Справа № 536/2/23
Провадження № 2/536/228/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2023 року Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі: головуючої судді Клименко С.М.
за участю секретаря судових засідань Марченко О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Кременчуці справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, третя особа: приватний нотаріус Сапко Ольга Борисівна про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом
ВСТАНОВИВ:
03.01.2023 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування позовних вимог позивачі посилаються, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , чоловік якої ОСОБА_4 помер раніше ІНФОРМАЦІЯ_2 та вона була єдиними засновником Фермерського господарства «АГРО ЕЛІТА», а вона, ОСОБА_2 , членом вказаного господарства та головою. Вони, її дочки, є спадкоємцями її майна, та прийняли спадщину в установленому законом порядку, приватний нотаріус Сапко О.Б. завела спадкову справу №76/2021, яка зареєстрована в Спадковому реєстрі за №68069155.
Спадкоємець першої черги, мати померлої, ОСОБА_5 відмовилась від належної їй частки у спадщині на їх користь.
03.11.2022 вони звернулись до приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Сапко О.Б. за отриманням свідоцтва про право на спадщину за законом на Фермерське господарство «АГРО ЕЛІТА», але отримали відмову згідно постанови нотаріуса від 03.11.2022 по причині, що вони не надали правовстановлюючого документу, який засвідчує право власності ОСОБА_3 на цілісний майновий комплекс господарства та в зв`язку з відсутністю статутного (складеного) капіталу, чим були, вважають, порушені їх права та інтереси, оскільки без визнання за ними майнових прав засновника ФГ «АГРО ЕЛІТА» вони позбавлені можливості вносити зміни до установчих документів Господарства та до Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, пов`язаних з виключенням засновника вказаної юридичної особи, який помер, провести загальні збори членів для вирішення таких питань діяльності господарства, як формування статутного капіталу, включення нових членів, викладенні статуту в новій редакції та інших питань прийняття рішень по яких відноситься до виключної компетенції загальних зборів, за захистом яких вони звернулися до суду.
Крім цього вказують, що фермерське господарство «АГРО ЕЛІТА» є орендарем земельної ділянки з кадастровим номером 5322480700:05:000:0409 на підставі договору оренди від 08.05.2-15 строком на 49 років.
Посилаючись на положення Закону України «Про фермерське господарство», зокрема, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону, що фермерське господарство, як цілісний майновий комплекс, включає майно, передане до складеного капіталу, нерозподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання, вважають, що таке немайнове право засновника фермерського господарства, як вирішення питання щодо господарської діяльності фермерського господарства може переходити до спадкоємців засновника та, оскільки, права члена ФГ «АГРО ЕЛІТА» є майновими правами, що установлено приписами ст.177-178 ЦК України, то вони входять до складу спадщини та враховуючи, що вони є спадкоємцями першої черги після майна померлої, виявили бажання продовжити діяльність фермерського господарства та для цього вони повинні отримати у порядку спадкування майнові права засновника фермерського господарства, просили суд визнати за ними, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , право на майнові права засновника, по ч. за кожною, Фермерського господарства «АГРО ЕЛІТА» в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 .
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилися, їх уповноважений представник адвокат Беженар К.В. надав суду заяву, де просив розглянути справу у його відсутність та позивачів, позов підтримують з підстав та обставин викладених в заяві та просять задовольнити.
Відповідач Новогалещинська селищна рада в судове засідання не з`явилися, надали суду заяву, де просили розглянути справу у їх відсутність, заперечень до позову не мають. Третя особа приватний нотаріус Сапко О.Б., в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, з заявою про відкладення розгляду справи не зверталась, причин неявки суду не повідомила.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Кожна особа, як слідує зі змісту ч. 1 ст. 4 ЦПК України, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судове рішення повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим, ухваленим на основі повно і всебічно з`ясованих обставин.
З огляду на викладене, суд розглянув справу в межах позовних вимог та за наявними в ній доказами, які надані сторонами.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Василенки Кременчуцького району Полтавської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим 26 липня 2021 року Виконавчим комітетом Новогалещинської селищної ради Козельщинського району Полтавської області, актовий запис №45.
Відкрилася спадщина.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Сапко О.Б. з заявами про прийняття спадщини. 30 липня 2021 року заведено спадкову справу номер 76/2021, яку зареєстровано в Спадковому реєстрі за номером 68069155.
Як слідує із матеріалів спадкової справи, спадкоємцями, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 за законом є: доньки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та мати ОСОБА_5 , яка відмовилась в установленому законом порядку від прийняття належної їй частки спадщини на їх користь. Відомості про інших спадкоємців у спадковій справі відсутні, як і про заповіти в Спадковому реєстрі.
03 листопада 2022 року позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Сапко О.Б. за отримання свідоцтв про право на спадщину за законом на Фермерське господарство «АГРО ЕЛІТА» та отримали відмову у видачі даних свідоцтв.
Як вказала в своїй постанові про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 03.11.2022 приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Сапко О.Б., спадкоємцями не надано правовстановлюючого документу, який посвідчує право власності ОСОБА_3 на цілісний майновий комплекс Фермерського господарства «АГРО ЕЛІТА».
Таким чином були порушені права та інтереси позивачів, які потребують судового захисту.
Згідно з Статутом Фермерського господарства «АГРО ЕЛІТА» (нова редакція) затвердженого рішенням засновника від 14.03.2016, а також відомостей, що знаходяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, єдиним засновником вказаного Фермерського господарства була ОСОБА_3 , членом господарства є ОСОБА_2 , статутний (складений) капітал відсутній.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство», фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
У відповідності до ст. 19 Закону України «Про фермерське господарство», до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, обладнання, а також інші майнові права в тому числі на інтелектуальну власність грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Згідно зі ст. 20 зазначеного Закону, майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у Статуті термін.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України «Про фермерське господарство» успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року в справі № 179/1043/16-ц зроблено правовий висновок, згідно якого у випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами, спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.
У постанові від 23.06.2020 у справі № 922/989/18 Велика Палата Верховного Суду вказує, що в разі смерті громадянина - засновника селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) право постійного користування земельною ділянкою, наданою для ведення фермерського господарства його засновнику, не припиняється зі смертю цієї особи, а зберігається за фермерським господарством до якого воно перейшло після створення фермерського господарства. Звідси право постійного користування земельною ділянкою саме через перехід його до селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) не входить до складу спадщини. Спадкувати можна права померлого засновника (члена) щодо селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства), а не земельну ділянку, яка перебуває в користуванні такого господарства.
Так, згідно положень ч.1 ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом ( ч.1 ст.1217 ЦК України). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті ( ч.1 с.1218 ЦК України).
Отже, оскільки спадкування охоплює перехід всіх прав та обов`язків (за винятком визначених законом, які не можуть входити до складу спадщини (ст. 1219 ЦК України), то спадкуванню підлягають і майнові права, які мав спадкодавець. А отже такі права та обов`язки можуть успадковуватись, оскільки вони не припиняються зі смертю спадкодавця, а будуть існувати доти, доки буде існувати юридична особа та до юридичного оформлення прав на неї спадкоємцем.
При таких встановлених обставинах підтверджених зазначеними належними, достовірними та допустимими доказами, суд приходить до висновку, що до складу спадкового майна ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 належить право на майнові права засновника Фермерського господарства «АГРО ЕЛІТА».
З огляду на викладене суд позов задовольняє.
Керуючись ст. 13, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, третя особа: приватний нотаріус Сапко Ольга Борисівна про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , право на майнові права засновника, по ч. за кожною, Фермерського господарства «АГРО ЕЛІТА», код ЄДРПОУ 35425272, зареєстрованого 16.10.2007, юридична адреса: 39730 Україна, Полтавська область, Кременчуцький район с.Василенки вул. Лесі Українки, 6 в порядку спадкування за законом після ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На рішення суду учасниками справи може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.
У разі складення вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяС. М. Клименко
Повний текст судового рішення складено 28.04.2023.
Суд | Кременчуцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2023 |
Оприлюднено | 15.05.2023 |
Номер документу | 110781133 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Кременчуцький районний суд Полтавської області
Клименко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні