Рішення
від 11.04.2023 по справі 925/202/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2023 року Черкаси справа №925/202/23

Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І. із секретарем судового засідання Міняйло А.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу

за позовом Комунального підприємства «Управління по експлуатації Будинку рад і об`єктів обласної комунальної власності»

до Громадської організації «Об`єднання патріотичних сил»

про розірвання договору та стягнення 88562,97 грн,

представники сторін у судове засідання не з`явилися,

Комунальне підприємство «Управління по експлуатації Будинку рад і об`єктів обласної комунальної власності» звернулося у Господарський суд Черкаської області із позовом до Громадської організації «Об`єднання патріотичних сил», у якому просить суд: розірвати дію договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до обласної комунальної власності №55-2016 від 25.04.2016 у зв`язку з несплатою орендної плати більше, ніж протягом трьох місяців; стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за договором оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до обласної комунальної власності №55-2016 від 25.04.2016 у розмірі 88562,97 грн та відшкодувати судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 5368,00 грн.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 13.02.2023 відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. Встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позовну заяву і всіх письмових та електронних доказів у строк 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття. Підготовче засідання у справі призначено на 12 год 00 хв 07.03.2023.

Ухвала Господарського суду Черкаської області від 13.02.2023 про відкриття провадження у справі направлена відповідачу 14.02.2023 рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу, яка зазначена позивачем у позовній заяві та є адресою його місцезнаходження (судом був замовлений витяг в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), проте вручена відповідачу не була та 28.02.2023 повернулась до суду із відміткою Акціонерного товариства «Укрпошта» «за закінченням терміну зберігання».

Наведена у поштовому повідомленні Акціонерного товариства «Укрпошта» причина повернення ухвали Господарського суду Черкаської області від 13.02.2023, не може бути належним доказом направлення відповідачу ухвали з повідомленням про дату, час і місце судового засідання, тому з метою належного повідомлення відповідача про дату, час і місце проведення підготовчого судового засідання, ухвалою Господарського суду Черкаської області від 07.03.2023 було відкладено підготовче засідання, яку направлено відповідачу на адресу його місцезнаходження, проте ухвала суду відповідачу знов вручена не була та 21.03.2023 повернулась до суду із відміткою Акціонерного товариства «Укрпошта» «адресат відсутній за вказаною адресою».

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 22.03.2023 суд ухвалив закрити підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті об 11 год 00 хв 11.04.2023.

05.04.2023 від Комунального підприємства «Управління по експлуатації Будинку рад і об`єктів обласної комунальної власності» до суду надійшла заява про уточнення (збільшення) позовних вимог №119 від 31.03.2023, у якій позивач просив суд збільшити позовні вимоги у частині стягнення з відповідача заборгованості та стягнути з останнього на свою користь заборгованість за договором №55-2016 від 25.04.2016 у розмірі 104 686,97 грн.

Суд зазначає, що пунктом 2 частини 2 статті 46 Господарського процесуального кодексу України визначено, що позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Враховуючи, те, що розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження та подання позивачем відповідної заяви про збільшення позовних вимог після закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті, суд не приймає таку заяву позивача про збільшення позовних вимог до розгляду та розглядає справу у межах заявлених первісних позовних вимог.

Ухвала Господарського суду Черкаської області від 22.03.2023 про закриття підготовчого провадження у справі була направлена відповідачу на адресу його місцезнаходження, проте відповідачу вручена не була та повернулась до суду із відміткою Акціонерного товариства «Укрпошта» «за закінченням терміну зберігання».

Про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті, судом також було повідомлено відповідача шляхом розміщення на офіційному сайті Господарського суду Черкаської області оголошення про повідомлення учасника справи у порядку статті 120 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі. Згідно з частиною 1 статті 10 цього Закону якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, місцем реєстрації відповідача Громадської організації «Об`єднання патріотичних сил», є адреса, яка зазначена позивачем у позові, на яку суд направляв ухвали про відкриття провадження у справі, відкладення підготовчого засідання та закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Днем вручення судового рішення відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відповідно до частини 4 статті 122 Господарського процесуального кодексу України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Отже, судом вжито належних заходів про повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, але останній не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні та на подання відзиву на позов.

Представник позивача у судове засідання 11.04.2023 не з`явився, надіславши суду заяву про розгляд справи без участі позивача (його представника) за наявними у матеріалах справи документами.

Відповідно до вимог частини 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

З огляду на положення частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, та дослідивши наявні у справи докази, суд

ВСТАНОВИВ:

25.04.2016 між Комунальним підприємством «Управління по експлуатації Будинку рад і об`єктів обласної комунальної власності» (орендодавець) та Громадською організацією «Об`єднання патріотичних сил» (орендар) було укладено договір оренди індивідуального визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до обласної комунальної власності №55-2016 (далі договір). За умовами цього договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлові приміщення 3-го поверху №18, 19 (далі майно), корисною площею 42,8 м2 площею спільного користування 16,91 м2, загальною площею 59,71 м2, які розміщені за адресою: АДРЕСА_1 . Майно передається в оренду з метою розміщення громадської організації (пункт 1.1 договору).

Орендна ставка визначена на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду нерухомого майна обласної комунальної власності, затвердженої рішенням Черкаської обласної ради від 06.04.2012 №14-5/VІ «Про затвердження Методики розрахунку орендної плати за оренду майна обласної комунальної власності та пропорції її розподілу», у розмірі 7% для корисної площі, 3% для площ спільного користування. Орендна плата становить за базовий місяць оренди 1194,94 грн (без ПДВ), 1433,93 грн (з ПДВ) (пункт 3.1 договору).

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Відповідно до пункту 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», зупинити на 2016 рік дію норми статті 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» в частині індексації орендної плати (пункт 3.3 договору).

Орендна плата перераховується на рахунок орендодавця щомісячно не пізніше дванадцятого числа місяця, за який сплачується орендна плата (пункт 3.5 договору).

Крім орендної плати орендар відшкодовує орендодавцю наступні фактично отримані комунальні послуги пропорційно займаній площі: водопостачання та водовідведення, теплопостачання, електропостачання (пункт 3.9 договору).

Крім орендної плати та фактично наданих комунальних послуг, орендар відшкодовує витрати на вивіз та знешкодження твердих побутових відходів та витрати з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Розмір відшкодування витрат з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій становить 10,00 грн за 1 м2 на місяць. Орендодавець залишає за собою право збільшувати розмір відшкодування витрат по утриманню орендованого Майна в разі збільшення мінімальної заробітної плати та з інших підстав, передбачених законодавством (пункт 3.10 договору).

Зазначені в пунктах 3.9, 3.10 платежі орендар зобов`язаний сплатити до 30 числа місяця, за який відшкодовуються витрати, за наданим рахунком. Обов`язок своєчасного отримання рахунку покладається на орендаря (пункт 3.11 договору).

Орендар зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату (пункт 5.2 договору)

Орендодавець зобов`язується передати орендарю в оренду майно згідно з цим договором по акту приймання-передачі майна, який підписується з моменту фактичної передачі майна (пункт 7.1 договору).

За невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України (пункт 9.1 договору).

Цей договір діє з моменту його підписання до 31.12.2016 включно (пункт 11.1 договору).

Умови цього договору зберігають силу протягом всього строку цього договору, а в частині зобов`язань орендаря щодо орендної плати - до повного виконання зобов`язань (пункт 11.2 договору).

Зміни і доповнення або розірвання цього договору допускаються за взаємної згоди сторін. Зміни та доповнення, що пропонується внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою стороною (пункт 11.3 договору).

За ініціативою однієї із сторін цей договір може бути розірвано рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством (пункт 11.4 договору).

Цей Договір може бути достроково розірваний: за взаємною згодою сторін; за рішенням господарського суду; орендодавцем в односторонньому порядку в разі несплати протягом трьох місяців орендної плати (пункт 11.7 договору).

У разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем орендодавцю. У разі, якщо орендар затримав повернення майна, він несе ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження (пункт 11.8 договору).

Майно вважається поверненим орендодавцю (балансоутримувачу) з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі (пункт 11.9 договору).

Якщо орендар не виконує обов`язку щодо повернення майна, орендодавець має право вимагати від орендаря орендну плату за користування майном за час прострочення (пункт 11.10 договору).

Взаємовідносини сторін, що не врегульовані цим договором, регулюються чинним законодавством України (пункт 11.11 договору).

Договір підписаний уповноваженими представниками орендодавця та орендаря та скріплений відповідними печатками.

25.04.2016 між сторонами за договором був підписаний акт прийому-передачі в оренду приміщень, які розташовані: м. Черкаси, вул. Хрещатик, 225, згідно з яким орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування нежитлові приміщення 3-го поверху №18, 19, загальною площею 59,71 м2, в тому числі корисна площа 42,8 м2.

19.10.2017 між сторонами за договором була підписана додаткова угода №2 до договору оренди індивідуального визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до обласної комунальної власності №55-2016, відповідно до якої у відповідності до рішення Черкаської обласної ради від 03.02.2017 №12-21/VII «Про внесення змін до Методики розрахунку орендної плати за оренду майна обласної комунальної власності та пропорції її розподілу, затвердженої рішенням обласної ради від 06.04.2012 №14- 5/VI, сторони дійшли згоди внести зміни з 01.10.2017 до пункту 3.1 договору та викласти його в наступній редакції: «пункт 3.1 Орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за оренду майна обласної комунальної власності та пропорції її розподілу, затвердженої рішенням обласної ради від 06.04.2012 №14-5/VI і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) - вересень 2017 року 752,93 грн.

01.04.2019 між сторонами за договором була підписана додаткова угода №3 до договору оренди індивідуального визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до обласної комунальної власності №55-2016, відповідно до якої сторони за договором домовились, що у відповідності до статті 764 Цивільного кодексу України, частини 2 статті 17 Закону України «Про оренду державного і комунального майна», а саме відсутністю заяв з обох сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, продовжити на той самий термін договір №55-2016 від 25.04.2016 і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором, до 31.03.2022.

За доводами позивача, відповідач протягом 7 місяців ухиляється від виконання умов договору та не сплачує позивачу орендну плату за користування майном, не відшкодовує комунальні послуги та витрат на утримання орендованого майна, що і стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду для розірвання договору оренди та стягнення з відповідача заборгованості за цим договором.

За розрахунком позивача, розмір заборгованості відповідача перед позивачем станом на січень 2023 року становить 88562,97 грн.

Предметом спору у цій справі є вимоги позивача про розірвання договору оренди індивідуального визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до обласної комунальної власності та стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати та плати за комунальні послуги та за утримання орендованого майна.

Відносини, які виникли між сторонами за своєю правовою природою є відносинами з оренди комунального майна, які урегульовані нормами Глави 58 Цивільного кодексу України та Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

Статтею 283 Господарського кодексу України встановлено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Відповідно до пункту 6 статті 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно із частинами 1, 4 статті 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності на час укладення договору оренди були урегульовані Законом України «Про оренду державного та комунального майна» (1992 року).

03.10.2019 Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX. У цьому Законі у розділі Прикінцеві та перехідні положення було передбачено, що він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 лютого 2020 року (за виключенням окремих зазначених норм).

Пунктом 5 розділу Прикінцеві та перехідні положення визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про оренду державного та комунального майна» (Відомості Верховної Ради України, 1992, №30 із наступними змінами) з дня введення в дію цього Закону.

У пункті 2 розділу Прикінцеві та перехідні положення передбачено, що договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п`ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року.

Істотними умовами умови договору оренди, згідно зі статтею Закону Закон України «Про оренду державного та комунального майна» (в ред. на час укладення договору) є: об`єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань, якщо їх нарахування передбачено законодавством; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов`язань; забезпечення виконання зобов`язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об`єкта оренди; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; обов`язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.

Статтею 764 Цивільного кодексу України визначено, що якщо наймач продовжує володіти та/або користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди індивідуального визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до обласної комунальної власності та додаткові угоди до нього, у яких сторонами за договором було досягнуто згоди з усіх істотних умов для такого виду договору, зокрема, визначено права та обов`язки сторін, строки, розмір та порядок внесення орендної плати, порядок внесення змін і доповнень до договору, а також підстави та наслідки припинення чи розірвання договору оренди.

Вказаний договір був підписаний представниками позивача та відповідача та скріплений їх відповідними печатками, у судовому порядку недійсним не визнавався, строк його дії неодноразово поновлювався на строк, який був раніше встановлений договором на підставі статті 764 Цивільного кодексу України. Отже станом на момент розгляду цієї справи, договір оренди індивідуального визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до обласної комунальної власності №55-2016 від 25.04.2016 є діючим.

Відповідно до умов договору, відповідач як орендар комунального майна зобов`язався перераховувати на рахунок орендодавця щомісячно не пізніше дванадцятого числа місяця, за який сплачується орендна плата, а відшкодування витрат з утриманню орендованого майна орендар зобов`язаний сплатити до 30 числа місяця, за який відшкодовуються витрати.

З матеріалів справи, зокрема, з розрахунку позивача виплаває, що відповідач починаючи з січня 2022 року орендну плату у встановленому розмірі та у визначений строк не сплачує, його заборгованість за оренду приміщень за договором за період з 01.01.2022 до 20.01.2023 становить 14868,88 грн, заборгованість за комунальні послуги та витрати на утримання майна за цей період становить 73694,09 грн.

Починаючи з липня 2022 року орендар взагалі припинив оплату орендної плати та витрат з утримання майна. Отже, відповідачем допущено несплату орендної плати та витрат на комунальні послуги та витрат на утримання майна протягом семи місяців підряд.

Матеріалами справи підтверджено та відповідачем не спростовано факт несплати останнім орендної плати та витрат за комунальні послуги та витрат на утримання майна протягом тривалого часу, що свідчить про істотне порушення умов договору оренди індивідуального визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до обласної комунальної власності №55-2016 від 25.04.2016. З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини та наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення заборгованості з орендної плати та витрат за комунальні послуги та витрат на утримання майна в розмірі 88562,97 грн є обґрунтованими.

Будь-яких належних та допустимих доказів належного виконання відповідачем своїх зобов`язань за договором з оплати орендної плати та витрат за комунальні послуги та витрат на утримання майна суду не надано, так як і не надано контррозрахунку заборгованості відповідача, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги у цій частині підлягають до задоволення у запропонованому у первісних позовних вимогах позивачем розмірі.

Щодо вимоги позивача про розірвання договору оренди індивідуального визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до обласної комунальної власності №55-2016 від 25.04.2016, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Відповідно до пункту 1 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Як встановлено судом відповідач починаючи з липня 2022 року орендну плату у встановленому розмірі та у визначений строк не сплачує, його заборгованість за оренду приміщень становить 14868,88 грн, заборгованість за комунальні послуги та витрати на утримання майна за цей період становить 73694,09 грн. Отже, як слідує з розрахунку позивача відповідачем допущено несплату орендної плати та витрат на комунальні послуги та витрат на утримання майна у повному обсязі протягом понад семи місяців підряд.

Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно зі статтею 782 Цивільного кодексу України, наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Відмова наймодавця від договору найму, можливість якої передбачена частиною першою статті 782 Цивільного кодексу України, є правом, а не обов`язком наймодавця, яке може бути реалізоване в позасудовому порядку. Наявність зазначеного права не є перешкодою для звернення наймодавця (орендодавця) до суду з вимогою про розірвання договору в разі несплати наймачем (орендарем) належних платежів.

У вирішенні відповідних спорів господарським судам слід встановлювати, протягом яких конкретно місяців і якого року орендар не вносив орендну плату, в якому розмірі, в тому числі протягом яких місяців орендар взагалі не вносив орендну плату або вносив частково. При цьому погашення орендарем заборгованості до або після подання позову орендодавцем не має правового значення для вирішення такого спору, оскільки законодавець пов`язує виникнення права орендодавця відмовитися від договору оренди саме з фактом не внесення орендної плати протягом трьох місяців підряд.

Як встановлено судом та не спростовано відповідачем, останній не сплачував орендну плату та плату за комунальні послуги та плату на утримання майна з липня 2022 року. В цьому контексті суд звертає увагу на положення пункту 5.2 договору, відповідно до якого орендар зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Що стосується істотності порушення умов договору, то в цій частині суд зазначає мету укладення договору найму нерухомого майна. Наймодавець, вступаючи в договірні відносини, розраховує, зокрема, на належне і своєчасне виконання умов договору оренди, в тому числі в частині внесення орендної плати. Суттєве порушення фінансової дисципліни наймачем очевидно є істотним порушенням та підставою для розірвання такого договору в судовому порядку.

Умовами договору, зокрема пунктом 11.7 передбачено, що цей договір може бути достроково розірваний: за взаємною згодою сторін; за рішенням господарського суду; орендодавцем в односторонньому порядку в разі несплати протягом трьох місяців орендної плати.

З огляду на викладене, обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення є вимога позивача про розірвання договору оренди індивідуального визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до обласної комунальної власності №55-2016 від 25.04.2016, який укладений між Комунальним підприємством «Управління по експлуатації Будинку рад і об`єктів обласної комунальної власності» та Громадською організацією «Об`єднання патріотичних сил» у зв`язку із несплатою відповідачем як орендарем орендної плати більше ніж протягом трьох місяців.

Враховуючи все вищезазначене, суд дійшов висновку про те, що позивачем доведено належними, допустимими, достовірними та вірогідними, доказами наявність правових підстав для задоволення позовних вимог. Відповідач позовні вимоги позивача не спростовував та не надав суду належних та допустимих доказів про наявність інших обставин ніж ті, що дослідженні в ході судового розгляду, відзиву на позовну заяву у строк, визначений судом, не подав, проти позову не заперечив.

Позивачем при зверненні до суду із цим позовом використано належний, у розумінні вимог статті 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України, спосіб захисту його порушеного права. З огляду на це суд дійшов висновку, про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення в повному обсязі.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача задоволені повністю, сплачена сума судового збору підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача у сумі 5368,00 грн.

Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Розірвати договір оренди індивідуального визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до обласної комунальної власності №55-2016 від 25.04.2016, який укладений між Комунальним підприємством «Управління по експлуатації Будинку рад і об`єктів обласної комунальної власності» та Громадською організацією «Об`єднання патріотичних сил».

3.Стягнути з Громадської організації «Об`єднання патріотичних сил (19602, Черкаська область, Черкаський район, село Руська Поляна, вулиця Чайковського, 60, ідентифікаційний код 39506208) на користь Комунального підприємства «Управління по експлуатації Будинку рад і об`єктів обласної комунальної власності» (18000, місто Черкаси, бульвар Шевченка, 185, ідентифікаційний код 04014200) 88562,97 (вісімдесят вісім тисяч п`ятсот шістдесят дві гривні 97 коп) грн заборгованості та 5368,00 (п`ять тисяч триста шістдесят вісім гривень) грн судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, у разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складене 08.05.2023.

Суддя О.І.Кучеренко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення11.04.2023
Оприлюднено11.05.2023
Номер документу110742716
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) оренди

Судовий реєстр по справі —925/202/23

Судовий наказ від 23.06.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Рішення від 11.04.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 22.03.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 07.03.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 13.02.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні