Провадження № 2/734/346/23 Справа № 734/759/23
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
05 травня 2023 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Бараненка С.М.,
при секретарі Науменко О.Л.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Козелець цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, про визнання права власності на спадщину за законом, -
В С Т А Н О В И В:
Із позовною заявою про визнання права власності на спадщину за законом, до суду звернувся ОСОБА_1 .
Позов мотивований тим, що позивач не може успадкувати спадкове майно, так як відсутні правовстановлюючі документи.
Позивач у судове засідання не з`явився, до суду надійшла заява відповідно до якої останній просить провести розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач Остерська міська рада Чернігівського району Чернігівської області в судове засідання свого представника не забезпечила, в матеріалах справи міститься заява у якій відповідач просить розглядати справу без участі представника міської ради, позов визнає.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, у судове засідання явку свого представника не забезпечило, заяв та клопотань на час розгляду справи до суду не надходило.
Суд дослідивши матеріали справи та розглянувши справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 . Підтвердженням є свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 24.02.2000 року.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_3 . Підтвердженням є свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 05.05.2011 року, які на день смерті були зареєстровані та проживали в будинку АДРЕСА_1 .
Мати позивачки ОСОБА_3 , вступила в управління спадковим майном після смерті свого чоловіка (батька позивача) ОСОБА_2 , оскільки постійно проживала разом із ним (спадкодавцем) на час відкриття спадщини, але юридично не оформила своїх прав.
Після смерті матері ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складається з земельних ділянок (паю) площею - 2,9767 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Пархимівської сільської ради та Біликівської сільської ради (нині Остерської міської ради), Чернігівського (Козелецького) району Чернігівської області та земельної ділянки (пай) площею - 3,09 га, яка перебуває в колективній власності КСП «Жовтень», Чернігівського (Козелецького) району, Чернігівської області.
Спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері ОСОБА_3 є син - позивач ОСОБА_1 . Інших спадкоємців першої черги не має.
Відповідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця.
Позивач, як спадкоємець за законом, після смерті своєї матері ОСОБА_3 фактично вступив в управління спадковим майном на дані земельні ділянки (пай), але юридично не оформив своїх прав.
В установлений законом термін позивач звернувся до державного нотаріуса Остерської державної нотаріальної контори Чернігівської області, для видачі йому свідоцтв про право на спадщину за законом, після смерті матері ОСОБА_3 , оскільки фактично позивач вступив в управління спадковим майном, але державний нотаріус відмовила останньому видати свідоцтва про право на спадщину, мотивуючи відмову тим, що позивач надав недостатньо документів (відсутні на земельні ділянки (пай) правовстановлюючі документи), які необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку вступу в управління або володіння спадковим майном, але надати правовстановлюючі документи (Державні акти на право приватної власності на земельну ділянку та Сертифікат на право на земельну частку (пай)) позивач не може, оскільки вони втрачені.
Крім того, видати вказані Державні акти на право власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_3 та Сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_2 неможливо в зв`язку з припиненням цивільної правоздатності в момент їх смерті.
Таким чином, позивач вимушений звернутися до суду із позовом про визнання права власності на спадкове майно з метою оформлення права на спадщину, відповідно до вимог чинного законодавства України, та державної реєстрації права власності на нерухоме майно після смерті матері ОСОБА_3 .
Згідно ч. 2, 4 ст.25ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження і припиняється у момент її смерті.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди, тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
У відповідності зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст.1216ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування у разі відсутності заповіту, право на спадщину за законом одержують особи, визначені у ст. 1261-1265 ЦК України.
Згідно ст.1225ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст.1296ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, та має звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Отже, виходячи з вищезазначеного і у зв`язку з тим, що позивач позбавлений можливості відновити свої права у позасудовому порядку та з метою захисту законних прав та інтересів позивача, суд вважає за можливе позов ОСОБА_1 до Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, про визнання права власності на спадщину за законом, - задовольнити.
На підставі наведеного та керуючись ст. 25, 319, 373, 1217-1223, 1233-1236, 1268, 1270 ЦК України, ст. 4, 265 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, про визнання права власності на спадщину за законом, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , 1968 року народження, в порядку спадкування, право власності на земельну ділянку відповідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 814075 від 18.06.2008 року (рілля) площею - 1,8901 га, кадастровий номер: 7422087400:04:001:0336, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Остерської міської ради (Пархимівська сільська рада) Чернігівського (Козелецького) району Чернігівської області, після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , 1968 року народження, в порядку спадкування, право власності на земельну ділянку відповідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 814362 від 18.06.2008 року (пасовища) площею - 0,3286 га, кадастровий номер: 7422087400:04:003:0336, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Остерської міської ради (Пархимівська сільська рада) Чернігівського (Козелецького) району Чернігівської області, після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , 1968 року народження, в порядку спадкування, право власності на земельну ділянку відповідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 813723 від 18.06.2008 року (сіножаті) площею - 0,7219 га, кадастровий номер: 7422080700:02:001:0336, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Остерської міської ради (Біликівська сільська рада) Чернігівського (Козелецького) району Чернігівської області, після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , 1968 року народження, в порядку спадкування, право власності на земельну ділянку відповідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 814706 від 18.06.2008 року (багаторічні насадження) площею - 0,0361 га, кадастровий номер: 7422087400:04:004:0336, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Остерської міської ради (Пархимівська сільська рада) Чернігівського (Козелецького) району Чернігівської області, після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , 1968 року народження, в порядку спадкування, право на право на земельну частку (пай) відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0075553 від 28.08.1996 року, площею - 3,09 га, в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала в колективній власності КСП «Жовтень» Чернігівського (Козелецького) району Чернігівської області, після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Судові витрати з відповідача не стягувати.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Козелецький районний суд Чернігівської області до Чернігівського апеляційного суду.
Головуючий суддя С.М. Бараненко
Суд | Козелецький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2023 |
Оприлюднено | 10.05.2023 |
Номер документу | 110715218 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Козелецький районний суд Чернігівської області
Бараненко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні