Справа № 932/2590/22
Провадження № 2/932/1063/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
27 січня 2023 року м. Дніпро
Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Куцевола В.В.
при секретарі Рибалці В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Дніпрі за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Колективного підприємства фірма Діоніс до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати, пені, неустойки, штрафу та виселення орендаря із займаного приміщення, -
ВСТАНОВИВ:
20.05.2022 року до Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська надійшла позовна заява Колективного підприємства фірма Діоніс до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати, пені, неустойки, штрафу та виселення орендаря із займаного приміщення.
В обґрунтування позовних вимог, з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог від 21.09.222 року, позивач посилається на те, що 09.02.2021 року між сторонами було укладено договір оренди нежитлового приміщення №06-21 від 09.02.2021 року за умовами якого орендодавець передав орендарю у тимчасове платне користування прибудову літ.Д IV-1, площею 20,0 кв.м., що розташоване за адресою : АДРЕСА_1 . Між сторонами було укладено додаткову угоду до договору від 30.04.2021 року про продовження оренди строком до 30.04.2022 року. Термін дії договору оренди нежитлового приміщення № 06-21 від 09.02.2021 року закінчився 01.05.2022 року. Враховуючи наведене,оскільки терміндії договорузакінчився,позивач,скориставшись своїмправом,не маючина метіпродовжувати вподальшому договірнівідносини звідповідачем,надіслав останньомуписьмове повідомленняпро припиненнядоговірних відносину зв`язкуіз закінченнямтерміну діїдоговору,однак відповідачвсупереч вимогамзаконодавства таумовам договорусвого обов`язкущодо поверненняорендованого майнане виконав,фактично ухиляєтьсявід виконаннятакого,тому проситьвиселити орендаря з орендованого нежитлового приміщення та стягнути заборгованість за договором оренди нежитлового приміщення № 06-21 від 09.02.2021 року в розмірі 85197,80 грн. та судові витрати покласти на відповідача.
Ухвалою суду від 07.06.2022 року відкрито провадження по справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін. Сторонам встановлено строк на подання заяв по суті справи.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідач належним чином викликався до суду, однак у судове засідання не з`явився, причини неявки до суду не повідомив, письмових заяв чи клопотань не надав. Правом на подання відзиву на позов не скористався.
Через це суд, спираючись на норми ст. 247, 280 ЦПК України, розглянув справу у заочному порядку, за відсутності сторін, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та ухвалив заочне рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, що 09.02.2021 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди нежитлового приміщення № 06-21 від 09.02.2021 року за умовами якого орендодавець передав орендарю у тимчасове платне користування прибудову літ.Д IV-1, площею 20,0 кв.м., що розташоване за адресою : АДРЕСА_1 , строком до 30.04.2021 року.
30.04.2021 року між сторонами було укладено додаткову угоду до договору оренди нежитлового приміщення № 06-21 від 09.02.2021 року, якою було продовжено строк дії договору до 30.04.2022 року.
25.04.2022 року КПФ Діоніс було направлено на адресу відповідача ОСОБА_1 лист з повідомленням про заперечення продовження строку дії договору оренди та вимогою оплати заборгованості за договором оренди за квітень 2022 року в розмірі 1500,00 грн.
04.05.2022 року КПФ Діоніс було направлено на адресу відповідача ОСОБА_1 вимогу про виселення з орендованого приміщення та сплату штрафу в розмірі 40000,00 грн., оскільки договір припинив свою дію 30.04.2022 року та вимогою оплати заборгованості за договором оренди за квітень 2022 року у розмірі 1500,00 грн.
Відповідно до статті 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Згідно ч. 1 ст. 793 ЦК України, договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у письмовій формі.
Частинами 1 та 2 ст. 795 ЦК України визначено, що передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором. Повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.
Відповідно до ст. 762 ЦК України за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.
Частиною 1 ст. 763 ЦК України передбачено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Згідно ч. 1 ст. 764 ЦК України якщо наймач продовжує володіти та/або користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Згідно з ч. 1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Відповідно до п.3.2. договору, розмір орендної плати становить 1500,00 грн. на місяць.
Відповідно до п.4.9. договору орендар за порушення строку оплати орендної плати орендар сплачує орендодавцю пеню у розмірі 5 відсотків від суми заборгованості за кожен день прострочення до повного погашення заборгованості.
Відповідно до п.5.1. договору, після закінчення строку дії договору, договір є припиненим.
Відповідно до п 2.3.12. договору, у разі припинення договору, втому числі внаслідок розірвання договору в односторонньому порядку однією із сторін у випадках, передбачених цим договором, протягом 3 календарних днів з дати припинення договору підготувати та передати за актом приймання-передачі орендодавцеві орендоване приміщення в тому ж стані, в якому воно було отримано користувачем, з урахуванням нормального зносу.
Відповідно до п.4.10. договору, у разі порушення орендарем строку повернення орендованого приміщення після припинення даного договору з визначених законом або цим договором підстав, орендар сплачує орендодавцю штраф у розмірі 40000,00 грн.
Відповідно до п.4.3. договору, у разі неповернення в обумовлений цим договором строк орендованого приміщення орендар сплачує орендодавцю неустойку у подвійному розмірі орендної плати за весь період неповернення орендованого приміщення після припинення даного договору до дати повернення орендодавцю орендованого приміщення за актом приймання-передачі.
Суд звертає увагу, що зважаючи на припинення договору оренди, який діяв до 30.04.2022 року, у зв`язку із закінченням строку, на який його було укладено, у відповідача виник обов`язок щодо повернення орендованого майна, який він не виконав.
Згідно зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Також, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
З урахуванням заяв позивача про збільшення позовних вимог, станом на 20.09.2022 року заборгованість відповідача відповідно до умов договору складає 85197,80 грн., яка складається з: суми основного боргу - 7500,00 грн.; пені - 24150,00 грн.; штрафу - 40000,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст.12ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до ст.80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідач до суду відзиву, будь-яких доказів, які б відповідали вказаним принципам доказування, та спростували би доводи позивача, суду не надав.
В свою чергу, доводи позивача підтверджені належними та допустимими, в розумінні ст.ст. 77-78 ЦПК України, доказами.
В пункті 27 постанови №2Пленуму ВерховногоСуду Українивід 12червня 2009року "Прозастосування нормцивільного процесуальногозаконодавства прирозгляді справу судіпершої інстанції" роз`яснено, що виходячи з принципу процесуального рівноправ`я сторін та враховуючи обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається, необхідно в судовому засіданні дослідити кожний доказ, наданий сторонами на підтвердження своїх вимог або заперечень, який відповідає вимогам належності та допустимості доказів.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено умови договору оренди нежитлового приміщення № 06-21 від 09.02.2021 року укладеного між сторонами й порушено норми чинного законодавства України.
За таких обставин суд приходить до висновку, що оскільки незважаючи на припинення договору оренди відповідач орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди, позивачу не повернув, позовні вимоги про виселення ОСОБА_1 з нежитлового приміщення, прибудови літ.Д IV-1, площею 20,0 кв.м., що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню й невиконання відповідачем своїх зобов`язань за договором оренди нежитлового приміщення щодо сплати коштів, чим порушено майнові права позивача, підлягають захисту шляхом стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості у розмірі 85197,80 грн., яка складається з: суми основного боргу - 7500,00 грн.; пені - 24150,00 грн.; штрафу - 40000,00 грн.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд виходить з положень ч. 1 ст. 141 ЦПК України, згідно якої судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача 4962,00 грн. сплаченого судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-82, 89, 223, 229, 247, 258-259, 263-265, 273, 280, 352, 354-355 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Колективного підприємствафірма Діонісдо ОСОБА_1 про стягненнязаборгованості зісплати орендноїплати,пені,неустойки,штрафу тависелення орендаряіз займаногоприміщення задовольнити.
Виселити ОСОБА_1 з нежитлового приміщення, прибудови літ.Д IV-1, площею 20,0 кв.м., що розташоване за адресою : АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) на користь Колективного підприємства фірма Діоніс (ЄДРПОУ 19099857, 49029, м. Дніпро, вул. Яна Ходоровського, будинок 20) заборгованості у розмірі 85197,80 грн., яка складається з: суми основного боргу - 7500,00 грн.; пені - 24150,00 грн.; штрафу - 40000,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) на користь Колективного підприємства фірма Діоніс (ЄДРПОУ 19099857, 49029, м. Дніпро, вул. Яна Ходоровського, будинок 20) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 4962,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України та може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя В.В. Куцевол
Суд | Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2023 |
Оприлюднено | 08.05.2023 |
Номер документу | 110655831 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Куцевол В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні