Справа № 484/1272/23
Провадження № 2/484/511/23 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.04.2023 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
в складі: головуючого - судді Панькова Д.А.
секретаря судового засідання - Кузьменко Ю.О.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника адвоката Бєлоущенка Андрія Жоржовича до Первомайської міської ради Миколаївської області; третя особа - Житлово-будівельний кооператив "Ольвія" про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В :
03.03.2023 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив визнати за ним право власності на трикімнатну квартиру за АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги обґрунтував наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер дідусь позивача, ОСОБА_3 , про що складено актовий запис про смерть за № 376 відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Первомайську реєстраційної служби Первомайського міськрайонного управління юстиції у Миколаївській області серії НОМЕР_1 .
Померлий ОСОБА_3 , був власником квартири по АДРЕСА_2 відповідно до довідки від 03 лютого 2022 року №1, де зазначено, що померлий ОСОБА_4 виплатив вартість квартири в сумі 12930 руб.( дванадцять тисяч дев`ятсот тридцять карбованців) ІІІ - квартал 1992 року.
На день смерті ОСОБА_3 перебував у шлюбі з ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво про одруження серії НОМЕР_2 від 17 травня 1955 року, зареєстрований Первомайським міським відділом РАГС України.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, даний факт підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , актовий запис № 117 видане Первомайським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Миколаївській області.
Від шлюбу у ОСОБА_3 та ОСОБА_2 залишились діти : ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
ОСОБА_5 після смерті батьків відмовився від своєї частки на квартиру АДРЕСА_1 на користь своєї сестри ОСОБА_6 , що підтверджується заявою 25АА 2162154.
Також в матеріалах спадкової справи міститься заява про відмову від своєї частки ОСОБА_6 на користь свого сина ОСОБА_1 , який являється єдиним спадкоємцем.
Позивач ОСОБА_1 зареєстрований та проживав разом з померлим ОСОБА_3 та померлою ОСОБА_2 по АДРЕСА_2 , даний факт підтверджується довідкою про склад сім`ї та будинковою книгою.
Відповідно до довідки Першої Первомайської державної нотаріальної контори Миколаївської області на вимогу позивача ОСОБА_1 , надана інформація , що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , було заведено спадкову справу № 90/2017 від 17 березня 2017 року згідно якої, спадкоємцем який прийняв спадщину є онук померлої ОСОБА_1 1979 року народження, місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .
В даному випадку, позивач є рідним онуком ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1
Після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина, що складається із житлової трикімнатної квартири за АДРЕСА_1 .
Первомайське МБТІ надало інформаційну довідку станом на 31.12.2012 року, що по даним паперових носіїв інформації бюро на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 право власності не зареєстровано.
За ОСОБА_3 квартира значиться на підставі довідки, виданої Житлово-будівельним кооперативом «Ольвія» від 05 серпня 1992 року № 87.
Однак державний нотаріус перевіривши належність спадкового майна спадкодавцеві, постановою від 14.09.2017 року за №1708/02-31 відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з тим, що з даних КП «Первомайське міжміське бюро технічної інвентаризації», що підтверджується довідкою № 602/06-01-06 від 01.09.2017 року та даних державного реєстру речових прав на нерухоме майно, було встановлено, що реєстрація права власності на належну померлій квартиру АДРЕСА_1 не була проведена, а також при проведенні правової експертизи поданих позивачем документів, було встановлено, що у позивача відсутні правовстановлюючі документи на зазначену квартиру, що належить спадкодавцеві.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 «Про нотаріат», нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості та документи, необхідні для її вчиненні. Згідно з п. 4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, що підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після надання правовстановлюючого документу щодо належності цього майна спадкодавцеві.
Нотаріус роз`яснила, що у разі смерті власника нерухомого майна та відсутності правовстановлюючого документу, питання визначення належності йому (спадкодавцю) цього майна та наступному його власнику (спадкоємцю) повинно вирішуватися у судовому порядку.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до змісту ст. 1216 ЦК України, у разі спадкування, права та обов`язки спадкодавця переходять до спадкоємців.
Відповідно до Закону України, в редакції що діяв на момент виникнення правовідносин «Про кооперацію», кооператив - це юридична особа, створена фізичними і (або) юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської чи іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на основі самоврядування.
В кооперативі право власності на житлоплощу після виплати паю набуває тільки член кооперативу. Якщо пай виплачувався в шлюбі, квартира є спільною сумісною власністю подружжя. При поділі майна подружжя (або чоловік), який перебував у шлюбі і брав участь у виплаті пайового внеску, може отримати свою частку в праві на квартиру або за спільною згодою, або через суд. Права дітей в даному випадку захищені тільки на проживання в цій квартирі.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
У той же час, відповідно до раніше діючого Закону України «Про власність» право власності члена житлового кооперативу на квартиру виникало з моменту виплати паю і не вимагало реєстрації.
На теперішній час процедура державної реєстрації речових прав на нерухоме майно врегульована Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок).
Для проведення державної реєстрації на кооперативну квартиру в будинку, будівництво якого та прийняття в експлуатацію відбулося до 01.01.2013 року, державному реєстратору потрібно подати лише два документа:
- довідку кооперативу про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі;
- технічний паспорт на окреме індивідуально визначене нерухоме майно (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо).
Як вже зазначалося, померлий ОСОБА_3 , був власником квартири по АДРЕСА_2 відповідно до довідки від 03 лютого 2022 року №1, де зазначено, що померлий ОСОБА_4 виплатив вартість квартири в сумі 12930 руб.( дванадцять тисяч дев`ятсот тридцять карбованців) ІІІ - квартал 1992 року.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не впливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За ч. 1 ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ч.1 ст. 30 ЦПК України, позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
З підстав, зазначених вище, позивач не має юридичної можливості отримати свідоцтва про право на спадщину за законом, на зазначене вище спадкове майно, тому єдиним правовим способом захисту його законних прав та інтересів, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, є звернення до суду з позовом про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Представники позивача, відповідача Первомайської міської ради та третьої особи Житлово-будівельного кооперативу "Ольвія" в судове засідання не з`явилися, надали заяви з проханням слухати справу у їх відсутність. При цьому представник позивача підтримав, а представники відповідача та третьої особи визнали позовні вимоги.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши матеріали справи, надані суду докази, суд приходить до наступного висновку.
Викладені у позові обставини повністю підтверджуються матеріалами справи, доданими до позову копіями документів та інформацією наданою на запит суду Першою первомайською державною нотаріальною конторою по спадковій справі № 90/2017 заведеної після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Згідно ст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України за № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 332 ЦК України право власності на нерухоме майно, якщо відповідно до закону таке право підлягає державній реєстрації, виникає з моменту державної реєстрації.
Обов`язковість державної реєстрації прав на нерухоме майно передбачена Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року. Порядок та умови державної реєстрації передбачені тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності на нерухоме майно, затверджене наказом МЮ України № 7/5 від 7 лютого 2002 року з наступними змінами.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Право власності є непорушним (ст. 321 ЦК України).
З урахуванням наведеного, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та законними і з урахуванням визнання цих вимог всіма сторонами у справі підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 10-13, 200, 206, 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) до Первомайської міської ради Миколаївської області (вул. Грушевського, 3, м. Первомайськ, Миколаївська обл., код ЄДРПОУ 35926170); третя особа - Житлово-будівельний кооператив "Ольвія" (вул. Гетьмана Мазепи, 114, м. Первомайськ, Миколаївська обл., код ЄДРПОУ 22436442) про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_4 ) право власності на трикімнатну квартиру за АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Повний текст рішення буде виготовлений протягом десяти днів та надісланий сторонам.
Суддя:
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2023 |
Оприлюднено | 10.05.2023 |
Номер документу | 110729399 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Паньков Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні