Справа № 638/1482/21
Провадження № 2/761/2510/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2023 року Шевченківський районний суд м.Києва у складі:
головуючого судді: Савицького О.А.,
при секретарі: Габунії Н.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Повного товариства «Ломбард «Комод» ТОВ «Керуюча компанія «Смарт-Груп» і компанія» про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
05.05.2021 р. на адресу суду від Дзержинського районного суду м.Харкова за підсудністю надійшла цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ПТ «Ломбард «Комод» ТОВ «Керуюча компанія «Смарт-Груп» і компанія» про стягнення заборгованості, у якому просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за договором банківського вкладу № 1/2018 від 10.02.2018 р. у вигляді суми вкладу в розмірі 40000,00 грн., нарахованих відсотків у розмірі 21300,00 грн., а також на відшкодування моральної шкоди 3000,00 грн.
Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що 10.02.2018 р. між нею та відповідачем в особі його відокремленого підрозділу, був укладений договір № 1/2018 банківського вкладу до запитання, згідно умов якого вона передала, а відповідач прийняв грошові кошти в сумі 40000,00 грн. під 30 % річних. Посилаючись на те, що відповідач взяті на себе за вказаним договором зобов`язання не виконав, суму вкладу та нараховані відсотки їй у повному обсязі не повернув, позивачка вважає, що з відповідача на її користь підлягає стягненню заборгованість за договором банківського вкладу у вигляді суми вкладу в розмірі 40000,00 грн., нарахованих відсотків у розмірі 21300,00 грн., а також на відшкодування моральної шкоди 3000,00 грн., а тому звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою від 25.08.2021 р. відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.
Позивачка в судове засідання не з`явилась, однак на адресу суду надійшла її письмова заява, зі змісту якої вбачається, що остання позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити їх у повному обсязі, а також розглянути справу за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, однак на адресу суду надійшов його відзив на позов, у якому він виклав заперечення проти нього та просив відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, в обґрунтування своїх вимоги позивачкою до позовної заяви додано копію договору № 1/2018 банківського вкладу до запитання від 10.02.2018 р., де сторонами є вона та ПП «Ломбард Комод», що є відокремленим підрозділом відповідача, згідно умов якого нею передано, а ПП «Ломбард Комод» прийнято грошові кошти в сумі 40000,00 грн. під 30 % річних.
Позивачка у позовні заяві зазначає, що зверталась до відповідача з метою повернення вкладу та нарахованих відсотків, однак останнім у сукупності повернуто тільки частину грошових коштів за вкладом у сумі 13700,00 грн., при цьому решту коштів у порушення умов договору, до даного часу не виплачено.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивачка, як на підставу для його задоволення, посилається на те, що між нею та позивачем було укладено договір банківського вкладу до запитання, однак відповідач взяті на себе за договором зобов`язання не виконав, суму вкладу та нараховані відсотки їй у повному обсязі не повернув, а тому вважає, що з відповідача на її користь підлягає стягненню заборгованість за договором банківського вкладу у вигляді суми вкладу в розмірі 40000,00 грн., нарахованих відсотків у розмірі 21300,00 грн., а також на відшкодування моральної шкоди 3000,00 грн.
Відповідно до частин 1 статті 1058 ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов`язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Згідно з ч.1 ст. 1061 ЦК України банк виплачує вкладникові проценти на суму вкладу в розмірі, встановленому договором банківського вкладу.
З огляду на визначення договору банківського вкладу, закріплене в ЦК України та інших нормативно-правових актах, банківський вклад (депозит) - це кошти в готівковій або безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку, які підлягають виплаті вкладнику відповідно до законів України та умов договору (стаття 2 Закону України від 07.12.2000 р. № 1112121-III «Про банки і банківську діяльність»).
Договір банківського вкладу є реальним, оплатним договором і вважається укладеним з моменту прийняття банком від вкладника або третьої особи на користь вкладника грошової суми (вкладу).
Відповідно до ч.1 ст. 1059 ЦК України договір банківського вкладу укладається у письмовій формі. Письмова форма договору банківського вкладу вважається додержаною, якщо внесення грошової суми підтверджено договором банківського вкладу з видачею ощадної книжки або сертифіката чи іншого документа, що відповідає вимогам, встановленим законом, іншими нормативно-правовими актами у сфері банківської діяльності (банківськими правилами) та звичаями ділового обороту.
Згідно з п.1.4 Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними та фізичними особами, затвердженого постановою правління Національного банку України від 03.12.2003 р. № 516, залучення банком вкладів (депозитів) юридичних і фізичних осіб підтверджується: договором банківського рахунку; договором банківського вкладу (депозиту) з видачею ощадної книжки; договором банківського вкладу (депозиту) з видачею ощадного (депозитного) сертифіката; договором банківського вкладу (депозиту) з видачею іншого документа, що підтверджує внесення грошової суми або банківських металів і відповідає вимогам, установленим законом, іншими нормативно-правовими актами у сфері банківської діяльності (банківськими правилами) та звичаями ділового обороту.
Відповідно до положень Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою правління Національного банку України від 12.11.2003 р. № 492 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.12.2003 р. за № 1172/8493 (далі - Інструкція № 492), банки відкривають своїм клієнтам за договором банківського вкладу вкладні (депозитні) рахунки (п.1.8 Інструкції); договір банківського рахунку укладається в письмовій формі; один примірник договору зберігається в банку, а другий - банк зобов`язаний надати клієнту під підпис (п.1.9 Інструкції); письмова форма договору банківського вкладу вважається дотриманою, якщо внесення грошової суми на вкладний (депозитний) рахунок вкладника підтверджено договором банківського вкладу з видачею ощадної книжки або іншого документа, що відповідає вимогам, установленим законом, іншими нормативно-правовими актами у сфері банківської діяльності (банківськими правилами) і звичаями ділового обороту; у договорі банківського вкладу, зокрема, зазначаються: вид банківського вкладу, сума, що вноситься або перераховується на вкладний (депозитний) рахунок, строк зберігання коштів (за строковим вкладом), розмір і порядок сплати процентів або доходу в іншій формі, умови перегляду їх розміру, відповідальність сторін, умови дострокового розірвання договору тощо (п.1.10 Інструкції).
Пункт 10.1 Інструкції № 492 передбачає порядок відкриття вкладних (депозитних) рахунків фізичним особам. Зокрема, після пред`явлення фізичною особою необхідних документів уповноважений працівник банку ідентифікує цю фізичну особу, після чого між банком і фізичною особою укладається в письмовій формі договір банківського вкладу; після укладення договору банківського вкладу фізична особа вносить або перераховує з іншого власного рахунку кошти на вкладний (депозитний) рахунок, після чого на підтвердження укладення договору банківського вкладу і внесення грошових коштів на вказаний рахунок банк видає фізичній особі ощадну книжку або інший документ, що її замінює і який видається згідно з внутрішніми положеннями банку.
При укладенні договору банківського вкладу та на підтвердження додержання його письмової форми видається касовий документ, який відповідає вимогам Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою правління Національного банку України від 01.06.2011 р. № 174 (далі - Інструкція № 174).
Пунктом 2.9 глави 2 розділу ІV Інструкції № 174 передбачено, що банк (філія, відділення) зобов`язаний після завершення приймання готівки видати клієнту квитанцію (другий примірник прибуткового касового ордеру) або інший документ, що є підтвердженням про внесення готівки у відповідній платіжній системі. Квитанція або інший документ, що є підтвердженням про внесення готівки у відповідній платіжній системі, має містити: найменування банку, який здійснив касову операцію, дату здійснення касової операції (у разі здійснення касової операції в післяопераційний час - час виконання операції), а також підпис працівника банку, який прийняв готівку, відбиток печатки (штампа) або електронний підпис працівника банку, засвідчений електронним підписом САБ (правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 29.10.2014 р. у справі № 6-118цс14).
Таким чином, аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що письмова форма договору банківського вкладу вважається дотриманою, якщо внесення грошової суми на вкладний (депозитний) рахунок вкладника підтверджено договором банківського вкладу з видачею ощадної книжки або іншого документа, що відповідає вимогам, установленим законом, іншими нормативно-правовими актами у сфері банківської діяльності (банківськими правилами) і звичаями ділового обороту.
З матеріалів справи вбачається, що позивачкою на підтвердження внесення нею на вкладний рахунок грошових коштів надано тільки копію договору, крім цього жодних документів по позовної заяви для підтвердження цією обставини не додано.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивачкою не підтверджено належними та допустимими доказами факту внесення нею грошових коштів на відкритий у відповідача вкладний рахунок, у зв`язку з чим відсутні підстави вважати, що письмова форма договору банківського вкладу є дотриманою.
Водночас, зі змісту доданої позивачкою до позову боргової розписки, написаною 21.05.2018 р. від імені фізичної особи ОСОБА_2 про отримання ним від позивачки грошових коштів у сумі 57710,00 грн., не вбачається, що вона взагалі має відношення до спору, який розглядається у даній справі.
Крім того, представником відповідача у відзиві на позов зазначено, що основним видом економічної діяльності відповідача визначено виключно «64.92 Інші види кредитування (основний)», на підтвердження чого надано виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань, положення та засновницький договір, що на думку суду може свідчити про неправомірність дій осіб, які є сторонами наявного у матеріалах справи договору банківського вкладу.
Враховуючи, що позивачкою не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували внесення нею грошових коштів на відкритий відповідачем вкладний рахунок, а отже й не підтверджено дотримання письмової форми договору банківського вкладу, при цьому долучена нею до матеріалів справи копія договору, в силу положень закону, жодним чином сама по собі зазначених обставин не доводить, а тому суд приходить до висновку, що позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 12, 13, 76-81, 133, 141, 259, 263-265, 268, 273, 352-355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову до Повного товариства «Ломбард «Комод» ТОВ «Керуюча компанія «Смарт-Груп» і компанія» про стягнення заборгованості.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, або після перегляду рішення в апеляційному порядку, якщо його не скасовано.
Суддя:
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2023 |
Оприлюднено | 18.05.2023 |
Номер документу | 110914256 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Савицький О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні