Рішення
від 16.05.2023 по справі 587/495/23
СУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 587/495/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2023 року Сумський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Гончаренко Л.М., за участю секретаря судового засідання Макошенець С.І., представника позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області, треті особи: Сумська міська державна нотаріальна контора, Сумська районна державна нотаріальна контора про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом та заявлені вимоги мотивує тим, що у 2004 році померла ОСОБА_3 , яка за життя склала заповіт, згідно якого все своє майно заповідала ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в рівних долях. Фактично після її смерті спадщину прийняв ОСОБА_4 , його батько, який мешкав разом з нею, доглядав за будинком, обробляв присадибну земельну ділянку. ІНФОРМАЦІЯ_1 батько помер, а він як спадкоємець за законом своєчасно прийняв спадщину. Проте, він вважає, що до складу спадкового майна, яке належало його батькові, входили і земельні ділянки, які він отримав у спадщину після смерті ОСОБА_3 , але право власності на них не оформив. При зверненні з відповідною заявою про видачу свідоцтва про право власності на вказані земельні ділянки, нотаріусом відмовлено, оскільки за життя ОСОБА_3 була зареєстрована одна та після її смерті спадщину ніхто не прийняв.

А тому просить суд встановити факт прийняття ОСОБА_4 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 та визнати за ним право власності на земельні ділянки площею 0,648 га та 3,882 га, цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташована на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, в порядку спадкування після батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_6 позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити.

Представник відповідача по справі Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області у судове засідання не з`явився, у відзиві на позовну заяву просив розглядати справу за відсутності їх представника, проти позову не заперечує.

Від третіх осіб Сумської райдержнотконтори та Сумської міської державної нотаріальної контори надійшли листи про розгляд справи без участі їх представників.

Суд,заслухавши поясненняпредставника позивача,свідків,дослідивши матеріалисправи,вважає,що позовні вимогиє обґрунтованимиі такими,що підлягаютьзадоволенню,виходячи знаступного.

Судом встановлено, що відповідно до Державних актів на право власності на земельну ділянку серії СМ № 160702 та №186921 від 20.05.2003 року, виданих на ім`я ОСОБА_3 на підставі розпорядження голови Сумської РДА від 09.04.2003 року №168, їй було передано у приватну власність земельні ділянки з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площами 0,648 га та 3,882 га, які розташовані на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с. 10,11).

24 січня 1997 року секретарем Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області було посвідчено заповіт від імені ОСОБА_3 , відповідно до якого вона все своє майно вона заповідала ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 9).

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 8) та після її смерті відкрилась спадщина на належне майно.

Згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області 02.01.2023 року № 1, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час смерті була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 . На час смерті була зареєстрована та проживала в господарстві одна. Спадщину фактично прийняв ОСОБА_4 , який провів похорони померлої, розпорядився її майном, доглядав за будинком, обробляв присадибну земельну ділянку. Від імені ОСОБА_3 у виконкомі сільської ради був посвідчений заповіт за реєстровим № 1 від 24.01.1997 року, який в виконкомі не відмінювався і не змінювався (а.с. 12).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 14) та після його смерті відкрилася спадщина.

Як вбачається з матеріалів спадкової справи №416/2013, заведеної 01 серпня 2013 року Першою Сумською державною нотаріальною конторою після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 (а.с. 25-41), спадкоємцем за законом є його син ОСОБА_2 , який своєчасно прийняв спадщину шляхом сумісного проживання з померлим.

16 лютого 2023 року державним нотаріусом Сумської міської державної нотаріальної контори на усне звернення ОСОБА_2 щодо оформлення спадкових прав на земельні ділянки після батька ОСОБА_4 , надано роз`яснення, що майно належить померлій ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , яка на день смерті була зареєстрована одна та відповідно до відомостей зі Спадкового реєстру спадкова справа після останньої не заводилася (а.с. 17).

Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснив, що він є сусідом позивача ОСОБА_2 , а його батька ОСОБА_8 він знав, оскільки останній жив у АДРЕСА_1 , а в нього номер будинку АДРЕСА_2 . ОСОБА_8 доглядав співмешканку його батька ОСОБА_3 , за рік до її смерті постійно проживав разом з нею.

Свідок ОСОБА_9 суду пояснив, що він проживає в АДРЕСА_3 , а ОСОБА_8 приїжджав в АДРЕСА_2 чи 38 до ОСОБА_3 , вважав її матір`ю, допомагав по господарству, доглядав город, а за рік до її смерті постійно проживав разом з нею.

У суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених свідками. Дані про їх заінтересованість в результаті розгляду справи відсутні, їх пояснення об`єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.

Відповідно до ч. 1 ст. 315 Цивільно-процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення фактів, визначених чітким переліком. Згідно ч. 2 цієї статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від31березня 1995року №5"Просудову практикув справахпро встановленняфактів,що маютьюридичне значення" суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Встановлення факту прийняття спадщини померлим ОСОБА_4 після померлої ОСОБА_3 необхідне для прийняття позивачем спадщини за законом після померлого батька ОСОБА_4 .

Проаналізувавши наданідокази вїх сукупності,судвважає, що позов в цій частині підлягає задоволенню.

Відповідно до пункту 3.1. Листа Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (згідно із статтею 392 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. ст.1268,1269,1297ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до положень ст.328ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ч. 1 ст.1225ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ч. 1 ст.126ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.

Отже, після смерті ОСОБА_3 спадкоємцем за заповітом був ОСОБА_4 , який спадщину фактично прийняв, але не переоформив та помер.

Таким чином, судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_4 володів спадковим майном у вигляді земельних ділянок площею 0,648 га та 3,882 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, та які належали спадкодавиці ОСОБА_3 на підставі Державних актів серії СМ№160702та СМ№186921 від 20.05.2003 року, на законних підставах.

А тому, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача, так як рішення суду в такому разі буде підставою для належного оформлення за ним права на земельні ділянки.

Керуючись ст. ст.1216-1218,1261,1267,1268,1296 ЦК Українита ст.ст. 10, 60, 89, 259, 263-265,315-319 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_2 задовольнити.

Встановити факт прийняття ОСОБА_4 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Визнати за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрованого в АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) право власності на земельні ділянки:

площею 0,648 га, яка розташована на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5924789800:02:001:0057 на підставі Державного акту серії СМ №160702 на право власності на земельну ділянку, виданого 20.05.2003 року;

площею 3,882 га, яка розташована на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5924789800:02:002:0003 на підставі Державного акту серії СМ №186921 на право власності на земельну ділянку, виданого 20.05.2003 року

в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст виготовлений 16.05.2023.

Суддя Л.М. Гончаренко

СудСумський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення16.05.2023
Оприлюднено17.05.2023
Номер документу110876519
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —587/495/23

Рішення від 16.05.2023

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Гончаренко Л. М.

Рішення від 16.05.2023

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Гончаренко Л. М.

Ухвала від 10.04.2023

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Гончаренко Л. М.

Ухвала від 08.03.2023

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Гончаренко Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні