ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/399/23
Рядок статзвіту № 67
01 травня 2023 року
Костопільський районний суд Рівненської області в складі:
головуючої судді Грипіч Л. А.
з участю секретаря Вознюк Ю. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служба у справах дітей Деражненської сільської ради про визначення місця проживання дітей
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Костопільського районного суду Рівненської області з цивільним позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служба у справах дітей Деражненської сільської ради про визначення місця проживання дітей.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 16 вересня 2008 року позивач перебував у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2 . Від шлюбу сторони мають спільних дітей - сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дочку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дочку ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та дочку ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Рішенням Костопільського районного суду Рівненської області від 31 жовтня 2022 року шлюб між сторонами розірвано і після розлучення, за домовленістю сторін, діти постійно проживали і на даний час постійно проживають з позивачем у АДРЕСА_1 . Позивач повністю опікується інтересами та потребами дітей, піклується про них, займається їх вихованням, слідкує за їхнім розвитком та здоров`ям. Вказує, що ніколи не перешкоджав і не має наміру перешкоджати у подальшому спілкуванню матері з дітьми. На даний час матір дітей повністю самоусунулась від виконання своїх батьківських обов`язків, не допомагає матеріально, не цікавиться життям та здоров`ям дітей. Всі питання щодо виховання дітей позивач вирішує самостійно без участі та підтримки відповідача. Діти знаходяться на повному утриманні позивача. Також вказує, що оскільки весь час діти проживають з позивачем, то вони прив`язані до нього, відповідач ніколи надовго не залишалася з дітьми, не виявляла проявів самостійного їх виховання. На цій підставі вважає за доцільне вирішити питання про встановлення місця проживання дітей саме з позивачем. Позивач не має наміру розлучити матір з дітьми і у разі визначення місця проживання дітей з позивачем, відповідач не буде обмежена у своєму праві на спілкування з дітьми, турбуватися про них та приймати участь у їх вихованні. На даний час позивачем створені якнайкращі умови для дітей і останній вважає за доцільне залишити дітей на його утриманні та вихованні. Просить визначити місце проживання неповнолітніх дітей - сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дочку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дочку ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та дочку ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з батьком ОСОБА_1 за місцем його проживання за адресою: АДРЕСА_1 та стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по справі.
Ухвалою Костопільського районного суду Рівненської області від 21.02.2023 року відкрито провадження у справі та вирішено розглянути справу за правилами загального позовного провадження, про що повідомлено сторони.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Вітошко Ю. Г. не з`явилися, скерували на адресу суду письмову заяву про розгляд справи за їх відсутності, вказавши, що позовні вимоги підтримують у повному обсязі та не заперечують щодо ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялася судом вчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомила, своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалася.
Представник третьої особи - Служби у справах дітей Деражненської сільської ради О. Дубінчук в судове засідання не з`явилася, однак на адресу суду скерувала висновок Комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Деражненської сільської ради «Про визначення місця проживання дітей».
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи згоду позивача та його представника на проведення заочного розгляду справи, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Суд, всебічно, повно та об`єктивно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи судом встановлено, що сторони з 16.09.2008 року перебували в зареєстрованому шлюбі, який рішенням Костопільського районного суду Рівненської області від 31.10.2022 року було розірвано.
Від спільного подружнього життя сторони мають шістьох неповнолітніх дітей - сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 20.03.2009 року Постійненською сільською радою Костопільського району Рівненської області, дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 11.04.2011 року Постійненською сільською радою Костопільського району Рівненської області, дочку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим 14.03.2012 року Постійненською сільською радою Костопільського району Рівненської області, сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 , виданим 11.02.2014 року виконавчим комітетом Постійненської сільської ради Костопільського району Рівненської області, дочку ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 , виданим 09.02.2015 року виконавчим комітетом Постійненської сільської ради Костопільського району Рівненської області та дочку ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 , виданим 04.02.2019 року Костопільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області.
У свідоцтвах про народження дітей позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 вказані батьками.
Відповідач ОСОБА_2 самоусунулася від виконання своїх батьківських обов`язків, життям дітей не цікавиться, не приймає участі у їх фізичному, моральному та духовному вихованні, не цікавиться їх розвитком, станом здоров`я, не надає жодної матеріальної допомоги. Неповнолітні діти проживають разом з батьком ОСОБА_1 , який самостійно займається їх вихованням та утриманням.
Із характеристики з місця роботи - Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕК» Україна, вбачається, що ОСОБА_1 працює транспортувальником 4-го розряду з 20 серпня 2005 року, за період роботи зарекомендував себе як добросовісний і врівноважений працівник. Доведені змінні завдання виконує вчасно, дисциплінований, ввічливий, коректний у спілкуванні.
Із довідки №06, виданої 11.01.2023 року Товариством з обмеженою відповідальністю «ОДЕК» Україна, вбачається, що загальний дохід ОСОБА_1 за період з 01.07.2022 р. по 31.12.2022 р. склав 86 147,67 грн.
Із характеристики, виданої 17.01.2023 року Деражненською сільською радою Рівненського району Рівненської області за №22 вбачається, що ОСОБА_1 за місцем проживання характеризується позитивно, працьовитий, товариський, ввічливий, чуйний, доброзичливий, користується повагою та авторитетом серед односельчан, виховує шістьох неповнолітніх дітей, утримує сім`ю, скарг щодо поведінки в громадських місцях та побуті не мав.
Неповнолітні діти ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_1 зареєстровані та проживають разом з батьком за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №8, виданою 13.01.2023 року Відділом «Центра надання адміністративних послуг» Деражненської сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Вказану обставину також підтверджує акт обстеження матеріально -побутових умов проживання сім`ї ОСОБА_1 від 17.01.2023 року, з якого вбачається, що за місцем проживання неповнолітніх дітей матеріально - побутові умови проживання задовільні. У будинку, де проживають діти, є комунальні зручності, необхідні побутові прилади, спальні місця для дітей, запаси продуктів харчування. Сім`я утримує невелике господарство для власних потреб.
Будинок, у якому проживають неповнолітні діти, належить на праві власності батьку позивача ОСОБА_9 , що підтверджується витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно №34423803, виданим 08.06.2012 року КП «Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації» та копією технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок.
Згідно педагогічних характеристик, виданих Постійненським ліцеєм Деражненської сільської ради Рівненського району Рівненської області та КЗ «Острозька спеціальна школа №1 I-III ступенів» Рівненської обласної ради відносно неповнолітніх ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , вбачається, що в процесі навчання дітей активну участь приймає батько, матір в освітньому процесі участі не приймає.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, суд розцінює як нехтування своїми обов`язками зі сторони матері та самоусунення від виконання батьківських обов`язків.
01 грудня 2023 року службою у справах дітей Деражненської сільської ради Рівненського району Рівненської області суду надано висновок Комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Деражненської сільської ради за №31 щодо визначення місця проживання дітей, відповідно до якого Комісія з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Деражненської сільської ради, враховуючи інтереси неповнолітніх дітей, вважає за можливе визначити місце проживання дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 разом з батьком ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказаний висновок затверджено рішенням виконавчого комітету Деражненської сільської ради Рівненського району Рівненської області від 28.04.2023 №31.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Декларація прав дитини, проголошена Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, як принципове положення визначила, що дитина повинна зростати в умовах турботи.
Відповідно до ч.3 ст.51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 6 ст.12 Закону України "Про охорону дитинства" виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.
Положеннями норм Сімейного кодексу України встановлено, що кожний із батьків зобов`язаний піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, проявляти у відношенні неї батьківське піклування, зобов`язаний виховувати та утримувати дитину до її повноліття. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом (ст. ст.150, 151, 152, 155 Сімейного кодексу України).
Згідно ч. 1 ст. 242 ЦК України, батьки є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.
Частинами 1,2 ст.160 СК України передбачено, що місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
Відповідно до ч.1 ст.161 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно ч.2 ст.155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Статтею 157 СК України передбачено, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, який проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею, а той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
Пунктом 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» роз`яснено, що при вирішенні спору про місце проживання дитини належить звертати увагу на її вік та з`ясовувати, з ким із батьків вона бажає проживати.
Абзацом другим принципу 7 Декларації прав дитини передбачено, що найкраще забезпечення інтересів дитини має бути керівним принципом для тих, на кому лежить відповідальність за її освіту і навчання; ця відповідальність лежить перш за все на батьках.
При розгляді справ щодо місця проживання дитини передбачено, що суди насамперед мають виходити з інтересів самої дитини, враховуючи при цьому сталі соціальні зв`язки, місце навчання, психологічний стан тощо.
Відповідно до частини першої статті 18, частини першої статті 27 Конвенції держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.
Отже, при розгляді справ щодо місця проживання дитини суди насамперед мають виходити з інтересів самої дитини, враховуючи при цьому сталі соціальні зв`язки, місце навчання, психологічний стан тощо, а також дотримуватися балансу між інтересами дитини, правами батьків на виховання дитини і обов`язком батьків діяти в її інтересах.
У § 54 рішення Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) від 07 грудня 2006 року №31111/04 у справі «Хант проти України» зазначено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага (рішення у справі «Олсон проти Швеції» (№ 2) від 27 листопада 1992 року, № 250, статті 35-36, § 90) і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.
Аналіз наведених норм права та практики ЄСПЛ дає підстави для висновку про те, що рівність прав батьків є похідною від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені інтереси дитини у ситуації спору, а вже тільки потім права батьків.
Вищевказану правову позицію викладено у Постанові Верховного суду від 08.09.2021 року по справі № 607/25451/19 (провадження № 61-5840св21).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, оскільки це відповідає інтересам дітей та сприятиме безпечному, спокійному та стійкому середовищу розвитку дітей. Зібрані докази свідчать про те, що позивач постійно піклується про дітей, бере участь у їх духовному та фізичному розвитку, ним створено умови для належного виховання та розвитку дітей, позивач отримує офіційний дохід у вигляді заробітної плати, ним створено належні умови для утримання, виховання та проживання дітей.
Крім того, суд зазначає, що матір дітей, не обмежена у своєму праві на спілкування з дітьми, турботу відносно дітей та участь у їх вихованні.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, стороні на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 155, 157, 160, 161 СК України, ст. ст. 141, 211, 223, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280, 352, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служба у справах дітей Деражненської сільської ради про визначення місця проживання дітей - задовольнити.
Визначити місце проживання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з батьком ОСОБА_1 за місцем його проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , жительки АДРЕСА_2 ) на користь позивача ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , жителя АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_7 , виданий 23.06.1997 року Костопільським РВ УМВС України в Рівненській області, РНОКПП: НОМЕР_8 ) судовий збір в сумі - 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте Костопільським районним судом за письмовою заявою відповідача, шляхом подачі заяви про перегляд заочного рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущенного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Позивач:
ОСОБА_1 , (житель АДРЕСА_1 ), РНОКПП: НОМЕР_8 .
Відповідач:
ОСОБА_2 , (жителька АДРЕСА_2 ).
Третя особа:
Служба у справах дітей Деражненської сільської ради, (місце знаходження с. Деражне, вул. Шевченка, 49 А, Рівненський р-н., Рівненська обл.), код ЄДРПОУ: 44216736.
Повне рішення складено
03 травня 2023 року.
СуддяЛ. А. Грипіч
Суд | Костопільський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 01.05.2023 |
Оприлюднено | 08.05.2023 |
Номер документу | 110641593 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Костопільський районний суд Рівненської області
Грипіч Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні