Рішення
від 08.05.2023 по справі 922/565/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" травня 2023 р.м. ХарківСправа № 922/565/23

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Суслової В.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Комерційний банк "Глобус" (04073, м. Київ, Куренівський провулок, 19/5) до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" (61108, м. Харків, проспект Академіка Курчатова, буд. 12, кв. 132) , 2. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Комерційний банк "Глобус" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" та фізичної особи ОСОБА_1 , в якому просить стягнути солідарно з відповідачів заборгованість за Кредитним договором № 572/ЮК-21МСБ за програмою "Доступні кредити 5-7-9%", яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємства від 02.12.2021 року, у розмірі 133 380,43 грн., яка складається з: строкової заборгованості основного боргу (Кредиту) у розмірі - 61 504,00 грн., простроченої заборгованості основного боргу (Кредиту) у розмірі - 60 519,29 грн., строкової заборгованості за процентами у розмірі - 1 568,65 грн., простроченої заборгованості по процентам у розмірі - 9 788,49 грн. Судові витрати по справі позивач також просить покласти на відповідачів.

Позов обґрунтований невиконанням відповідачем -1 зобов`язань за Кредитним договором № 572/ЮК-21МСБ 02.12.2021, який забезпечується порукою відповідача-2 на підставі Договору поруки № 572/ЮПОР-21МСБ від 02.12.2021.

Керуючись частиною шостою статті 176 Господарського процесуального кодексу України, з огляду на те, що відповідачем у позовній заяві вказано фізичну особу, що не є підприємцем, суд звернувся до Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС України у Харківській області із запитом щодо доступу до персональних даних фізичної особи ОСОБА_1 .

03.03.2023 до загального відділу діловодства Господарського суду Харківської області надійшла відповідь Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС України у Харківській області про місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 .

Ухвалою господарського суду Харківської області від 07.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/565/23. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Відповідачеві, згідно ст. 251 ГПК України, встановлено строк 15 днів з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов. Роз`яснено, що у разі ненадання відзиву на позов у встановлений судом строк, справа згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України буде розглянута за наявними в ній матеріалами. Також, роз`яснено сторонам, що відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

З метою повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та надання останнім можливості реалізувати власні процесуальні права, судом, засобами поштового зв`язку на їх юридичні адреси, зазначені у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань направлено копію ухвали суду про відкриття провадження у справі №922/565/23 від 07.03.2023.

Згідно зі ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.

Згідно даних, отриманих з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцем фактичного знаходження відповідача-1 Товариства з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" є: 61108, м. Харків, проспект Академіка Курчатова, буд. 12, кв. 132.

Відповідач - 1 копію ухвали суду про відкриття провадження у справі № 922/565/23 від 07.03.2023 отримав 18.03.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням Укрпошти про вручення поштового відправлення.

Проте, Товариство з обмеженою відповідальністю «Компані «Плазма», наданим відповідачу процесуальним правом, передбаченим ст. 251 ГПК України, не скористалось, та відзив на позовну заяву до суду не подало.

Згідно даних, отриманих від Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС України у Харківській області, місцем проживання (перебування) другого відповідача - фізичної особи ОСОБА_1 є : АДРЕСА_2 .

Копія ухвали суду про відкриття провадження у справі №922/565/23 від 07.03.2023 була направлена відповідачу-2 на вищевказану адресу та отримана 03.04.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням Укрпошти про вручення поштового відправлення.

Відповідач - 2 також своїм правом на подання відзиву на позов, передбаченим ст. 251 ГПК України, не скористався.

В той же час, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що матеріали справи містять достатньо доказів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив наступне.

02.12.2021 між позивачем - АТ «Комерційний банк «ГЛОБУС» (надалі - Позивач, Банк) та відповідачем 1 - ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» (Позичальником) укладено кредитний договір № 572/ЮК-21МСБ за Програмою «Доступні кредити 5-7-9», яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва (далі по тексту - Кредитний договір).

Згідно з умовами п. 1.1 Кредитного договору, Банк в рамках Програми "Доступні кредити 5-7-9", яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва, надає Позичальнику кредит в грошовій формі на наступних умовах: сума кредиту 134 200,00 грн; строк кредитування - 24 місяців; кінцева дата повернення кредиту - з 02.12.2021 по 01.12.2023 включно; мета використання кредиту придбання нового обладнання; базова процентна ставка 12,31 %; компенсаційна процентна ставка Позичальника 9%.

Комісія за обслуговування кредитного рахунку без ПДВ, а саме: комісія за надання кредиту (сплачується одноразово) - 0,5% від суми Кредиту - 671,00 гривень (шістсот сімдесят одна гривня 00 копійок).

Комісія за обслуговування кредитного рахунку, без ПДВ, а саме: комісія за управління кредитним рахунком (сплачується одноразово) - 0,5% від суми Кредиту - 671,00 гривень (шістсот сімдесят одна гривня 00 копійок).

Пунктом 1.2. Кредитного договору передбачено, що в межах строку кредитування, визначеного п. 1.1. цього Договору з врахуванням встановленого Графіку погашення Кредиту за цим Договором, (строкова заборгованість) Позичальник сплачує проценти за користування кредитними коштами:

- при дотриманні Позичальником умов Програми та/або умов цього Договору, у розмірі, що станом на дату укладання цього Договору складає 9 (дев`ять) процентів річних (далі - Компенсаційна процентна ставка). Розмір Компенсаційної процентної ставки переглядається та встановлюється Банком щоквартально згідно з процедурою, визначеною в розділі 6 цього Договору відповідно до умов Програми.

- при недотриманні Позичальником умов Програми та/або умов Договору, а також у випадках, передбачених цим Договором, у розмірі, який встановлюється та переглядається Банком щоквартально згідно з процедурою, визначеною в розділі 5 цього Договору, та станом на дату цього Договору складає 12,31 (дванадцять цілих тридцять одна сота) процентів річних (далі - Базова процентна ставка).

Згідно з п. 1.3. Кредитного договору за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк (прострочена заборгованість), відповідно до п. 1.1. цього Договору та у строки, визначені Графіком погашення Кредиту за цим Договором, та/або відповідно до умов дострокового погашення Кредиту встановлених внаслідок застосування Банком вимоги дострокового повного або часткового виконання Позичальником своїх зобов`язань за цим Договором, процентна ставка за користування кредитними коштами встановлюється в розмірі:

Компенсаційної процентної ставки, збільшеної на 5 (п`ять) процентних пункти, у випадку, якщо на момент виникнення підстави застосування підвищеної ставки діяла Компенсаційна процентна ставка;

Базової процентної ставки, збільшеної на 5 (п`ять) процентних пункти, у випадку, якщо на момент виникнення підстави застосування підвищеної ставки діяла Базова процентна ставка.

Зміна процентної ставки здійснюється Банком без додаткового узгодження з Позичальником. Позичальник погоджується з тим, що він належним чином повідомлений про застосування збільшеної процентної ставки у зазначеному в цьому пункті порядку, про що свідчить його підпис у цьому Договорі. Зміна процентної ставки у цьому випадку не є зміною істотних умов договору, а є наслідком невиконання/неналежного виконання Позичальником умов цього Договору.

Згідно з п. 2.1 Кредитного договору, для обліку строкової заборгованості Позичальника за Кредитом Банк відкриває Позичальнику кредитний рахунок ІВАN НОМЕР_1 в АТ «КБ «ГЛОБУС» код ЄДРПОУ 35591059 (надалі - «кредитний рахунок»).

За умовами п. 2.2 Кредитного договору, відповідно до умов Банку, шляхом підписання даного Договору, Позичальник доручає Банку здійснити надання Кредиту, шляхом безготівкового перерахування кредитних коштів з кредитного рахунку на поточний рахунок Партнера ТОВ "ТЕСЛАВЕЛД» (код ЄДРПОУ 41227499) ІВАN НОМЕР_2 , відкритий в АТ «УКРСИББАНК», на виконання умов Договору поставки № 032021/830 від 30.11.2021 року.

Строк користування Кредитом починається з дати перерахування коштів з кредитного рахунку (п. 2.3 Кредитного договору).

Порядок повернення кредиту по Кредитному договору сторони визначили в частині 4 Кредитного договору, згідно з яким:

Повернення Кредиту Позичальником здійснюється шляхом внесення/ перерахування коштів на рахунок ІВАN НОМЕР_1 в АТ «КБ «ГЛОБУС», код ЄДРПОУ 35591059. Заборгованість за Кредитом повертається Позичальником у відповідності до Графіка погашення кредиту (додаток № 1 до цього Договору).

У випадку, якщо цей день припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, сплата здійснюється в перший за ним робочий день.

У випадку порушення Позичальником встановлених цим пунктом Договору строків повернення Кредиту, сума несплаченої в строк заборгованості за Кредитом вважається простроченою та переноситься Банком на рахунки для обліку простроченої заборгованості Позичальника за Кредитом.

У випадку непогашення Позичальником простроченої заборгованості за Кредитом, Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом, зазначеним у п. 7.2.7 цього Договору.

Проценти за користування Кредитом нараховуються за період з дня надання Кредиту по день повного виконання (сплати) боргових зобов`язань на суму фактичної заборгованості за Кредитом, при цьому день надання Кредиту включається до розрахунку. При розрахунку процентів у місяці приймається фактична кількість календарних днів у місяці та році. Нарахування процентів за користування Кредитом здійснюються у валюті Кредиту щомісячно та у день остаточного повернення Кредиту.

Нарахування процентів Банком за користування кредитом здійснюється у валюті кредиту щомісячно за період з 01 числа місяця по останнє число місяця (включно) та у день остаточного повернення Кредиту.

День повернення кредитних коштів в часовий інтервал при розрахунку процентів та комісій не включається.

Сплата Позичальником процентів здійснюється щомісячно в строк по 10 число (включно) кожного місяця, наступного за місяцем їх нарахування на рахунок НОМЕР_3 в АТ «КБ «ГЛОБУС» код ЄДРПОУ 35591059.

Якщо 10 (десяте) число місяця припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, сплата переноситься на наступний робочий день.

У випадку ненадходження платежів від Позичальника в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами у встановлені цим Договором строки, суми непогашених у строк процентів за користування кредитними коштами наступного банківського дня вважається простроченими, переноситься Банком на рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів.

У випадку непогашення Позичальником простроченої заборгованості по сплаті процентів та/або комісії, Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом, зазначеним у п. 7.2.7 цього Договору.

Проценти, нараховані за останній (неоплачений) період користування Кредитом, сплачуються одночасно з остаточним поверненням Кредиту.

Відповідно до п. 5.1. Кредитного договору, розмір Базової процентної ставки за кредитом Позичальника, розраховується як сума значення індексу UIRD3m та 5%.

Базова процентна ставка переглядається Банком щоквартально протягом всього строку кредитування Позичальника.

UIRD (Ukrainian Index of Retail Deposit Rates) - український індекс ставок за депозитами фізичних осіб. Розраховується Національним Банком України та публікується на сайті bank.gov.ua (роздруківка з сайту НБУ за 2021р., 2022р., 2023р. додається).

Згідно з п. 6.1. Кредитного договору, компенсаційна процентна ставка з Кредитом встановлюється з дати укладення цього Договору.

Розмір Компенсаційної процентної ставки, залежить від дотримання Позичальником умов Програми (п. 6.2. кредитного договору). Нова Компенсаційна процентна ставка встановлюється Банком 01 лютого, 01 травня, 01 серпня, 01 листопада або у разі, якщо вони припадають на вихідний день, наступного робочого дня.

Пунктом 6.4 Кредитного договору передбачаються випадки, коли застосування компенсаційної процентної ставки призупиняється. Одним із таких випадків є порушення Позичальником графіку погашення основної заборгованості (частини/повної суми за Кредитом) відповідно до додатку 1 до цього Договору та/або нарахованих процентів за користування кредитними коштами за процентною ставкою, що відповідає розміру Компенсаційної процентної ставки, а саме: прострочення сплати основної заборгованості та/або нарахованих процентів за користування кредитними коштами за процентною ставкою що відповідає розміру Компенсаційної процентної ставки на строк більше ніж 15 календарних днів.

Після відновлення Позичальником вчасного та в повному обсязі обслуговування заборгованості за кредитом надання Державної підтримки відновлюється з дати погашення Позичальником простроченої основної заборгованості та/або прострочених нарахованих процентів, а також у випадку здійснення Банком та Позичальником реструктуризації простроченої ним заборгованості за цим Договором. За період призупинення надання Державної підтримки Позичальнику, шляхом сплати Компенсації процентів, відповідна компенсація процентів сплачується за календарних місяць, в якому строк простроченої заборгованості не перевищувала 15 календарних днів.

Пунктом 8.1.4 Кредитного договору визначено, що грошові кошти на виконання зобов`язань, передбачених цим Договором, спрямовуються в наступній черговості:

1) на сплату штрафу за кожне допущене прострочення платежу;

2) на сплату прострочених процентів за користування Кредитом;

3) на сплату прострочених комісій;

4) на сплату простроченої заборгованості по Кредиту;

5) на сплату нарахованих процентів за користування Кредитом;

6) на сплату нарахованих комісій;

7) на сплату строкової заборгованості по Кредиту;

8) на сплату штрафних санкцій (пені);

9) на сплату інших платежів за цим Договором.

Позичальник зобов`язаний самостійно забезпечити сплату Базової процентної ставки та/або іншої процентної ставки, визначеної кредитним договором (з урахуванням умов Програми), зокрема, у випадку порушення Позичальником умов Програми (п. 8.1.13 Кредитного договору).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач (АТ «Комерційний банк «ГЛОБУС») виконав належним чином свої зобов`язання за Кредитним договором, надав відповідачу 1 - ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» (Позичальнику) кредитні кошти в сумі 134 200,00 грн, що підтверджується наданою заявником випискою з банківського рахунку позичальника за період з 02.12.2021 по 31.01.2023.

В той же час, із зазначеної банківської виписки вбачається, що Позичальник неналежно виконує взяті на себе зобов`язання щодо погашення кредитної заборгованості, у зв`язку з чим у відповідача 1 - ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» перед АТ «Комерційний банк «ГЛОБУС» станом на 30.01.2023 наявна заборгованість у розмірі 133 380,43 грн., яка складається з: строкової заборгованості основного боргу (Кредиту) у розмірі 61 504,00 грн., простроченої заборгованості основного боргу (Кредиту) у розмірі 60 519,29 грн., строкової заборгованості за процентами у розмірі 1 568,65 грн., простроченої заборгованості по процентам у розмірі 9 788,49 грн.

Пунктом 3.1 Кредитного договору сторони передбачили, що виконання Позичальником зобов`язань за цим Договором (повернення Кредиту, сплата процентів за користування ним, комісій, штрафних санкцій, інших платежів, передбачених цим Договором) забезпечується зокрема, але не виключно:

3.1.1. Заставою рухомого майна:

- апарат зварювальний напівавтоматичний MIG/MAG/MMA 350-15, серійний номер 888606625, 2021 року випуску;

- апарат зварювальний напівавтоматичний MIG/MAG/MMA 350-15, серійний номер 888606648, 2021 року випуску;

- апарат зварювальний напівавтоматичний MIG/MAG/MMA 350-15, серійний номер 888606639, 2021 року випуску;

- апарат зварювальний напівавтоматичний MIG/MAG/MMA 350-15, серійний номер 888606646, 2021 року випуску,

що належать на праві власності Позичальнику.

3.1.2. Фінансовою порукою - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .

З матеріалів справи вбачається, що в забезпечення виконання зобов`язань п.п. 3.1.1. п. 3.1. Кредитного договору, між Позичальником та АТ «КБ «ГЛОБУС» 02.12.2021 року укладено Договір застави рухомого майна (обладнання) № 572/ЮЗК-21МСБХ за Програмою «ДОСТУПНІ КРЕДИТИ 5-7-9», яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку.

Окрім того, 02.12.2021 з метою забезпечення належного виконання зобов`язань відповідача 1 - ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» (Позичальника) за кредитним договором від 02.12.2021 № 572/ЮК-21МСБ за Програмою «Доступні кредити 5-7-9», яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва, між позивачем - АТ «Комерційний банк «ГЛОБУС» (Банком/Кредитором) та фізичною особою ОСОБА_1 (Поручителем) укладено договір поруки № 572/ЮПОР-21МСБ (далі по тексту - Договір поруки).

Відповідно до п. 1.1 Договору поруки, в порядку та на умовах визначених цим договором Поручитель (відповідач 2) поручається перед Кредитором за виконання Боржником - ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» (відповідачем 1) зобов`язань за кредитним договором від 02.12.2021 № 572/ЮК-21МСБ за Програмою "Доступні кредити 5-7-9", яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва, згідно з яким Боржник зобов`язаний в строк до 01.12.2023 повернути Кредитору Кредит у сумі 134200,00 грн, сплачувати проценти за користування кредитом у розмірі 12,31% процентів річних, а також сплатити штрафні санкції та інші платежі у розмірі та у випадках, передбачених Кредитним договором.

Пунктом 1.3 Договору поруки передбачено, що Поручитель підтверджує, що йому відомі всі умови Кредитного договору. У випадку внесення Боржником та Кредитором змін та доповнень до Кредитного договору Поручитель дає свою згоду на збільшення розміру забезпеченого порукою за цим Договором зобов`язання Боржника (збільшення розміру кредиту, збільшення розміру процентів за його користування, продовження строку користування кредитними коштами, комісії тощо), що може виникнути в майбутньому, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності.

Відповідно до п. 1.4 Договору поруки, у разі порушення Боржником зобов`язань, передбачених Кредитним договором, Поручитель (відповідач 2) та Боржник (відповідач 1) відповідають перед Кредитором (Банком) як солідарні боржники.

Згідно з п. 2.4 Договору поруки, Поручитель зобов`язаний виконати за Боржника зобов`язання за Кредитним договором у порядку та в строки, визначені цим Договором.

У разі невиконання Боржником зобов`язань за Кредитним договором у строки та в розмірах, що визначені Кредитним договором, Кредитор має право звернутися до Поручителя із відповідною письмовою вимогою. Поручитель не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання вимоги Кредитора зобов`язаний виконати обов`язок Боржника шляхом перерахування грошових коштів у сумі та на рахунок (рахунки), що визначені у вимозі Кредитора (п. 3.1, 3.2 Договору поруки).

У зв`язку з невиконанням Боржником - ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» (відповідачем -1) зобов`язань за кредитним договором від 02.12.2021 № 572/ЮК-21МСБ за Програмою «Доступні кредити 5-7-9», яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва, позивач 27.12.2022 направив відповідачу - 1 та відповідачу - 2 Вимоги від 23.12.2022 вих. № 1-2389 та вих. № 1-2383 щодо дострокового повернення кредиту, сплати процентів, комісій та штрафних санкцій, що передбачені договором № 572/ЮК-21МСБ від 02.12.2021.

Проте, відповідач-2 не виконав своїх зобов`язань за Договором поруки, заборгованість за Кредитним договором у строк, передбачений п. 3.2 Кредитного договору, не погасив.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з позовними вимогами про стягнення солідарно з відповідача-1 та відповідача-2 заборгованості за Кредитним договором № 572/ЮК-21МСБ від 02.12.2021 року у розмірі 133 380,43 грн., з яких: строкова заборгованість основного боргу (Кредиту) у розмірі 61 504,00 грн., прострочена заборгованості основного боргу (Кредиту) у розмірі 60 519,29 грн., строкова заборгованість за процентами у розмірі 1 568,65 грн., прострочена заборгованість по процентам у розмірі 9 788,49 грн.

Надаючи правову кваліфікацію вищевказаним обставинам, що стали предметом спору, суд виходить з наступного.

У відповідності до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно з ч. 1 ст. 174 ГК України, господарський договір є підставою виникнення господарських зобов`язань.

Положеннями ч. 1-3 ст. 180 ГК України встановлено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ст. 626 ЦК України).

Відповідно до ст. 6 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України).

Статтею 629 ЦК України встановлено обов`язковість договору для виконання сторонами.

Частиною 1 статті 1049 ЦК України передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Статтею 1054 ЦК України визначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору. Особливості регулювання відносин за договором про надання споживчого кредиту встановлені законом.

Проаналізувавши правовідносини, які склались між АТ «Комерційний банк «ГЛОБУС» (позивачем) та ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» (відповідачем 1) на підставі укладеного між ними кредитного договору від 02.12.2021 № 572/ЮК-21МСБ за Програмою «Доступні кредити 5-7-9», яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва, суд дійшов висновку, що вказаний договір за своєю правовою природою є кредитним договором, сторони досягли всіх суттєвих умов відносно вказаного виду договору, а тому зазначений договір є підставою для виникнення у сторін господарських зобов`язань і, відповідно до ст. 629 ЦК України, є обов`язковим для виконання сторонами.

Судом встановлено, що позивач - АТ «Комерційний банк «ГЛОБУС» виконав належним чином свої зобов`язання за кредитним договором від 02.12.2021 № 572/ЮК-21МСБ за Програмою «Доступні кредити 5-7-9», яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва, надав ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» (відповідачу-1) кредитні кошти в сумі 134200,00 грн, що підтверджується випискою з банківського рахунку позичальника за період з 02.12.2021 по 31.01.2023.

Втім, відповідач 1 - ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» не виконав належним чином своїх зобов`язань за вказаним Кредитним договором, у строк, передбачений п. 3.2 Кредитного договору, у зв`язку з чим у ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» перед АТ «Комерційний банк «ГЛОБУС» станом на 30.01.2023 наявна заборгованість у розмірі 133 380,43 грн., яка складається з: строкової заборгованості основного боргу (Кредиту) у розмірі 61 504,00 грн., простроченої заборгованості основного боргу (Кредиту) у розмірі 60 519,29 грн., строкової заборгованості за процентами у розмірі 1 568,65 грн., простроченої заборгованості по процентам у розмірі 9 788,49 грн.

Статтею 629 ЦК України встановлено обов`язковість договору для виконання сторонами.

За приписами ст. 525-526 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ч. 1 ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або невизначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 610, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його в строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).

Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні, а відповідачем-1, в порушення ст. 73, 74 ГПК України, не надано доказів, які б могли спростувати наявність у нього заборгованості перед позивачем, а також доказів, які б свідчили про здійснення відповідачем-1 остаточного погашення заборгованості по сумі кредиту, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача в частині стягнення з ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» заборгованості за Кредитним договором у розмірі 133 380,43 грн., яка складається з: строкової заборгованості основного боргу (Кредиту) у розмірі 61 504,00 грн., простроченої заборгованості основного боргу (Кредиту) у розмірі 60 519,29 грн., строкової заборгованості за процентами у розмірі 1 568,65 грн., простроченої заборгованості по процентам у розмірі 9 788,49 грн.

Щодо позовної вимоги про стягнення заборгованості в солідарному порядку з відповідача -1 та відповідача - 2, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.

За приписами ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Згідно зі ст. 554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які за одним чи за декількома договорами поруки поручилися перед кредитором за виконання боржником одного і того самого зобов`язання, є солідарними боржниками і відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Як вже зазначалося вище, з метою забезпечення належного виконання зобов`язань відповідача 1 - ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» (Позичальника) за кредитним договором від 02.12.2021 № 572/ЮК-21МСБ за Програмою «Доступні кредити 5-7-9», яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва, між позивачем - АТ «Комерційний банк «ГЛОБУС» (Банком/Кредитором) та фізичною особою ОСОБА_1 (Поручителем) укладено договір поруки № 572/ЮПОР-21МСБ від 02.12.2021, згідно з умовами якого Поручитель (відповідач-2) поручається перед Кредитором за виконання Боржником - ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» (відповідачем-1) зобов`язань за кредитним договором від 02.12.2021 № 572/ЮК-21МСБ за Програмою «Доступні кредити 5-7-9», яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва.

У п. 1.4 вищезазначеного договору поруки сторонами погоджено, що в разі порушення Боржником зобов`язань, передбачених Кредитним договором, Поручитель (відповідач-2) та Боржник (відповідач-1) відповідають перед Кредитором (Банком) як солідарні боржники.

Таким чином, з огляду на положення ст. 554 ЦК України, позивач - АТ «Комерційний банк «ГЛОБУС», як Кредитор за кредитним договором від 02.12.2021 № 572/ЮК-21МСБ за Програмою «Доступні кредити 5-7-9», яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва, має право вимагати виконання зобов`язання вищезазначеного Кредитного договору в повному обсязі як від Боржника - ТОВ «КОМПАНІ «ПЛАЗМА» (відповідача -1), так і від Поручителя - фізичної особи ОСОБА_1 (відповідача - 2).

Позивач у зв`язку з невиконанням відповідачем-1 зобов`язань за Кредитним договором на підставі п. 3.1 Договору поруки направив відповідачу-1 Вимогу від 23.12.2022 вих. № 1-2389 та відповідачу-2 Вимогу від 23.12.2022 вих. № 1-2383 щодо дострокового повернення кредиту, сплати процентів, комісій та штрафних санкцій, що передбачені договором № 572/ЮК-21МСБ від 02.12.2021.

Згідно з п. 2.4 Договору поруки, Поручитель зобов`язаний виконати за Боржника зобов`язання за Кредитним договором у порядку та в строки, визначені цим Договором.

Відповідно до п. 3.2 Договору поруки, Поручитель не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання вимоги Кредитора зобов`язаний виконати обов`язок Боржника шляхом перерахування грошових коштів у сумі та на рахунок (рахунки), що визначені у вимозі Кредитора.

Проте, відповідач-2 не виконав своїх зобов`язань за Договором поруки. Станом на день прийняття судом даного рішення в матеріалах справи відсутні докази погашення заборгованості за Кредитним договором у загальному розмірі 133 380,43 грн.

На підставі зазначеного, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів щодо їх належності, допустимості та достовірності, зважаючи на порушення відповідачем -1 зобов`язань, передбачених Кредитним договором, які забезпечені порукою на підставі Договору поруки, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про солідарне стягнення з відповідача - 1 (як з боржника) та з відповідача - 2 (як з поручителя) заборгованості за кредитним договором від 02.12.2021 № 572/ЮК-21МСБ за Програмою «Доступні кредити 5-7-9», яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва, у розмірі 133 380,43 грн., яка складається з: строкової заборгованості основного боргу (Кредиту) у розмірі 61 504,00 грн., простроченої заборгованості основного боргу (Кредиту) у розмірі 60 519,29 грн., строкової заборгованості за процентами у розмірі 1 568,65 грн., простроченої заборгованості по процентам у розмірі 9 788,49 грн., є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 129 ГПК України. Судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позов задоволено повністю, у відповідності до вимог ст.129 ГПК України, витрати щодо сплати судового збору підлягають стягненню у розмірі 2684,00 грн. з відповідачів порівну.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 11, 12, 13, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247-252 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" (61108, м. Харків, проспект Академіка Курчатова, буд. 12, кв. 132, код ЄДРПОУ 36226451) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) на користь Акціонерного товариства "Комерційний банк "Глобус" (04073, м. Київ, Куренівський провулок, 19/5, код ЄДРПОУ 35591059) заборгованість за Кредитним договором № 572/ЮК-21МСБ за програмою "Доступні кредити 5-7-9%", яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємства від 02.12.2021 року, у розмірі 133 380,43 грн., яка складається з: строкової заборгованості основного боргу (Кредиту) у розмірі 61 504,00 грн., простроченої заборгованості основного боргу (Кредиту) у розмірі 60 519,29 грн., строкової заборгованості за процентами у розмірі 1 568,65 грн., простроченої заборгованості по процентам у розмірі 9 788,49 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" (61108, м. Харків, проспект Академіка Курчатова, буд. 12, кв. 132, код ЄДРПОУ 36226451) на користь Акціонерного товариства "Комерційний банк "Глобус" (04073, м. Київ, Куренівський провулок, 19/5, код ЄДРПОУ 35591059) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1342,00 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) на користь Акціонерного товариства "Комерційний банк "Глобус" (04073, м. Київ, Куренівський провулок, 19/5, код ЄДРПОУ 35591059) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1342,00 грн.

Видати накази після набрання рішення законної сили.

Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно ст.ст. 256, 257 ГПК України, рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення, з урахуванням приписів п.п. 17.5 п.17 Перехідних положень ГПК України.

Позивач: Акціонерне товариство "Комерційний банк "Глобус" (04073, м. Київ, Куренівський провулок, 19/5, код ЄДРПОУ 35591059)

Відповідач-1: Товариство з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" (61108, м. Харків, м. Харків, проспект Академіка Курчатова, буд. 12, кв. 132, код ЄДРПОУ 36226451).

Відповідач -2: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ).

Повне рішення складено "08" травня 2023 р.

Суддя В.В. Суслова

справа № 922/565/23

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення08.05.2023
Оприлюднено09.05.2023
Номер документу110689671
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/565/23

Рішення від 25.05.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Суслова В.В.

Ухвала від 17.05.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Суслова В.В.

Рішення від 08.05.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Суслова В.В.

Ухвала від 07.03.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Суслова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні