ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.05.2023 м. Івано-ФранківськСправа № 909/213/23
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В. , , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення ( виклику) сторін справу
за позовом: Приватного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго"
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію в сумі 32527 грн 40 коп.
встановив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернулось Приватне акціонерне товариство "Прикарпаттяобленерго" із позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту необліковану електричну енергію в сумі 32527 грн 40 коп.
09.03.2022 суд відкрив провадження у справі та ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; встановив відповідачу строк для подання заяви у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з відповідним обґрунтуванням.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі, відповідач отримав 25.03.2023, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
09.03.2022 суд встановив відповідачу для подання відзиву на позов п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не подав.
Згідно з ч. 1 ст. 118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Статтею 178 ГПК України передбачене право відповідача подати суду відзив на позовну заяву. Разом з тим, як визначено в ч. 3 цієї статті, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило та з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Позиція позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час контрольного огляду приладів обліку на об`єкті споживача "Млин", виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії в частині порушення цілісності пломбувального матеріалу на якому встановлена пломба оператора системи розподілу СЯ 2169, обірвано пломбувальний матеріал пломби, яка закриває доступ до дооблікових кіл приладу обліку ( п.2.3.4, 5.5.5. 8.2.4., 8.4.2 Правил). За фактом виявлення порушення у присутності ФОП ОСОБА_1 складений Акт про порушення №087550. Рішенням комісії з розгляду акта про порушення №087550 від 29.06.2021, визначено розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ. Відповідно до розрахунку, обсяг та вартість необлікованої електричної енергії становить 17114 кВт/год. на суму 65104 грн 53 коп. Однак, відповідач оплату вартості необлікованої електричної енергії здійснив частково, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 32576 грн 60 коп. Обґрунтовані позовні вимоги ст.526, 530, 610, 629 ЦК України, ст. 173, 193 ГК України та Правилами роздрібного ринку електричної енергії.
Позиція відповідача.
Відповідач відзиву на позов не подав, проти позову не заперечив, доказів погашення заборгованості не надав.
Обставини справи. Оцінка доказів.
Предметом позову є вимога про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію.
26.02.2019 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 підписав заяву -приєднання до публічного договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (розміщеного на сайті Оператора системи розподілу АТ "Прикарпаттяобленерго" за адресою http://www.oe.if.ua), яким встановлено умови та порядок розподілу електричної енергії за технічними даними Паспорту точки розподілу за об`єктом споживача: АДРЕСА_1 (додаток 1 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №220512 від 26.02.2019).
Згідно з п. 6.2. публічного Договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії № 220512 від 26.02.2019, споживач зобов`язується забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів та узгоджувати з оператором системи розподілу нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електроенергії.
29.06.2021 уповноважені представники філії АТ "Прикарпаттяобленерго" "Східна" під час контрольного огляду приладів обліку на об`єкті споживача "Млин" виявили порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії в частині порушення цілісності пломбувального матеріалу на якому встановлена пломба оператора системи розподілу СЯ 2169- обірвано пломбувальний матеріал пломби, яка закриває доступ до дооблікових кіл приладу обліку ( п.2.3.4, 5.5.5. 8.2.4., 8.4.2 Правил). За фактом виявлення порушення в присутності ФОП ОСОБА_1 склали Акт про порушення №087550. Вказаний акт підписаний відповідачем без зауважень.
22.07.2021 ФОП ОСОБА_1 , звернувся до філії АТ "Прикарпаттяобленерго" "Східна" із заявою, відповідно до якої просив при розгляді комісією Акта про порушення № 087550 від 29.06.2021 врахувати фактичний режим роботи об`єкта.
22.07.2021 комісія філії АТ "Прикарпаттяобленерго" "Східна" в присутності споживача прийняла рішення, що оформлене протоколом №56, відповідно до якого визначено, що розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем п.8.2.4. ПРРЕЕ проводиться згідно з п.8.4.10. ПРРЕЕ від останнього контрольного огляду: з 15.03.2021 до 29.06.2021 - дати виявлення порушення. Відповідно до розрахунку, обсяг та вартість необлікованої електричної енергії становить 17114 кВт/год на суму 65104 грн 00 коп.
В той же день, 22.07.2021 відповідач звернувсядо філії АТ "Прикарпаттяобленерго" "Східна" з заявою щодо реструктуризації нарахованої заборгованості на 12 місяців.
30.07.2021 Оператор системи розподілу та ФОП ОСОБА_1 уклали Додаткову угоду про порядок погашення заборгованості до Договору № 220512 від 26.02.2021 (далі -Угода).
Згідно з п.1.1. Угоди, ОСОБА_1 , визнає перед АТ "Прикарпаттяобленерго" свій борг за необліковаиу електричну енергію в сумі 65104 грн 00 коп.
Відповідно до п.2.1. Угоди, споживач зобов`язується самостійно погашати заборгованість за необліковану електричну енергію відповідно до затвердженого графіку до 15.07.2022.
Однак, в порушення договірних зобов`язань ФОП ОСОБА_1 частково виконав умови Угоди на суму 32576 грн 60 коп., внаслідок чого утворилась заборгованість в сумі 32527 грн 40 коп.
З метою досудового врегулювання спору позивач 23.08.2022 направив на адресу відповідача претензію № 12388/792 з вимогою погасити заборгованість. Проте вказану вимогу відповідач залишив без відповіді та виконання, у зв"язку з чим позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
Cтаттею 26 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов`язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.
Правовідносини, які виникли між сторонами у справі, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджені Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (далі - Правила).
Відповідно до пункту 1.1.1. Правил, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Згідно з пунктом 1.1.2. Правил, необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно. Зазначений пункт Правил визначає, що споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання. Цим же пунктом встановлено визначення самовільного підключення з порушенням схеми обліку, що являє собою несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Пункт 2.1.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії зазначає, що оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.
Згідно з п. 2.1.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641,642 Цивільного кодексу України на основі типовою договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Оператор системи розподілу зобов`язаний на головній сторінці свого вебсайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії.
Відповідно до п.2.1.7. Правил роздрібного ринку електричної енергії, фактом приєднання споживача до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір про надання послуг передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Споживач зобов`язаний, зокрема забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України (п.5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії).
Відповідно до п. 14 ч. 2 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема пошкодження цілісності пломб і повірочного тавра.
Згідно з ч.1 п.8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки).
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформляється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил (п. 8.2.5. Правил).
Пункт 2.3.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії визначає, що відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Відповідно до п.8.2.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
Згідно з п.8.2.6. Правил, на підставі акта про порушення, уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення, визначаються обсяг необлікованої електричної енергії сума завданих споживачем збитків.
Відповідно до п.8.2.7. Правил, Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. Частиною 1 ст.509 ЦК України визначено, що зобов"язанням є правовідношення в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор маг право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно із вимогами ст.526 ЦК України, ст. 193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускається.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно під тягає виконанню у цей строк (термін) (ч.1. ст.530 ЦК України).
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи ( ч.1 ст.73 ГПК України).
Згідно ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст.76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст. 77 ГПК України, вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 86 ГПК України, встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частинами ч. ч. 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України, встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Висновок суду.
Суд встановив факт порушення відповідачем умов договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, відтак у позивача виникло право на нарахування плати за необліковану електричну енергію, розрахованої внаслідок такого порушення, а у відповідача обов`язок здійснити таку оплату відповідно до отриманого рахунку.
Доказів, що б підтверджували належне виконання відповідачем свого обов`язку із здійснення оплати заборгованості за спожиту необліковану електричну енергію відповідач не подав, матеріали справи не містять.
Отже, вимога позивача про стягнення із відповідача 32527 грн 40 коп. заборгованості за спожиту необліковану електричну енергію, є законною, обґрунтованою та належить до задоволення.
Судові витрати.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в сумі 2684 грн 00 коп., що підтверджується платіжним дорученням №2557 від 27 лютого 2023 року.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Суд, враховуючи задоволення позовних вимог судовий збір в сумі 2684 грн 00 коп. покладає на відповідача.
Керуючись статтями 129, 237, 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Приватного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію в сумі 32527 грн 40 коп. задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 (код НОМЕР_1 ) на користь Приватного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго", вул. Індустріальна, буд. 34, м. Івано-Франківськ, 76014 (код 00131564, рахунок НОМЕР_2 , код 42566911, ТВБВ 10008/079 філія Івано-Франківського обласного управління АТ"Ощадбанк" ) - 32527 (тридцять дві тисячі п"ятсот двадцять сім) грн 40 коп. заборгованості за необліковану електричну енергію, а також 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строк, встановлений розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 11.05.2023
Суддя Т. В. Максимів
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2023 |
Оприлюднено | 15.05.2023 |
Номер документу | 110788309 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Максимів Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні