ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
16.05.2023Справа № 910/13723/22 (910/3545/23)За позовом Акціонерного товариства "Сумиобленерго"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ернерінг"
про стягнення заборгованості за послуги з розподілу електричної енергії в розмірі 30 272,54 грн
в межах справи № 910/13723/22
Суддя Івченко А.М.
Представники учасників: не викликались
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство "Сумиобленерго" звернулось до Господарського суду міста Києва із позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ернерінг" про стягнення заборгованості за послуги з розподілу електричної енергії в розмірі 30 272,54 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.03.2023 позовну заяву Акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ернерінг" про стягнення заборгованості за послуги з розподілу електричної енергії в розмірі 30 272,54 грн. разом з доданими до неї документами передати для розгляду в межах справи № 910/13723/22 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Ернерінг".
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 08.03.2023 справу № 910/13723/22 (910/3545/23) передано судді Івченко А.М.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання); роз`яснено учасникам справи, що відповідно до частини 7 статті 252 Господарського процесуального кодексу України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву; запропоновано відповідачу у строк протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали про відкриття провадження надати суду: - відзив на позов, складений з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на чинне законодавство та докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, якщо такі докази не надані позивачем; - докази направлення відзиву позивачу; запропоновано позивачу у строк протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позов надати суду відповідь на відзив на позов, а також докази направлення відповіді на відзив відповідачу; визначено відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив; попереджено відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України). При цьому, якщо докази не можуть бути подані разом з відзивом з об`єктивних причин, відповідач повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу (ч.ч. 3, 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України); зобов`язано сторін негайно повідомити суд у разі сплати (часткової) відповідачем заборгованості, яка є предметом даного спору.
Позивач та відповідач були повідомлені про відкриття провадження у справі відповідно до вимог чинного законодавства.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Приписами статті 248 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ернерінг" про стягнення заборгованості за послуги з розподілу електричної енергії в розмірі 30 272,54 грн в межах справи № 910/15200/21.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Згідно рішення Загальних зборів від 16.04.2020 змінено найменування публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «СУМИОБЛЕНЕРГО», а також змінено тип акціонерного товариства з публічного на приватне. АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «СУМИОБЛЕНЕРГО» є новим найменуванням публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго». АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «СУМИОБЛЕНЕРГО» по всьому майну, правам та обов`язкам є правонаступником публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго».
АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «СУМИОБЛЕНЕРГО» є оператором системи розподілу електричної енергії, яке діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1445 від 16.11.2018 із змінами згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1535 від 12.08.2020, і проводить свою господарську діяльність з надання послуг з розподілу електричної енергії.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЕРНЕРІНГ», яке діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1827 від 06.09.2019, проводить свою господарську діяльність з постачання електричної енергії споживачу.
Згідно пункту 30 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» електропостачальник - суб`єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу.
Пунктами 2.1.15 та 2.1.16 Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (далі - ПРРЕЕ), у чинній редакції, передбачено, що оператор системи розподілу електричної енергії (Позивач) не має права відмовити електропостачальнику (Відповідачу), який звертається щодо укладення договору електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території здійснення діяльності відповідного оператора системи. Договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання, зміст якого визначається Позивачем на основі типового договору, що є додатком 4 до ПРРЕЕ, оприлюднюється на офіційному сайті оператора системи та укладається шляхом надання електропостачальником заяви-приєднання. Датою початку дії зазначеного договору є наступний робочий день від дня отримання оператором системи заяви-приєднання електропостачальника щодо укладення такого договору.
Відповідно до статті 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому.
Відповідач надав Позивачу заяву-приєднання, яка датована 17.10.2019. Згідно заяви-приєднання Відповідач засвідчив вільне волевиявлення щодо приєднання до умов публічного договору електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі - Договір) в повному обсязі. У відповідності до заяви-приєднання, статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, Закону України «Про ринок електричної енергії», ПРРЕЕ, умов Договору, який розміщено на офіційному сайті Позивача. Відповідач приєднався до умов Договору 22.10.2019. Номер особового рахунку 2210/6.
19.09.2022 між Позивачем та Відповідачем укладено додаткову угоду № 1 до Договору (далі - Додаткова угода № 1). Згідно Додаткової угоди № 1 Позивач та Відповідач дійшли згоди внести зміни у п.п. 3.4, 4.2, розділи 8, 11 Договору, доповнити Договір п. 10.7. а також у зв`язку зі зміною Оператором системи назви з Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «СУМИОБЛЕНЕРГО», Сторони домовилися внести зміни до даного Договору.
20.10.2019 між Позивачем та Відповідачем укладено додаткову угоду № 2 до Договору (далі - Додаткова угода № 2). Згідно Додаткової угоди № 2 Позивач та Відповідач дійшли згоди викласти розділи 2,3.4,5,6,7,8,10,11 Договору в новій редакції, а також продовжити строк дії Договору на 1 рік з 22.10.2021 до 21.10.2022.
19.09.2023 між Позивачем та Відповідачем укладено додаткову угоду № 3 до Договору (далі - Додаткова угода № 3). Згідно Додаткової угоди № 3 Позивач та Відповідач дійшли згоди викласти розділ 2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 Договору в новій редакції, а також продовжити строк дії Договору на 1 рік з 22.10.2022 до 21.10.2023.
У відповідності до пункту 2.1 в редакції Додаткових угод № 2,3 Позивач надає послуги з розподілу електричної енергії за сукупністю споживачів, які входять до групи Відповідача згідно з реєстром за ЕІС - кодами точок комерційного обліку електричної енергії по об`єкту(ам) споживача (ів). Реєстр ведеться Позивачем в електронному вигляді. Позивач забезпечує надання послуг з розподілу в обсязі, необхідному та достатньому для виконання Відповідачем функцій відповідного суб`єкта роздрібного ринку електричної енергії та інших послуг, зокрема з обмеження або припинення розподілу електричної енергії споживачу (ам) Відповідача.
У відповідності до пункту 2.2 в редакції Додаткових угоди № 2,3 Відповідач здійснює придбання та оплату послуг з розподілу електричної енергії за сукупністю споживачів Відповідача, які згідно з умовами договорів про постачання електричної енергії (комерційних пропозицій Відповідача) здійснюють оплату послуг з розподілу електричної енергії у складі вартості (ціни) електричної енергії Відповідача, та інших послуг Позивача згідно з порядком розрахунків, який є додатком 2 до Договору.
Відповідно до пункту 1 Додатку 2 Додаткових угод № 2,3 розрахунковим періодом є календарний місяць.
Відповідно до пункту 3 Додатку 2 Додаткових угод № 2,3 обсяг електричної енергії, розподіленої споживачам Відповідача, має відповідати фактичному обсягу електричної енергії, спожитої споживачами Відповідача, яким згідно з умовами договорів про постачання електричної енергії ( комерційних пропозицій Відповідача) послуги з розподілу електричної енергії споживачам придбає Відповідач, що відображається Позивачем в Акті приймання-здачі наданих послуг з розподілу електричної енергії.
Відповідно до пункту 5 Додатку 2 Додаткових угод № 2,3 Позивач на підставі наданого Відповідачем Реєстру, не пізніше, першого робочого дня місяця, розрахункового періоду, надає рахунок за послугу з розподілу електричної енергії в обсязі 100% попередньої оплати вартості послуг з розподілу електричної енергії споживачам Відповідача, яким згідно з відповідними договорами про постачання електричної енергії споживачу (комерційних пропозицій Відповідача), послуги з розподілу електричної енергії придбає Відповідач на офіційну електронну адресу Відповідача. Рахунок Позивача має бути сплачений Відповідачем протягом 5 (п`яти) банківських днів з моменту його отримання Відповідачем на офіційну електронну адресу Відповідача.
У разі збільшення тарифу на послуги з розподілу електричної енергії нормативно-правовим актом НКРКП, Позивач має право здійснити перерахунок вартості послуги з розподілу електричної енергії та виставити Відповідачу додатковий рахунок у випадку якщо згідно з умовами договорів про постачання електричної енергії ( комерційних пропозицій Відповідача) послуги з розподілу електричної енергії споживачам придбає Відповідач. Додатковий рахунок Позивача має бути сплачений Відповідачем протягом 5 ( п`яти ) банківських днів з моменту його отримання Відповідачем на офіційну електронну адресу, а у разі зменшення тарифу на послуги з розподілу електричної енергії, за умови відсутності заборгованості Відповідача перед Позивачем, надлишок коштів, що виник в результаті перерахунку у зв`язку зі зменшенням тарифу, зараховується в рахунок оплати наступного(их) розрахункового(их) періоду(ів). За наявності заборгованості кошти зараховуються першочергово в оплату заборгованості минулих періодів з найдавнішим терміном її використання. При повній сплаті заборгованості минулих періодів надлишок коштів може бути зарахований в оплату штрафних санкцій ( пункт 6 Додатку 2 до Додаткових угод № 2,3).
Відповідно до пункту 7 Додатку 2 до Додаткових угод № 2,3 сума остаточного розрахунку за надані послуги з розподілу електричної енергії споживачам Відповідача за розрахунковий період визначається Позивачем, як різниця між вартістю розподіленої електричної енергії споживачам Відповідача, яким згідно з відповідними договорами про постачання електричної енергії споживачу ( комерційних пропозицій Відповідача), послуги з розподілу електричної енергії придбає Відповідач, та величиною фактичної оплати, здійсненої Відповідачем з урахуванням ПДВ.
Відповідач здійснює остаточний розрахунок за надані послуги з розподілу електричної енергії за розрахунковий період відповідно до обсягів електричної енергії розподіленої Позивачем споживачам Відповідача, які зазначені в Акті прийняття-здачі наданих послуг з розподілу електричної енергії, відповідно до рахунку, наданого Позивачем, протягом 5 (п`яти) банківських днів від дня його отримання Відповідачем на офіційну електронну адресу.
Позивач направляє на офіційну електронну адресу Відповідача скановані копії платіжного документа та акту приймання-здачі наданих послуг з розподілу електричної енергії, що складаються Позивачем за підсумками розрахункового періоду. Оригінал рахунку та Акту приймання-здачі наданих послуг з розподілу електричної енергії за формою додатка 4 до Договору Позивач направляє поштовим зв`язком.
Відповідач протягом 5 ( п`яти ) днів після отримання оригіналу Акту прийняття-здачі наданих послуг з розподілу електричної енергії, підписує його, завіряє печаткою та повертає один примірник Позивачу. У разі не повернення оригіналу Акту прийняття-здачі наданих послуг з розподілу електричної енергії він вважається підписаним Відповідачем без зауважень.
Датою здійснення оплати Відповідачем рахунку (додаткового рахунку) Позивача є дата зарахування коштів на рахунок Позивача (пункт 8 Додатку 2 Додаткової угоди № 3).
Відповідно до пункту 5 Додатку 2 до Договору в редакції Додаткової угоди № 3 від
19.09.2022, на офіційну електронну адресу Відповідача 29.08.2022 Позивачем був надісланий рахунок № 8090059578339 від 25.08.2022 на попередню оплату за послугу з розподілу електричної енергії на вересень 2022 на суму 7731,66 грн. В порушення умов Договору рахунок оплачений не був.
Відповідно до пункту 7 Додатку 2 до Договору в редакції Додаткової угоди № 3 від
19.09.2022, 13.10.2022 Позивачем по пошті було направлено Відповідачу рахунок на оплату за послуги з розподілу електричної енергії за вересень 2022 року № 8090061569581 від 05.10.2022, акт прийняття-здачі наданих послуг з розподілу електричної енергії за вересень 2022 року № 8090061569581 від 05.10.2022 (далі - Акт). Відправлення було здійснено через Укрпошту, що підтверджується копією листа № 53/8692 від 12.10.2022, копією повідомлення про вручення листа 19.10.2022 та трекінгом із сайту Укрпошти № 4003504604130.
Станом на 27.10.2022 Відповідач повернув Позивачу без зауважень другий примірник Акту, що підтверджує факт належного виконання умов Договору Позивачем щодо надання Відповідачу послуг з розподілу електричної енергії у вересні 2022 року.
Згідно Акту Позивачем Відповідачу у вересні 2022 року було надано послуги з розподілу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами для споживачів Відповідача по 2 класу 19577 кВт год на суму 30 272,54 гривень з ПДВ.
Заборгованість Відповідача перед Позивачем складає 30 272,54 гривні з ПДВ.
08.02.2023 Позивач надіслав на адресу Відповідача Акт звірки взаємних розрахунків № 4038 від 07.02.2023 та звернув увага на необхідність виконання зобов`язань по договору. Але, станом на 28 лютого 2023 року розрахунок проведений не був, акт звірки взаємних розрахунків не підписаний.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог даного Кодексу і інших актів законодавства.
У відповідності до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно частини 1 та 2 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
Відповідач не надав суду відзиву, доказів сплати заборгованості.
З огляду на викладені обставини, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню заявлені позовні вимоги, які складають заборгованість в розмірі 30 272,54 грн.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмету спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному зверненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
З огляду на викладені обставини та наведені норми суд дійшов висновку щодо обґрунтованості заявлених позивачем вимог, у зв`язку з чим вважає за доцільне позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Крім того, керуючись положеннями ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за доцільне стягнути з відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 684,00 грн.
Керуючись ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 73-74, 129, 234 Господарського процесуального кодексу України суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ернерінг" (пров. Василя Жуковського, буд. 15, м. Київ, 03022, код ЄДРПОУ 39726263) на користь Акціонерного товариства "СУМИОБЛЕНЕРГО" (вул. І. Сірка, 7, м. Суми, 40035, код ЄДРПОУ 23293513) заборгованість за надані послуги з розподілу електричної енергії за вересень 2022 року у розмірі 30 272,54 гривень з ПДВ та 2 684,00 грн судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Копію рішення направити учасникам провадження у справі про банкрутство.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено: 17.05.2023
Суддя А.М.Івченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2023 |
Оприлюднено | 18.05.2023 |
Номер документу | 110907318 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: майнові спори, стороною в яких є боржник, з них: спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні