НОВОМИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
смт. Новомиколаївка
УХВАЛА
03 травня 2023 року Справа № 322/478/23 Провадження № 1-кс/322/84/23
Слідчий суддя Новомиколаївського районного суду Запорізької області ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу Селянського (фермерського) господарства «КСС» на бездіяльність слідчого, стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
встановив:
01.05.2023 судом отримано вищезазначену скаргу, в якій заявник просить: поновити Селянському (фермерському) господарству «КСС» строк на оскарження бездіяльності відділення поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань; зобов`язати уповноважених осіб відділення поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення за заявою голови Селянського (фермерського) господарства «КСС» ОСОБА_3 від 09 листопада 2022 року.
В обґрунтування скарги заявником зазначено таке.
09 листопада 2022 року голова Селянського (фермерського) господарства «КСС» ОСОБА_3 виявив факт самовільного зайняття, а саме посіву озимої культури, на земельних ділянках, які перебувають у користуванні вказаного господарства, та розташовані на території Запорізького (колишнього - Новомиколаївського) району Запорізької області, невідомою особою.
Цього ж дня голова вказаного господарства про вказане кримінальне правопорушення повідомив в телефонному режимі службу «102».
Вказане повідомлення було зареєстроване в журналі ЄO за номером 1454 від 09 листопада 2022 року.
28 квітня 2023 року в приміщенні відділення поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області голові Селянського (фермерського) господарства «КСС» ОСОБА_3 під розписку було вручене письмове повідомлення від 07 грудня 2022 року № 4464/72/01-2022, згідно з яким керівництвом відділення поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області, в порядку Закону України «Про звернення громадян», було розглянуто вищевказане звернення, за вказаним у ньому факті було проведено перевірку, під час якої встановлено відсутність порушення чинного законодавства, та рекомендовано звернутися з цивільним позовом до суду.
Скаржник вважає, що невнесення відомостей про вищевказане кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань є незаконним у зв`язку з наступним.
Частиною першою статті 214 КПК України встановлено, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Таким чином, згаданий обов`язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб`єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч. 4 ст. 214 КПК, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Окрім КПК України, нормативні засади, пов`язані із вчиненням зазначеної процесуальної дії, регламентовані Положенням про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженим наказом Генеральної прокуратури України від 06 квітня 2016 року № 139, прийнятим на виконання вимог КПК України, яким встановлено, що унесення відомостей до Реєстру здійснюється з дотриманням строків, визначених КПК України та цим Положенням, а саме заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення у термін, визначений частиною першою статті 214 КПК України.
Отже, законом встановлено чіткий обов`язок внесення слідчим чи прокурором відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань із встановленням обмеженого процесуального строку для його виконання, за наявності лише загальних вимог до заяв чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
У зв`язку із цим слід зважати на те, що КПК дійсно передбачає внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань інформації на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень. Разом з тим, слід враховувати, що на цьому етапі розвитку правових відносин стосовно ймовірного вчинення діяння, відповідальність за яке встановлена КК, не достатньо об`єктивних відомостей навіть для попередньої констатації наявності або відсутності ознак складу злочину.
Бездіяльність слідчих та прокурорів із невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, якщо заява, яка, на думку особи, що її подала, містила відомості про кримінальне правопорушення, однак була розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян», є незаконною.
Отже, якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК України.
Представник скаржника - адвокат ОСОБА_4 подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відділення поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області, належним чином повідомлений судом про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибув, не повідомив суд про причини неявки, а також не надіслав до суду будь-яких заяв, що відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України не перешкоджає розгляду скарги.
Вирішуючи питання про наявність підстав для задоволення скарги, слідчий суддя виходить з такого.
Пунктом 1 частини першої статті 303 КПК України визначено, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Відповідно до ч. 1 ст. 304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 304 КПК України скарга повертається, якщо вона подана після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або слідчий суддя за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.
В обґрунтування поважності причин пропуску строку на оскарження заявник посилається на те, що письмове повідомлення від 07.12.2022 було вручено йому під розписку лише 28.04.2023, що підтверджується матеріалами перевірки за заявою голови Селянського (фермерського) господарства «КСС» ОСОБА_3 .
Оскільки лист-відповідь відділення поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області від 07.12.2022 № 4464/72/01-2022 не було надіслано ОСОБА_3 , а натомість отримано ним особисто 28.04.2023, слідчий суддя визнає за необхідне поновити строк на подання скарги.
Згідно з витягом з Журналу єдиного обліку від 09.11.2022 за № 1454, директор С(Ф)Г «КСС» ОСОБА_3 звернувся до поліції з повідомленням про те, що на орендованих земельних ділянках з кадастровими номерами 2323682400:01:007:0005 та 2323682400:01:007:0007 було 07.11.2022 виявлено, що невідомі особи засіяли пшеницю.
Згідно з протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 09.11.2022, ОСОБА_3 просив працівників поліції вжити заходів до невідомих осіб, які обробили та засіяли пшеницею вищезазначені земельні ділянки. При цьому, ОСОБА_3 не заявляв про спричинення йому збитків діями невідомих осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Отже, зі змісту ч. 1 ст. 214 КПК України випливає, що внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань підлягають лише повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення.
За визначенням ч. 1 ст. 11 КК України, кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб`єктом кримінального правопорушення.
Слідчий суддя звертає увагу на те, що ні у протоколі прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 09.11.2022, ні у поданій скарзі, заявник не зазначає, яке саме, на його думку, кримінальне правопорушення було вчинено невстановленими особами.
Так, частиною першою статті 197-1 КК України передбачена кримінальна відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику. Отже, кримінальна відповідальність передбачена не за будь-яке самовільне зайняття земельної ділянки, а лише коли таке зайняття завдає значної шкоди її законному володільцю або власнику. Проте, у своєму зверненні до поліції ОСОБА_3 не повідомляв про спричинення йому будь-якої шкоди діями невстановлених осіб.
З огляду на викладене, повідомлення ОСОБА_3 від 09.11.2022 не містить відомостей про вчинене кримінальне правопорушення, а відтак у відповідальних осіб відділення поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області не виникло обов`язку, передбаченого ч. 1 ст. 214 КПК України, із внесення відомостей за цим повідомленням до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Слідчий суддя, також визнає обґрунтованими дії працівників відділення поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області щодо проведення перевірки за зверненням ОСОБА_3 , що узгоджується з положеннями ч. 1 ст. 214 КПК України, оскільки звернення не містило викладу обставин кримінального правопорушення (завдання збитків заявнику), а слідчий, дізнавач, прокурор мають право самостійно виявляти обставини, що свідчать про вчинення кримінального правопорушення.
Дослідивши вищенаведені докази у їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про те, що скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 307 КПК України ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про відмову у задоволенні скарги.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 303 - 307 КПК України, слідчий суддя
ухвалив:
1. Поновити Селянському (фермерському) господарству «КСС» строк на подання скарги на бездіяльність слідчого, стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
2. Відмовити в задоволенні скарги Селянського (фермерського) господарства «КСС» на бездіяльність слідчого, стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Новомиколаївський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 03.05.2023 |
Оприлюднено | 05.05.2023 |
Номер документу | 110620562 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Новомиколаївський районний суд Запорізької області
Гасанбеков С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні