Рішення
від 11.05.2023 по справі 734/1020/23
КОЗЕЛЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/734/411/23 Справа № 734/1020/23

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

11 травня 2023 року смт. Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді - Бараненка С.М.,

при секретарі Науменко О.Л.,

розглянувши увідкритому підготовчомусудовому засіданнів залісуду смт.Козелець цивільнусправу запозовною заявою ОСОБА_1 до Кіптівської об`єднаної територіальної громади в особі Кіптівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

Із позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, до суду звернувся ОСОБА_1 .

Позов мотивованийтим,що позивач не знав про існування заповіту, не знав правил і порядку прийняття спадщини, внаслідок чого пропустив встановлений законодавством на це строк, тому останній змушений звернутися до суду за захистом свого особистого права для його відновлення.

Позивач в судове засідання не з`явився, до суду надійшла письмова заява в якій останній просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач Кіптівська сільська рада Чернігівського району Чернігівської області в судове засідання свого представника не забезпечила, в матеріалах справи міститься заява у якій відповідач просить розглядати справу без участі представника сільської ради, позовні вимоги визнає повністю.

На підставі ч. 2 ст.247ЦПК України фіксування за допомогою технічних засобів в суді не здійснювалося з підстав неприбуття всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні.

Суд, дослідивши докази наявні у матеріалах справи та встановив обставини, що викладені нижче.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , була зареєстрована в АДРЕСА_1 (свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 10 лютого 2022 року, видане виконавчим комітетом Кіптівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, актовий запис про смерть № 29), після смерті якої залишилася спадщина, що знаходиться на території земель Кіптівської об`єднаної територіальної громади, Кіптівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області (колишньої Хрещатенської сільської ради Козелецького району), а саме дві земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 1,8561 га - кадастровий номер 7422084700:80:127:0329 та площею 1,1086 га - кадастровий номер 7422084700:80:131:0329.

В лютому 2023 року позивач дізнався, що ще за життя, ОСОБА_2 , в разі її смерті, заповіла все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось позивачу ОСОБА_1 . Заповіт був складений 24.07.2017 року та зареєстрований в Хрещатенській сільській раді, Козелецького району, Чернігівської області за № 33.

Позивач як єдиний спадкоємець за заповітом маючи право і намір спадкувати майно ОСОБА_2 , звернувся до нотаріальної контори, однак там виявилося, що позивач вже пропустив встановлений законодавством строк на прийняття спадщини. Тому на даний час позивачу необхідно визначити додатковий термін щоб розпочати процедуру спадкування.

Своєчасно у шестимісячний строк позивач не зміг звернутися до нотаріальної контори щоб розпочати процедуру спадкування, оскільки не знав про існування заповіту, не знав правил і порядку прийняття спадщини, внаслідок чого пропустив встановлений законодавством на це строк.

Відповідно до Постанови Верховного Суду України від 26 червня 2019 року у справі №565/1145/17, провадження № 61-38298св18, судом у описовій частині визначено мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права: за загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України). Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Згідно з ч. 3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої статті 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що підстав у відмові у задоволенні позовних вимог у справі не вбачається, позовні вимоги підтверджуються наявними в справі доказами.

За таких обставин суд вважає за необхідне задовольнити позов.

В судовомузасіданні встановлено,що позивачдійсно пропустивстрок дляприйняття спадщиниз поважноїпричини тавраховуючи вимогич.4ст.174ЦПК України,суд вважаєза необхідненадати ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини.

Керуючись ч. 3 ст. 1272 ЦК України, ст. 4, 247, 265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

позовну заяву ОСОБА_1 до Кіптівської об`єднаної територіальної громади в особі Кіптівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий тримісячний строк для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Судові витрати з відповідача не стягувати.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:

на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;

на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Козелецький районний суд Чернігівської області до Чернігівського апеляційного суду.

Головуючий суддя С.М. Бараненко

СудКозелецький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення11.05.2023
Оприлюднено17.05.2023
Номер документу110865149
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —734/1020/23

Рішення від 11.05.2023

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Бараненко С. М.

Ухвала від 28.03.2023

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Бараненко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні