ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
У Х В А Л А
17.05.2023 Справа № 905/447/23
Господарський суд Донецької області у складі:
судді Лободи Т.О.,
розглянувши матеріали у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МК Агротранс", м. Маріуполь Донецької області, код 42432759,
до Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Покровськ Донецької області, код 32001618,
про стягнення 281 425,21 грн,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МК Агротранс" звернулась до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про стягнення заборгованості за Договором №115/2020 про перевезення від 17.06.2020 в розмірі 281 425,21 грн.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 01.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 905/447/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МК Агротранс" до Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про стягнення 281 425,21грн. Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження справи без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами. Встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
16.05.2023 на електронну пошту суду надійшло клопотання відповідача про відкладення розгляду справи до закінчення воєнного стану. У клопотанні відповідач підтверджує існування заборгованості перед Товариством з обмеженою відповідальністю "МК Агротранс" у розмірі 281 425,21 грн за договором № 115/2020 від 17.06.2020. Посилаючись на введення в країні воєнного стану та внесення Покровської міської територіальної громади, де перебуває підприємство відповідача, до переліку територій проведення воєнних (бойових) дій, а також на те, що м. Покровськ піддається чисельним ракетним обстрілам, що унеможливило нормальну життєдіяльність організації, вказує про неможливість юридичної служби підприємства взяти участь в судовому процесі через те, що з працівниками підприємства призупинено трудовий договір. Зазначає, що після скасування воєнного стану в Україні підприємством буде проведено низку заходів, спрямованих на відновлення господарської діяльності та врегулювання питання погашення заборгованостей за отримані послуги перед кредиторами.
Розглянувши клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, суд вважає необхідним відмовити в його задоволенні, виходячи з наступного.
Розгляд даної справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження справи без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами
Статтею 248 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Відповідно до ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі. Основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема, є: рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; розумність строків розгляду справи судом;
Відповідно до положень ч. 1 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є розумні строки розгляду справи судом.
Статтею 9 Конституції України передбачено, що чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
На розширення цього положення Основного Закону в статті 17 Закону "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" зазначено, що суди застосовують під час розгляду справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до положень п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Також, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема "Іззетов проти України", "Пискал проти України", "Майстер проти України", "Субот проти України", "Крюков проти України", "Крат проти України", "Сокор проти України", "Кобченко проти України", "Шульга проти України", "Лагун проти України", "Буряк проти України", "ТОВ "ФПК "ГРОСС" проти України", "Гержик проти України" суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Воєнний стан в Україні неодноразово було продовжено. На даний час Указом Президента України від 06.02.2023 № 58/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
На даний момент суду не відомі конкретні відомості про час закінчення воєнного стану, а тому відкладення розгляду справи до закінчення воєнного стану в Україні, тобто на невизначений строк, може спричинити порушення прав позивача на судовий розгляд упродовж розумного строку.
До того ж, суд зазначає, що сам факт запровадження воєнного стану в Україні та звільнення працівників підприємства відповідача (в тому числі працівників юридичної служби) не свідчить про неможливість керівника відповідача скористатись своїми процесуальними правами, враховуючи те, що відповідачем визнано наявність заборгованості.
Статтею 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Тобто, навіть в умовах воєнного стану конституційне право особи на судовий захист не може бути обмеженим.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" правосуддя на території, на якій уведено воєнний стан, здійснюється лише судами. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
З наведених приписів закону вбачається, що запровадження військового стану у країні не може слугувати самостійною та достатньою підставою для відтермінування вирішення спору (не здійснення розгляду справи).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає клопотання відповідача необґрунтованим та відмовляє в його задоволенні повністю.
Враховуючи обмежену кількість знаків поштової оплати, з метою належного повідомлення учасників справи про рух справи, суд вважає можливим використати альтернативні способи вручення процесуальних документів учасникам справи, а саме шляхом направлення даної ухвали на електронні адреси позивача та відповідача, повідомлені ними в своїх заявах.
Керуючись статтями 2, 42, 232-235, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні клопотання відповідача про відкладення розгляду справи до закінчення воєнного стану.
Повідомити учасників справи про рух справи шляхом направлення даної ухвали на електронну адресу позивача - ІНФОРМАЦІЯ_2 та на електронну адресу відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1
Ухвала набирає законної сили 17.05.2023, оскарженню не підлягає.
Ухвалу складено та підписано 17.05.2023.
Суддя Т. О. Лобода
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2023 |
Оприлюднено | 18.05.2023 |
Номер документу | 110907068 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лобода Тетяна Олександрівна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лобода Тетяна Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні