Справа №760/7442/23
1-кс/760/3442/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 травня 2023 року м. Київ
Слідчий суддя Солом`янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі: прокурора Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської міської прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна в кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань №42022102080000103 від 11 жовтня 2022 року,
В С Т А Н О В И В:
До Солом`янського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської міської прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна в кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань №42022102080000103 від 11 жовтня 2022 року.
Клопотання обґрунтовується тим, що Підрозділом детективів Територіального управління Бюро економічної безпеки у м. Києві та Київській області під процесуальним керівництвом Київської міської прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022102080000103 від 11 жовтня 2022 року за фактами умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах службовими особами ТОВ «Бір-Маркет» та несанкціонованого втручання в роботу інформаційних (автоматизованих) систем, вчиненого під час дії воєнного стану, за ч.3 ст. 212, ч.5 ст. 361 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ТОВ «Бір-Маркет» (код 40818636, м. Київ, бренд «BeerMarket»), залучивши ІТ-фахівців обслуговуючої компанії «ТОВ «ТЦ Укрсервіс» (код 39215217, м. Дніпро), внесли зміни до алгоритму роботи програмного забезпечення реєстраторів розрахункових операцій (РРО), які надали можливість не відображати у повній мірі дані щодо готівкових транзакцій в інформаційних системах ДПС України та видавати при цьому товарний чек на реалізовану продукцію.
Таким чином, службові особи ТОВ «Бір-Маркет» шляхом приховування реальних обсягів отриманих готівкових коштів за реалізовану продукцію та, відповідно, заниження об`єкту оподаткування, діючи у порушення вимог п.п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст. ст.134, 185 Податкового кодексу України, упродовж 2020-2022 років умисно ухилились від сплати податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість в особливо великих розмірах.
Крім того, співробітники ТОВ «ТЦ Укрсервіс» під час дії воєнного стану внесли зміни до алгоритму роботи РРО, які дозволили не відображати дані щодо готівкових транзакцій ТОВ «Массмарт» і ТОВ «Бір-Маркет» в інформаційних системах ДПС України.
Таким чином, при купівлі товарів у мережі магазинів розливного пива «BeerMarket» за готівкові кошти відомості щодо продажу товарів останніми не передаються до систем органів ДПС України з РРО, встановлених за місцем здійснення господарської діяльності.
В ході проведення спеціального слідчого експерименту отримано 6 розрахункових документів з мережі магазинів розливного пива «BeerMarket», а саме:
1. чек №19988 від 25 жовтня 2022 року з магазину «BeerMarket» за адресою: м. Київ, вул. Тулузи, 3-Б;
2. чек №34801 від 25 жовтня 2022 року з магазину «BeerMarket» за адресою: м. Київ, вул. Академіка Доброхотова, 11;
3. чек №10479 від 25 жовтня 2022 року з магазину «BeerMarket» за адресою: м. Київ, вул. Депутатська, 4/6;
4. чек №22775 від 25 жовтня 2022 року з магазину «BeerMarket» за адресою: м. Київ, просп. Леся Курбаса, 2/13;
5. чек №25251 від 25 жовтня 2022 року з магазину «BeerMarket» за адресою: м. Київ, вул. Гната Юри, 16;
6. чек №11970 від 25 жовтня 2022 року з магазину «BeerMarket» за адресою: м. Київ, просп. Леся Курбаса, 12-А.
Відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб`єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі), повинні подавати до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв`язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам`яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам`яті модемів, які до них приєднані.
При цьому, отримані в ході проведення спеціального слідчого експерименти розрахункові документи встановленої форми з РРО, які встановлено у магазинах «BeerMarket» за вказаними адресами, фактично не відображено в інформаційних системах ДПС України та, як наслідок, роздрібний продаж товарів, який здійснюється ТОВ «Бір-Маркет» за готівковий розрахунок не обліковується податками, а також приховується дійсний обсяг обороту грошових коштів ТОВ «Бір-Маркет».
17 березня 2023 року проведено обшук приміщення магазину ТОВ «Бір-Маркет» за адресою: м. Київ, вул. Леся Курбаса, 2/13, за результатами якого виявлено та вилучено документи, які мають доказове значення у кримінальному провадженні та дозвіл на вилучення яких не було надано ухвалою слідчого судді, а саме:
- журнал червоного кольору з написом «Журнал відповідальних осіб 1047» з рукописними записами;
- журнал фіолетового кольору з написом «Анне для инкасс.» з рукописними записами;
- три журнали в клітинку без обкладинки з рукописними записами;
- «книгу обліку розрахункових операцій № 3001032056Р» білого кольору з рукописними записами та вклеєними фіскальними чеками ТОВ «Сміливість-2022»;
- журнал «Акциз для бренді» з рукописними записами та вклеєними марками акцизного збору;
- додаток до ліцензії ТОВ «Бір-Маркет» № 26570311202005381 з 28.01.2021 по 28.01.2022;
- акт введення в експлуатацію РРО №278 677/У від 15.12.2022;
- довідку про опломбування від 15.12.2022;
- покупюрна відомість без дати;
- фіскальні чеки у кількості 19 шт.
ТОВ «Бір-Маркет» використовувало для вчинення кримінального правопорушення вищезазначені вилучені бухгалтерські документи, чорнові записи, нотатки тощо, які є знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди та/або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
З огляду на викладене, вилучені речі і документи постановою від 19 березня 2023 року визнано речовими доказами у провадженні.
У судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання та просив його задовольнити з зазначених у ньому підстав.
Захисник власника майна проти задоволення клопотання заперечував з огляду на те, що в діях службових осіб ТОВ «Бір-Маркет» відсутній склад злочину, а вилучені зошити та журнал не є документами бухгалтерського обліку.
Клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є арешт майна.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Частинами 2, 3 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення:
1) збереження речових доказів;
2) спеціальної конфіскації;
3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 Кодексу.
За змістом ч.1 ст.172 КПК України клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею не пізніше двох днів з дня його надходження до суду.
В ч.1 ст.173 КПК України зазначено, що відмова в задоволенні клопотання про арешт майна можлива лише, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абз.2 ч.1 ст.170 КПК України.
Абзацом 2 ч.1 ст.170 КПК України визначено, що завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до ст.2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
З точки зору закону при вирішенні питання про арешт майна, яке має значення для виконання завдань кримінального провадження, слідчий суддя, суд повинен враховувати наступне:
- правову підставу для арешту майна;
- можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні, якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п.1 ч. 2 ст. 170 КПК України;
- наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених п.п. 3, 4 ч.2 ст.170 КПК);
- можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п. 2 ч. 2 ст. 170 КПК);
- розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК);
- розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження;
- наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб (ч. 2 ст. 173 КПК).
Частинами 2, 3 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення:
1) збереження речових доказів;
2) спеціальної конфіскації;
3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
4)відшкодування шкоди,завданої внаслідоккримінального правопорушення(цивільнийпозов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 Кодексу.
Частиною 1 ст. 98 КПК України визначено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Прокурор просить суд накласти арешт на майно:
- журнал червоного кольору з написом «Журнал відповідальних осіб 1047» з рукописними записами;
- журнал фіолетового кольору з написом «Анне для инкасс.» з рукописними записами;
- три журнали в клітинку без обкладинки з рукописними записами;
- «книгу обліку розрахункових операцій № 3001032056Р» білого кольору з рукописними записами та вклеєними фіскальними чеками ТОВ «Сміливість-2022»;
- журнал «Акциз для бренді» з рукописними записами та вклеєними марками акцизного збору;
- додаток до ліцензії ТОВ «Бір-Маркет» № 26570311202005381 з 28.01.2021 по 28.01.2022;
- акт введення в експлуатацію РРО №278 677/У від 15.12.2022;
- довідку про опломбування від 15.12.2022;
- покупюрна відомість без дати;
- фіскальні чеки у кількості 19 шт.
На обґрунтування необхідності арешту майна прокурор посилається на те, що перераховане вище майно визнано речовими доказами у кримінальному провадженні №42022102080000103, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 11 жовтня 2022 року, та використовувалося працівниками ТОВ`Біг-Маркет» для вчинення кримінального правопорушення.
З урахуванням цього клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 131, 132, 170-173, 309, 376, 395 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на документи, вилучені під час обшуку 17 березня 2023 року приміщення магазину ТОВ`Біг-Маркет» за адресою: АДРЕСА_1 :
- журнал червоного кольору з написом» Журнал відповідальних осіб 1047» з рукописними записами;
- журнал фіолетового кольору з написом »Анне для инкасс.» з рукописними записами;
- три журнали в клітинку без обкладинки з рукописними записами;
- книгу обліку розрахункових операцій № 3001032056Р» білого кольору з рукописними записами та вклеєними фіскальними чеками ТОВ`Сміливість-2022»;
- журнал «Акциз для бренді» з рукописними записами та вклеєними марками акцизного збору;
- додаток до ліцензії ТОВ »Бір -Маркет» № 26570311202005381 з 28.01.2021 по 28.01.2022;
- акт введення в експлуатацію РРО №278677/У від 15.12.2022;
- довідку про опломбування від 15.12.2022;
- покупюрна відомість без дати;
- фіскальні чеки у кількості 19 шт.
Ухвала про накладення арешту виконується негайно в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Оскарження ухвали про накладення арешту не зупиняє її виконання.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 (п`яти) днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.05.2023 |
Оприлюднено | 07.05.2024 |
Номер документу | 110671572 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Солом'янський районний суд міста Києва
Шереметьєва Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні