Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
10 травня 2023 року Справа №200/1919/23
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись із позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Приватного підприємства «Торгівельно-промислова палата «Енергія» про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И Л А:
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 4 травня 2023 року звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Приватного підприємства «Торгівельно-промислова палата «Енергія», в якому просить суд: стягнути суму боргу на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 по працівникам підприємства в розмірі 344132,34 грн за період з 1 грудня 2017 року по 1 квітня 2023 року з відповідача на користь позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, крім іншого, чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником).
Як вбачається з адміністративного позову, у вступній частині позову в якості представника позивача зазначена Михайлішина Світлана Вікторівна; також вказана особа підписала позовну заяву.
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), а б о ч е р е з п р е д с т а в н и к а. Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), а б о ч е р е з п р е д с т а в н и к а.
Згідно ч. 1 ст. 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Підпунктом 19 п. 1 розділу Перехідні положення КАС України визначено, що положення цьогоКодексузастосовуються з урахуванням пп. 11 п. 16-1 розділуПерехідні положення Конституції України.
Відповідно до п. 11 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України з 1 січня 2020 року представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.
Отже, чинне законодавство розмежовується представництво в адміністративному процесі через представника та шляхом самопредставництва.
Зазначена у позові як представник позивача Михайлішина С.В. не є адвокатом чи прокурором (дакази на підтвердження зазначеного до позову не додані), як наслідок, вона не може брати участь у справі як представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій та підписувати від його імені позовну заяву.
Як слідує зі змісту ч. 4 ст. 55 КАС України, Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, […], від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади […]).
Згідно ч. 1 ст. 170 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IVдержава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Відповідно до п.п. 7, 8 ч. 3 ст. 9Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року № 755-IV(далі - Закон № 755-IV) в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про керівника юридичної особи: прізвище, ім`я, по батькові, посада, дата призначення або набуття повноважень, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи; відомості про осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.
При цьому згідно приписів п. 2 ч. 1ст. 1 Закону № 755-IV витяг з Єдиного державного реєстру містить відомості, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.
Відповідно до ст. 10 Закону № 755-IV внесені до Реєстру документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі. Якщо ж відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі.
Таким чином, відсутність відповідного запису у реєстрі є належним і достатнім (достовірним) підтвердженням відсутності таких відомостей (інформації) для будь-якого державного органу, яким є і суд.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в ухвалах від 15 серпня 2022 року у справі №340/1739/21, від 21 січня 2020 року у справі № 826/12108/18.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (без/дати), доданого до позовної заяви, розділ «Відомості про керівника юридичної особи […]» не містить відомостей щодо ОСОБА_1 ; розділ «Відомості про осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи […], дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи» містить відомості про те, що «Михайлішина Світлана Вікторівна, представник, має повноваження: вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори тощо (має право вчиняти дії від імені юридичної особи, діє виключно в судах України без окремого доручення керівника, з правом посвідчення копії документів, що підтверджують повноваження (без права відмови, зміни відкликання, визначення позову, відмови від апеляційних скарг, укладання мирової угоди)".
Враховуючи наведе, суддя висновує, що станом на час звернення до суду із даним адміністративним позовом ОСОБА_1 не має права підписувати адміністративний позов від імені Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (доказів на спростування зазначеного до позовної заяви не додано).
Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, […] яка не має права її підписувати.
Отже, позовна заява підлягає поверненню як така, що підписана особою, яка не має права її підписувати .
Керуючись ст.ст. 169, 171, 243, 248, 256, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Приватного підприємства «Торгівельно-промислова палата «Енергія» про стягнення заборгованості - повернути позивачеві.
Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її прийняття.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її прийняття, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.05.2023 |
Оприлюднено | 15.05.2023 |
Номер документу | 110796110 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Волгіна Н.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні