Рішення
від 02.05.2023 по справі 910/1494/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02.05.2023Справа №910/1494/23

Суддя Господарського суду міста Києва Бойко Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд"

про стягнення 542 728,93 грн.,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд" про стягнення 542 728,93 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем на виконання своїх зобов`язань за Договором субпідряду №27/08-ПР/20-1-ОТР-Б5 на виконання робіт на об`єкті: "Будівництво житлово-офісного комплексу з об`єктами торговельного та соціально-побутового призначення на проспекті Відрадному, 93/2 у Солом`янському районі м. Києва. V пусковий комплекс. Житловий будинок №5" від 27.08.2020 було виконано роботи загальною вартістю 12 005 147,46 грн., в той час як відповідачем оплачено вказані роботи частково у розмірі - 11 505 163,70 грн., у зв`язку з чим у Товариства з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд" виник перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" борг у розмірі 499 983,76 грн., який позивач просить стягнути в судовому порядку.

Крім того, у зв`язку з неналежним виконанням Товариством з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд" своїх зобов`язань за Договором субпідряду №27/08-ПР/20-1-ОТР-Б5 від 27.08.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" вказує про наявність правових підстав для стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 6 287,47 грн. та інфляційних втрат у розмірі 36 457,70 грн., нарахованих за період з 21.08.2022 по 20.01.2023.

У місті позовної заяви Товариство з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" зазначає, що очікує понести судові витрати на оплату професійної правової допомоги у розмірі 20 000,00 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.01.2023 відкрито провадження у справі №910/1494/23; визнано її малозначною та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання); визначено сторонам строки на подання заяв по суті спору.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Згідно приписів ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Вказана ухвала суду від 31.01.2023 була надіслана відповідачу 02.02.2023 на адресу, яка вказана у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (03022, м. Київ, пров. Жуковського Василя, буд. 15, корпус 3), рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що підтверджується відтиском печатки про відправлення на зворотному боці ухвали, та була вручена Товариству з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд" 08.02.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0105493567507.

Згідно пункту 3 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.

Таким чином, керуючись приписами п. 3 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, суд приходить до висновку, що днем вручення відповідачу ухвали суду від 31.01.2023 є 08.02.2023 (дата проставлення у рекомендованому повідомленні №0105493567507 відмітки про вручення судового рішення).

Статтею 113 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.

За приписами ч. 8 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

Пунктом 4 резолютивної частини ухвали Господарського суду міста Києва від 31.01.2023 у справі №910/1494/23 встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд" строк на подання відзиву з долученими до нього доказами та з доказами його направлення позивачу - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.

Частиною 1 статті 116 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок

Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд" повинне було подати відзив на позов у строк до 23.02.2023 включно.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов у визначений судом у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк не скористався.

Будь-яких інших заяв, клопотань, пояснень від сторін до суду не надходило.

За таких обставин, справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами з огляду на приписи ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва встановив наступне.

27.08.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд" (підрядник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" (субпідрядник) укладено Договір субпідряду №27/08-ПР/20-1-ОТР-Б5 на виконання робіт на об`єкті: "Будівництво житлово-офісного комплексу з об`єктами торговельного та соціально-побутового призначення на проспекті Відрадному, 93/2 у Солом`янському районі м. Києва. V пусковий комплекс. Житловий будинок №5" (надалі - Договір), у відповідності до п. 1.1 якого субпідрядник зобов`язався відповідно до проектно-кошторисної документації у визначені цим договором строки якісно виконати в повному обсязі роботи на об`єкті (влаштувати залізобетонні конструкції у житловому будинку №5). Роботи мають бути завершені у обсязі, достатньому для здачі державній комісії та придатними до експлуатації або до подальшого виконання відповідних будівельно-монтажних робіт. Підрядник зобов`язався прийняти якісно виконані субпідрядником роботи та здійснити їх оплату на умовах, визначених даним договором.

Склад та обсяг робіт, що доручаються до виконання субпідряднику, визначені проектно-кошторисною документацією в межах положень договору та усіх додатків до нього (підписаних повноважними представниками та скріплених печатками сторін). Склад і обсяги робіт можуть бути переглянуті в процесі будівництва об`єкта у разі внесення змін до проектної документації в порядку, передбаченому цим договором та чинним законодавством України (п. 1.2 Договору).

Згідно п. 1.6 Договору субпідрядник приймає на себе зобов`язання по забезпеченню будівельними матеріалами, інструментами, засобами, будівельною технікою та робочою силою, необхідними для виконання робіт за цим договором. Вартість будівельних матеріалів, обладнання та устаткування має бути узгоджена із підрядником. Окремі будівельні матеріали, обладнання та устаткування можуть бути поставлені субпідряднику підрядником, генпідрядником та/або замовником.

Пунктом 3.2 Договору передбачено, що загальна вартість робіт за цим договором визначається на підставі фактично виконаних субпідрядником обсягів робіт та оформлених належним чином і підписаних без зауважень актів приймання виконаних будівельних робіт та довідок про вартість виконаних робіт за весь об`єм робіт, які виконувались субпідрядником в рамках даного договору.

Вартість виконання робіт на об`єкті є динамічною на весь період будівництва об`єкта (п. 3.3 Договору).

У пункті 5.2 Договору зазначено, що приймання виконаних робіт здійснюється підрядником щомісяця за актом приймання виконаних будівельних робіт та довідкою про вартість виконаних робіт. Проект вищевказаних документів субпідрядник складає у 3 примірниках, підписує та скріплює печаткою, попередньо погодивши обсяги з начальником дільниці підрядника та відділом матеріально-технічного забезпечення підрядника, і передає його підряднику до 24-го числа місяця, що є звітним, разом з повним пакетом виконавчої документації, визначеної п. 4.3.21 даного договору. При необхідності за домовленістю сторін акти виконаних робіт можуть бути оформлені за відповідний етап звітного періоду. Пізніше подані субпідрядником обсяги виконаних робіт будуть розглядатися підрядником в наступному місяці.

Датою прийняття підрядником виконаних субпідрядником робіт за звітний період є дата підписання сторонами актів виконаних робіт (з додатком - підсумкова відомість ресурсів, та відповідною виконавчою документацією (акти прихованих робіт, робочі креслення, протоколи вимірювань, протоколи ущільнення гранту, протоколи якості з`єднувальних конструкцій та ін.) (п. 5.4 Договору).

Відповідно п. 5.5 Договору всі документи, які надходять від субпідрядника, в тому числі акти, звіти, довідки та ін., повинні бути розглянуті, підписані та повернуті протягом 12 робочих днів, за умови відсутності претензій та виявлених недоліків. В разі виявлення порушень та/або недоліків, підрядник направляє субпідряднику вмотивовану відмову від підписання відповідних документів та визначає виявлені ним недоліки та орієнтовний строк для їх усунення. Отримавши таку відмову субпідрядник зобов`язаний в узгоджений із підрядником строк усунути всі недоліки. Після цього, всі документи направляються у визначеному цим розділом порядку.

Пунктом 6.4 Договору передбачено, що розрахунки за фактично виконані роботи здійснюються за умови надходження коштів на розрахунковий рахунок підрядника на фінансування робіт, передбачених п. 1.1 договору від генпідрядника, в наступному порядку:

- оплата виконаних робіт здійснюється підрядником в розмірі 95 відсотків від суми кожного оформленого акту виконаних робіт з урахуванням авансових платежів до 20 числа місяця, наступного за звітним:

- накопичені за період будівництва 5 відсотків відкладеного платежу (як гарантія виконання зобов`язань субпідрядника за договором) залишаються на рахунку підрядника та сплачуються субпідряднику підрядником в строк до 90 календарних днів після підписання останнього акту виконаних робіт, а в разі виявлення дефектів під час прийняття, не пізніше 15 днів після повного їх усунення субпідрядником за свій рахунок;

- розмір відкладеного платежу зменшується підрядником у беззаперечному порядку на суму витрат, пов`язаних з усуненням дефектів і недоробок за вимогами покупців у набутих ними приміщеннях, оплатою комунальних послуг у зв`язку з несвоєчасним заселенням квартир із вини субпідрядника тощо;

- зменшення відкладеного платежу здійснюється підрядником на підставі зробленого ним розрахунку одночасно з направленням субпідряднику письмового повідомлення у порядку, передбаченому у п. 11.6 цього договору.

У разі затримки замовником або генпідрядником фінансування, розрахунок за виконані роботи здійснюється протягом 3 банківських днів з дати отримання підрядником коштів на фінансування робіт за цим договором. У разі відсутності фінансування замовником або генпідрядником робіт по даному договору, штрафні санкції не застосовуються до підрядника.

Спір у справі виник у зв`язку з твердженнями позивача про наявність у відповідача боргу у розмірі 499 983,76 грн. з оплати виконаних Товариством з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" за Договором робіт, а також твердженнями про наявність правових підстав для стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 6 287,47 грн. та інфляційних втрат у розмірі 36 457,70 грн.

Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем Договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором будівельного підряду, а тому спірні правовідносини регулюються Главою 61 Цивільного кодексу України.

Частинами 1 та 2 статті 837 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Згідно з частинами 1, 2 статті 875 Цивільного кодексу України за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов`язаних з місцезнаходженням об`єкта.

За приписами ч. 1 ст. 854 Цивільного кодексу України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Отже, за умовами Договору позивач взяв на себе зобов`язання з влаштування залізобетонних конструкцій у житловому будинку №5 на проспекті Відрадному, 93/2 у Солом`янському районі м. Києва.

Позивачем на підтвердження виконання робіт за Договором надано суду акти виконаних робіт №14 від 30.07.2022 за липень 2022 року на суму 499 983,76 грн., №1 від 31.10.2020 за жовтень 2020 року на суму 1 429 349,69 грн., №2 від 30.11.2020 за листопад 2020 року на суму 835 577,71 грн., №2 від 31.12.2020 за грудень 2020 року на суму 604 889,95 грн., №3 від 31.01.2021 за січень 2021 року на суму 689 571,31 грн., №4 від 28.02.2021 за лютий 2021 року на суму 601 264,08 грн., №6 від 31.03.2021 за березень 2021 року на суму 883 706,18 грн., №6 від 30.04.2021 за квітень 2021 року на суму 1 071 241,66 грн., №7 від 31.05.2021 за травень 2021 року на суму 780 117,12 грн., №8 від 30.06.2021 за червень 2021 року на суму 1 045 404,66 грн., №9 від 31.07.2021 за липень 2021 року на суму 887 534,35 грн., №10 від 31.08.2021 за серпень 2021 року на суму 381 674,66 грн., №11 від 30.09.2021 за вересень 2021 року на суму 1 603 556,08 грн., №12 від 30.11.2021 за листопад 2021 року на суму 690 893,34 грн., а також довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форми КБ-3) за липень 2022 року на суму 499 983,76 грн., за жовтень 2022 року на суму 1 429 349,69 грн., за листопад 2020 року на суму 835 577,71 грн., за грудень 2020 року на суму 604 889,95 грн., за січень 2021 року на суму 689 571,31 грн., за лютий 2021 року на суму 601 264,08 грн., за березень 2021 року на суму 883 706,18 грн., за квітень 2021 року на суму 1 071 241,66 грн., за травень 2021 року на суму 780 117,12 грн., за червень 2021 року на суму 1 045 404,66 грн., за липень 2021 року на суму 887 534,35 грн., за серпень 2021 року на суму 381 674,66 грн., за вересень 2021 року на суму 1 603 556,08 грн., за листопад 2021 року на суму 690 893,34 грн.

Вказані акти та довідки підписані уповноваженими представниками та скріплені печатками сторін без жодних зауважень, а відтак суд приходить до висновку, що останні підтверджують виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" робіт за Договором на суму 12 004 764,55 грн.

Суд відзначає, що позивачем при складені сум за вказаними актами для визначення загальної вартості виконаних робіт було допущено арифметичну помилку та замість суми 12 004 764,55 грн. отримано суму 12 005 147,46 грн.

Частиною 1 статті 854 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Пунктом 6.4 Договору передбачено, що розрахунки за фактично виконані роботи здійснюються за умови надходження коштів на розрахунковий рахунок підрядника на фінансування робіт, передбачених п. 1.1 договору від генпідрядника, в наступному порядку:

- оплата виконаних робіт здійснюється підрядником в розмірі 95 відсотків від суми кожного оформленого акту виконаних робіт з урахуванням авансових платежів до 20 числа місяця, наступного за звітним:

- накопичені за період будівництва 5 відсотків відкладеного платежу (як гарантія виконання зобов`язань субпідрядника за договором) залишаються на рахунку підрядника та сплачуються субпідряднику підряднику в строк до 90 календарних днів після підписання останнього акту виконаних робіт, а в разі виявлення дефектів під час прийняття, не пізніше 15 днів після повного їх усунення субпідрядником за свій рахунок;

- розмір відкладеного платежу зменшується підрядником у беззаперечному порядку на суму витрат, пов`язаних з усуненням дефектів і недоробок за вимогами покупців у набутих ними приміщеннях, оплатою комунальних послуг у зв`язку з несвоєчасним заселенням квартир із вини субпідрядника тощо;

- зменшення відкладеного платежу здійснюється підрядником на підставі зробленого ним розрахунку одночасно з направленням субпідряднику письмового повідомлення у порядку, передбаченому у п. 11.6 цього договору.

У разі затримки замовником або генпідрядником фінансування, розрахунок за виконані роботи здійснюється протягом 3 банківських днів з дати отримання підрядником коштів на фінансування робіт за цим договором. У разі відсутності фінансування замовником або генпідрядником робіт по даному договору, штрафні санкції не застосовуються до підрядника.

За приписами ст. 637 Цивільного кодексу України тлумачення умов договору здійснюється відповідно до статті 213 цього Кодексу.

Статтею 213 Цивільного кодексу України визначено, що при тлумаченні змісту правочину беруться до уваги однакове для всього змісту правочину значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів. Якщо буквальне значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів не дає змоги з`ясувати зміст окремих частин правочину, їхній зміст встановлюється порівнянням відповідної частини правочину зі змістом інших його частин, усім його змістом, намірами сторін. Якщо за правилами, встановленими частиною третьою цієї статті, немає можливості визначити справжню волю особи, яка вчинила правочин, до уваги беруться мета правочину, зміст попередніх переговорів, усталена практика відносин між сторонами, звичаї ділового обороту, подальша поведінка сторін, текст типового договору та інші обставини, що мають істотне значення.

Приймаючи до уваги однакове для всього змісту правочину значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів, суд приходить до висновку, що у пункті 6.4 Договору сторонами було погоджено оплату виконаних робіт на умовах відтермінування платежу. При цьому, 95 відсотків від суми кожного оформленого акту виконаних робіт - такі роботи підлягали оплаті до 20 числа місяця, наступного за звітним, в той час як 5 відсотків від суми відповідного акту виконаних робіт - протягом 90 календарних днів після його підписання.

Щодо умов Договору, якими передбачено поставлення в залежність строків (термінів) оплати виконаних підрядних робіт від надходження від генпідрядника коштів на розрахунковий рахунок підрядника на фінансування робіт, суд зазначає наступне.

Статтею ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, а тому посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування як на підставу невиконання своїх грошових зобов`язань є безпідставними та необгунтованими.

Згідно ст. 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

Приписами ст. 252 Цивільного кодексу України встановлено, що строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Частиною 1 статті 253 Цивільного кодексу України визначено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

З огляду на наведене вбачається, що умови укладеного сторонами Договору, відповідно до яких відповідач здійснює оплату виконаних позивачем будівельних робіт за умови надходження до нього фінансування від генпідрядника не є ні визначенням строку/терміну виконання зобов`язання, адже не є подією, яка має неодмінно настати, ні відкладальною обставиною, так як в даному випадку вона стосується лише обов`язків відповідача щодо оплати виконаних робіт, а відповідно до ч. 1 ст. 212 Цивільного кодексу України відкладальна обставина має змінювати права та обов`язки сторін.

Крім того, згідно з частиною першої статті 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями, а статтями 525, 526 даного Кодексу і статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

За таких обставин, факт відсутності фінансування від генпідрядника в будь-якому випадку не може звільняти відповідача від виконання зобов`язань щодо оплати виконаних робіт, оскільки такі обставини не визначені законодавством як такі, що звільняють від виконання зобов`язання.

Отже, на виконання своїх зобов`язань за Договором Товариством з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд" було перераховано Товариству з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" кошти у розмірі 500 000,00 грн. згідно платіжного доручення №336 від 25.09.2020, кошти у розмірі 250 000,00 грн. згідно платіжного доручення №555 від 15.10.2020, кошти у розмірі 300 000,00 грн. згідно платіжного доручення №770 від 30.10.2020, кошти у розмірі 379 349,69 грн. згідно платіжного доручення №900 від 13.11.2020, кошти у розмірі 500 000,00 грн. згідно платіжного доручення №912 від 13.11.2020, кошти у розмірі 250 000,00 грн. згідно платіжного доручення №1225 від 07.12.2020, кошти у розмірі 85 577,71 грн. згідно платіжного доручення №1363 від 24.12.2020, кошти у розмірі 500 000,00 грн. згідно платіжного доручення №1476 від 30.12.2020, кошти у розмірі 104 889,95 грн. згідно платіжного доручення №1609 від 14.01.2021, кошти у розмірі 500 000,00 грн. згідно платіжного доручення №1767 від 28.01.2021, кошти у розмірі 189 571,31 грн. згідно платіжного доручення №2001 від 16.02.2021, кошти у розмірі 300 000,00 грн. згідно платіжного доручення №2099 від 26.02.2021, кошти у розмірі 301 264,08 грн. згідно платіжного доручення №2334 від 24.03.2021, кошти у розмірі 883 706,18 грн. згідно платіжного доручення №2595 від 20.04.2021, кошти у розмірі 275 241,66 грн. згідно платіжного доручення №2898 від 18.05.2021, кошти у розмірі 796 000,00 грн. згідно платіжного доручення №3091 від 02.06.2021, кошти у розмірі 780 117,12 грн. згідно платіжного доручення №3386 від 24.06.2021, кошти у розмірі 1 000 000,00 грн. згідно платіжного доручення №3602 від 09.07.2021, кошти у розмірі 1 000 000,00 грн. згідно платіжного доручення №3791 від 09.08.2021, кошти у розмірі 700 000,00 грн. згідно платіжного доручення №4027 від 27.08.2021, кошти у розмірі 1 000 000,00 грн. згідно платіжного доручення №4455 від 04.10.2021, кошти у розмірі 218 552,66 грн. згідно платіжного доручення №5141 від 06.12.2021, кошти у розмірі 200 000,00 грн. згідно платіжного доручення №5232 від 13.12.2021, кошти у розмірі 490 893,34 грн. згідно платіжного доручення №5393 від 30.12.2021, а всього 11 505 163,70 грн.

Доказів оплати виконаних робіт в іншій частині - у розмірі 499 600,85 грн. (12 004 764,55 грн. загальної вартості виконаних робіт - 11 505 163,70 грн. загальної суми сплачених відповідачем коштів) матеріали справи не містять, а Товариством з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд" суду не надано.

Частиною 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено обов`язок сторін довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За приписами частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідач своїм правом на спростування вартості неоплачених робіт/заявленої до стягнення позивачем суми боргу не надав. Зокрема, не надано доказів зменшення суми боргу на суму витрат, пов`язаних з усуненням дефектів і недоробок за вимогами покупців у набутих ними приміщеннях, оплатою комунальних послуг у зв`язку з несвоєчасним заселенням квартир із вини субпідрядника, на суму компенсації витрат по експлуатації електромереж, водо- та тепло- забезпечення тощо.

Суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться (ст. 193 Господарського кодексу України).

Зазначене також кореспондується з нормами ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

З огляду на приписи ст.ст. 13, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд приходить до висновку, що відповідачем було прострочено виконання своїх грошових зобов`язань з оплати виконаних позивачем робіт та станом на дату розгляду даної справи у Товариства з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд" наявний перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" борг у розмірі 499 600,85 грн., у зв`язку з чим позовна вимога про стягнення суми основного боргу підлягає задоволенню частково.

Крім того, у зв`язку з неналежним виконанням Товариством з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд" своїх зобов`язань за Договором Товариство з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" вказує про наявність правових підстав для стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 6 287,47 грн. та інфляційних втрат у розмірі 36 457,70 грн., нарахованих за період з 21.08.2022 по 20.01.2023.

Пункт 1 статті 612 Цивільного кодексу України визначає що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Матеріалами справи підтверджується те, що відповідач, в порушення умов Договору, у визначені строки оплату за виконані роботи не провів, а отже є таким, що прострочив виконання свого грошового зобов`язання.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідач обставин, з якими чинне законодавство пов`язує можливість звільнення його від відповідальності за порушення зобов`язання, не наведено.

Судом встановлено, що відповідач обов`язку по сплаті грошових коштів у визначений строк не виконав, допустивши прострочення виконання зобов`язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов`язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом або договором відповідальності.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України).

Сплата трьох процентів від простроченої суми (якщо інший розмір не встановлений договором або законом) не має характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним утримуваними коштами, належними до сплати кредиторові.

В свою чергу інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України, також не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку про його необґрунтованість з огляду на наступне.

Із розрахунку вбачається, що фактично Товариство з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" нараховує 3% річних та інфляційні втрати на суму боргу за останнім складеним сторонам актом - актом виконаних робіт №14 від 30.07.2022 за липень 2022 року на суму 499 983,76 грн.

Попри наведене, як встановлено судом, частина боргу за актом №14 від 30.07.2022 була оплачена - у сумі 382,91 грн. (499 983,76 грн. - 499 600,85 грн.), натомість враховуючи умови п. 6.4 Договору щодо порядку здійснення розрахунку, то виконані за вказаним актом роботи підлягали оплаті наступним чином:

- 474 601,66 грн. (95 відсотків вартості робіт у розмірі 474 984,57 грн. - 382,91 грн. часткової оплати) до 20.08.2022 включно;

- 24 999,19 грн. (5 відсотків вартості робіт) до 30.10.2022 включно (згідно ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день 90 денного строку припадав на вихідний день - 28.10.2022 - суботу).

За таких обставин, суд, здійснивши власний розрахунок 3% річних та інфляційних втрат у інформаційно-пошуковій системі "Ліга:Закон" з урахуванням встановленого судом періоду їх правомірного нарахування, прийшов до висновку про правомірність стягнення з відповідача інфляційних втрат у розмірі 32 647,54 грн. та 3% річних у розмірі 6 136,77 грн.

Таким чином, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" підлягають частковому задоволенню, а з Товариства з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд" підлягає стягненню борг у розмірі 499 600,85 грн., інфляційні втрати у розмірі 32 647,54 грн. та 3% річних у розмірі 6 136,77 грн.

Щодо розподілу судового збору за наслідками розгляду справи суд зазначає наступне.

За змістом пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору за подання до господарського суду позовної заяви встановлюються у таких розмірах: майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" у своїй позовній заяві було заявлено майнову вимогу про стягнення з відповідача коштів у загальному розмірі 542 728,93 грн., за розгляд якої підлягав оплаті судовий збір у розмірі 8 140,93 грн.

В той же час, як вбачається із платіжного доручення №1108 від 20.01.2023 Товариством з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" сплачено судовий збір за звернення до Господарського суду міста Києва із даним позовом у розмірі 8 140,94 грн.

Тобто, позивачем при зверненні до суду із даним позовом було надмірно сплачено судовий збір у сумі 0,01 грн.

Отже, у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати позивача на судовий збір, який підлягав сплаті за звернення до господарського суду із вимогою про стягнення коштів у розмірі 542 728,93 грн., покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Суд звертає увагу позивача, що останній вправі звернутись до суду з клопотанням про повернення з Державного бюджету України судового збору у розмірі 0,01 грн., проте в цій частині судовий збір не підлягає розподілу між сторонами.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 74, 129, 233, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Магнат Будсервіс Лтд" (03022, м. Київ, пров. Жуковського Василя, буд. 15, корпус 3; ідентифікаційний код 33692010) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Зем Буд" (02183, м. Київ, вул. Кибальчича, буд. 13-А; ідентифікаційний код 43029185) борг у розмірі 499 600 (чотириста дев`яносто дев`ять тисяч шістсот) грн. 85 коп., інфляційні втрати у розмірі 32 647 (тридцять дві тисячі шістсот сорок сім) грн. 54 коп., 3% річних у розмірі 6 136 (шість тисяч сто тридцять шість) грн. 77 коп. та судовий збір у розмірі 8 075 (вісім тисяч сімдесят п`ять) грн. 77 коп. Видати наказ.

3. В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

4. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. У відповідності до положень ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення складено 02.05.2023.

Суддя Р.В. Бойко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.05.2023
Оприлюднено04.05.2023
Номер документу110567623
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань підряду

Судовий реєстр по справі —910/1494/23

Рішення від 02.05.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

Ухвала від 31.01.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні