Справа № 191/1713/23
Провадження № 1-кс/191/334/23
У Х В А Л А
іменем України
11 травня 2023 року м. Синельникове
Слідчий суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , за участю секретаря - ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Синельникове клопотання слідчого СВ Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_4 про проведення обшуку, а також перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження №4202104240000029 від 05.08.2021 року за ч. 1 ст. 242 КК України, в рамках якого було подано клопотання, та дослідивши докази по даному матеріалу, -
В С Т А Н О В И В:
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що слідчим відділом Синельниківського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021042140000029, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.08.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.242 КК України.
Під час проведення досудового розслідування встановлено, що посадові особи ТОВ «Інтерфом-Дніпро» (код ЄДРПОУ 33076092, юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Синельникове, вул. Південна Промзона, буд. 2) продовжують здійснювати господарську діяльність з виготовлення продукції на виробничих потужностях, що розташовані за юридичною адресою підприємства, чим створюють передумови до здійснення ними кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 242 КК України, пов`язаної із забрудненням стічних вод м. Синельникове Дніпропетровської області промисловими відходами, що в подальшому створює нанесення екологічних збитків державі.
Крім цього встановлено, що дії посадових осіб «Синельниківского вагонного пасажирського депо» філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» також направлені на порушення вимог Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища». Під час здійснення ремонту залізничних вагонів використовуються не сертифіковані матеріали для здійснення ремонту (лак, краска, хімічні реагенти тощо). Відходи, які утворюються під час здійснення господарської діяльності не санкціоновано скидаються в стічні води, які в подальшому потрапляють до систем централізованого водовідведення м. Синельникове через каналізаційний колодязь, який розташований на території ринку «Привокзальний», що перебуває на земельній ділянці з кадастровим номером: 1213000000:01:630:0018, за адресою: Дніпропетровська обл., м. Синельникове, вул., Виконкомівська, 64є. Вказаний ринок перебуває на балансі Синельниківського вагонного пасажирського філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця».
За отриманими даними, через територію Синельниківського вагонного пасажирського депо проходять каналізаційні шахти, які використовуються посадовими особами ТОВ «Інтерфом-Дніпро» (код ЄДРПОУ 33076092, юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Синельникове, вул. Південна Промзона, 2, директор ОСОБА_5 ). Основним видом діяльності зазначеного підприємства відповідно до класифікатору виду економічної діяльності є виробництво пластмас у первинних формах. За юридичною адресою вищевказаного підприємства знаходяться виробничі потужності, де безпосередньо здійснюється виготовлення продукції.
Додатково встановлено, що в процесі виробництва продукції посадовими особами ТОВ «Інтерфом-Дніпро» здійснюється несанкціоноване скидання забруднюючих речовин в каналізаційну систему для стічних вод, яка пілключена до Синельниківського вагонного пасажирського депо. Останні в свою чергу, відповідно до договору з «Синельниківським міським водоканалом Дніпропетровської обласної ради» N25 від 10.06.2019 затвердженим рішенням виконавчого комітету Синельниківської міської ради від 28.09.2018 року No591-34/VII здійснюють скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Синельникове.
За наявними даними, перевірки на предмет дотримання вимог договору вказаного підприємства проводились у 2020 році, за результатами яких на посадових осіб Синельниківське вагонне пасажирське депо було накладено штрафні санкції. За наявною інформацією, вказаний відбір проб здійснювався із попередженням посадових осіб депо, що дало змогу останнім здійснити очищення та промивання контрольного колодязю великим обсягом чистої води з метою приховування реальних показників забруднюючих речовин у стічних водах.
Довідково: Відповідно до ст. 72 Водного кодексу України, підприємства, установи і організації, які відкачують шахтні, кар`єрні та рудникові води для запобігання затоплення шахт, кар`єрів та рудників під час видобування корисних копалин, зобов`язані впроваджувати ефективні технології, що забезпечують зниження рівня їх мінералізації перед скиданням у водні об`єкти. Умови скидання цих вод у водні об`єкти та повернення до підземних горизонтів встановлюються обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 74 Водного кодексу України, підприємства, установи і організації, що мають накопичувачі промислових забруднених стічних чи шахтних, кар`єрних, рудникових вод, зобов`язані впроваджувати ефективні технології для їх знешкодження і утилізації та здійснювати рекультивацію земель, зайнятих цими накопичувачами.
Скидання цих вод у поверхневі водні об`єкти здійснюється згідно з індивідуальним регламентом, погодженим з обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
Згідно п.3 ч.1 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов`язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Крім того, згідно п.п. «а», «е», ч.1 ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог (здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб).
Відповідно до ч.1 ст. 167 Земельного кодексу України, господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і грунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Згідно ч.2 ст. 37 Закону України «Про охорону земель», використання земельних ділянок способами, шо призводять до погіршення їх якості забороняється.
Окрім зазначеного встановлено, що ТОВ «Інтерфом-Дніпро» мають договір на виконання послуг по збиранню, зберіганню для подальшої утилізації небезпечних відходів (відходи метиленхлориду, лампи люмінесцентні та відходи, які мають ртуть, матеріали обтиральні зіпсовані, відпрацьовані чи зіпсовані, проводи ізольовані та кабельні не кондиції, батареї свинцеві зіпсовані або відпрацьовані, відходи масел технічних тощо) з ТОВ «Укрвторутилізація» (код ЄДРПОУ 38527887, юридична адреса: Дніпропетровська область, с. Дослідне, вул. Наукова, буд. №1, директор ОСОБА_6 , фактичне місце здійснення господарської діяльності знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Теплична, буд.№27). Однак фактично утилізація згідно договірних відносин не здійснюється, лише оформлюються офіційними документами, чим здійснюється підроблення офіційних документів щодо утилізації відходів, шляхом внесення до них недостовірних даних.
За отриманими даними, на вказаному підприємстві офіційно зареєстровані транспортні засоби, які можуть бути використані для перевезення відходів відсутні. Також встановлено, що у ТОВ «Укрвторутилізація» було анульовано ліцензію на право провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами видану наказом Мінприроди від 10.06.2013 № 245 (збирання, зберігання), що підтверджується офіційними даними, які розміщені на офіційному веб-сайті Міндовкілля в день його прийняття та внесення до Ліцензійного реєстру поводження з небезпечними відходами, інформацію про суб`єкта господарювання, щодо якого прийнято рішення про анулювання ліцензії (Наказ № 343 від 25.05.2021 «Про анулювання ліцензії»).
Окрім цього, встановлено, що посадові особи ТОВ «Укрвторутилізація» 21.05.21 року звернулись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ТОВ «Укрвторутилізація» до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, в якій останні просять забезпечити позов у справі №160/3974/21 за позовом ТОВ «Укрвторутилізація» до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про визнання протиправним та скасування рішення шляхом зупиненням дії індивідуального акта та забороною відповідачу вчиняти певні дії до моменту розгляду цієї справи по суті, зокрема:
1) Зупинити дію Розпорядження Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про усунення порушень ліцензійних умов № 20/21 від 26.02.2021р., до моменту розгляду справи №160/3974/21 по суті;
2) Заборонити Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України здійснювати перевірку виконання Розпорядження Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про усунення порушень ліцензійних умов № 20/21 віл 26.02.2021 р., до моменту розгляду справи №160/3974/21 по суті;
3) Заборонити Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України приймати рішення про зупинення або анулювання ліцензії ТОВ «Укрвторутилізація» на право провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами (збирання, зберігання, перевезення) серії AE № 287077 від 03.12.2013р., з підстав не усунення недоліків Розпорядження Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 20/21 від 26.02.2021 р., до моменту розгляду справи №160/3974/21 по суті, однак відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у задоволенні заяви представника позивача про забезпечення адміністративного позову було відмовлено.
Таким чином, на виробничих потужностях ТОВ «Інтерфом-Дніпро» під час здійснення господарської діяльності грубо порушуються вимоги ЗУ «Про охорону праці», а саме: не дотримуються вимоги законодавства щодо відповідності умов трудових і колективних договорів нормативно-правовим актам охорони праці, працівники підприємства не в повному обсязі проінформовані про умови праці на підприємстві та наявності на робочих місцях небезпечних і шкідливих виробничих факторів; працівники підприємства не забезпечуються спецодягом та засобами індивідуального захисту згідно з встановлених форм тощо, що в подальшому може призвести до настання надзвичайних подій на підприємстві з можливими людськими жертвами.
Проведеним аналізом руху грошових коштів за банківськими рахунками, що належать ТОВ «Укрвторутилізація», встановлено, що на момент відсутності відповідної ліцензії, останні отримували грошові кошти від посадових осіб ТОВ «Інтерфом-Дніпро» за послуги збирання, перевезення, зберігання, утилізації метиленхлориду, згідно рахунку № СФ-0000012 від 25.01.21 р. на суму 309 560 грн. (всього 11 транзакцій), що є грубим порушенням норм чинного законодавства.
Перевірочними заходами встановлено, що посадові особи ТОВ «Інтерфом-Дніпро» надають звітність в органи Податкової інспекції щодо реалізації іншим контрагентам виготовленої продукції, що також підтверджує відновлення здійснення господарської діяльності.
Слідчий просить надати дозвіл на проведення обшуку на території та приміщеннях «Синельниківського вагонного депо» філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця», за адресою: Дніпропетровська обл., м. Синельникове, вул. Гоголя, буд. 39, з метою фіксації кримінального правопорушення, а також проведення відбору проб стічних вод за участі представників Державної екологічної інспекції Придніпровського округу та представників КП «Синельниківський міський водоканал» ДОР, а також вилучення документів щодо збирання, зберігання для подальшої утилізації небезпечних відходів, що можуть бути доказами у кримінальному провадженні.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав і просив його задовольнити.
Слідчий суддя, заслухавши думку прокурора, розглянувши клопотання та дослідивши додані до нього документи, приходить до наступного.
Відповідно до ч.1, 2 ст.234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - на підставі ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду.
Відповідно до ч.5 ст.234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:
1) було вчинено кримінальне правопорушення;
2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;
3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;
4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Відповідно до ч.2 ст.235 КПК ухвала про дозвіл на обшук повинна містити відомості про речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.
З метою належного виконання зазначеної вимоги суд керується правовими позиціями Європейського суду з прав людини. Так, ЄСПЛ у своєму рішенні від 07.07.2007 року у справі «Смирнов проти Росії» вказав, що невизначене формулювання обсягу обшуку дало органу влади на власний розсуд вирішувати, які матеріали підлягають вилученню, що призвело до вилучення, крім документів, які стосуються справи, деяких особистих речей. Євросуд зазначив, що відсутність вказівки на конкретну мету обшуку є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналогічна позиція ЄСПЛ міститься в рішенні від 15.07.2003 року у справі «Ернст та інші проти Бельгії», де вказано, що ордер на проведення обшуку повинен містити інформацію щодо мети проведення обшуку та про предмети, які підлягали вилученню.
Згідно з витягом з ЄРДР, який доданий до клопотання, 05.08.2021 до ЄРДР були внесені відомості за №42021042140000029 від 05.08.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 242 КК України.
Досудовим розслідування встановлено, що посадові особи ТОВ «Інтерфом-Дніпро» продовжують здійснювати господарську діяльність з виготовлення продукції на виробничих потужностях, пов`язаному із забрудненням стічних вод м. Синельникове Дніпропетровської області промисловими відходами, що в подальшому створює нанесення екологічних збитків державі. Дії посадових осіб «Синельниківского вагонного пасажирського депо» філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» також направлені на порушення вимог Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища». Під час здійснення ремонту залізничних вагонів використовуються не сертифіковані матеріали для здійснення ремонту (лак, краска, хімічні реагенти тощо). Відходи, які утворюються під час здійснення господарської діяльності не санкціоновано скидаються в стічні води, які в подальшому потрапляють до систем централізованого водовідведення м. Синельникове через каналізаційний колодязь, який розташований на території ринку «Привокзальний», що перебуває на земельній ділянці з кадастровим номером: 1213000000:01:630:0018, за адресою: Дніпропетровська обл., м. Синельникове, вул., Виконкомівська, 64є. Вказаний ринок перебуває на балансі Синельниківського вагонного пасажирського філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця». Через територію Синельниківського вагонного пасажирського депо проходять каналізаційні шахти, які використовуються посадовими особами ТОВ «Інтерфом-Дніпро» (код ЄДРПОУ 33076092, юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Синельникове, вул. Південна Промзона, 2, директор ОСОБА_5 ). Основним видом діяльності зазначеного підприємства відповідно до класифікатору виду економічної діяльності є виробництво пластмас у первинних формах. За юридичною адресою вищевказаного підприємства знаходяться виробничі потужності, де безпосередньо здійснюється виготовлення продукції. В процесі виробництва продукції посадовими особами ТОВ «Інтерфом-Дніпро» здійснюється несанкціоноване скидання забруднюючих речовин в каналізаційну систему для стічних вод, яка підключена до Синельниківського вагонного пасажирського депо. Останні в свою чергу, відповідно до договору з «Синельниківським міським водоканалом Дніпропетровської обласної ради» N25 від 10.06.2019 затвердженим рішенням виконавчого комітету Синельниківської міської ради від 28.09.2018 року No591-34/VII здійснюють скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Синельникове. За наявними даними, перевірки на предмет дотримання вимог договору вказаного підприємства проводились у 2020 році, за результатами яких на посадових осіб Синельниківське вагонне пасажирське депо було накладено штрафні санкції. За наявною інформацією, вказаний відбір проб здійснювався із попередженням посадових осіб депо, що дало змогу останнім здійснити очищення та промивання контрольного колодязю великим обсягом чистої води з метою приховування реальних показників забруднюючих речовин у стічних водах.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна №270453788, за адресою: Дніпропетровська область, м. Синельникове, вул.. Південна Промзона, 2, зареєстровано за ТОВ «Інтерфом-Дніпро» (код ЄДРПОУ 33076092).
Слідчий суддя вважає доведеною наявність підстав вважати, що проведення обшуку на території Синельниківського вагонного депо» філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця», за адресою: Дніпропетровська обл., м. Синельникове, вул. Гоголя, буд. 39, з метою фіксації кримінального правопорушення, а також проведення відбору проб стічних вод за участі представників Державної екологічної інспекції Придніпровського округу та представників КП «Синельниківський міський водоканал» ДОР може сприяти розкриттю кримінального правопорушення та встановлення фактів, що можуть бути доказами у кримінальному провадженні, а тому клопотання слідчого в цій частині є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Однак, в частині проведення обшуку в приміщеннях Синельниківського вагонного депо» філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця», за адресою: Дніпропетровська обл., м. Синельникове, вул. Гоголя, буд. 39, з метою вилучення документів, слідчий суддя вважає за необхідне відмовити, оскільки слідчим не обґрунтовано неможливість отримати даних документів в інший спосіб, а саме шляхом отримання тимчасового доступу до них.
Керуючись ст.233-235 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого СВ Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_4 про проведення обшуку, задовольнити частково.
Надати групі слідчих у кримінальному провадженні - слідчому СВ Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровської області лейтенанту поліції ОСОБА_4 , слідчому СВ Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровської області капітану поліції ОСОБА_7 , старшому слідчому СВ Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровської області капітану поліції ОСОБА_8 , слідчому СВ Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровської області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_9 , а також прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні прокурору Синельниківської окружної прокуратури ОСОБА_3 , прокурору Синельниківської окружної прокуратури ОСОБА_10 , прокурору Синельниківської окружної прокуратури ОСОБА_11 - дозвіл на проведення обшуку на території Синельниківського вагонного депо» філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця», за адресою: Дніпропетровська обл., м. Синельникове, вул. Гоголя, буд. 39, з метою фіксації кримінального правопорушення, а також проведення відбору проб стічних вод за участі представників Державної екологічної інспекції Придніпровського округу та представників КП «Синельниківський міський водоканал» ДОР.
В частині проведення обшуку в приміщеннях Синельниківського вагонного депо» філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця», за адресою: Дніпропетровська обл., м. Синельникове, вул. Гоголя, буд. 39, з метою вилучення документів - відмовити.
Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення - до 11.06.2023 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2023 |
Оприлюднено | 15.05.2024 |
Номер документу | 110832786 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Прижигалінська Т. В.
Кримінальне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Прижигалінська Т. В.
Кримінальне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Кримінальне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Кримінальне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Кримінальне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні