Рішення
від 10.04.2023 по справі 405/3674/22
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 405/3674/22

2/405/499/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2023 року м. Кропивницький

Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:

головуючого-судді: Драного В.В.

при секретарі: Дятел О.В.

за участі: позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Кіровоградська обласна станція переливання крові Кіровоградської обласної ради» про визнання протиправним та скасування наказу про накладення дисциплінарного стягнення

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача КНП «Кіровоградська обласна станція переливання крові Кіровоградської обласної ради» про визнання протиправним та скасування наказу про дисциплінарне стягнення від 20.04.2022 року. В обґрунтування позову вказала, що вона з 22.08.2011 року працювала у відповідача, а з 04.07.2018 року призначена відповідальною (уповноваженою) особою з якості. 20.04.2022 року наказом відповідача до позивача було застосовано дисциплінарне стягнення за порушення трудової дисципліни та неналежне виконання своїх функціональних обов`язків. З даним дисциплінарним стягнення позивач не згодна, оскільки даний наказ не містить жодних відомостей про суть дисциплінарного проступку, не є конкретним, не містить часу вчинення дисциплінарного проступку, який начебто вчинила позивач. При цьому, наказ роботодавця про накладення дисциплінарного стягнення повинен містити нормативне посилання на підставі якого працівник притягується до дисциплінарної відповідальності, чого даний наказ також не містить. За таких обставин просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача про дисциплінарне стягнення відносно позивача від 20.04.2022 року.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 29.07.2022 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) учасників справи, призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали та пояснили, що позивач свої посадові обов`язки не порушувала, докази протилежного в матеріалах справи відсутні.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, зазначив, що підставою для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності були її письмові пояснення, в яких вона вказала, що здійснювала маркування в неправильній формі та просив відмовити у задоволенні позову. При цьому, відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався.

Заслухавши пояснення позивача та її представника та представника відповідача, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працювала КНП «Кіровоградська обласна станція переливання крові Кіровоградської обласної ради» з 22.08.2011 року. В подальшому, 03.01.2020 року переведена на посаду завідувача відділу контролю якості, а з 01.02.2020 року переведена на посаду виконувача обов`язків завідувача відділу контролю якості, що підтверджується її трудовою книжкою (а.с. 10-12).

20.04.2022 року наказом в.о. генерального директора КНП «Кіровоградська обласна станція переливання крові Кіровоградської обласної ради» ОСОБА_4 «Про оголошення догани ОСОБА_1 » б/н у зв`язку з порушенням вимог Положення для установи переливання крові (щодо організації управління системою якості і безпеки якості донорської крові та її компонентів(, затвердженого Наказом МОЗ України від 14.12.2010 року № 1112, Порядку контролю за дотриманням показників безпеки та якості донорської крові та її компонентів, затвердженого Наказом МОЗ України від 09.03.2010 року № 211, та неналежним виконанням своїх функціональних обов`язків уповноваженій особі з якості ОСОБА_1 оголошено догану за порушення трудової дисципліни та неналежне виконання своїх функціональних обов`язків. Підставою для винесення даного наказу стали акт в.о. генерального директора від 11.04.2022 року та пояснювальна записка ОСОБА_1 від 12.04.2022 року (а.с. 13).

Відповідно до ст. 139 КЗпП України працівники зобов`язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.

Згідно ст. 147 КЗпП України за порушеннятрудової дисциплінидо працівникаможе бутизастосовано тількиодин зтаких заходівстягнення: догана; звільнення.

Статтею 149КЗпП Українипередбачено,що дозастосування дисциплінарногостягнення власникабо уповноваженийним органповинен зажадативід порушникатрудової дисципліниписьмові пояснення.При обраннівиду стягненнявласник абоуповноважений ниморган повиненвраховувати ступіньтяжкості вчиненогопроступку ізаподіяну нимшкоду,обставини,за якихвчинено проступок,і попереднюроботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.

При цьому, частиною другою цієї статті встановлено, що за кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.

Підставою для застосування дисциплінарного стягнення є дисциплінарний проступок, під яким розуміється протиправне, винне невиконання чи неналежне виконання працівником своїх обов`язків, що випливають із нормативно-правових та інших актів у сфері.

Недоведеність хоча б одного з цих елементів виключає наявність дисциплінарного проступку.

Саме на роботодавцеві лежить обов`язок надати докази фактів винного вчинення працівником дисциплінарного проступку. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати всі обставини, за яких вчинено проступок. Для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності в обов`язковому порядку має бути встановлена вина як одна із важливих ознак порушення трудової дисципліни. За відсутності вини працівник не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22.07.2020 року у цивільній справі № 554/9493/17.

Для правомірного накладення дисциплінарного стягнення роботодавцем необхідна наявність сукупності таких умов: порушення має стосуватися лише тих обов`язків, які є складовими трудової функції працівника чи випливають із правил внутрішнього трудового розпорядку. Невиконання чи неналежне виконання працівником трудових обов`язків має бути винним, скоєним без поважних причин умисно або з необережності; ознакою порушення працівником трудової дисципліни, яка може бути підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності у формі оголошення догани, є наявність вини в його діях чи бездіяльності, шкідливі наслідки та причинний зв`язок між ними і поведінкою правопорушника.

У трудовому праві діє принцип презумпції невинуватості, згідно з яким не можна притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності, доки не доведена роботодавцем його вина, і працівник не зобов`язаний сам доводити свою невинуватість.

Аналогічні правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладені, зокрема, у постанові Верховного Суду від 27.04.2021 року в справі № 461/8132/17.

Представник відповідача у своїх поясненнях, які він надав у судовому засіданні вказав, що підставою для дисциплінарної відповідальності стало недотримання нею друкованої форми маркування крові

Згідно п. 6.4 Положення для установи переливання крові (щодо організації управління системою якості і безпеки якості донорської крові та її компонентів, затвердженого Наказом МОЗ України від 14.12.2010 року № 1112 (що був чинним на час спірних правовідносин) така установа вживає всіх необхідних заходів для забезпечення відповідності системи маркування крові та її компонентів ідентифікаційній системі та вимогам до маркування». Обов`язковість саме друкованої форми етикетки вказаний пункт не визначає.

Окрім того, Порядок контролю за дотриманням показників безпеки та якості донорської крові та її компонентів вимог, затверджений Наказом МОЗ України від 09.03.2010 року № 211 та Інструкція з виготовлення, використання та забезпечення якості компонентів крові, затверджена наказом МОЗ України від 17.12.2013 року № 1093, також не містять жодних вимог до маркування контейнера із кров`ю, а саме друкованої чи рукописної форми заповнення відповідної етикетки.

Відомості про те, що недотримання друкованої форми етикетки могло призвести до яких-небудь негативних наслідків у матеріалах справи також відсутні.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 29.05.2019 року у справі № 452/970/17 (провадження № 14-157цс19) зроблено висновок про те, що роботодавець не може ставити у вину працівникові та притягати його до дисциплінарної відповідальності у випадку невиконання обов`язків, які не обумовлені трудовим договором і про які працівник не був проінформований належним чином.

Відтак, друкована форма заповнення етикетки для маркування крові не передбачена відповідними нормативним актами та не обумовлена трудовим договором.

Згідно ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимог ст.ст.77-80цього Кодексу.

Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Свідком може бути кожна особа, якій відомі будь-які обставини, що стосуються справи. (ч. 1 ст.69, ст.76 ЦПК України).

Проте, всупереч наведеним нормам процесуального права, відповідач не надав доказів, що підтверджували б правомірність оскаржуваного наказу про накладення дисциплінарного стягнення. Так, відповідачем не надано жодних на підтвердження обставин, викладених представником відповідача у свої поясненнях у судовому засіданні. Та само, у матеріалах справи відсутні акт в.о. генерального директора від 11.04.2022 року та пояснювальна записка ОСОБА_1 від 12.04.2022 року, що стали підставою для винесення оспорюваного наказу.

Окрім того, оспорюваний наказ не містить чітких формулювань суті та обставин допущеного проступку, відсутні докази вини позивача та наявності причинного зв`язку між діями (бездіяльністю) і неналежним виконанням покладених на позивача трудових обов`язків, а містяться лише загальні, а не конкретні посилання на порушення останньою положень нормативних актів та трудової дисципліни, зокрема у ньому не зазначено, коли мало місце і в чому конкретно полягало порушення позивачем трудових обов`язків та трудової дисципліни, а тому не можна дійти однозначних висновків про доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні дисциплінарного проступку і накладення на неї дисциплінарного стягнення.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.05.2022 року у цивільній справі № 331/2395/20.

Згідно ч.ч.3,4ст.12ЦПК Україникожна сторонаповинна довестиобставини,які маютьзначення длясправи іна яківона посилаєтьсяяк напідставу своїхвимог абозаперечень,крім випадків,встановлених цимКодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов про визнання протиправним та скасування наказу про накладення дисциплінарного стягнення є обґрунтованим, оскільки відповідачем не доведено його правомірності та наявності підстав для накладення на позивача дисциплінарного стягнення, а тому підлягає задоволенню.

Також, відповідно до вимог ст.141ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір у справі в розмірі 992,40 грн.

Керуючись ст. ст. 10-13, 19, 76, 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Комунального некомерційного підприємства «Кіровоградська обласна станція переливання крові Кіровоградської обласної ради» (25006, м. Кропивницький, вул. Преображенська, 88) про визнання протиправним та скасування наказу про накладення дисциплінарного стягнення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ «Про оголошення догани ОСОБА_1 » від 20 квітня 2022 року, винесений в.о. генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Кіровоградська обласна станція переливання крові Кіровоградської обласної ради» Тамарою Русначенко уповноваженій особі з якості ОСОБА_1 .

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Кіровоградська обласна станція переливання крові Кіровоградської обласної ради» (25006, м. Кропивницький, вул. Преображенська, 88 ЄДРПОУ 01994899) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 992,40 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня йогопроголошення до Кропивницького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 20.04.2023 року.

Суддя Ленінського районного суду

м. Кіровограда В.В. Драний

СудЛенінський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення10.04.2023
Оприлюднено05.05.2023
Номер документу110627935
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —405/3674/22

Рішення від 10.04.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Драний В. В.

Рішення від 10.04.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Драний В. В.

Ухвала від 28.07.2022

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Драний В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні