Справа №731/210/23
Провадження №2-о/731/5/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 травня 2023 року смт Варва
Варвинський районний суд Чернігівської області в складі:
судді Савенка А.І.,
за участю секретаря Білявської Ю.А.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Управління соціального захисту населення Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, про встановлення фактів, що мають юридичне значення,-
В С Т А Н О В И В:
11 квітня 2023 року до суду звернулась ОСОБА_1 із зазначеною заявою.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 . Вони з чоловіком до його смерті проживали однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 , вели спільне господарство, мали спільний бюджет. Шлюб із чоловіком був укладений 05 травня 1970 року. У свідоцтві про укладення шлюбу, заповненому на українській мові, в графі «прізвище після укладення шлюбу» і в неї, і в чоловіка вказано прізвище ОСОБА_3 . Проте паспорт громадянина України чоловікові видали на прізвище ОСОБА_4 . Вона отримала паспорт громадянина України на прізвище ОСОБА_3 . Після цього в документах чоловіка виникли розбіжності. За життя чоловік отримував пенсію у розмірі 12943,28 грн, а вона у розмірі 3749,23 грн. За пенсію чоловіка купували продукти харчування, одяг, ліки. Оскільки розмір пенсії чоловіка був значно більший за розмір її пенсії, то саме пенсія чоловіка була постійним і основним джерелом засобів до її існування, а вона перебувала на утриманні свого чоловіка. Після смерті чоловіка вона потрапила у скрутне матеріальне становище, яке можна було б покращити, перейшовши на пенсію у зв`язку з втратою годувальника. Проте Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не має змоги призначити їй таку пенсію через розбіжності у прізвищах. Крім того, чоловік за життя мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1. Відповідно вона має право на отримання посвідчення дружини померлого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС для користування пільгами (50% знижки при оплаті житлово-комунальних послуг), а також на отримання одноразової компенсації в розмірі 7586,00 грн. Проте, коли у березні 2023 року вона звернулася до Управління соціального захисту населення Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області із заявою, у якій просила видати посвідчення члена сім`ї загиблого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, їй було відмовлено через різницю у прізвищах її та чоловіка, оскільки вона одружилася з ОСОБА_3 , а помер ОСОБА_4 . У висновку від 07квітня 2023 року про відмову у внесенні змін до актового запису про смерть ОСОБА_2 вказано, що змінити прізвище померлого з ОСОБА_4 на ОСОБА_3 неможливо, оскільки із зібраних матеріалів неможливо встановити правильність написання родового прізвища (відсутній актовий запис про шлюб батьків померлого).
Просить встановити факт, що вона, ОСОБА_1 , перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також факт, що вона, ОСОБА_1 , одержувала від свого чоловіка ОСОБА_2 , за його життя та на день його смерті, допомогу, яка була для неї постійним і основним джерелом засобів до існування, та перебувала на його утриманні.
Провадження у справі відкрито 12 квітня 2023 року та призначено розгляд справи в порядку окремого провадження на 08 травня 2023 року.
Заявник ОСОБА_1 у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та пояснила, що вони з ОСОБА_2 перебували у зареєстрованому шлюбі з 1970 року, мають доньку ОСОБА_5 , 1971 року народження, жили спільно до смерті чоловіка, за адресою: АДРЕСА_1 , вели спільне господарство. За життя чоловіка вона перебувала на його утриманні, оскільки значно більша пенсія чоловіка була постійним і основним джерелом засобів до її існування. Проте Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не має змоги призначити їй таку пенсію через розбіжності у прізвищах. Чоловік ОСОБА_2 за життя мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1. Проте, коли у березня 2023 року вона звернулася до Управління соціального захисту населення Прилуцької районноїдержавної адміністраціїЧернігівської областііз заявою,у якійпросила видатипосвідчення членасім`ї загиблогоучасника ліквідаціїнаслідків аваріїна ЧАЕС,їй буловідмовлено узв`язку знеспівпаданням прізвищ:вона маєпрізвище ОСОБА_3 ,а чоловікмав прізвище ОСОБА_4 .
Заінтересована особа Управління соціального захисту населення Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області, свого представника в судове засідання не направили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином (а.с. 55), надіслали клопотання про розгляд справи без участі представника управління (а.с. 56).
Заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, свого представника в судове засідання не направили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином (а.с. 54).Надіслали письмовіпояснення назаяву,у якихпросять розглянутисправу безучасті представникауправління таухвалити рішенняна підставінаявних усправі доказів(а.с.63-64).
Виходячи зізмісту ст.223,294ЦПК України,неявка належноповідомлених заінтересованихосіб неперешкоджає розглядусправи.
Заслухавши пояснення заявника ОСОБА_1 , свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , а також дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 05 травня 1970 року заявниця ОСОБА_1 (прізвище до укладення шлюбу ОСОБА_8 ) уклала шлюб з ОСОБА_9 , 1948 року народження, уродженцем с. Булавівщина Варвинського району Чернігівської області, після чого обом з подружжя присвоєно прізвище ОСОБА_3 (а.с.14).
У свідоцтві чоловіка про восьмирічну освіту та атестаті професійно-технічного училища вказано прізвище ОСОБА_3 (а.с.15-17, 18-19).
Відповідно до свідоцтва про народження дочки заявника, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками є ОСОБА_9 та ОСОБА_1 (а.с.15).
Проте всі інші документи, що посвідчують особу чоловіка заявниці, зокрема свідоцтво про народження, паспорт, трудові книжки на російській та українській мовах, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, державні акти про право власності на земельні ділянки, свідоцтво про право власності на житловий будинок на російській мові, а також свідоцтво про смерть, видані на ім`я ОСОБА_2 (а.с. 11, 12, 13, 20-22, 23-24, 25-26, 27, 28, 31, 32, 33, 34). При цьому у паспорті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є відмітка про укладення шлюбу з ОСОБА_10 , 1952 року народження, дата укладення шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.11).
У копії актового запису про народження №13 від 05серпня 1948 року також вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_3 , народився ОСОБА_2 , батьками якого є ОСОБА_11 та ОСОБА_12 (а.с.61).
Довідкою Озерянського старостинського округу Варвинської селищної ради №12 від 22березня 2023 року підтверджується, що ОСОБА_1 на день смерті її чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала разом з ним та вони вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.30).
Свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в судовому засіданні підтвердили, що заявниця ОСОБА_1 дійсно перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 більше п`ятдесяти років, аж до смерті чоловіка. Подружжя все життя проживало разом, вели спільне господарство, за час шлюбу у них народилася донька ОСОБА_6 . Після виходу подружжя на пенсію ОСОБА_1 одержувала від свого чоловіка ОСОБА_2 допомогу, що була для неї постійним і основним джерелом засобів до існування, оскільки її пенсія була значно менша, близько 3500,00 грн.
Отже, з доданих до матеріалів справи документів та показань свідків чітко вбачається, що заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно з 05 травня 1970 року та до дня його смерті, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебували у зареєстрованому шлюбі.
Згідно з висновком від 07квітня2023року провідмову увнесенні зміндо актовогозапису просмерть,виданим зазаявою ОСОБА_1 ,змінити прізвище їїпомерлого чоловіказ ОСОБА_4 на ОСОБА_3 неможливо,оскільки іззібраних матеріалівнеможливо встановитиправильність написанняродового прізвища(відсутнійактовий записпро шлюббатьків померлого) (а.с. 38).
Довідкою про доходи №0556 7053 1108 7518 підтверджується, що місячний розмір пенсії заявника ОСОБА_1 складає 3749,23 грн (а.с.37).
Відповідно до інформації, наданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області, місячний розмір пенсії ОСОБА_2 складав 12943,28 грн (а.с.59).
З експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії від 21лютого 2023 року №105 вбачається, що захворювання ОСОБА_2 , що призвело до смерті, пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.29).
23 березня 2023 року заявниця звернулась до Управління соціальногозахисту населенняПрилуцької районноїдержавної адміністраціїЧернігівської області із заявою про видачу їй посвідчення дружини померлого громадянина із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою (а.с. 35), проте отримала відмову через неспівпадання її прізвища з прізвищем померлого чоловіка, через що управління вважає недоведеним факт перебування ОСОБА_1 у шлюбі з ОСОБА_2 (а.с.36).
Відповідно до положень ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема факту родинних відносин між фізичними особами, факту перебування фізичної особи на утриманні, факту реєстрації шлюбу, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09 липня 2003 року пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, зокрема дружині померлого, яка досягла пенсійного віку, якщо вона була на повному утриманні померлого годувальника або одержувала від померлого годувальника допомогу, що була для неї постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Зважаючи на наведене, суд вважає за можливе встановити факт перебування заявниці ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 05 травня 1970 року та до дня його смерті, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в зареєстрованому шлюбі, а також факт, що заявниця ОСОБА_1 перебувала на утриманні та одержувала від померлого чоловіка ОСОБА_2 за його життя та на день його смерті допомогу, що була для неї постійним і основним джерелом засобів до існування, оскільки від встановлення цих фактів залежить виникнення майнових прав заявника.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення у справі, що розглядається за правилами окремого провадження, судові витрати не відшкодовуються.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 263-265, 273, 293, 294, 315-319, 354 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_1 , мешкає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ), заінтересовані особи: Управління соціальногозахисту населенняПрилуцької районноїдержавної адміністраціїЧернігівської області (код ЄДРПОУ 03196110, юридична адреса: 17500, Чернігівська область, м.Прилуки, вул.Київська, б.220), Головне управлінняПенсійного фондуУкраїни вЧернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, юридична адреса: 14005, м. Чернігів, вул. П`ятницька, 83-А), про встановлення фактів, що мають юридичне значення, задовольнити.
Встановити факт перебування заявниці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 05 травня 1970 року та до дня його смерті, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в зареєстрованому шлюбі.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , одержувала від померлого чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за його життя та на день його смерті, тобто станом на 21 грудня 2022 року, допомогу, яка була для неї постійним і основним джерелом засобів до існування, та перебувала на його утриманні.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.І.Савенко
Суд | Варвинський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2023 |
Оприлюднено | 10.05.2023 |
Номер документу | 110715080 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Варвинський районний суд Чернігівської області
Савенко А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні