Рішення
від 17.05.2023 по справі 345/1635/23
КАЛУСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №345/1635/23

Провадження № 2/345/563/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17.05.2023 м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого - судді Миговича О.М.

з участю секретаря судового засідання Бабійчук Л.В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , яка постійно проживала в АДРЕСА_1 , та яка залишила заповіт на його ім`я, посвідчений 06.12.2019 приватним нотаріусом Калуського міського нотаріального округу Івано-Франківської області Хомин Н.Б. за № 3434. Коли він звернувся до приватного нотаріуса Калуського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Лесик В.Б. із заявою про прийняття спадщини, то у видачі свідоцтва на спадщину за заповітом йому було відмовлено, оскільки він у встановлений законом строк не прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 та рекомендовано звернутися до суду. Зазначає, що пропустив строк для прийняття спадщини у зв`язку із об`єктивними причинами та через необізнаність про існування заповіту. Тому, просить суд встановити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини терміном два місяці.

В судове засідання позивач подав заяву про слухання справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явився, однак подав заяву, в якій вказує, що не заперечує щодо задоволення позову, так як на спадщину за заповітом не претендує, просить розгляд справи проводити без його участі.

Відповідно до ч. 3 ст.200ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні підготовчого судового засідання.

Згідно ч.2ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.

Відповідно дост.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ч. 1ст. 1223 Цивільного кодексу Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Згідно з ч. 2ст. 1223 Цивільного кодексу України, якщо у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 цього Кодексу.

Згідност.1268 ЦК Україниспадкоємець за законом чи заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

У відповідності до ст. ст.1269,1270 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав спільно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто протягом шести місяців з час відкриття спадщини.

Статтею 1272 ЦК Українивизначено, що за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини; за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви. Такий позов підлягає задоволенню, якщо позивач надасть докази наявності поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини.

Поважними при цьому слід визнавати такі причини, які з огляду на моральні норми суспільства виправдовують поведінку спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини.

Пленум Верховного Суду України в п.24постанови "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30 травня 2008 рокуроз`яснив, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на чинення цих дій.

Поважними є такі причини пропуску строку: тривала хвороба, перебування спадкоємця тривалий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України, необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , жителька с.Копанки Калуського району, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть (а.с.14).

Ще до своєї смерті, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 склала заповіт, згідно якого заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , належну їй земельну ділянку, кадастровий номер 2622883600:02:002:0044, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.13).

При зверненні позивача до приватного нотаріуса Лесик В.Б. позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом в зв`язку з пропущенням строку прийняття спадщини (а.с.8).

Строк подачі заяви про прийняття спадщини позивачем було пропущено з поважної причини, оскільки йому не було відомо про наявність заповіту на його ім`я, так як його ОСОБА_3 не повідомляла про складання заповіту.

У відповідності до заяви у відповідача відсутні претензії щодо визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини.

За таких обставин, суд визнає поважними причини пропуску строку прийняття спадщини, оскільки зазначені обставини ніким не спростовані та надає додатковий строк для подання заяви в нотаріальну контору.

На підставі викладеного, ст.ст.1268,1270,1272 ЦК України, керуючись ст.ст.200, 259,263-265 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визначити додатковий строк для подачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованим за адресою АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 - 2 (два) місяці з часу набрання рішення суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Суддя:

СудКалуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення17.05.2023
Оприлюднено18.05.2023
Номер документу110909549
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —345/1635/23

Рішення від 17.05.2023

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

Ухвала від 12.04.2023

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні