ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2023 року м. ЧернівціСправа № 926/873/23
Господарський суд Чернівецької області у складі судді Гурина М.О., за участю помічника судді (за дорученням судді) Гливко А.В., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА» (58007, м. Чернівці, вул. Коломийська, 2-Ж, код ЄДРПОУ 30208421)
до товариства з обмеженою відповідальністю «Буковина Бар» (58002, м. Чернівці, вул. Кобилянської, 6, код ЄДРПОУ 42500101)
про стягнення заборгованості в сумі 17800,00 грн.
Представники сторін:
від позивача не з`явився;
від відповідача не з`явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «РОМА» звернулось до Господарського суду Чернівецької області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Буковина Бар» про стягнення заборгованості в сумі 17800,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до укладеної між сторонами додаткової угоди від 30.08.2019 до договору поставки/купівлі-продажу №12004/18 від 28.11.2017 ТОВ «РОМА» (постачальник/продавець) встановив у приміщенні кафе-бару по вул. Руській, 248-Є у м. Чернівці (ТРЦ «Екватор») та передав ТОВ «Буковина Бар» (покупець) на підставі акту приймання-передачі від 30.08.2019 у тимчасове платне користування обладнання, а саме комплект розливного обладнання ПрАТ «Карслсберг Україна» загальною вартістю 17800,00 грн. Однак, відповідач в порушення умов додаткової угоди, не повернув постачальнику обладнання у п`ятиденний термін з дня отримання претензії від 28.10.2022 про виконання зобов`язання. Згідно вказаної претензії ТОВ «РОМА» вимагало від ТОВ «Буковина Бар» у п`ятиденний термін, але не пізніше 10.11.2022 повернути розливне обладнання ПрАТ «Карлсберг Україна» або повернути кошти в розмірі 17800,00 грн. вартість неповернутого обладнання, що і стало підставою для звернення з позовом до суду.
28.02.2023 року відділом документального забезпечення та аналітичної роботи суду матеріали позовної заяви зареєстровані за вх.№873.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.02.2023 року позовну заяву передано судді Гурину М.О.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 06.03.2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 23.03.2023 року.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 23.03.2023 року відкладено розгляд справи по суті на 11.04.2023 року.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 11.04.2023 року відкладено розгляд справи по суті на 26.04.2023 року.
18.04.2023 року Господарським судом Чернівецької області отримано письмові пояснення позивача на позов.
Станом на день розгляду справи сторони у судове засідання не з`явились, явку уповноважених представників не забезпечили, відповідач відзив на позов не надав, хоча належним чином був обізнаний про день та час розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу яке міститься у матеріалах справи.
Відповідно до частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Разом з цим, згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Чернівецької області
ВСТАНОВИВ:
30.08.2019 року між товариством з обмеженою відповідальністю «РОМА» та товариством з обмеженою відповідальністю «Буковина Бар» укладено додаткова угода до договору поставки/купівлі-продажу №12004/18 від 28.11.2017 щодо надання в користування обладнання за умовами якої сторони узгодили що до торгівельного обладнання, що є предметом даної угоди, входить наступне обладнання: холодильники та холодильні шафи, нестандартні тентові конструкції, вуглекислотні балони, ексклюзивні інформаційні матеріали, комплектні частини до розливного обладнання, меблі, охолоджувачі, павільйони, парасолі, маркізи, шатри, плазмові панелі, розливні колони, рол-бари, барні стійки, вивіски, банери, тендери, противандальне обладнання тощо.
В порядку та на умовах, визначених цією угодою, постачальник має право передавати, а покупець приймати у тимчасове платне користування обладнання для забезпечення продажу продукції, при цьому покупець зобов`язується забезпечити експлуатацію отриманого обладнання відповідно до цільового призначення, визначеного цією угодою, збереження обладнання та вчасне його повернення згідно з умовами угоди в стані, в якому одержав, з урахуванням нормального зносу.
Плата за користування обладнанням протягом календарного року включається до ціни продукції, що поставляється постачальником покупцю на підставі договору поставки/купівлі-продажу протягом відповідного календарного року та сплачується відповідно до умов Договору поставки/купівлі-продажу.
Пунктом 18 вищезазначеної додаткової угоди передбачено, що у випадку припинення дії цієї угоди покупець зобов`язаний вжити всіх заходів для забезпечення невідкладного повернення обладнання постачальнику або власнику. Обладнання повинно бути повернуто покупцем у справному стані, з урахуванням зносу та прийняте постачальником/власником протягом 10 календарних днів з дати закінчення строку дії договору поставки /купівлі-продажу (утому числі достроковому) або у строк, який вказаний у надісланому постачальником покупцю письмовому повідомленні про відмову від цієї угоди чи договору поставки в цілому в залежності від того, яка подія настане раніше. Протягом вказаного строку покупець зобов`язаний підготувати обладнання для повернення постачальнику/власнику. Обладнання вважається повернутим з моменту відповідного підписання покупцем, постачальником та власником акту повернення обладнання з користування.
У відповідності до пунктів 19, 22 додаткової угоди у випадку порушення цих правил покупець відшкодовує постачальнику вартість ремонту/заміни/ пошкодженого/втраченого обладнання згідно з компенсаційною вартістю обладнання, встановленою постачальником, в строк, який вказаний у вимозі, але в будь-якому випадку не пізніше 10 календарних днів з дати отримання відповідної вимоги та рахунку постачальника. Компенсаційна вартість обладнання дорівнює первинній вартості обладнання згідно з даними обліку власника і вказується в актах приймання-передачі обладнання в користування, із врахуванням ПДВ.
30.08.2019 року між сторонами підписано акт приймання-передачі обладнання в користування на загальну суму 17800,00 грн.
Крім того, факт передачі та вартість обладнання підтверджуються актом звірки взаєморозрахунків підписаного обома сторонами та скріпленого їхніми печатками.
28.10.2022 року позивачем на адресу відповідача надіслано претензію в якій останній, у зв`язку із припиненням торгівельної діяльності ТОВ «Буковина Бар», просить повернути обладнання, або повернути кошти в розмірі 17800,00 грн вартість неповернутого обладнання.
Однак, дана претензія відповідачем залишена без задоволення, обладнання, в порушення умов додаткової угоди, станом на момент звернення позивача з позовом до суду, не повернуто.
Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов`язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Згідно з частиною 2 статті 217 Господарського кодексу України відшкодування збитків є видом господарських санкцій, під яким розуміються заходи впливу на порушника у сфері господарювання, в результаті застосування котрих для нього настають несприятливі економічні або правові наслідки.
З огляду на вищевикладене, судом встановлено, що відповідач, в порушення договірних зобов`язань, торгівельне обладнання у визначений строк безпідставно не повернув, компенсаційну вартість не сплатив, що призвело до виникнення станом на момент вирішення спору боргу у сумі 17800,00 грн.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частинами 1, 2, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частини 1 статті 14 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Оцінюючи подані докази, що ґрунтуються на повному, всебічному й об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням вищезазначеного та в аспекті забезпечення ефективного захисту прав позивача, наявність встановленого порушення відповідачем взятих на себе договірних зобов`язань перед позивачем, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову, оскільки таке рішення відповідає завданням господарського судочинства та є адекватним фактичним обставинам справи.
Пунктом 2 частини 1, частиною 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір в сумі 2684,00 грн покласти на відповідача з вини якого спір доведено до вирішення в судовому порядку.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 5, 123, 129, 130, 220, 222, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Буковина Бар» (58002, м. Чернівці, вул. Кобилянської, 6, код ЄДРПОУ 42500101) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА» (58007, м. Чернівці, вул. Коломийська, 2-Ж, код ЄДРПОУ 30208421) заборгованість в сумі 17800,00 грн. та 2684,00 грн судового збору.
3. З набранням судовим рішенням законної сили видати наказ.
Повний текст рішення складено та підписано 28.04.2023 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя М.О. Гурин
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2023 |
Оприлюднено | 01.05.2023 |
Номер документу | 110514839 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гурин Микола Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні