Провадження № 2/734/322/23 Справа № 734/696/23
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
04 травня 2023 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Іванюка Т.І.,
при секретарі судових засідань Ієвлевій О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в смт. Козелець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу та стягнення аліментів, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, укладеного з останнім та стягнення аліментів.
Свої зменшені позовні вимоги мотивує тим, що 01 березня 2003 року між позивачем ОСОБА_1 та відповідачем ОСОБА_2 , було укладено шлюб, який зареєстровано в с. Вовчик, Лубенського району Полтавської області, про що видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 .
Від шлюбу позивач з відповідачем мають дітей доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження дитини серії НОМЕР_2 , актовий запис № 06 та сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження дитини серії НОМЕР_3 , актовий запис № 28.
Протягом останніх трьох років відношення з відповідачем поступово погіршувались. В результаті чого, між подружжям зникло взаєморозуміння. Будь-які спроби в свій час примиритися не дали бажаних результатів, оскільки у позивача з відповідачем різні погляди на сімейне життя та обов`язки.
Таким чином, подружні відносини між подружжям припинилися більше року потому. Саме з цього часу позивач з відповідачем проживають окремо, спільне господарство не ведуть.
Подальше спільне проживання і збереження шлюбу є неможливим та суперечить інтересам позивача та інтересам дітей, тому позивач вважає за необхідне розірвати шлюб між нею та відповідачем. Проти надання часу на примирення заперечує, оскільки спільні відносини між позивачем та відповідачем повністю припинені, а їх відновлення є неможливим.
Разом з тим, позивач також зазначає, що відповідач не надає матеріальної допомоги на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інших утриманців у нього немає, тому має змогу сплачувати аліменти, у розмірі частки усіх видів заробітку (доходу), які вона просить стягнути на свою користь.
У судове засідання позивач, ОСОБА_1 не з`явилася, при цьому через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи без її участі, в якій зазначає, що зменшені позовні вимоги підтримує повністю, їхній з відповідачем шлюб просить розірвати, з відповідача стягнути аліменти на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та вирішити питання щодо судового збору.
Відповідач, ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився. До матеріалів справи додана письмова заява відповідача, ОСОБА_2 , в якій просить справу розглянути без його участі та зазначає, що позовні вимоги позивачки визнає в частині розірвання шлюбу та стягнення з нього аліментів на утримання доньки, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 274 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
Відповідно до частин 2-6 ст. 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, серед іншого, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
З огляду на предмет позову, зокрема, те що у даній справі розглядається спір про розірвання шлюбу, який підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Обставини справи, що згідно ч. 3 ст. 274 ЦПК України, мають значення для вирішення питання про можливість розгляду справи в порядку спрощеного провадження, також свідчать про наявність підстав для розгляду цієї справи в спрощеному порядку.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що зменшені позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Ухвалою суду від 22 березня 2023 року було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження.
Зважаючи на те, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, встановив обставини, що викладені нижче.
Як встановлено судом, позивач та відповідач перебувають у шлюбі, зареєстрованому 01 березня 2003 року Вовчицькою сільською радою Лубенського району, Полтавської області, актовий запис № 03 (свідоцтво про одруження серії НОМЕР_1 ).
ІНФОРМАЦІЯ_3 у подружжя народився син ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , актовий запис № 28.
ІНФОРМАЦІЯ_4 у подружжя народилась донька ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , актовий запис № 06.
Відповідно до довідки виданої Остерською міською радою Чернігівського району Чернігівської області № 927 від 23 березня 2023 року в тому, що ОСОБА_1 дійсно проживає без реєстрації в АДРЕСА_1 та має слідуючий склад сім`ї: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , син, проживає без реєстрації, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , донька, проживає без реєстрації.
На час розгляду справи відомості про перебування позивача в стані вагітності відсутні, на утриманні позивача та відповідача немає дітей віком до одного року. Позивач та відповідач на даний час спільним побутом не пов`язані, їхні шлюбні стосунки фактично припинилися, примирення між ними неможливе.
Частиною 3 ст. 56 Сімейного Кодексу України передбачено, що кожен з подружжя має право припинити шлюбні відносини.
Відповідно до ч. 3 ст. 105 Сімейного Кодексу України шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду.
Згідно з ч. 2 ст. 112 Сімейного Кодексу України суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.
Зважаючи на встановлені обставини життя позивача та відповідача, враховуючи те, що шлюбні стосунки між ними фактично припинились і перебування їх у шлюбі носить формальний характер, примирення між подружжям не можливе, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для розірвання їхнього шлюбу та відповідно задоволення позову.
Вирішуючи питання щодо стягнення з відповідача аліментів на неповнолітню доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 79 ч. 1, ст. 191 Сімейного Кодексу України аліменти присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви.
Згідно зі ст. 180 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно ст. 181 ч. 3 Сімейного Кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Відповідно до ст. 182 Сімейного Кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.
Матеріальне становище сторін суд визначає, виходячи з вартості належного їм майна, рівня доходів, а також величини витрат, які вони здійснюють на утримання себе й членів своєї сім`ї.
Суд при визначенні розміру коштів, що стягуються як аліменти, прагне не до зрівняння матеріального становища платника й одержувача аліментів, а до того, щоб одержувач аліментів у разі їх сплати перестав бути таким, що потребує матеріальної допомоги. Окрім того, розмір призначених аліментів має бути виправданий дійсними потребами та з урахуванням матеріального становища сторін, має виходити з фактичних обставин справи та мети зобов`язання щодо утримання.
Згідно до ч. 3 ст. 181 Сімейного Кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Згідно ч. 1 ст. 91 Сімейного Кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, беручи уваги те, що малолітня дитина сторін проживає разом з позивачем, перебуває на її утриманні, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення аліментів, у зв`язку з чим вважає за необхідне стягнути з відповідача на її користь аліменти, починаючи з дня пред`явлення позову і до досягнення дитиною повноліття.
Разом з тим, вирішуючи питання щодо визначення розміру аліментів, суд з урахуванням вимог чинного законодавства вважає, що їх розмір має становити 1/4 (одна четверта) від усіх видів доходу (заробітку) відповідача, ОСОБА_2 , щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи від дня пред`явлення до суду позовної заяви, тобто з 28 лютого 2023 року, і до досягнення дитиною повноліття, з огляду на те, що вказана сума з урахуванням обов`язку по утриманню дитини й з боку матері, з якою проживає, в умовах сьогодення є необхідною та достатньою для повноцінного та гармонійного фізичного та морального розвитку дитини.
На думку суду, вказаний розмір суми аліментів з врахуванням рівного обов`язку обох батьків на утримання та виховання дитини буде відповідати інтересам та потребам останньої.
При цьому суд зазначає, що позивач не позбавлена права звернення до суду з позовом про збільшення розміру аліментів, стягнення додаткових витрат на дитину в разі зміни матеріального стану відповідача, а відповідач, в разі наявності підстав, має право звернулись до суду з позовом про зменшення розміру аліментів.
Відповідно до роз`яснень, що містяться у пункті 17 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №3від 15травня 2006року «Прозастосування судамиокремих нормСімейного кодексуУкраїни прирозгляді справщодо батьківська,материнства тастягнення аліментів» за відсутності домовленості між батьками про сплату аліментів на дитину той із них, з ким вона проживає, вправі звернутися до суду з відповідним позовом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, у разі задоволення позову судові витрати, пов`язанні з розглядом справи, покладаються на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Тому, слід стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 536,80 грн. судового збору, а також повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме 536,80 грн.
Також з відповідача необхідно стягнути в дохід держави судовий збір за подання позову про стягнення аліментів у розмірі 536,80 грн., решту віднести за рахунок Держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 76-81, 83, 141, 142, 200, 206, 258-259, 263-268, 273, 354 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу та стягнення аліментів задовольнити.
Розірвати шлюб, укладений між ОСОБА_6 та ОСОБА_2 , зареєстрований 01 березня 2003 року Вовчицькою сільською радою Лубенського району, Полтавської області, актовий запис № 03.
Шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про його розірвання.
Після розірвання шлюбу прізвища сторін залишити без змін.
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: не відомий, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , щомісячно, аліменти на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_4 , проживаючої без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/4 частини від всіх видів заробітку, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня пред`явлення заяви, тобто з 28 лютого 2023 року до досягнення дитиною повноліття.
Рішення про стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: не відомий, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_4 , проживаючої без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок судового збору (за позовну вимогу про розірвання шлюбу).
Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_4 , проживаючої без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , 50 відсотків сплаченого нею судового збору у розмірі 536,80 гривень, з державного бюджету України, який було сплачено згідно квитанції № 3447910792, дата проведення: 15 лютого 2023 року, час 15:37:02.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: не відомий, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 в дохід держави судовий збір у розмірі 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок (за позовну вимогу про стягнення аліментів). Решту віднести за рахунок Держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:
Суд | Козелецький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.05.2023 |
Оприлюднено | 08.05.2023 |
Номер документу | 110633806 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про розірвання шлюбу |
Цивільне
Козелецький районний суд Чернігівської області
Іванюк Т. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні