Справа № 459/4152/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2023 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Веремчук О. А. ,
за участю секретаря Баран О.Я. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Сокаля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Соснівської територіальної громади в особі Соснівської міської ради, треті особи АТ "Альфа -Банк"( на даний час "Сенс-Банк"), АТ "Ідея -Банк", АТ КБ "Приватбанк" та Соснівська державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування-,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Соснівської територіальної громади в особі Соснівської міської ради треті особи АТ "Альфа -Банк", АТ "Ідея -Банк", АТ КБ "Приватбанк" та Соснівська державна нотаріальна контора про встановлення факту проживання однією сім"єю та визнання права власності в порядку спадкування з наступних підстав :
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть, виданим 06.05.2021р. Червноградським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Серія І-СГ №628409.
З часу смерті відкрилася спадщина на належне ОСОБА_2 майно та права.
Так, ст.1220 ЦК України зазначає, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
В свою чергу, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця
(ст. 1221 ЦК України).
Як вбачається з лікарського свідоцтва про смерть №51 від ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла в с.Стриганка за місцем проживання її племінника.
В с.Стриганка ОСОБА_2 проживала разом із позивачем та його сім`єю протягом останніх семи років, а саме з 2014 року. Вказане підтверджується довідкою старости ОСОБА_3 від 23.09.2021р. №505.
04лютого 2021 року ОСОБА_4 склала заповіт на позивача, яким заповіла йому квартиру АДРЕСА_1 із предметами домашньої обстановки і вжитку, які знаходяться в цій квартирі. Вказаний заповіт зареєстровано в Спадковому реєстрі 04.02.2021 р.
17 травня 2021 року в Соснівській державній нотаріальній конторі зареєстровано спадкову справу після смерті ОСОБА_2 № НОМЕР_1 , що засвідчується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі.
Окрім квартири, ОСОБА_2 володіла банківськими вкладами коштів.
Так, 22 вересня 2020 року ОСОБА_2 розмістила вклад у АТ «Альфа- Банк» на суму 18 000 грн. із процентною ставкою 9% річних (вид вкладу «Прибутковий», № НОМЕР_2 ).
В подальшому, 04 січня 2021 року, ОСОБА_2 знову розмістила в АТ «АЛЬФА¬БАНК» вклад на суму 25 000 грн. з процентною ставкою 9% річних (вид вкладу «Прибутковий», № НОМЕР_3 ).
07 серпня 2020 року ОСОБА_2 уклала договір строкового банківського вкладу №DI-0213/167002 на суму 20 000 грн. під 8,75% річних у АТ «Ідея банк».
Також, ОСОБА_2 уклала договори банківського вкладу в АТ КБ «Приватбанк» від 13.08.2020р. SAMDNWFD0072796090301 на суму 155 000 грн. із процентною ставкою 10% річних за користування та від 11.02.2020р. SAMDNWFD0072665603701 на суму 125 000 грн. із процентною ставкою 14,25% річних.
На сьогодні, позивачу не відомо, які точно суми знаходяться у вищеперерахованих банківських установах, а тому для з`ясування цього питання було зроблено адвокатські запити.
Із отриманих відповідей вбачається, що банки АТ «Ідея банк», АТ «Альфа-Банк», АТ КБ «Приватбанк» послалися на відповідні норми закону, які забороняють розголошення інформації з обмеженим доступом (банківська таємниця). В зв`язку з цим існує необхідність витребування вказаної інформації судом.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 не розпорядилася належними їй банківськими вкладами на випадок смерті, відповідно спадкування таких відбувається за законом.
Крім заяви про оформлення спадщини за запоітом, позивач звернувся із заявою в Соснівську державну нотаріальну контору про прийняття спадщини і за законом на банківські вклади після смерті ОСОБА_2 .
Державним нотаріусом Соснівської державної нотаріальної контори Медведюк З.С. роз`яснено, що видача свідоцтва про право на спадщину на грошові вклади після смерті ОСОБА_2 можлива лише після встановлення родинних відносин між ним та спадкодавцем.
У ОСОБА_2 власної сім`ї не було. Інших родичів, які могли б бути спадкоємцями після її смерті, також немає.
Документи для підтвердження родинних відносиних «тітка-племінник» із
ОСОБА_2 у позивача відсутні, а тому існує необхідність звернення в суд із вимогою про встановлення факту проживання однією сім`єю.
ОСОБА_2 проживала разом із позивачем та його сім`єю протягом останніх семи років до дня смерті, а тому, позивач є єдиним спадкоєцем після смерті ОСОБА_2 та в порядку спадкування за законом належить до четвертої черги спадкування.
Згідно із п.21 Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008р. №7 при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сімєю не менше як пять років до часу відкриття спадщини, судам необхідно враховувати правила ч.2 ст.З СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Про ознаки проживання однією сім`єю висловився і Конституційний Суд України у своєму рішенні від 3.06.99 №5-рп/99, в якому зазначив, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
З наведеного випливає, що проживання осіб однією сім`єю не обмежується лише стосунками подружжя, а передбачає й інші форми.
Чому ОСОБА_2 не згадала у заповіді про банківські вклади позивачу невідомо.
Обставини, які входять до предмета доказування у зазначеній категорії справ, можна встановити лише при дослідженні документів, наявних у спадковій справі. Належними доказами щодо фактів, які необхідно встановити для вирішення спору про право спадкування, є копії документів відповідної спадкової справи, зокрема, поданих заяв про прийняття спадщини, виданих свідоцтв про право на спадщину, довідок житлово- експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
У зв`язку з тим, просить суд витребувати із Соснівської державної нотаріальної контори спадкову справу №67651269, заведену після смерті ОСОБА_2 .
Оскільки банківська установа не має жодних прав щодо спадкування грошових коштів на рахунках померлої, не є власником грошових коштів вкладника, а лише виконує розпорядження власника рахунку щодо грошових коштів і не може бути стороною цивільних правовідносин у справах про спадкування, а тому належним відповідачем у даній справі буде територіальна громада за місцем відкриття спадщини, як єдина особо яка може претендувати на спадкову масу.
В судове засідання ОСОБА_1 та його представник не прибули, однак подали заяву про слухання справи у їх відсутності, підтримали поданий ними позов в повному обсязі.
Представник Соснівської територіальної громади в особі Соснівської міської ради в судове засідання не прибув, подав заяву в якій вказав, що справедливим буде рішення яке прийме суд на власний розсуд.
Представники третіх осіб АТ "Альфа -Банк", АТ "Ідея -Банк", АТ КБ "Приватбанк" в судове засідання не прибули однак належним чином були повідомлені про час та місце судового розгляду.
Дослідивши письмові матеріали справи суд приходить до висновку, що позов слід задоволити з наступних підстав:
Згідно із ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Стаття 1218 ЦК України визначає, що до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момет відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
У разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно із ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ч,2 ст.1228 ЦК України право на вклад входить до складу спадщини незалежно від способу розпрядження ним.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з главою 10 п.2.1, п.4.2, п.4.14 «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» свідоцтво про право на спадщину видається за місцем відкриття та заведення спадкової справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Закону України «Про нотаріат» нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, та склад спадкового майна.
Згідно статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав, є зокрема, визнання права.
Згідно до свідоцтва про смерть вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 про що зроблено відповідний актовий запис №516 та видано свідоцтво серії НОМЕР_4 .
Відповідно до Заповіту вбачається, що ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 свою квартиру та все що знаходиться у ній.
Згідно до Довідки виданої Добротвірською селищною радою вбачається, що на момент смерті з ОСОБА_2 проживали - ОСОБА_1 за адресою в АДРЕСА_2 .
На підставі вище наведеного суд приходить до висновку, що позов слід задоволити та встановити факт проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 однією сім"єю з 2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Також слід визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 на грошові вклади в АТ "Альфа -Банк"( на даний час "Сенс-Банк"), АТ "Ідея -Банк", АТ КБ "Приватбанк" та на відсотки , нараховані на суми цих грошових вкладів.
Керуючись ст.ст. ст.ст.5, 10, 12,13,76,81,141,259,263,264, 265 ЦПК , суд,-
в и р і ш и в:
позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 однією сім"єю протягом семи років , а саме : з 2014 року по день смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 на грошові вклади в Акціонерному оваристві Т "Альфа -Банк" ( на даний час "Сенс-Банк") на суму 18000,00 грн. разом із нарахованими відсотками9%, вид вкладу "Прибутковий" № UA923003460000026308100344960 від 22.09.2020 року; на грошовий вклад на суму 25000,00 грн. з процентною ставкою 9% річних, вид вкладу "Прибутковий" № UA923003460000026307100324345 від 04.01.2021 року;
У Акціонерному Товаристві "Ідея -Банк" на грошовий вклад згідно договору строкового банківського вкладу від 07.08.2020 року № DI-0213/167002 на суму 2000,00 грн. під 8,75 % річних.
,
У КБ Акціонерне Товариство "Приватбанк" на грошовий вклад від 13.08.2020 року згідно договору № SAMDNWFD0072796090301 на суму 155000,00 грн. із процентною ставкою 10 % річних.
на грошовий вклад від 11.02.2020 року згідно договору банківського вкладу № SAMDNWFD0072665603701 на суму 125000, 00грн. із процентною ставкою 14,25 % річних
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законно сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту судового рішення.
Головуючий: О. А. Веремчук
Суд | Сокальський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2023 |
Оприлюднено | 09.05.2023 |
Номер документу | 110684087 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Сокальський районний суд Львівської області
Веремчук О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні