Ухвала
від 03.05.2023 по справі 331/6933/18
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

03.05.2023

Справа № 331/6933/18

Провадження № 2/331/9/2023

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2023 року м. Запоріжжя

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя в складі:

головуючого судді Антоненко М.В.

при секретарі Федорової К.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Жовтневого районного суду м. Запоріжжя перебуває цивільна справа за позовом Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Представник відповідача ОСОБА_1 звернувся до суду із клопотанням про закриття провадження по справі, в обґрунтування якого зазначено, що ОСОБА_1 є засновником та керівником Приватного підприємства «ПРИВАТ-ТРАНС» (код ЄДРПОУ - 25473900, дата реєстрації - 30 грудня 1997 року) і Приватного підприємства «РОНМАТ» (код ЄДРПОУ - 30926375, дата реєстрації -12 квітня 2000 року), основним видом діяльності яких є діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування. Як на час укладення між сторонами договору оренди земельної ділянки для розміщення кафе з літнім майданчиком, цільове призначення якої - землі комерційного використання, так і на час звернення міської ради до суду з цим позовом, відповідач ОСОБА_1 мав статус суб`єкта господарювання, здійснював підприємницьку діяльність через створені ним приватні підприємства, при цьому саме у сфері ресторанного бізнесу, що свідчить про використання ним орендованої земельної ділянки в комерційних цілях для здійснення господарської діяльності. Тому, спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Посилаючись на вищенаведені обставини, просив суд закрити провадження по справі на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України.

Представник відповідача в судовому засіданні клопотання підтримав, наполягав на його задоволенні.

Представник позивача Запорізької міської ради в судовому засіданні проти клопотання заперечував, вважав його необґрунтованим.

Суд, вивчивши заяву, матеріали цивільної справи, заслухавши думку сторін, дійшов наступних висновків.

За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.

Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних судів. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до їх відання законодавчими актами, тобто діяти в межах встановленої компетенції.

Згідно зі статтями 4, 19 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, у якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа. Отже, у порядку цивільного судочинства за загальним правилом можна розглядати будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін зазвичай є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.

Перелік категорій справ, що підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, визначено у статті 20 ГПК України.

Так, пунктом 1 частини 1 статті 20 ГПК України визначено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці.

Предметом даної справи є договірні відносини між позивачем Запорізькою міською радою та відповідачем ОСОБА_1 з приводу оренди земельної ділянки площею 0,0835 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . Вказана земельна ділянка була надана відповідачу в оренду для розташування кафе з літнім майданчиком.

Згідно ч.ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права

Згідно ч. 4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

В серпні 2021 року Запорізька міська рада звернулася до Жовтневого районного суду м. Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1 про стягнення недоотриманої орендної плати за землю за у розмірі 71 654,91 грн.

Рішенням Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 23.09.2021 року по справі № 331/4259/21 позовні вимоги були задоволені у повному обсязі, стягнуто з ОСОБА_1 на користь позивача суму недоотриманої орендної плати за користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1 ., площею 0,0835 га за період з 01.01.2018 по 02.03.2021 в розмірі 71 654 (сімдесят одна тисяча шістсот п`ятдесят чотири) гривень 91 та витрати по сплаті судового збору в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

Ухвалою Запорізького апеляційного суду від 19 квітня 2022 року по справі № 331/4259/21, апеляційна скарга ОСОБА_1 була задоволена частково, рішення Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 23 вересня 2021 року по справі було скасоване, а провадження в справі закрите, з підстав п.1. ч. 1 ст. 255 ЦПК України.

Рішення апеляційного суду мотивоване тим, що Запорізька міська рада надала відповідачу в оренду земельну ділянку для розміщення кафе з літнім майданчиком. В акті визначення меж земельної ділянки та акті приймання-передачі також йдеться про розташування на орендованій земельній ділянці кафе з літнім майданчиком. Розрахунок розміру орендної плати складений з урахуванням цільового призначення земельної ділянки як землі комерційного призначення. Таким чином, умовами договору оренди було визначено використання земельної ділянки в комерційних цілях. Діяльність з метою отримання прибутку є одним з видів підприємницької діяльності. Отже, спір за характером правовідносин підлягає вирішенню в господарських судах, що узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постанові від 03 липня 2019 року у справі № 916/1261/18.

Постановою Верховного Суду від 22 серпня 2022 року по справі № 331/4259/21, касаційну скаргу Запорізької міської ради було залишено без задоволення, в ухвалу Запорізького апеляційного суду від 19 квітня 2022 року залишити без змін.

З рішень судів по справі № 331/4259/21 вбачається, що предметом розгляду в цьому провадженні є також, договірні відносини між позивачем Запорізькою міською радою та відповідачем ОСОБА_1 з приводу оренди земельної ділянки площею 0,0835 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .

Статтею 255 ЦПК України закріплено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо: 1) справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Оскільки, розгляд спору між юридичними особами віднесено до компетенції господарського суду, вказаний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Згідно з п. 1, ч. 1 статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

На підставі наведеного, керуючись ст. 255, ст. 256 ЦПК України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі № 331/6933/18 за позовом Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, закрити.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя: М.В. Антоненко

СудЖовтневий районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення03.05.2023
Оприлюднено11.05.2023
Номер документу110726176
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —331/6933/18

Ухвала від 03.05.2023

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

Ухвала від 18.01.2022

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

Ухвала від 18.01.2022

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

Ухвала від 25.08.2020

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

Ухвала від 25.08.2020

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

Ухвала від 25.08.2020

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

Ухвала від 08.04.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні