Справа № 344/7960/23
Провадження № 2/344/2146/23
У Х В А Л А
08 травня 2023 року м.Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Шамотайло О.В., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Тенко», Спільного українсько-македонського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Авалон», Підприємства «Науково-творча майстерня Архітрав» Прикрпатського центру української академії архітектури, Приватного підприємства «Металспецмонтаж», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз» про визнання дій неправомірними та стягнення моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Приватного підприємства «Тенко», Спільного українсько-македонського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Авалон», Підприємства «Науково-творча майстерня Архітрав» Прикрпатського центру української академії архітектури, Приватного підприємства «Металспецмонтаж», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз» про визнання дій неправомірними та стягнення моральної шкоди.
Вимоги до позовної заяви визначені ст. ст. 175, 177 ЦПК України.
Як вбачається зі змісту заяви позивач просив суд звільнити її від сплати судового збору, враховуючи вимоги ст.. 8 Закону України «Про судовий збір» .
Так, згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справлення судового збору, платники, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення судами окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
За змістом статті 136 ЦПК України єдиною підставою для відстрочення чи розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати є врахування судом майнового стану сторони і особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 12 ЦПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (Рішення ЄСПЛ «Kniat v. Poland» від 26 липня 2005року, пункт 44; Рішення ЄСПЛ «Jedamski and Jedamska v. Poland» від 26 липня 2005 року, пункти 63-64).
Крім того, слід зазначити, що скрутне матеріальне становище - це умови існування фізичної особи, які проявляються перш за все при відсутності грошових коштів та інших майнових засобів, що необхідні для задоволення потреб фізичної особи та придбання речей першої необхідності (продуктів харчування, медичних ліків, житла, одягу тощо).
Незадовільний матеріальний стан залежить і від відсутності у особи нерухомості, депозитів, акцій, активів у фінансових установах, документів про відсутність доходів членів сім`ї, відсутність чи наявність виплат соціальної допомоги, тощо.
Відповідно до роз`яснень, що містяться в пункті 29 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» №10 від 17.10.2014, особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі. Обставини для звільнення або відстрочки від сплати судового збору повинні бути виключними та такими, що обумовлюють необхідність у звільненні.
Таким чином, для вирішення клопотання про звільнення від сплати судового збору має встановити майновий стан сторони.
Всупереч положенням наведених норм права позивач не надав суду належних доказів на підтвердження того, що вона дійсно позбавлена можливості сплатити судовий збір за подання позову у встановленому законом розмірі, зокрема доказів про доходи чи їх відсутність у 2023 році.
Враховуючи викладене, у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, слід відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Так, позивачем не сплачено судовий збір за подання позовної заяви до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області.
Відповідно пп.2 п.2 ч.2ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, позивачу слід сплатити судовий збір за одну вимогу немайнового характеру, у розмірі 1073,60 грн., та надати суду оригінал квитанції про сплату судового збору за подачу позову до Івано-Франківського міського суду, або ж належним чином обґрунтоване клопотання про відтермінування чи звільнення від сплати судового збору.
Також, відповідно до правової позиції Верховного Суду, що викладена в постанові Верховного Суду від 28.11.2018 у справі №761/11472/15-ц, якщо вимоги про відшкодування моральної шкоди визначено сумою грошових коштів, то така позовна вимога є майновою та має бути оплачена судовим збором за ставками, що встановлені для позовних вимог майнового характеру.
Таким чином, позивач не звільняється від сплати судового збору у справі за заявленою вимогою про стягнення моральної шкоди.
Отже, при відсутності у позовній заяві та матеріалах позову відомостей про наявність інших пільг при зверненні до суду, позивач має сплатити судовий збір за вимогу про стягнення моральної шкоди на загальних підставах.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» (далі Закон) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2023 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2023 року встановлений у розмірі 2684 грн.
За положенням ч.1 ст. 3 Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
За п.1 ч.2 ст. 4 Закону визначено, що за подання до суду фізичною особою позовної заяви майнового характеру до сплати підлягає судовий збір у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З наведеного вбачається, що позивач звернулася до суду із вимогою майнового характеру, яка підлягає справлянню судовим збором.
Відтак позивачу слід надати суду докази сплати ним судового збору у розмірі: 1500 грн. (150 000 *1%) за вимогу про стягнення моральної шкоди, надавши до суду оригінал платіжного доручення, що підтверджує сплату судового збору, або ж належним чином обґрунтоване клопотання про відтермінування чи звільнення від сплати судового збору.
Судовий збір підлягає сплаті за наступними платіжними реквізитами: отримувач УК у м.Ів.-Фр./ОТГ м.Ів.-Фр./ 22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37952250 , банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA988999980313111206000009612, кодкласифікації доходів бюджету22030101.
Окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо визначення розміру судових витрат (пункт 13 частини першоїстатті 353 ЦПК України).
Тлумачення пункту 13 частини першої статті353, статті133 ЦПК Українита інших норм процесуального законодавства, з урахуванням принципу розумності, свідчить, що визначення розміру судових витрат охоплює собою, в тому числі, й визначення розміру судового збору, якій підлягає сплаті позивачем в ухвалі про залишення позовної заяви без руху. Тому ухвала суду про залишення позовної заяви без руху, в якій визначено розмір судового збору до спати може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Вказана правова позиція відповідає висновку Верховного Суду визначеному в постанові від 02.11.2022 у справі № 760/9685/22.
Керуючись ст.13,175,177,260,353 ЦПК України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору, слід відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Тенко», Спільного українсько-македонського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Авалон», Підприємства «Науково-творча майстерня Архітрав» Прикрпатського центру української академії архітектури, Приватного підприємства «Металспецмонтаж», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз» про визнання дій неправомірними та стягнення моральної шкоди- залишити без руху для виправлення недоліків, вказаних в мотивувальній частині ухвали.
Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання ухвали для виправлення вказаного недоліку.
Роз`яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог даної ухвали, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання (складення).
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її підписання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя: Шамотайло О.В.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2023 |
Оприлюднено | 09.05.2023 |
Номер документу | 110685324 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Мелещенко Л. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Мелещенко Л. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Шамотайло О. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Шамотайло О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні