ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" травня 2023 р. м. Одеса Справа № 916/888/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи №916/888/23 за позовом Комунального підприємства Теплові мережі Ізмаїлтеплокомуненерго (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул.. Клушина, 5-а, код ЄДРПОУ 05514413)
до відповідача Малого підприємства Проекти. Вишукування. Комерція (68600, м. Ізмаїл, вул. Нахімова, 125, кв. 59 код ЄДРПОУ 05815847)
про стягнення 22 048, 02 грн.
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство Теплові мережі ІЗМАЇЛТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО звернулось до Господарського суду Одеської області із позовом до Малого підприємства Проекти. Вишукування. Комерція про стягнення 22 048, 02 грн..
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем укладеного сторонами договору про постачання теплової енергії.
Ухвалою від 06.03.2023р. судом, у порядку ст.174 Господарського процесуального кодексу України, позовну заяву Комунального підприємства Теплові мережі ІЗМАЇЛТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО було залишено без руху.
20.03.2023р. до господарського суду надійшла заява (вх. №8708/23) від Комунального підприємства Теплові мережі ІЗМАЇЛТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.03.2023р. за даним позовом було відкрито провадження у справі № 916/888/23 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.
Вказаною ухвалою суду було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз`яснено сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст.252 ГПК України.
Відповідачу по справі ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана в межах строку, встановленого Господарським процесуальним кодексом України, на його адресу реєстрації та отримана останнім 28.03.2023р., що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим повідомленням.
Згідно з ч.ч.5, 7 ст.252 ГПК України ст.252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учассуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.
Водночас, суд зауважує, що відповідно до пунктів 3 та 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Зі змісту ст. 165 ГПК України вбачається, що свої заперечення проти позову відповідач може викласти у відзиві на позовну заяву. При цьому, згідно ч. 4 ст. 165 ГПК України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву не скористався, жодних заперечень проти позову не надав, з огляду на що суд вважає за можливе відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
У відповідності до ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, КП „Теплові мережі Ізмаїлтеплокомуненерго відповідно до ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є виконавцем послуги з постачання теплової енергії в м. Ізмаїл Одеської області та, зокрема, забезпечує даною послугою житловий будинок № 10 по провулку Каланчацький в місті Ізмаїл, що підтверджується довідкою № 3224 від 25.11.2022 року.
В житловому будинку № 10 по провулку Каланчацький в м.Ізмаїл Одеської області розташоване нежитлове приміщення, яке належить на праві власності Малому підприємству Проекти. Вишукування. Комерція.
Згідно Індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії для категорії споживачів «релігійні організації», «бюджетні установи», «інші споживачі», який набрав чинності згідно процедури, встановленої ст. 13 Закону № 2189, теплопостачальне підприємство забезпечувало тепловою енергією приміщення за адресою: пров. Каланчацький,10.
Згідно ч.1 ст.9 Закону № 2189 споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісячно, якщо інший порядок та строки не визначені відповідними договорами.
Відповідно до п. 33 Договору встановлено, що споживач здійснює оплату за договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Згідно п. 33 Договору встановлено, що споживач вносить плату виконавцю, яка складається з:
-плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМ України № 830 від 21.08.2019, та розрахованої виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання;
-плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного КМ України.
Пунктом 11 Договору обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої у будинку, за показанням засобів вимірювальної техніки вузла комерційного обліку.
Статтею 14 Закону № 2189 встановлено, що плата за послугу розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та обсягу спожитих комунальних услуг, визначеного відповідно до законодавства.
З листопада 2021 року для категорії споживачів «інші споживачі» діє двоставковий тариф на послугу з постачання теплової енергії, сума плати якого складається з двох частин: умовно-постійної та умовно-змінної.
Розрахунки за надану послугу з постачання теплової енергії проведені на підставі тарифів, встановлених для КП „Теплові мережі Ізмаїлтеплокомуненерго згідно рішень виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області № 81 від 26.01.2021, № 629 від 28.09.2022, з урахуванням теплового навантаження, затвердженого рішеннями виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради № 835 від 12.10.2021, №572 від 09.09.2022.
10.11.2021 КМ України було затверджено постанову № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії за постачання гарячої води для споживачів у зв`язку із зміною ціни природного газу», якою встановлена процедура зміни розміру нарахувань за надану послугу з постачання теплової енергії у зв`язку зі зміною ціни на природний газ, шляхом розрахунку та застосування коефіцієнту при проведенні нарахувань за надану послугу категорії споживачів «інші споживачі».
Так, протягом опалювального сезону 2021-2022 років нарахування плати за надану послугу з постачання теплової енергії проводило з урахуванням вимог постанови № 1209, що підтверджується рішеннями виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради та вбачається з розрахунку вартості наданої послуги з постачання теплової енергії нежитлового приміщення, розташованого в будинку № 10 по провулку Каланчацький в місті Ізмаїл.
Відповідачем були частково оплачені рахунки. Станом на 01.01.2023 року у відповідача обліковується заборгованість за надану послугу з постачання теплової енергії у розмірі 22 048,02 грн.
09.09.2022р. Комунальним підприємством Теплові мережі Ізмаїлтеплокомуненерго на адресу Малого підприємства Проекти. Вишукування. Комерція було направлено претензію за вих. № Юо-31/5/22, яка була залишена без відповіді та задоволення.
Посилаючись на вищенаведені обставини Комунальне підприємство Теплові мережі Ізмаїлтеплокомуненерго звернулось до господарського суду Одеської області з відповідним позовом, за захистом свого порушеного права.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:
Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності: завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти; цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Як встановлено судом, КП „Теплові мережі Ізмаїлтеплокомуненерго відповідно до ст. 6 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» є виконавцем послуги з постачання теплової енергії в м. Ізмаїл Одеської області та, зокрема, забезпечує даною послугою житловий будинок № 10 по провулку Каланчацький в місті Ізмаїл, що підтверджується довідкою № 3224 від 25.11.2022 року.
В житловому будинку № 10 по провулку Каланчацький в м. Ізмаїл Одеської області розташоване нежитлове приміщення, яке належить на праві власності Малому підприємству Проекти. Вишукування. Комерція.
Згідно Індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії для категорії споживачів «релігійні організації», «бюджетні установи», «інші споживачі», який набрав чинності згідно процедури, встановленої ст. 13 Закону № 2189, теплопостачальне підприємство забезпечувало тепловою енергією приміщення за адресою: пров. Каланчацький,10.
Згідно зі ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у державних стандартах або технічних умовах.
Положеннями ч. 1 ст. 692 ЦК України передбачено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
У відповідності до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
10.11.2021 КМ України було затверджено постанову №1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії за постачання гарячої води для споживачів у зв`язку із зміною ціни природного газу», якою встановлена процедура зміни розміру нарахувань за надану послугу з постачання теплової енергії у зв`язку зі зміною ціни на природний газ, шляхом розрахунку та застосування коефіцієнту при проведенні нарахувань за надану послугу категорії споживачів «інші споживачі».
Так, протягом опалювального сезону 2021-2022 років нарахування плати за надану послугу з постачання теплової енергії проводило з урахуванням вимог постанови №1209, що підтверджується рішеннями виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради та вбачається з розрахунку вартості наданої послуги з постачання теплової енергії нежитлового приміщення, розташованого в будинку № 10 по провулку Каланчацький в місті Ізмаїл.
Відповідачем були частково оплачені рахунки. Станом на 01.01.2023 року у відповідача обліковується заборгованість за надану послугу з постачання теплової енергії у розмірі 22 048,02 грн.
Згідно із приписами ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За правилами ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, в порушення прийнятих на себе зобов`язань відповідачем не було здійснено оплати вартості фактично спожитої теплової енергії протягом періоду з 01.04.2022р. по 31.12.2022р. в результаті чого у останього утворилася заборгованість на суму 22 048,02 грн.
Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача вартості спожитої теплової енергії в сумі 22 048,02грн.
Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Відповідачем у встановленому законом порядку позовні вимоги позивача не спростовано.
Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства Теплові мережі Ізмаїлтеплокомуненерго є обґрунтовані, підтверджуються належними та допустимими докази, в зв`язку з чим підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Комунального підприємства Теплові мережі Ізмаїлтеплокомуненерго (68600, Одеська область, м.Ізмаїл, вул.Клушина, 5-а, код ЄДРПОУ 05514413) до Малого підприємства Проекти. Вишукування. Комерція (68600, м. Ізмаїл, вул. Нахімова, 125, кв. 59 код ЄДРПОУ 05815847) про стягнення 22 048,02грн. задовольнити повністю.
2. Стягнути з Малого підприємства Проекти. Вишукування. Комерція (68600, м. Ізмаїл, вул.Нахімова,125, кв.59 код ЄДРПОУ 05815847) на користь Комунального підприємства Теплові мережі Ізмаїлтеплокомуненерго (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул.. Клушина, 5-а, код ЄДРПОУ 05514413) заборгованість за поставлену теплову енерію в розмірі 22 048 (Двадцять дві тисячі сорок вісім)грн. 02 коп., та судовий збір в сумі 2 684 ( Дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 17 травня 2023 р.
Суддя Т.Г. Пінтеліна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2023 |
Оприлюднено | 18.05.2023 |
Номер документу | 110907827 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Пінтеліна Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні