Рішення
від 17.05.2023 по справі 641/1828/23
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Провадження № 2/641/1699/2023 Справа № 641/1828/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2023 року Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Музиченко В.О.,

за участю секретаря судового засідання Подосокорської А.О.,

розглянувши впідготовчому судовомузасіданні взалі судуу м.Харкові цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до ТОВ «Компанія «Родос», третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності на частку у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить суд: визнати за ним право власності на частку в Статутному капіталі ТОВ «Компанія «Родос», що зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , що відповідає 50 % статутного капіталу товариства, яка належала його матері ОСОБА_3 .

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 . Він як єдиний спадкоємець у встановлений законом строк подав заяву про прийняття спадщини приватному нотаріусу Мелітопольського міського нотаріального округу Запорізької області Бєднову О.А., яким було заведено спадкову справу № 101/2018. 15.03.2019 року було оформлено право власності на автомобіль марки Volkswagen CC 2012 року випуску, про що видано свідоцтво про право на спадщину. 29.03.2019 року ним було оформлено право власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , про що видано свідоцтво про право на спадщину. В процесі прийняття спадщини, йому було відомо, що його мати була учасником ТОВ «Компанія «Родос» , що зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до статуту капітал товариства розподілений наступним чином: ОСОБА_3 володіє часткою вартістю 98000 грн., що відповідає 50 % статутного капіталу товариства. ОСОБА_2 володіє часткою 98000 грн., що відповідає 50 % статутного капіталу товариства. У зв`язку з тим, що строк видачі свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, законодавством не обмежений, а також на той час в нього виникла завантаженість на роботі, він відклав поїздку в м. Мелітополь для отримання свідоцтва про право на спадщину на більш зручний час. Після 24.02.2022 року у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України він не міг поїхати до м. Мелітополя, а у березні 2023 року йому стало відомо, що відповідно до рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату від 13.03.2023 року № 12, анульовано свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю на ім`я ОСОБА_4 . Також стало відомо, що нотаріус прийняв присягу нотаріуса рф та отримав виписки із наказів про їх повноваження на здійснення нотаріальної діяльності на тимчасово окупованій території Запорізької області за російським законодавством. Таким чином, на даний час він позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину частки статутного капіталу ТОВ «Компанія «Родос». В зв`язку з чим він вимушений звернутись до суду з відповідним позовом.

Ухвалою суду від 12.04.2023 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 21.04.2023 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

У судове засідання позивач не з`явився, надав заяву з проханням розглянути справу без його участі, позовні вимоги просив задовольнити, не заперечував проти ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні.

Відповідач у судове засідання не з`явився, надав заяву до суду про слухання справи за його відсутності, позовні вимоги визнав в повному обсязі, не заперечував проти ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні.

Третя особа у судове засідання не з`явився, надав заяву до суду про слухання справи за його відсутності, позовні вимоги визнав в повному обсязі, не заперечував проти ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні.

Частиною 3 статті 200 ЦПК України, передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно зі ч. 4 ст. 200 ЦПК України, ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Частина 1 статтіст. 206 ЦПК України регламентує, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Так, відповідач на стадії підготовчого провадження звернувся до суду із заявою про визнання позовних вимог, тому дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, в зв`язку з чим є підстави для ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення по справі.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, то відповідно до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного.

ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .

Згідно свідоцтва про право на спадщину від 15.03.2019 року, виданого приватним нотаріусом Мелітопольського міського нотаріального округу Запорізької області Бєдновим О.А., ОСОБА_1 успадкував після смерті матері ОСОБА_3 автомобіль марки Volkswagen CC 2012 року випуску, д.н.з. НОМЕР_2 . Реєстровий номер № 550.

Згідно свідоцтва про право на спадщину від 29.03.2019 року, виданого приватним нотаріусом Мелітопольського міського нотаріального округу Запорізької області Бєдновим О.А., ОСОБА_1 успадкував після смерті матері ОСОБА_3 житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Реєстровий номер № 706.

Наказом Міністерства юстиції України № 1029/5 від 20.03.2023 року, відповідно до рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату від 13.03.2023 року № 12, анульовано свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю, видане Міністерством юстиції України 05.06.2003 року за № 4741 на ім`я ОСОБА_4 .

Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» до тимчасово окупованої російською федерацією території України відноситься, зокрема Мелітопольська міська територіальна громада Мелітопольського району Запорізької області з 25.02.2022 року.

Протоколом загальних зборів ТОВ «Компанія «Родос» від 21.02.2011 року вирішено прийняти ОСОБА_2 до складу учасників товариства із набуттям частки, що становить 50 %, прийняти ОСОБА_3 до складу учасників товариства із набуттям частки, що становить 50 %.

Наказом ТОВ «Компанія «Родос» № 1-к від 21.02.2011 року, прийнято на посаду директора ОСОБА_2 з 22.02.2011 року.

Як вбачається із Статуту ТОВ «Компанія «Родос», учасниками товариства є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Відповідно до статуту капітал товариства розподілений наступним чином: ОСОБА_3 володіє часткою вартістю 98000 грн., що відповідає 50 % статутного капіталу товариства. ОСОБА_2 володіє часткою 98000 грн., що відповідає 50 % статутного капіталу товариства.

Відповідно до ч. 1 ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Разом з тим ст. 1219 ЦК України визначено права та обов`язки особи, які не входять до складу спадщини, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

Отже, спадкування частки учасника товариства допускається і не підпадає під заборону п.1 ч. 1 ст. 1219 ЦК України.

На можливості спадкування частки у статутному капіталі не лише господарських товариств, а й інших юридичних осіб наголошує і Верховний Суд. Зокрема, у постанові від 03.10.2018 у справі № 917/1887/17 суд зазначив, що лише у випадках якщо в установчих документах приватного підприємства є вказівка на наявність у нього статутного капіталу, можливе спадкування корпоративних прав на приватне підприємство. Спадкування частки учасника товариства не підпадає під заборону п. 2 ч. 1 ст. 1219 ЦК України. При цьому спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі. І хоча висновок ВС стосується приватного підприємства, він у повній мірі може бути застосований і до фермерського господарства.

Згідно ч.2ст. 328 ЦК Україниправо власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, строком не обмежена (ч.11ст. 67 Закону України «Про нотаріат»).

Відповідно до ч.1ст.23 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»у разі смерті або припинення учасника товариства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач у встановлений законом строк звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини та отримав свідоцтва про право на спадщину на частину спадкового майна, однак позбавлений можливості оформити свої спадкові права на майнові права у юридичній особі.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 , у зв`язку з чим суд вважає за необхідне визнати за позивачем право власності на частку в Статутному капіталі ТОВ «Компанія «Родос» вартістю 98000 грн., що зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , що відповідає 50 % статутного капіталу товариства, яка належала його матері ОСОБА_3 .

Керуючись статями 1217,1219,1261,1268 ЦК України, статтями 10,11,60,88,200, 209,212,214-215,218,234,256, 265-268 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на частку в Статутному капіталі ТОВ «Компанія «Родос» (код ЄДРПОУ: 35071379), що зареєстроване за адресою: м. Харків вул. Дизельна, 3, вартістю 98000 грн., що відповідає 50 % статутного капіталу товариства, яка належала його матері ОСОБА_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, або в порядку ч.2 ст. 354 ЦПК України.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса місця проживання : АДРЕСА_3 .

Відповідач: ТОВ «Компанія «Родос», адреса: м. Харків, вул. Дизельна, 3, код ЄДРПОУ: 35071379.

Третя особа: ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , АДРЕСА_4 .

Суддя: В. О. Музиченко

СудКомінтернівський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення17.05.2023
Оприлюднено18.05.2023
Номер документу110901895
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:

Судовий реєстр по справі —641/1828/23

Рішення від 17.05.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Музиченко В. О.

Ухвала від 21.04.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Музиченко В. О.

Ухвала від 12.04.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Музиченко В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні