Рішення
від 08.05.2023 по справі 639/2387/22
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2023

м.Харків

Справа № 639/2387/22

провадження 2/639/430/23

Жовтневий районний суд м.Харкова

у складі: головуючого - судді Єрмоленко В.Б.

за участю секретаря-Семенюк А.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу «Романтик-4» про визнання права власності на квартиру в порядок спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Житлово-будівельного кооперативу «Романтик-4» про визнання права власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що після смерті двоюрідної сестри ОСОБА_2 відкрилась спадщина на 19/50 частин житлового будинку з надвірними будівлями, на 19/50 частин двох земельних ділянок у АДРЕСА_2 , а також на двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 в ЖБК «Романтик-4». ОСОБА_1 вказує, що є єдиною спадкоємицею після двоюрідної сестри, своєчасно подала заяву до Шостої Харківської міської нотаріальної контори про прийняття спадщини, у лютому 2022 р. отримала свідоцтва про право на спадщину за законом на об`єкти нерухомого майна, крім квартири у м.Харкові, оскільки право власності не зареєстровано за спадкодавцем, що стало підставою для відмови нотаріуса у видачі відповідного свідоцтва.

Як зазначила ОСОБА_1 , померла сестра придбала кооперативну квартиру за власні кошти, повністю виплатила пай, перерахувавши вартість квартири з ощадної книжки, отже , набула право власності на квартиру, проте реєстраційне посвідчення не отримала в адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, право в «Харківському міськБТІ» не оформила.

З посиланням на положення ст. 15 Закону України «Про власність», ст. ст. 384, 1218, 1220, 1265 ЦК України позивач просила задовольнити її позовні вимоги.

ОСОБА_1 в судове засідання надала заяву про можливість розгляду справи без її участі через поважний вік та проживання у м.Одесі.

Представник Житлово-будівельного кооперативу «Романтик-4» в судове засідання не з`явилась, направила клопотання про розгляд справи без її участі.У підготовчому засіданні голова ЖБК проти позову не заперечувала, надавши довідку про повну сплату членом кооперативу ОСОБА_2 вартості належній їй квартири.

Зазначена у первісному позові в якості співвідповідача адміністрація Новобаварського району Харківської міської ради надала відзив на позовну заяву, вказавши, що в уточненому позові відповідачем визначено відповідачем виключно ЖБК «Романтик-4», само представництво адміністрації здійснюється юридичним департаментом Харківської міської ради, спадщина, яка визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади, тому належним відповідачем по справі є територіальна громада, а тому пред`явлення позову до неналежного відповідача є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 08.09.2022 року позовну заяву залишено без руху, надавши позивачу строк 10 днів з дня вручення ухвали для усунення недоліків.

Після надходження заяви на виконання ухвали суду, уточненої позовної заяви, ухвалою суду від 19.10.2022 р. відкрито загальне позовне провадження, призначено підготовче судове засідання, яке було закрито 20.12.2022 р., справу призначено до судового розгляду по суті.

Суд, вислухавши вступне слово представника первісного співвідповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, приходить до наступного.

Квартира АДРЕСА_1 , що знаходиться у ЖБК «Романтик-4» надана ОСОБА_2 на підставі рішення виконкому Жовтневої районної ради народних депутатів Харківської області № 55-1 від 18.04.1989 р.

Згідно довідки ЖБК «Романтик-4» ОСОБА_2 була членом кооперативу, власником вказаної квартири. Пайовий внесок виплачено у повному обсязі в сумі 9190 крб. Перший пайовий внесок-3000 крб. внесено 04.05.1989 р., останній-25.04.1992 р. в сумі 6190 крб. Житловий будинок прийнято до експлуатації згідно акту державної приймальної комісії № 214 від 28.06.1991 р.

Позивачем додана до справи копія рахунку на ім`я ОСОБА_2 в ощадній касі та повідомлення про перерахування платежів ОСОБА_2 в рахунок вартості кооперативної квартири.

Довідкою КП «Харківське міське БТІ» від 05.01.2022 р. № 11118170 підтверджено, що квартира АДРЕСА_1 в Реєстрі прав власності на нерухоме майно не зареєстрована.

Відповідно до положеньст.15 Закону України «Про власність» від 07.02.1991року,який набрав сили з 15.04.1991року та діяв на час виникнення спірних правовідносин, член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.

Пунктом 5-1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.09.1987 р. №9 «Про практику застосування судами законодавства про житлово-будівельні кооперативи»(з подальшими змінами та доповненнями), передбачено, що член ЖБК, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває права власності на квартиру і вправі розпоряджатися нею на свій розсуд.

Як роз`яснено п.п.б) п.11постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 р. №20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності», слід враховувати, що при повному внесенні пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства у особи, яка має право на частку в пайових внесках, виникає право власності на відповідну частку квартири, дачі, гаража чи іншої будівлі.

Відповідно до п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. №7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.

Згідно доЗакону України «Про кооперацію»кооператив - це юридична особа, створена фізичними і (або) юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської чи іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на основі самоврядування. Порядок набуття права власності на кооперативну квартиру суттєво відрізняється від приватизації державного житлового фонду.

Кооперативна квартира спочатку є приватною власністю кооперативу як юридичної особи, а після повної виплати членом кооперативу пайового внеску переходить в його приватну власність як фізичної особи (ст. 384 ЦК України). При цьому всі господарські, прибудинкові споруди, а також прибудинкова територія залишаються у власності кооперативу.

В кооперативі право власності на житлову площу після виплати паю набуває тільки член кооперативу. Якщо пай виплачувався в шлюбі, квартира є спільною сумісною власністю подружжя.

Таким чином, вказане нерухоме майно набуло статусу окремого об`єкта цивільних прав, на який поширюються загальні норми цивільного законодавства, у тому числі, ті, які регулюють правовідносини у сфері спадкування за законом. З моменту повного внесення пайового внеску за кооперативну квартиру, вона перейшла у власність ОСОБА_2 , а Житловий кооператив, в свою чергу, припинив будь-які права та повноваження щодо вказаного об`єкту нерухомого майна.

Як випливає з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 09.12.2020 р. ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . На день смерті вона була зареєстрована в кв. АДРЕСА_3 .

Як вбачається з витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі 62928093 , спадкова справа 812/2020 заведена Шостою Харківської міською державною нотаріальною конторою 16.12.2020 р. За інформацією нотаріальної контори від 17.02.2022 р. № 572/02-14 до складу спадкоємців входить двоюрідна сестра спадкодавця- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 і їй надавалось право реєстрації права власності ОСОБА_2 на спірну квартиру для оформлення спадкових прав.

17.02.2022 р. державним нотаріусом Шостої Харківської міської державної нотаріальної контори видані свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_1 -двоюрідній сестри ОСОБА_2 , на 19/50 часток житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами у АДРЕСА_2 , 19/50 часток земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_2 .

Згідно зі статтею 1216ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України(статті1218,1231 ЦК України).

За положеннями ч.1ст.1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, що передбачено ч.1ст.1270 ЦК України.

Отже, спадкоємець ОСОБА_2 - ОСОБА_1 - двоюрідна сестра спадкодавця згідно рішення Приморського районного суду м.Одеси від 28.10.2021 р., у передбачений законом строк подала заяву про прийняття спадщини .

Статтею 1265ЦК Українивизначено,що у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують за правом представлення ту частину спадщини, яка належала їхній матері, батькові ( тітці, дядькові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини ( ч.4 ст. 1266 ЦК України).

Чинне законодавство розмежовує поняття прийняття спадщини (глава 87 ЦК України«Здійснення права на спадкування») та оформлення спадщини (глава 89 ЦК України«Оформлення права на спадщину»).

Відповідно до частини першої статі 1296ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Таким чином,спадкові праває майновимоб`єктомцивільного права,оскільки вонинадають спадкоємцямможливість успадкуватимайно (прийнятиспадщину),але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.

Виходячи зі змістовного аналізу положень чинного законодавства, суд вважає встановленим, що з моменту відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , позивачу, як спадкоємцю , належить в порядку спадкування за законом на праві власності спадщина померлої у вигляді квартири АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч.2ст.25 ЦК Україницивільна правоздатність ОСОБА_2 припинилася у момент її смерті, а тому можливості отримати правовстановлюючий документ на квартиру на її ім`я є неможливим.

З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Пунктом 12 Постанови ПленумуВерховного судуУкраїни від12.06.2009року №2«Про застосуваннянорм цивільногопроцесуального законодавствапри розглядісправ усуді першоїінстанції» раз`яснено, що при пред`явленні позову та ухваленні рішення за вимогами про право спадкоємців на майно, судовий збір визначається судом, виходячи із загальної вартості майна, і витрати на його оплату покладаються на кожного спадкоємця пропорційно до виділеної йому частки.

Таким чином, судові витрати, понесені ОСОБА_1 при зверненні до суду віднесено на рахунок позивача.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 12, 19, 81, 259, 264, 265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу «Романтик-4» про визнання права власності на квартиру в порядок спадкування за законом- задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на кв. АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони: Позивач: ОСОБА_1 ( ІПН НОМЕР_2 , АДРЕСА_4 );

Відповідач: Житлово-будівельний кооператив «Романтик-4» ( ЄДРПОУ 23147533, м.Харків, вул. Академіка Богомольця, 27-А).

Повне судове рішення складено 10.05.2023.

СУДДЯ -

СудЖовтневий районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення08.05.2023
Оприлюднено12.05.2023
Номер документу110773405
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —639/2387/22

Рішення від 08.05.2023

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Харкова

Єрмоленко В. Б.

Рішення від 08.05.2023

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Харкова

Єрмоленко В. Б.

Ухвала від 20.12.2022

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Харкова

Єрмоленко В. Б.

Ухвала від 19.10.2022

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Харкова

Єрмоленко В. Б.

Ухвала від 07.09.2022

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Харкова

Єрмоленко В. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні