Ухвала
від 12.05.2023 по справі 500/2032/23
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

з питань забезпечення адміністративного позову

Справа № 500/2032/23

12 травня 2023 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільавтотранс 16100" про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільавтотранс 16100" до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

11.05.2023 до Тернопільського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільавтотранс 16100" з позовною заявою до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, в якій просить: визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03.05.2023 №459 "Про усунення порушень у сфері благоустрою".

Одночасно до суду подано заяву про забезпечення позову шляхом: зупинити дію рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03.05.2023 № 459 "Про усунення порушень у сфері благоустрою" до набрання законної сили рішенням суду та заборонити вчиняти дії, спрямовані на його виконання.

В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03.05.2023 за №459 "Про усунення порушень у сфері благоустрою" направлене виключно для завдання шкоди правам та інтересам позивача. Ні відповідач, ні інші підрозділи Тернопільської міської ради не повідомляли позивача про результати перевірок, про будь-які порушення, виявлені стосовно встановлення огорожі. Не складалися жодні протоколи про порушення правил благоустрою та не виносилися постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил благоустрою, які б стосувалися встановлення огорожі. Заявник також звертає увагу, що в оскаржуваному рішенні відсутні посилання на конкретні норми законодавства, які порушені, та у зв`язку з чим необхідно провести демонтаж огорожі. Встановлена огорожа не порушує будь-яких прав інших осіб чи інтересів Тернопільської міської територіальної громади, встановлена виключно для уникнення на території автостанції дорожньо-транспортних пригод за участю пішоходів та підвищення рівня безпеки руху, розташована на земельній ділянці, яка перебуває в законному користуванні позивача. Факт оскарження такого рішення не зупиняє його виконання, а подальше виконання рішення про демонтаж огорожі до прийняття судом рішення може істотно ускладнити поновлення порушених прав позивача у разі задоволення позовних вимог, оскільки призведе до необхідності проведення ремонтних чи будівельних робіт з відновлення огорожі, що потягне значні матеріальні витрати.

Заява про забезпечення позову відповідно до ч.1 ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Дослідивши матеріали заяви про забезпечення позову, виходячи з меж заявленого клопотання, системного аналізу положень чинного законодавства України, суд при вирішенні питання про забезпечення позову враховує наступне.

Приписами ч.1 ст.150 КАС України визначено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Відповідно до ч.2 вказаної норми забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно із ч.4 ст.150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Таким чином, ст.150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити її.

Положеннями ч.1 ст.151 КАС України встановлено, що позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Не допускається забезпечення позову, зокрема, шляхом зупинення дії рішення суб`єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов`язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення (п.5 ч.3 ст.151 КАС України).

Необхідно зазначити, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Водночас, при розгляді заяв про забезпечення позову суд (суддя) має, з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитись, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулась з такою заявою, позовним вимогам.

Згідно Рекомендації № R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Ради Європи 13.09.1989, рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов`язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта. Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов`язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акта; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв`язку з оскарженням адміністративного акта.

Тобто, інститут забезпечення позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, покликаним забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.

В ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі, а також вказати, в чому будуть полягати дії, направлені на відновлення прав позивача, оцінити складність вчинення цих дій, встановити, що витрати, пов`язані з відновленням прав будуть значними.

Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.

Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.

Отже, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Аналогічна правова позиція міститься, у постанові Верховного Суду від 16.12.2020 у справі №640/6840/20.

До Тернопільського окружного адміністративного суду подано позов товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільавтотранс 16100" до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 03.05.2023 № 459 "Про усунення порушень у сфері благоустрою".

Обґрунтовуючи необхідність вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дію рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03.05.2023 № 459 "Про усунення порушень у сфері благоустрою" до набрання законної сили рішенням суду та заборони вчиняти дії, спрямовані на його виконання, заявник вказує на те, що виконання рішення про демонтаж огорожі до прийняття судом рішення може істотно ускладнити поновлення порушених прав позивача у разі задоволення позовних вимог, оскільки призведе до необхідності проведення ремонтних чи будівельних робіт з відновлення огорожі, що потягне значні матеріальні витрати.

Суд відзначає, що ознаки протиправності оскаржуваного рішення відповідача не є очевидними, а фактичні обставини справи підлягають встановленню та доведенню на підставі відповідних доказів та аналізу норм права, які регулюють спірні правовідносини, під час розгляду справи по суті.

Твердження про "очевидність" порушення до розгляду справи по суті є висновком, який свідчить про правову позицію суду наперед. Тому застосування заходів забезпечення позову з цієї підстави допускається у виключних випадках.

Поряд з тим, рішення про демонтаж не є розпорядженням майном, однак є правом органу місцевого самоврядування, здійснюється з підстав передбачених законодавством та не несе загрозу самому майну.

Безумовно, рішення чи дії суб`єктів владних повноважень справляють певний вплив на суб`єктів господарювання. Такі рішення можуть завдавати шкоди і мати наслідки, які позивач оцінює негативно.

Проте суд звертає увагу, що відповідно до ст.150 КАС України зазначені обставини, навіть у разі їх доведення, не є підставами для застосування заходів забезпечення позову в адміністративній справі.

Відповідно до ст.1173 Цивільного кодексу України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 20.03.2019 у справі №826/14951/18, від 10.04.2019 у справі № 826/16509/18, від 05.03.2020 у справі № 640/11811/19, від 28.07.2021 у справі № 640/16566/20, від 25.04.2019 у справі № 826/10936/18, від 01.06.2022 у справі № 580/5656/21, що в силу ч.5 ст.242 КАС України має бути врахований судом при застосуванні норм права у спірних правовідносинах.

За наведених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для вжиття заходів забезпечення позову, у спосіб та з підстав, заявлених позивачем, а тому заява про забезпечення позову не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.150-157, 243, 248 КАС України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільавтотранс 16100" про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільавтотранс 16100" до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Оскарження ухвали про забезпечення позову не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Повний текст ухвали складено 12 травня 2023 року.

Головуючий суддяМандзій О.П.

Дата ухвалення рішення12.05.2023
Оприлюднено15.05.2023
Номер документу110822875
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання протиправним та скасування рішення