Справа № 700/154/23
Провадження № 2/700/70/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2023 року
Лисянський районний суд Черкаської області в складі: головуючого судді Пічкура С.Д., за участю секретаря судового засідання: Кравець І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лисянка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лисянської селищної ради Черкаської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Лисянської селищної ради Черкаської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина, що складається із житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 , земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,4252 га, розташованої в адміністративних межах Чаплинської сільської ради, земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,3801 га, розташованої в с. Шушківка Звенигородського (Лисянського) району. Він є троюрідним братом померлого ОСОБА_2 , оскільки бабуся ОСОБА_2 - ОСОБА_3 та його бабуся ОСОБА_4 були рідними сестрами, а його мати ОСОБА_5 та його мати ОСОБА_6 є двоюрідними сестрами, а померлий ОСОБА_2 та він є троюрідними братами. В установлений строк він звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 . Інших осіб, що подали заяву про прийняття спадщини немає. Однак постановою нотаріуса від 23.12.2021 року йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з неможливістю встановити родинні стосунки. Документально підтвердити факт перебування в родинних відносинах між ОСОБА_2 та ним неможливо, оскільки згідно повідомлення Державного архіву Черкаської області записів про акти народження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не виявлено. Факт перебування в родинних відносинах можуть підтвердити свідки: ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 . Оскільки відсутні правовстановлюючі документи на житловий будинок та відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину він не може оформити спадщину в нотаріальній конторі, що і стало причиною звернення до суду із вказаним позовом.
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Бондарчук Д.С. у судовому засіданні позов підтримали і просили його задоволити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, звернулися до суду із заявою, в якій просять розглянути справу без їх участі.
Матеріалами справивстановлено,щоІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Київ помер ОСОБА_2 . Факт смерті підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 15.01.2021 року.
Вирішуючи питання про встановлення факту родинних відносин суд виходить з наступного.
Із повідомлення Державного архіву Черкаської області № Д-57/05-08 від 22.11.2021 року вбачається що запис акта про народження ОСОБА_4 по с. Шушківка Лисянського (Звенигородського) району Черкаської області за 1903-1907 роки не виявлено. Книги реєстрації актів про народження за 1903-1907 роки по с. Шушківка на зберігання до держархіву області не надходили.
Із повідомлення Державного архіву Черкаської області № Д-58/05-08 від 22.11.2021 року вбачається що запис акта про народження ОСОБА_3 по с. Шушківка Лисянського (Звенигородського) району Черкаської області за 1914 роки не виявлено. Книги реєстрації актів про народження за 1914 роки по с. Шушківка на зберігання до держархіву області не надходили.
Із акту, складеного старостою Чаплинського старостинського округу Лисянської селищної ради Звенигородського району Черкаської області Виноградовою В.В. № 27 від 24.04.2023 року та показів свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є троюрідним братом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки бабуся померлого ОСОБА_2 ОСОБА_3 та бабуся ОСОБА_1 ОСОБА_4 є рідними сестрами, мати померлого ОСОБА_2 ОСОБА_9 та мати ОСОБА_1 ОСОБА_6 є двоюрідними сестрами.
Від встановлення вказаного факту родинних відносин залежить реалізація права позивача на спадщину за законом та подальше розпорядження спадковим майном.
Згідно ч. 1ст. 315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
У відповідності до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд може встановити факт родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
У п. 7 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни «Просудову практикув справахпро встановленняфактів,що маютьюридичне значення»№ 5від 31березня 1995року зазначено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що останні являються троюрідними братами, має для позивача юридичне значення, оскільки від встановлення даного факту залежить виникнення, зміна або припинення його особистих майнових прав, а саме: можливість оформити спадщину після смерті ОСОБА_2 .
Доказів, які б спростовували факт родинних відносин між ОСОБА_10 та ОСОБА_2 суду не надано.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що зазначений факт родинних відносин знайшов своє підтвердження у судовому засіданні і його встановлення необхідно заявнику для оформлення своїх спадкових прав, які іншим шляхом встановити неможливо, а тому суд вважає за можливе встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є троюрідним братом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Щодо визнання права власності на спадкове майно суд виходить з наступного.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається з житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 , земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,4252 га, розташованої в адміністративних межах Чаплинської сільської ради, земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,3801 га, розташованої в с. Шушківка Звенигородського (Лисянського) району.
Факт належності спадкодавцеві вищевказаного майна підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 646084 від 05.02.2007 року, копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 866043 від 19.12.2005 року, довідкою виконавчого комітету Лисянської селищної ради Чаплинського старостинського округу Звенигородського району Черкаської області № 872 від 16.11.2022 року про те, що згідно по господарського обліку за ОСОБА_2 рахується житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 . Правовстановлюючі документи на право власності на будинок не видавались.
Позивач є спадкоємцем п`ятої черги за законом після смерті ОСОБА_2 .
Інших спадкоємців, які б мали право на обов`язкову частку в спадщині немає.
Бажаючи прийняти спадкове майно, позивач звернувся до другої Київської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадкового майна, однак отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії (постанова № 5278/02-31 від 23.12.2021 року) у зв`язку з неможливістю встановити родинні стосунки між спадкодавцем і спадкоємцем.
Із заявою про відмову від спадщини до нотаріальної контори позивач не звертався.
Згідно зістаттею 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 328 ЦК України,право власності набувається на підставах, що не заборонені законом та вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно дост. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від померлої фізичної особи (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємцям).
Згідно ст. 1225 ЦК Україниправо власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Статтею 131 ЗК Українипередбачено право громадян України набувати у власність земельні ділянки на підставі успадкування та інших цивільно-правових угод.
Відповідно до п. 22-1Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від 16.04.2004р №7 (із змінами, внесеними згідно з постановою ПВС України від 19.03.2010 р №2), відповідно дост.1225 ЦК Україниіст.131 ЗК України,право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно зі ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання права власності на майно, у разі коли це право оспорюється або не визнається, а також у разі втрати документів на право власності на майно.
Статтею 1268 ЦК України, не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Верховний суд у своїй постанові від 19 грудня 2018 року у справі № 674/1307/15-ц зокрема вказав, що наявність чинної і не оскаржуваної позивачем постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право власності є додатковою перешкодою для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, оскільки законом не передбачений повторний розгляд питання якщо перше вирішено по суті.
З огляду на викладене за позивачем необхідно визнати право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного та керуючись ст.328, 392, 1216, 1225, 1261, 1268, 1296 ЦК України, ст.2,4,12,13,76,81,89,259,263,264,265,293,294,315- 319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Лисянської селищної ради Черкаської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно, задовольнити повністю.
Встановити факт родинних відносин, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є троюрідним братом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) в порядку спадкування за законом право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що належав померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,3801 га, кадастровий номер 7122888000:02:000:0048, розташовану за адресою: Черкаська область, Звенигородський (Лисянський) район, с. Шушківка, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ЯГ № 646084, виданого на підставі рішення Чаплинської сільської ради № 5-5 від 09.11.2006 року.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,4252 га, кадастровий номер 7122888000:04:001:0095, розташовану в адміністративних межах Чаплинської сільської ради Лисянського району Черкаської області, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ЯБ № 866043, виданого 19.12.2005 року на підставі розпорядження Лисянської районної державної адміністрації № 472 від 24.11.2005 року, право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 15473315 від 19.07.2016 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 28 квітня 2023 року.
Суддя С. Д. Пічкур
Суд | Лисянський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2023 |
Оприлюднено | 04.05.2023 |
Номер документу | 110570401 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Лисянський районний суд Черкаської області
Пічкур С. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні