ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.05.2023р. Справа № 904/920/23
За позовом: Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі», м. Дніпро
До: Комунального підприємства «Виробниче об`єднання житлово-комунального господарства Дніпровської районної ради Дніпропетровської області», смт. Царичанка
Про: стягнення 23 716,18 грн.
Суддя Васильєв О.Ю.
Без участі представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» (позивач) звернувся з позовом до КП «Виробниче об`єднання житлово-комунального господарства Дніпровської районної ради Дніпропетровської області» (відповідач) про стягнення заборгованості зі сплати послуг з перетікання реактивної електричної енергії в розмірі 23 716,18 грн. за період з грудня 2021р. по грудень 2022р. Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії в частині своєчасної оплати послуг з перетікання реактивної електроенергії.
Ухвалою суду від 27.02.23р. відкрито провадження у справі №904/920/23, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників, відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України.
КП «Виробниче об`єднання житлово-комунального господарства Дніпровської районної ради Дніпропетровської області» (відповідач) своїм правом на подання до суду відзиву на позов не скористався, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі був повідомлений належним чином (про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення про вручення представнику відповідача 31.03.23р. копії ухвали суду про відкриття провадження у справі).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
12.02.08р. між ВАТ «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» (найменування якого в подальшому змінено на АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», постачальник) та КП «Царичанське виробниче об`єднання житлово-комунального господарства» (правонаступником якого є КП «Виробниче об`єднання житлово-комунального господарства Дніпровської районної ради Дніпропетровської області», споживач) укладено договір про постачання електричної енергії №84. Відповідно до умов цього договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 1777,42кВт/100(КВА), величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатками «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» між постачальником та споживачем, та «Загальна схема електропостачання», які є невід`ємною частиною цього договору або інша межа обумовлена окремим додатком до договору.
Відповідно до п. 2.1 договору під час виконання його умов , а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією .
З 01.01.19 р. в Україні почав функціонувати новий ринок електричної енергії. З цього ж дня набрала чинності ліцензія на здійснення господарської діяльності з надання послуг з розподілу електричної енергії на території Дніпропетровської області, надана позивачеві НКРЕКП. Отже, з 01.01.19 р. позивач втратив статус постачальника електричної енергії за регульованим тарифом та статус електропередавальної організації, не здійснює господарську діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та з передачі електричної енергії. З цієї дати позивач набув статус оператора системи розподілу та здійснює господарську діяльність з розподілу електричної енергії на території Дніпропетровської області.
Відповідно до п.4 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», оператори систем розподілу повинні укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.
Відповідно до п. 6 Постанови, до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії (який укладається зі споживачем ), договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії}, урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема, сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості / переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
У зв`язку із споживанням відповідачем електричної енергії, між відповідачем та позивачем діє публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, умови якого розміщені на сайті позивача (договір розподілу), при цьому позивач зазначає, що попередній договір про постачання електричної енергії №84 від 12.02.08р. також продовжує свою дію в частині, що не врегульована договором про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Пунктом 1.1. договору розподілу визначено, що цей договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам, як послуги Оператора системи розподілу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання. що є додатком 1 до цього договору. Умови договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), від 14 березня 2018 року №312 (зі змінами та доповненнями, далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів. (п.1.2 ) Оператор системи розподілу надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310 (зі змінами та доповненнями) за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в паспорті точки/точок розподілу електричної енергії за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи розподілу (п. 2.1). Пунктом 12.8. договору, визначено, що невід`ємною частиною договору є додатки, в тому числі, додаток № 10 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є "Договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії" з додатком «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії» та продовженням додатка "Вихідні дані для розрахунку" (крім побутових споживачів).
Пунктом 1.1. Додатку 10 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, а саме договором про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії визначено наступне: "Цей договір про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії (Договір на послуги з перетікань) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок обчислення плати за перетікання реактивної електричної енергії між Оператором системи розподілу та непобутовими споживачами (Споживач) та є додатком 10 до Договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії. Договір на послуги з перетікань укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору на послуги з перетікань згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії". Умови Договору на послуги з перетікань розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 (ПРРЕЕ). та є однаковими для всіх споживачів (п.1.2). Споживач зобов`язаний, в тому числі, здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії на межі балансової належності електромереж згідно з Порядком розрахунків на перетікання реактивної електричної енергії (додаток до цього договору на послуги з перетікань)(п.3.2) Розрахунок плати за перетікання реактивної електричної енергії здійснюється за розрахунковий період, який становить 1 календарний місяць (п. 5.2.). Договір на послуги з перетікань набирає чинності з дня приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та діє протягом дії договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, якщо інший термін початку чи закінчення не визначено домовленістю (п. 8.1).
Додатком 10.1. до договору про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії визначено порядок розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії, визначено, що оплата рахунків за перетікання реактивної електроенергії здійснюється на поточний рахунок оператора системи розподілу на підставі рахунків, наданих оператором системи розподілу або самостійно сформованих в електронному вигляді через веб-сервіс «Особистий кабінет», розміщений на сайті оператора системи розподілу за умови наявності електронного підпису тієї особи, що уповноважена підписувати документи в електронному вигляді у порядку, визначеному законодавством або в інший спосіб, що може бути додатково узгоджений сторонами. Датою здійснення оплати за виставленим платіжним документом є дата, на яку оплачена сума коштів зараховується на поточний рахунок оператора системи розподілу, відкритий в уповноваженому банку. Термін оплати послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії зазначається в платіжних документах та не має перевищувати 5 робочих днів з дня отримання (формування) рахунків споживачем.(п.7).
На виконання умов договору позивач у період з грудня 2021р. по грудень 2022р. надав відповідачу послуги з забезпечення перетікання реактивної електричної енергії загальною вартістю 27 083,16грн, що підтверджується відповідними актами надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за: грудень 2021р. - на суму 3 752,93грн., січень 2022р. на суму 4 423,39грн., лютий 2022р. на суму 3 311,47грн., березень 2022р. на суму 2 672,40грн., квітень 2022р. на суму 1 414,03грн., травень 2022р. на суму 870,86грн., червень 2022р. на суму 765,90грн., липень 2022р. на суму 674,03грн., серпень 2022р. на суму 972,96грн., вересень 2022р. на суму 1 009,87грн., жовтень 2022р. на суму 1 846,94грн., листопад 2022р. на суму 2 525,33грн., грудень 2022р. на суму 2 843,05грн.
АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» надано реєстр №4544/1001 від 31.01.23р. про направлення рахунків та актів з надання послуги забезпечення перетікання реактивної електричної енергії на адресу КП «Виробниче об`єднання житлово-комунального господарства Дніпровської районної ради Дніпропетровської області»(а.с.21)
Як зазначає позивач, відповідачем належним чином не виконані зобов`язання з оплати послуг з забезпечення перетікання реактивної електроенергії та здійснено лише часткову оплату послуг на суму 3 366,98грн. Заборгованість відповідача на час розгляду справи складає 23 716,18грн. Доказів сплати відповідачем вказаної заборгованості сторонами не надано.
Відповідно до частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Враховуючи умови спірних договорів, та зокрема положення публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та його додатків, оплата наданих позивачем послуг з розподілу електричної енергії та послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії повинна бути здійснена відповідачем не пізніше, ніж через 5 робочих днів з дня отримання розрахункових документів.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В силу статей 525, 526 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно зі статтею 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до частини 2 статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Крім того, згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Враховуючи умови договору, приймаючи до уваги прийняття відповідачем наданих позивачем у період з грудня 2021р. по грудень 2022р. послуг, пов`язаних з перетіканням реактивної енергії, на загальну суму 23 716,18грн. без будь-яких претензій та зауважень, суд встановив, що строк оплати наданих послуг є таким, що настав.
Таким чином, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості зі сплати послуг з перетікання реактивної електричної енергії в сумі 23 716,18грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 73-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 247, 252 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з відповідача Комунального підприємства «Виробниче об`єднання житлово-комунального господарства Дніпровської районної ради Дніпропетровської області» (51000, Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Царичанка, вул. Робоча, буд. 20, код ЄДРПОУ 25515372) на користь позивача - Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» (49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, буд. 22, код ЄДРПОУ 23359034) : 23 716,18грн. заборгованість зі сплати послуг з перетікання реактивної електричної енергії та 2 684,00грн. витрати по сплаті судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення складено та підписано без його проголошення 09.05.23р.
Відповідно до вимог ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно до вимог ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Відповідно до вимог ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Васильєв О.Ю.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2023 |
Оприлюднено | 11.05.2023 |
Номер документу | 110741562 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні