ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.05.2023 м. Івано-ФранківськСправа № 909/976/22
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л. М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу
за позовом: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунальні інвестиції", вул. Перекопська, 187 А, м. Херсон, 73036
про стягнення заборгованості в сумі 5914,27 грн, з яких: 5008,61 грн - основного боргу, 322,94 грн - пені, 156,03 грн - 3% річних, 426,69 грн - інфляційних збитків,
встановив: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунальні інвестиції" про стягнення заборгованості в сумі 5914,27 грн, з яких: 5008,61 грн - основного боргу, 322,94 грн - пені, 156,03 грн - 3% річних, 426,69 грн - інфляційних збитків.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
Господарським судом Івано-Франківської області прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі; відповідно до приписів ст. 252 ГПК України, суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; встановив відповідачу строк для подання відзиву на позов та запропонував сторонам у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження подати заяву з відповідним обґрунтуванням своїх заперечень (ухвала про відкриття провадження у справі від 28.11.2022).
Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 28.11.2022, згідно вимог ст.120 ГПК України, суд надсилав відповідачу рекомендованою кореспонденцією за його місцезнаходженням згідно даних ЄДРЮОФОПГФ: вул. Перекопська, 187 А, м. Херсон, 73036. Однак, жодних повідомлень про отримання чи не отримання поштового відправлення на адресу суду не надходило.
У зв`язку з чим, судом повторно направлено відповідачу ухвалу про відкриття провадження у справі. Вказане поштове відправлення повернуто до суду АТ "Укрпошта". На конверті прикріплено довідку ф.20, в якій зазначено підставу повернення адресат відсутній за вказаною адресою, дата проставлення відмітки (печатки) АТ Укрпошта 24.04.2023.
Відповідно до положень господарського процесуального законодавства судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених Господарським процесуальним кодексом України. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом (п.4 ч.5 ст.13 ГПК України).
Відповідно до частин третьої та сьомої статті 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Пунктом 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
За змістом пунктів 116 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270, у разі невручення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою у порядку, визначеному у пунктах 99, 99-1, 99-2, 106 та 114 цих Правил, із зазначенням причини невручення.
Отже, у разі якщо судове рішення про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою і повернено поштою у зв`язку з посиланням на відсутність адресата за вказаною адресою, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.03.2019 у справі № 916/2349/17.
Крім того, відповідно до частини другої ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Частинами першою та другою ст. 3 цього Закону визначено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (частина перша ст. 4 цього Закону).
З огляду на вказане, відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у даній справі.
Суд вказує про те, що відповідач не був обмежений у своїх процесуальних правах надати відзив через канцелярію суду або шляхом його направлення на адресу суду поштовим відправленням. Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, суд дійшов висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ч.9 ст.165, ч.2 ст.178, ч.1 ст.202 Господарського процесуального кодексу України, а неподання відповідачем відзиву на позов не перешкоджає вирішенню справи по суті за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Позиція позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов договору оренди №ДО-3721 від 20.10.2014 зі змінами та доповненнями в частині внесення орендної плати, внаслідок чого, у відповідача утворився борг в сумі 5008,61 грн орендної плати, також позивачем нараховано відповідачу 322,94 грн пені, 156,03 грн 3% річних, 426,69 грн інфляційних збитків.
Позиція відповідача.
Відповідач відзиву на позов або будь-яких заперечень на позов не подав.
Згідно ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Обставини справи, дослідження доказів.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.
Між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ралі (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Комунальні інвестиції" (орендар) 20.10.2014 укладено договір оренди №ДО-3721 нежитлових приміщень площею 233,1 кв.м., розташованих на першому та другому поверхах в будівлі за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Військова, 1.
Згідно п.3.4 договору, орендна плата за орендовані приміщення сплачується орендарем у грошовій формі щомісячно. Орендна плата за звітний місяць, визначена згідно з п. 3.2 цього договору, перераховується з рахунку орендаря на розрахунковим рахунок управління державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області в термін до 20 числа місяця що слідує за звітним місяцем або на інший рахунок, повідомлений письмово орендодавцем орендарю не пізніше, ніж за 10 календарних днів до дати сплати чергового платежу. Щомісячно орендар з орендодавцем проводить звірку розрахунків щодо сплати орендної плати за звітний місяць. У випадку якщо за звітний місяць орендар не сплатив орендну плату, або сплата орендної плати проведена не в повному розмірі, то орендар зобов`язаний сплатити заборгованість з орендної плати в семиденний термін з дня отримання письмового повідомлення від орендодавця. На суму орендної плати, яку не вніс або не своєчасно вніс орендар нараховується пеня відповідно до вимог п. 5.1.1 цього договору.
Відповідно до п. 5.1.1. договору, за прострочення терміну сплати орендної плати або внесення орендної плати не повному обсязі орендар сплачує на рахунок орендодавця пеню у розмір, подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період прострочення терміну сплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу від суми заборгованості, що склалася з моменту виникнення заборгованості, включаючи день сплати заборгованості. У разі прострочення сплати орендної плати або внесення її не в повному обсязі крім нарахованої пені орендар сплачує також суму інфляції за період прострочення та три проценти річних від простроченої суми.
20.10.2014 сторонами підписано акт приймання-передачі приміщень в оренду.
До даного договору неодноразово підписувались додаткові угоди, що стосувалися продовження терміну дії договору, зміни розміру орендної плати (угода №УО-3721-1 від 26.09.2017, угода №УО-3721 від 20.05.2020).
Пунктом 3.1. угоди №УО-3721-1 від 26.09.2017 про внесення змін до "договору оренди нежитлових приміщень №ДО-3721 від 20.10.2014, передбачено, що орендна плата за орендовані приміщення визначається на підставі Методики, і за базовий місяць серпень 2017 року становить 1370,60 грн без ПДВ. Розрахунок орендної плати приведено в додатку до цієї угоди.
Отже, Розрахунок місячного розміру орендної плати за оренду нежитлових приміщень в будинку на вул. Військових,1 у м. Івано-Франківську здійснений відповідно до "Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду об`єктів комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська", затвердженої рішенням Івано-Франківської міської ради "Про внесення змін до нормативних актів з питань оренди об`єктів комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська" від 27.04.2007 зі змінами та доповненнями.
Згідно матеріалів справи, договір припинено достроково 08.09.2021 за взаємною згодою сторін (п. 4 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 08.09.2021 № 1249 "Про використання об`єктів комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади") та підписано акт приймання-передачі приміщень від орендаря до орендодавця.
Однак, в порушення умов договору оренди №ДО-3721 від 20.10.2014, відповідач не розрахувався за оренду приміщень за період з 01.12.2020 по 08.09.2021, внаслідок чого утворився борг в сумі 5008,61 грн.
На підставі п. 5.1.1. договору відповідачу нараховано 322,94 грн пені, а також 156,03 грн 3% річних, 426,69 грн інфляційних збитків на підставі ст. 625 ЦК України.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при прийнятті рішення. Висновок суду.
Статтею 11 Цивільного кодексу України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є договори та інші правочини.
Частинами 1 та 2 ст. 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу.
Нормами ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
За ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно із ч. 1, 4 ст. 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору. Договір набирає чинності з моменту його укладення. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ст. 759 ЦК України).
За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч. ч. 1,2,5 ст. 762 Цивільного кодексу України).
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендою є речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов`язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.
Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності (ч. 1 ст. 286 ГК України). Строки внесення орендної плати визначаються в договорі (ч. 4 ст. 286 ГК України).
Частиною 1 статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ч. 1 ст. 599 Цивільного кодексу України).
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 612 ЦК України передбачено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Матеріалами справи підтверджується, що борг відповідача перед позивачем по орендній платі за період з 01.12.2020 по 08.09.2021 становить 5008,61 грн.
Відповідач доказів оплати ним орендної плати не надав.
Враховуючи наведене, позовні вимоги про стягнення боргу з орендної плати в сумі 5008,61 грн підлягають до задоволення.
Умовами договору оренди, зокрема п. 5.1.1 передбачено, що за прострочення терміну сплати орендної плати або внесення орендної плати не в повному обсязі орендар сплачує на рахунок орендодавця пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період прострочення терміну сплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу від суми заборгованості, що склалася з дня виникнення заборгованості, включаючи день сплати заборгованості.
Приписами ст. 230 ГК України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно зі ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд, здійснив перевірку розрахунку пені, трьох процентів річних та інфляційних збитків, та встановив їх методологічну та арифметичну вірність.
Отже, вимоги про стягнення 322,94 грн пені за період з 21.07.2021 по 20.01.2022, 156,03 грн 3% річних за період з 21.04.2019 по 20.01.2022, 426,69 грн інфляційних збитків за період з травня 2019 року по січень 2022 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 73, 74, 81 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 86 ГПК України).
Судові витрати.
Склад та порядок розподілу судових витрат визначено Главою 8 Розділу I ГПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позов підлягає задоволенню, судовий збір слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, 233, 236, 237, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунальні інвестиції" про стягнення заборгованості в сумі 5914,27 грн - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунальні інвестиції", вул.Перекопська, 187 А, м. Херсон, 73036 (ідентифікаційний код 37322457) на користь Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004 (ідентифікаційний код 04054346) 5008 (п`ять тисяч вісім) грн 61 коп. основного боргу, 322 (триста двадцять дві) грн 94 коп. пені, 156 (сто п`ятдесят шість) грн 03 коп. 3% річних, 426 (чотириста двадцять шість) грн 69 коп. інфляційних збитків, 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 11.05.2023
Суддя Неверовська Л. М.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2023 |
Оприлюднено | 15.05.2023 |
Номер документу | 110788307 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про комунальну власність щодо оренди |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Неверовська Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні