Рішення
від 02.05.2023 по справі 731/172/23
ВАРВИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №731/172/23

Провадження №2/731/60/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 травня 2023 року смт Варва

Варвинський районний суд Чернігівської області в складі:

судді Савенка А.І.,

за участю секретаря Білявської Ю.А.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в смт Варва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Варвинської селищної об`єднаної територіальної громади в особі Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Варвинська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

17 березня 2023 року до Варвинського районного суду Чернігівської області надійшла вказана позовна заява.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 18 серпня 2017 року ОСОБА_3 склала заповіт, яким заповідала йому земельну ділянку, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Журавської сільської ради, кадастровий номер 7421182000:03:000:0088. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла. На момент смерті вона була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , інші особи за цією адресою зареєстровані не були. Про наявність заповіту він дізнався після того, як пройшло 6 (шість) місяців після смерті спадкодавця. Звернувшись 23лютого 2023 року до нотаріуса, він отримав відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини. Зазначений строк він пропустив, оскільки не знав про наявність заповіту на його ім`я, зважаючи на що об`єктивно не мав змоги подати заяву про прийняття спадщини раніше.

Просить визначити йому додатковий строк протягом трьох місяців після набрання рішенням законної сили для подання до нотаріуса заяв про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .

Ухвалою суду від 24 березня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та призначено відкрите підготовче судове засідання у справі на 02травня 2023 року.

Позивач ОСОБА_1 у підготовче судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд справи без його участі, у якому позов підтримав з наведених у позовній заяві підстав та просив задовольнити.

Від представника відповідача Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області - КальногоО.В., надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, відповідно до якої не заперечують проти задоволенню позову (а.с. 30).

Відповідач ОСОБА_2 у підготовче судове засідання не з`явилась, подала клопотання про розгляд справи без її участі, у якому вказала, що заперечень проти позовних вимог не має та визнає позов у повному обсязі (а.с.43).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Варвинська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, свого представника у судове засідання не направила, надіслали клопотання про розгляд справи без їх участі, у якому вказали, що не заперечують проти задоволення позовних вимог (а.с.34).

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.7).

З матеріалів спадкової справи до майна померлої ОСОБА_3 вбачається, що у Спадковому реєстрі під номером 61463991 зареєстровано заповіт ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , посвідчений 18серпня 2017 року посадовою особою Журавської сільської ради Варвинського району Чернігівської області, номер в реєстрі нотаріальних дій: 45 (а.с.36).

Вказаним заповітом ОСОБА_3 , ІПН НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , заповідала ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , житловий будинок; земельну ділянку, площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських будівель; земельну ділянку, площею 0,1420 га, для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , а позивачу ОСОБА_1 - земельну ділянку, площею 2,2614 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Журавської сільської ради Варвинського району Чернігівської області, кадастровий номер 7421182000030000088 (а.с.11, 38).

Належність вказаної земельної ділянки ОСОБА_3 підтверджується копією державного акта про право власності на земельну ділянку серії ЧН №035375 від 14березня 2005 року (а.с.12).

Згідно з ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно зположеннями ст.1223ЦК Україниправо наспадкування маютьособи,визначені узаповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу, тобто спадкоємці за законом відповідно до визначеної черговості.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Довідкою Журавського старостинського округу Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області №83 від 15квітня 2021 року підтверджується, що на день смерті ОСОБА_3 мешкала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , одна (а.с.37).

Позивач ОСОБА_1 , будучи спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , не прийняв спадщину після її смерті у встановлений законом строк. Після закінчення цього строку, 23лютого 2023 року, він звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , на що отримав відмову через пропуск передбаченого ст. 1270 ЦК України шестимісячного строку для прийняття спадщини (а.с. 10, 40).

Згідно зі ст. 1272 ЦК України спадкоємцеві, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до абзаців 6-7 пункту 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини.

Встановлено, що граничний строк подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 . Позивач звернувся з відповідною заявою 23лютого 2023 року.

Причиною пропуску позивачами строку для прийняття спадщини стало незнання про існування заповіту.

Відповідачі та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не надали до суду доказів, які б підтверджували, що на підставі ст.ст.1287, 1288 ЦК України призначався виконавець заповіту ОСОБА_3 . У матеріалах справи також відсутні докази на підтвердження того, що інформація про наявність заповіту повідомлялась безпосередньо позивачу, чи він викликався до нотаріуса або до посадової особи органу місцевого самоврядування шляхом публічного оголошення чи повідомлення у пресі.

Відповідно до усталеної практики Верховного Суду, зокрема, правових висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 26червня 2019 року №565/1145/17, від 10січня 2019 року №263/1221/17, від 25березня 2020 року №642/2539/18-ц, від 01квітня 2020року №241/372/18, від 21вересня 2020 року №130/2517/18, якщо позивач на час відкриття спадщини не проживав зі спадкодавцем і про наявність заповіту, складеного на його користь, дізнався поза межами строку, передбаченого ч. 1 ст. 1270 ЦК України, то ці обставини свідчать про поважність причин, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця при поданні заяви про прийняття спадщини, що є підставою для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, адже необізнаність про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому у вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Отже, на підставі вказаних доводів та письмових доказів, суд дійшов висновку про те, що у позивача існували об`єктивні, непереборні, істотні труднощі у вчиненні ним дій щодо подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 . Причина пропуску строку для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини, наведена позивачем у позові, приймається судом як поважна.

Суд також звертає увагу на те, що позивач позбавлений можливості захистити своє порушене право в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, оцінивши всі докази по справі у їх сукупності та взаємозв`язку, зважаючи на те, що обставини, на які посилається позивач, як на підставу задоволення позовних вимог, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, суд приходить до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню, оскільки строк для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 було пропущено з поважної причини, а тому позивачеві необхідно визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Керуючись ст.ст. 263, 265, 273, 354 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ), Варвинської селищноїоб`єднаної територіальноїгромади вособі Варвинськоїселищної радиПрилуцького районуЧернігівської області (код ЄДРПОУ04412372, юридична адреса: 17600, Чернігівська область, Прилуцький район, смтВарва, вул.Шевченка, 38), третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору-Варвинська державнанотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (кодЄДРПОУ02901581,17508,Чернігівська область,м.Прилуки,вул.Шевченка,107), провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_2 , додатковий строк протягом трьох місяців після набрання рішенням законної сили для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.І.Савенко

СудВарвинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення02.05.2023
Оприлюднено04.05.2023
Номер документу110565160
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —731/172/23

Рішення від 02.05.2023

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

Ухвала від 24.03.2023

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні