично правильно розрахував розмір інфляційних втрат, у зв`язку з чим з відповідача на користь позивача слід стягнути 131 грн 30 коп. інфляційних втрат.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача 123 грн 38 коп. пені та 45 грн 08 коп. 3% річних, то суд самостійно розрахував пеню та 3% річних, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду, а також враховуючи те, що останні дні строку виконання зобов`язання 20 липня 2019 р. (субота), 20 грудня 2020 р. (неділя), 20 лютого та 20 березня 2021 р. (субота), 20 червня 2021 р. (неділя) та 20 листопада 2021 р. (субота) є вихідними днями, що не враховано позивачем при розрахунку пені та 3% річних, та встановив, що:
- за період з 23 липня по 07 серпня 2019 р. на суму заборгованості 966 грн 39 коп. розмір 3% річних становить 01 грн 27 коп.;
- за період з 22 грудня 2020 р. по 20 січня 2021 р. на суму заборгованості 805 грн 39 коп. розмір 3% річних становить 01 грн 98 коп.;
- за період з 23 лютого по 24 лютого 2021 р. на суму заборгованості 1 841 грн 46 коп. розмір 3% річних становить 30 коп.;
- за період з 23 березня по 20 квітня 2021 р. на суму заборгованості 1 447 грн 32 коп. розмір 3% річних становить 03 грн 45 коп.;
- за період з 23 березня по 20 квітня 2021 р. на суму заборгованості 1 447 грн 32 коп. розмір 3% річних становить 03 грн 45 коп.;
- за період з 22 червня по 20 липня 2021 р. на суму заборгованості 546 грн 31 коп. розмір 3% річних становить 01 грн 30 коп.;
- за період з 23 листопада по 20 грудня 2021 р. на суму заборгованості 2 206 грн 60 коп. розмір 3% річних становить 05 грн 08 коп., а розмір пені - 29 грн 44 коп.
Всі інші періоди та суми 3% річних і пені зазначені позивачем у своїх розрахунках є арифметично вірними.
Відтак, з відповідача на користь позивача слід стягнути 121 грн 32 коп. пені та 43 грн 89 коп. 3% річних.
Щодо вимоги позивача про розірвання договору оренди нежитлових приміщень від 12 жовтня 2017 р. слід зазначити таке.
Відповідно до ст. 782 ЦК України, наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за найм речі протягом трьох місяців підряд. У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.
За змістом ст. 785 ЦК України, у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
В пп. 6.2.6 п. 6.2 Договору визначено, що припинення чи розірвання цього договору оренди може мати місце у випадках, зокрема, відмови орендодавця від договору у порядку, визначеному ст. 782 ЦК України. В цьому випадку орендодавець має право відмовитись від цього договору і вимагати повернення орендарем приміщень, якщо останній не вносить орендну плату, визначену згідно з п. 3.2 та п. 3.4 цього договору протягом трьох місяців підряд. У разі такої відмови договір вважається розірваним з дня одержання орендарем письмового повідомлення орендодавця про припинення Договору. Письмове повідомлення орендодавця про припинення Договору чи відмову від договору вважається одержаним орендарем якщо, зокрема, це повідомлення надіслано орендодавцем орендарю поштою рекомендованим листом із рекомендованим повідомленням про вручення поштового повідомлення адресату.
Враховуючи те, що Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, 26 січня 2022 р., рекомендованим листом із рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на юридичну адресу відповідача направив повідомлення про відмову від договору оренди та звільнення нежитлових приміщень, а також те, що 30 вересня 2022 р., відповідно до п. 6.2.6 Договору, відповідач передав позивачу надані в оренду нежитлові приміщення, договір оренди нежитлових приміщень № ДО-3905 від 12 жовтня 2017 р. в силу закону та договору був розірваним ще до звернення позивача до суду. Відтак, вимога позивача в частині розірвання договору оренди нежитлових приміщень є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Судовий збір, згідно з вимогами ст. 129 ГПК України, суд покладає на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 129, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
позов задовольнити частково;
з товариства з обмеженою відповідальністю "Комунальні інвестиції" (вул. Перекопська, буд. 187 А, м. Херсон, 73036; ідентифікаційний код 37322457) на користь Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (вул. Грушевського, буд. 21, м. Івано-Франківськ, 76004; ідентифікаційний код 04054346) стягнути 3 909 (три тисячі дев`ятсот дев`ять) грн 30 коп. заборгованості з орендної плати, 121 (сто двадцять одну) грн 32 коп. пені, 43 (сорок три) грн 89 коп. 3% річних, 131 (сто тридцять одну) грн 30 коп. інфляційних втрат та 2 479 (дві тисячі чотириста сімдесят дев`ять) грн 08 коп. витрат на сплату судового збору;
в частині позовних вимог Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Комунальні інвестиції" 02 грн 06 коп. пені, 01 грн 19 коп. 3% річних та розірвання договору оренди нежитлових приміщень № ДО-3905 від 12 жовтня 2017 р. - відмовити.
Судовий збір в частині 2 482 грн 92 коп. - залишити за позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І. В. Ткаченко
Повний текст рішення складено 28 квітня 2023 р.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2023 |
Оприлюднено | 01.05.2023 |
Номер документу | 110514142 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про комунальну власність щодо оренди |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Ткаченко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні