ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 608/64/21Головуючий у 1-й інстанції Парфенюк В. І. Провадження №22-ц/817/571/23 Доповідач - Бершадська Г.В.Категорія -
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
15 травня 2023 р. м.Тернопіль
Суддя Тернопільського апеляційного суду Бершадська Г.В., при вирішенні питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 03.04.2023 року у цивільній справі за позовом управління Державного агентства рибного господарства у Тернопільській області до ОСОБА_1 , третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Чортківської міської ради Тернопільської області, Заводська селищної ради Чортківського району Тернопільської області, про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства України та зустрічним позовом ОСОБА_1 до управління Державного агентства рибного господарства у Тернопільській області, третьої особи Заводської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,-
ВСТАНОВИЛА:
09.05.2023 року ОСОБА_1 звернувся із апеляційною скаргою на рішення Чортківського районного суду від 03.04.2023 року.
Із змісту апеляційної скарги вбачається, що ОСОБА_1 оскаржує рішення суду в повному обсязі - щодо часткового задоволення позову Державного агентства рибного господарства у Тернопільській області про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства України та щодо відмови у задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
У скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення Чортківського районного суду від 03.04.2023 року, постановивши нове судове рішення, яким закрити провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 ст. 255 ЦПК України.
Згідно ч. ч. 1,2 ст.133 ЦПК України cудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до п.6 ст.6 Закону України "Про судовий збір" за подання зустрічних позовних заяв, а також заяв про вступ у справу третіх осіб із самостійними позовними вимогами судовий збір справляється на загальних підставах.
Як роз`яснено в п. 21 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 10 від 17.10.2014 р. "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах", у разі якщо в апеляційному або в касаційному порядку оскаржується судове рішення, яке прийнято за наслідками розгляду первісного і зустрічного позовів, то якщо заявник не згоден із таким рішенням у частині розгляду вимог за обома зазначеними позовами, судовий збір має сплачуватися ним так само з урахуванням результатів розгляду як первісного, так і зустрічного позовів.
Згідно ч. 4 статті 6 Закону України "Про судовий збір", якщо скаргу (заяву) подано про перегляд судового рішення в частині позовних вимог (сум, що підлягають стягненню за судовим рішенням), судовий збір за подання скарги (заяви) вираховується та сплачується лише щодо перегляду судового рішення в частині таких позовних вимог (оспорюваних сум).
Згідно приписів Закону України "Про судовий збір", чинного на момент подання апеляційної скарги, апеляційна скарга на рішення суду оплачується судовим збором в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, що в даному випадку із урахуванням оспорюваної суми 4000 грн., яка була стягнута судом з ОСОБА_1 становить 1630,41 грн. (1086,94 грн. - стягнута з ОСОБА_1 сума судового збору із урахуванням пропорційності розміру задоволених позовних вимог + 50 % -543,47 грн.)
Частиною 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Як роз`яснено в п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 р. № 10 "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах", у випадку об`єднання в одній позовній заяві як майнового, так і немайнового характеру судовий збір підлягає сплаті як за ставками, встановленими для позовів майнового характеру, так і за ставками, встановленими для позовних заяв зі спорів немайнового характеру. При цьому судовий збір може бути сплачений окремо за кожною вимогою або загальною сумою за всіма позовними вимогами.
Як видно із змісту оскаржуваного судового рішення, суд розглянув зустрічний позов ОСОБА_1 , який містить одночасно майновий спір - стягнути на користь ОСОБА_1 15000 гривень матеріальної та моральної шкоди та вимогу немайнового характеру - визнати незаконними дії управління Державного агентства рибного господарства у Тернопільській області у вигляді довготривалого більше двох років утримання належного йому майна сітки волоку та зобов`язати управління Державного агентства рибного господарства у Тернопільській області повернути належне йому майно сітку волоку.
Враховуючи наведене, судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення Чортківського районного суду від 03.04.2023 року в частині оскарження відмови у задоволенні позову ОСОБА_1 становить 2724 гривні (908 грн. - судовий збір за вимогу майнового характеру + 908 грн. - вирішення вимоги немайнового характеру + 50 % - за подання апеляційної скарги).
Отже, загальна сума судового збору, які підлягає до сплати за подання апеляційної скарги на рішення Чортківського районного суду від 03.04.2023 року становить 4354,41 гривень.
Апеляційна скарга містить клопотання про звільнення від сплати судового збору, у якому зв`язку із важким матерільним становищем ОСОБА_1 .
Клопотання про звільнення від сплати судового збору не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Спеціальним законом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору є Закон України "Про судовий збір".
Згідно ст. 8 цього Закону враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Слід вказати, що докази на підтвердження майнового стану повинні містити інформацію щодо розміру річного доходу саме за попередній календарний рік, що передує поданню апеляційної скарги.
Однак, саме по собі посилання на важке матерільне становище ОСОБА_1 без відповідних доказів, не є підставою для звільнення від сплати судового збору.
Пунктом 3 частини 4 ст. 356 ЦПК України визначено, що саме до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Тому, посилання ОСОБА_1 щодо наявності у справі доказів його неплатоспроможності, не можуть бути підстаою для звільнення ОСОБА_1 від оплати судового збору за подання апеляційної скарги.
За таких обставин, у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Чортківського районного суду від 03.04.2023 року слід відмовити.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнає, що доступ до суду не є абсолютним і національним законодавством може обмежуватись, зокрема для дотримання правил судової процедури і це не є порушенням права на справедливий суд (рішення у справі "Станков проти Болгарії" від 12 липня 2007 року).
Згідно п. 3 ч. 4 ст. 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до змісту ч. 2 ст. 357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, в силу яких суддя постановляє ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху та надає строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для усунення недоліків.
Якщо скаржник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтею 356 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, апеляційна скарга вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо скаржник не усунув недоліки апеляційної скарги у строк, встановлений судом, апеляційна скарга вважається неподаною і повертається особі, яка її подала.
З урахуванням наведеного та у відповідності з вимогами закону апеляційну скаргу слід залишити без руху надавши строк, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ухвали для оплати 4354,41 гривень судового збору та подачі оригіналів квитанцій про оплату до суду, або для подання доказів звільнення від сплати судового збору відповідно до норм Закону України " Про судовий збір". Оплату здійснити згідно реквізитів:
Платiжнi реквiзити для перерахування судового збору
Отримувач коштів УК у м.Тернополі /м.Тернопіль/, 22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977726
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA398999980313121206080019751
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифер, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом _____ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський апеляційний суд, код ЄДРПОУ 42261572
При заповненні платіжного документа у графі "Код платника" платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ, а платником фізичною особою - ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв`язку з релігійними переконаннями, зазначаються його паспортні дані.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 185, 356, 357 ЦПК України, суддя, -
УХВАЛИЛА:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 щодо звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Чортківського районного суду від 03.04.2023 року - відмовити.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без руху, надавши строк, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, для оплати судового збору в розмірі 4354,41 гривень та подачі оригіналів квитанцій про оплату до суду, або для подання доказів звільнення від сплати судового збору відповідно до норм Закону України " Про судовий збір". Оплату здійснити згідно реквізитів:
У випадку виконання вимог ухвали у визначений судом строк апеляційна скарга буде вважатись поданою у день первісного подання її до суду. Інакше скарга вважається неподаною та повертається особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Суддя:
Суддя Тернопільського апеляційного суду Г.В. Бершадська
Суд | Тернопільський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2023 |
Оприлюднено | 16.05.2023 |
Номер документу | 110836320 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них |
Цивільне
Тернопільський апеляційний суд
Бершадська Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні