СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/7973/21
пр. № 2/759/108/23
05 квітня 2023 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді - Журибеда О.М.
за участю секретаря - Багінської І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооператива «Обчислювач - 4 про зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ :
У квітні 2021 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ЖБК «Обчислювач-4» в якому просить: - зобов`язати ЖБК «Обчислюва-4» прийняти ОСОБА_1 в члени ЖБК «Обчислюва-4»; - зобов`язати ЖБК «Обчислюва-4» надати ОСОБА_1 копії наступних документів фінансово-господарської діяльності ЖБК «Обчислювач-4»: роздруківки банківських документів за 2019 та 2020 рік, копії обігової відомості ГІОЦ за 2015-2020 рік, копії зарплатних відомостей за 2019-2020 роки, копії протоколів зборів ЖБК «Обчислювач-4» за 2016-2020 роки, копії податкових декларацій ЖБК «Обчислювач-4» за 2015-2020 роки, копії документів, які підтверджують право на членство ЖБК «Обчислювач-4» голови правління Мосейчук З.М.; - стягнути судові витрати.
В обґрунтування свого позову посилається на те, що ОСОБА_1 на праві власності належить частина квартирити АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності, виданого 12-ю КДНК 19.07.1994 року. В будинку АДРЕСА_2 організований ЖБК «Обчислювач-4». 10.03.2020 року позивач подала заяву на Загальних зборах ЖБК «Обчислювач-4» в якій просила прийняти її до складу членів ЖБК «Обчислювач-4», проте секретар та голова зборів відмовили в реєстрації заяви. Після чого, 03.11.2020 року позивач надіслала поштою заяву від 10.03.2020 року голові правління ЖБК «Обчислювач-4» ОСОБА_2 , в які просила прийняти її до складу членів даного ЖБК. Не отримавши відповіді на попередню заяву, 30.11.2020 року позивач повторно надіслала поштою заяву, в якій також просила прийняти її до членів ЖБК, проте відповіді не отримала. 25.01.2021 року позиав втретє надіслала поштою вищевказану заяву. Також, 10.03.2020 року позивач на Загальних зборах ЖБК «Обчислювач-4» просила надати їй копії документів фінансово- господарської діяльності відповідача, та 25.01.2021 року направила таку заяву письмово. Оскільки відповідачем були проігноровані вищевказані заяви, позивач вимушена звернутись до суду з вказаною заявою за захистом своїх прав.
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 23.04.2021 року у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 20.09.2021 року здійснено перехід у справі від розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
В судовому засідання позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимогу та просила їх задвольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ЖБК «Обчислювач-4» в судове засідання не з`явився, про дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд, вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з інформаціїної довідки від 13.04.2017 року КВ-2017 №10314, ОСОБА_1 на праві приватної власності належить частина квартири АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності, виданого 12 Київською державною нотаріальною конторою 19.07.1994 року, №2у-3849, зареєстрованого в Бюро 27.08.1994 року, за реєстровим №470/30152 в реєстровій книзі 48-20 (а.с.6).
Згідно статуту ЖБК «Обчислювач-4», затвердженого Загальними зборами членівк Житлово-будівельного кооперативу «Обчислювач-4», протокол №3 від 23.12.2016 року, ЖБК «Обчислювач-4» організований з метою забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва за власні кошти членів кооперативу, а також для наступної експлуатації та управління цим будинком, продовжує свою діяльність на підтсаві рішення Загальних ззборів членів кооперативу.
Згідно п. 4.5 статуту, в разі коли квартира або нежитлове приміщення в будинку кооперативу належить на праві власності кільком власникам, то право членства в кооперативі набуває або будь-який із них, визначений їх спільною заявою, або кожен із них окремо, подавши правлінню відповідні заяви від кожного з них.
Відповідно до п. 4.9 статуту, приймо у члени кооперативу здійснюється Головою правління за письмовою заявою вступника в місячний термін з дня подачі заяви, з наступним затвердженням Загальними зборами членів кооперативу. Вступник стає членом кооперативу після вказаного затвердження та сплати в повному обсязі вступного внеску.
З матеріалів справи вбчається, що позивач тричі направляла Голові правління ЖБК «Обчислювач-4» заяви про прийняття до членів ЖБК «Обчислювач-4», а саме: заява від 10.03.2020 року, 30.11.2020 року, 25.01.20221 року, однак матеріали справи не містять відомостей про результати розгляду даної заяви.
Згідно до п. 4.1. статуту, членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених внутрішніми документами кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Наймачі та орендарі приміщень не можуть бути членами кооперативу.
У відповідності зі статтею 12 ЦК України особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд.
Відповідно до статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про кооперацію», кооперація - система кооперативних організацій, створених з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб своїх членів.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про кооперацію», обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності.
Згідно ст. 3 Закону України «Про кооперацію» метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю. Основними завданнями кооперації є: підвищення життєвого рівня членів кооперативів, захист їх майнових інтересів і соціальних прав; створення системи економічної і соціальної самодопомоги населення та суб`єктів господарювання; залучення у виробництво товарів, робіт, послуг, додаткових трудових ресурсів, підвищення трудової і соціальної активності населення; створення і розвиток інфраструктури, необхідної для провадження господарської та іншої діяльності кооперативів з метою зростання матеріального добробуту їх членів та задоволення потреб у товарах і послугах; сприяння сталому розвитку та становленню засад демократичного розвитку суспільства.
Статтею 4 Закону України «Про кооперацію» визначено, що кооперація базується на таких основних принципах: добровільності вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації; соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва; рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос); вільного вибору напрямів і видів діяльності; демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій; безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності.
Згідно статей 6, 7 Закону України «Про кооперацію» кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки. Кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах. Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який підписують головуючий та секретар зборів. У протоколі зазначаються особи, які брали участь в установчих зборах: для фізичної особи - прізвище, ім`я та по батькові, дані паспорта громадянина України або паспортних документів іноземця (для осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, - дані документа, який його замінює); для юридичної особи - прізвище, ім`я та по батькові уповноваженого представника юридичної особи, документ, що підтверджує його повноваження. Дані про фізичну особу засвідчуються її особистим підписом, а про юридичну особу - підписом її уповноваженого представника.
Статтею 8 Закону України «Про кооперацію» визначено, що статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.
Основними обов`язками члена кооперативу є: додержання статуту кооперативу; виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом; сплата визначених статутом кооперативу внесків.
Законами, що регулюють діяльність окремих типів кооперативів або кооперативів за напрямами їх діяльності, та статутом кооперативу можуть бути передбачені додаткові права та обов`язки його членів.
Згідно ст. 10 Закону України «Про кооперацію», членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності. Кооператив зобов`язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство.
За змістом ст. 11 Закону України «Про кооперацію», вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом. Рішення правління чи голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами його членів. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу.
Згідно ст. 15 Закону України «Про кооперацію», вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить, зокрема, затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства.
Реалізуючи передбачене ст. 64 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
Вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду. Відсутність порушеного права є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові. Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Вирішуючи спір по суті, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача щодо не надання позивачем правовстановлючих документів, оскільки вказані обставини, не можуть бути причиною не розгляду заяви позивача про вступ до членів кооперативу, а можуть слугувати підставою для відмови у прийнятті до членів кооперативу.
Згідно ч.ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом . Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст.. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами : письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Статтею 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування . Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною 1 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 27 Постанови Пленуму ВСУ № 14 від 18.12.2009 року «Про судове рішення у цивільній справі» під час судового розгляду предметом доказування є факти, якими обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше юридичне значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні рішення.
Як вбачається з положень ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, враховуючи вищевикладене,беручи до уваги, що відповідач всупереч вимогам статуту не приймає рішень щодо заяв позивача про вступ до членів кооперативу, що в свою чергу порушує права та інтереси позивача, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог та необхідності зобов`язати розглянути питання про прийняття ОСОБА_1 в члени ЖБК «Обчислювач-4».
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача надати копії документів фінансово-господарської діяльності ЖБК «Обчислювач-4» суд зазначає наступне.
Згідно п. 5.1 статуту отримувати від посадових осіб кооперативу інформацію по будь-якому питанню стосовно йго діяльності мають право лише члени кооперативу.
В свою чергу відповідно до ст. 18 ЗУ «Про кооперацію» та п. 12.1 статуту для контролю за фінансово-господарською діяльністю кооперативу обирається ревізійна комісія.
Членами Ревізійнох комісії можуть бути тільки члени кооперативу (п. 12.4 статуту).
Члени Ревізійної комісії обираються Загальними зборами кооперативу відкритим голосуванням терміном на 5 років (п.12.5 статуту).
Згідно п. 12.10 статуту, ревізійна комісія має право отримувати від органів управління кооперативу, його посадових осіб усю необхідну для виконання покледних на неї функцій інформацію та документацію протягом 10 днів з моменту подання письмової вимоги про надання такої інформації та документів.
Отже, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання ЖБК «обчислювач-4» надати фінансово-господарські документи до моменту вирішення питання про прийняття останьої до членів кооперативу є безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.
За змістом статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 16 ЦК України, ст. ст. 1, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 15 Закону України «Про кооперацію», ст. ст. 12, 13, 81, 141, 259, 265, 268, 273, 280-284, 354 ЦПК Укрїни, суд -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооператива «Обчислювач - 4 про зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Житлово-будівельний кооператив «Обчислювач-4» розглянути питання про прийняття ОСОБА_1 в члени ЖБК «Обчислювач-4».
Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу «Обчислювач-4» (код ЄДРПОУ 21517785, місцезнаходження: м. Київ, вул. Гната Юри 14в) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ) судовий збір у розмірі 454 грн. 00 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У випадку проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Повний текст рішення виготовлено 14.04.2023 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Журибеда
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2023 |
Оприлюднено | 15.05.2023 |
Номер документу | 110783587 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
Журибеда О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні