ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
15.05.2023Справа № 910/7428/23
про стягнення 165 208, 55 грн
Суддя Бондаренко-Легких Г.П.
Без виклику представників сторін.
ВСТАНОВИВ:
Приватне пыдприэмство "ВІЗИТ" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕМП-2000" про стягнення 165 208, 55 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10.11.2021 між сторонами укладено договір № 2284 на транспортно-експедиційні послуги. 25.12.2021, 03.01.2022, 20.02.2022 заявник у відповідності до умов договору надав ТОВ "ТЕМП-2000" транспортно-експедиційні послуги, проте ТОВ "ТЕМП-2000" не виконало свої зобов`язання в повному обсязі, а саме в частині оплати.
У зв`язку з викладеним заявник просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕМП-2000" 165 208, 55 грн, з яких: 119 470, 12 грн - основний борг; 28 972, 04 грн - інфляційні втрати; 3 966, 09 грн - 3 % річних; 12 800, 30 грн - пеня.
Також заявник просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОВ "ТЕМП-2000" витрати по сплаті судового збору та витрати на професійну правничу допомогу.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на наступне.
Згідно з частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
(1) Згідно з пунктом 2 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява окрім всього іншого, повинна містити поштовий індекс.
Суд констатує, що заявник вказав поштовий індекс відповідача, який не співпадає з поштовим індексом, який зазначений в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "ТЕМП-2000".
Отже, суд дійшов висновку, що заявником не дотримано вимог пункту 2 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України.
(2) Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява окрім всього іншого, повинна містити обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Судом встановлено, що в розрахунку 3% річних, заявником не конкретизований період нарахування 3% річних (з....до....). При цьому, саме лише визначення періодів прострочення (з....до....) не є належним обгрунтованим розрахунком прострочення, оскільки, згідно умов п. 3.2. договору оплата здійснюється шляхом 100 % оплати 5 банківських днів з дня отримання оригіналів документів на підстав копії рахунку переданого перевізником за допомогою факсимільного зв`язку, з подальшим отриманням оригіналу рахунку, товарно-транспортної накладної з відміткою вантажоодержувача про отримання вантажу, акта приймання-передачі наданих послуг.
Проте, позивачем жодним чином не обгрунтовані дати настання прострочення виконання договірних зобов`язань згідно умов п. 3.2. Договору, а саме не зазначено день коли відповідач отримав виставлені рахунки-фактури та з якого в порядку п. 3.2. Договору настав строк виконання зобов`язання.
Крім того, щодо розрахунку пені за рахунком-фактурою від 25.12.2021, суд констатує, що згідно ч. 6 ст. 232 ГК України розрахунок пені припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано. Проте, позивачем вказаної вимоги не враховано та здійснено нарахування пені по рахунку-фактурі від 25.12.2021 в інший спосіб (з наступного дня після останнії часткових проплат, а не від дня коли зобов`язання мало бути виконано) без жодних належних обгрунтувань визначення саме такого періоду прострочення.
До того ж, позивач не наводить порядок зарахування ним часткових проплат відповілдача по рахунку-фактурі від 25.12.2021, з якого суд міг би пересвідчитись в правильності проведених позивачем розрахунків сум, що заявленні до стягнення.
Отже, суд дійшов висновку, що заявником не дотримано вимог пункту 3 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України, а саме: не обгрунтовано порядок настання періодів прострочення у відповідності до строків настання оплати зобов`язань в порядку п. 3.2. договору, а також з дотриманням ч. 6 ст. 232 ГК України, згідно якої порядок нарахування пені починається від дня коли зобов`язання мало бути виконано (а не від дня останньої часткової оплати), а також без наведення порядку зарахування часткових оплат по рахунку-фактурі від 25.12.2021, що не може ввважатись судом обгрунтованим розрахунком сум, що стягується.
(3) Відповідно до пункту 5 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.
Частиною 2 статті 164 Господарського процесуального кодексу України внормовано, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Заявник, обґрунтовує свої вимоги тим, що між ним та ТОВ "ТЕМП-2000" 10.11.2021 укладено договір № 2284 на транспортно-експедиційні послуги, однак ТОВ "ТЕМП-2000" в порушення умов зазначеного договору не виконав своїх зобов`язань щодо оплати.
Судом встановлено, що в договорі № 2284 на транспортно-експедиційні послуги від 10.11.2021, копію якого заявник долучив до позовної заяви відсутня підпис керівника ПП "ВІЗИТ" - Щербань Леонід Євгенович (в копії договору по батькові керівника обриваються на Євге...).
Згідно з частиною 1 статті 930 Цивільного кодексу України договір транспортного експедирування укладається у письмовій формі.
В силу частини 2 статті 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.
Незалежно від того чи документ викладений на папері чи в електронному документі, він повинен бути підписаний (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 922/1246/21 від 19.01.2022) .
В даній копії договору в реквізитах ПП "ВІЗИТ" наявна лише печатка ПП "ВІЗИТ", що у відповідності до частини 3 статті 58-1 Господарського кодексу України її наявність не створює юридичних наслідків, оскільки у відповідності до частини 1 зазначеної статті її наявність в суб`єктна господарювання є не обов`язковою.
Окрім цього, заявник долучає копію претензії, яку він направляв ТОВ "ТЕМП-2000", однак в наданій копії претензії також відсутній підпис керівника ПП "ВІЗИТ".
Також, заявник надає докази направлення зазначеної претензії ТОВ "ТЕМП-2000" на дві адреси, одна з яких зазначена Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, проте опис вкладення заявник надає лише один, який направлявся на іншу адресу ТОВ "ТЕМП-2000" відомості щодо якої відсутні в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як зазначалось судом вище, пунктом 3.2.договору № 2284 від 10.11.2021 сторони узгодили, що розрахунки за цим договором здійснюються замовником у безготівковій формі шляхом 100% оплати 5 банківських днів з дня отримання оригіналів документів на підставі копії рахунку переданого перевізником за допомогою факсимільного зв`язку, з подальшим отриманням оригіналу рахунка, товарно-транспортної накладної з відміткою вантажоодержувача про отримання вантажу, акта приймання-передачі наданих послуг. Розрахунки по даному договору здійснюються у національній валюті - гривні в еквіваленті до валюти вказаної в погодженій сторонами заявці в безготівковій формі шляхом переказу відповідних грошових коштів на рахунок перевізника.
Однак, заявник не додав до позовної заяви акти приймання-передачі наданих послуг, а також докази їх надіслання відповідачеві, також позивач не надав суду докази надсилання відповідачеві спірних рахунків-фактур.
Отже, суд дійшов висновку, що заявником не дотримано вимог пункту 5 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України.
(4) Згідно пункту 7 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити, відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Позовна заява не містить відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Отже, суд дійшов висновку, що заявником не дотримано вимог пункту 7 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України.
(5) Відповідно до частини 2 статті 91 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Частиною 4 зазначеної статті внормовано, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Пунктом 5.26 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (Вимоги до оформлювання документів ДСТУ 4163:2020, чинний від 01.09.2021) встановлено, що відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій».
Суд констатує, що в копіях документів, які заявник додає до позовної заяви в засвідченому написі відсутня дата засвідчення.
(6) Згідно з пункту 1 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Правилами надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, а саме абзацом 27 пункту 2 передбачено, що документом, який підтверджує надання послуг поштового зв`язку є розрахунковий документ встановленої відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв`язку.
Отже, на підтвердження направлення учасникам справи позовної заяви з додатками до позову обов`язково мають додаватися описи вкладення, чеки (квитанції) поштового відділення, що підтверджують факт оплати відправником та надання відділенням зв`язку послуг з пересилання листів з описом вкладення.
За змістом пункту 61 Правил надання поштового зв`язку, затверджених Постановою №270 від 05.03.2009 Кабінету Міністрів України, у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Із наведених норм вбачається, що належним доказом направлення копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачеві у справі є бланк опису вкладення з номером поштового відправлення, завірений відповідним відділенням зв`язку, разом з фіскальним чеком/квитанцією про відправлення. За таких обставин, належним доказом надіслання копії позовної заяви з доданими до неї документами відповідачу є оригінал опису вкладення відправленої поштової кореспонденції, в якому перелічені всі документи, які надсилаються одержувачу та який засвідчений підписом працівника відділення поштового зв`язку та відбитком календарного штемпеля цього відділення, а також розрахунковий документ поштової установи, а саме оригінал поштової квитанції (чеку).
Відповідно, якщо копію позовної заяви надіслано поштою, то документом, який підтверджує надсилання, є фіскальний чек поштового відділення, опис вкладення у цінний лист. Крім того, підтвердженням, що відправлення надіслано на адресу одержувача є саме накладна (службовий чек), в якому зазначено номер накладної, інформацію про відправника та одержувача, інформацію про відправлення, а також міститься підтвердження (підпис) відправника з підтвердженням, що інформація у даній накладній зазначена правильно.
Всупереч встановленим вимогам, заявник не надав о фіскальний чек поштового відділення.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність в матеріалах позовної заяви підтвердження відправлення копії позовної заяви з додатками відповідачу.
З наведених підстав позовна заява підлягає залишенню її без руху.
Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до частини 3 статті 174 Господарського процесуального кодексу України позовна заява вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом.
На підставі викладеного та керуючись статтями 162, 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Залишити позовну заяву Приватного підприємства «ВІЗИТ» без руху.
2. Встановити позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви п`ять днів з дня вручення цієї ухвали.
3. Встановити позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом:
(1) подання до суду письмової заяви на виконання ухвали із зазначенням поштового індексу відповідача у відповідності до відомостей які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
(2) подання до суду письмової заяви на виконання ухвали із доданням до неї обґрунтованого розрахунку сум, що стягується, а саме: зазначення періоду розрахункку 3% річних ("з...до..."); обгрунтуванням порядку визначення періодів прострочення у відповідності до строків настання оплати зобов`язань в порядку п. 3.2. договору, а також з дотриманням ч. 6 ст. 232 ГК України, згідно якої порядок нарахування пені починається від дня коли зобов`язання мало бути виконано (а не від дня останньої часткової оплати); з наведенням порядку зарахування часткових оплат відповідача по рахунку-фактурі від 25.12.2021.
(3) подання до суду письмової заяви на виконання ухвали із викладенням обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та з додаванням всіх доказів, що підтверджують вказані обставини (надання копії договору № 2284 від 10.11.2021 та претензії з підписом керівника ПП «ВІЗИТ»; надання (за наявності) копії опису вкладення направлення претензії відповідача на адресу, яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; надання актів приймання-передачі наданих послуг послуг та ддокази їх надіслання відповідачеві; надання доказів надіслання відповідачеві спірних рахунків-фактур).
(4) надати відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
(5) подання до суду письмової заяви на виконання ухвали із доданням до неї додатків до позовної заяви засвідчених належним чином у порядку передбаченому статтею 91 Господарського процесуального кодексу України.
(6) подання до суду письмової заяви на виконання ухвали із доданням до неї доказів направлння відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів (опис вкладення, накладну на відправку та фіскальний (розрахунковий) чек).
4. Попередити позивача, що відповідно до частини 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, у разі якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
5. Ухвала набирає законної сили в день підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Г.П. Бондаренко-Легких
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2023 |
Оприлюднено | 18.05.2023 |
Номер документу | 110879052 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бондаренко-Легких Г.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні