Справа № 161/6083/23
Провадження № 2/161/2181/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2023 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі: головуючоїсудді Крупінської С.С.,
за участі секретаря судового засідання Лесько Б.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Волинський обласний державний нотаріальний архів про зняття арешту з майна,-
ВСТАНОВИВ:
18.04.2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до АТ товариства "Державний ощадний банк України про зняття арешту з майна.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що їй на праві власності належить житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі того ж самого свідоцтва про право власності за нею зареєстровано право власності на будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Вказує, що відповідно до архівного витягу, додатку 3 до рішення міської ради від 18.06.2008 року № 28/12, перелік найменувань адресних об`єктів міста Луцька за даними реєструючих органів і попередні та історичні назви, в графі «назва адресного об`єкта» вказано « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в графі «назва адресного об`єкта згідно з рішенням виконкому міської ради від 24.04.2003 року № 186» зазначено « ОСОБА_2 », в графі «назва адресного об`єкта в базі даних інформаційного центру Міністерства юстиції України» вказано «Лєскова». Через такі неточності і плутаніну Другою Луцькою державною нотаріальною конторою зареєстрована заборона на відчуження вищевказаного будинку, підставою обтяження якого стало повідомлення, б/н 15.10.1992 року Луцького відділення ощадбанку № 6301. Зазначає, що вона не є боржником у виконавчих провадженнях та боржником у вказаному банку, тому просить суд скасувати арешт, накладений Другою Луцькою державною нотаріальною конторою на майно- будинок, що згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в та належить їй на праві приватної власності.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Подав відзив на позовну заяву з запереченнями проти позову та проханням розглядати справу без його участі. Посилався на те, що АТ "Державний ощадний банк України" є неналежним відповідачем у справі, оскільки не вчиняли дій, які б порушили права позивача. У АТ «Ощадбанку» відсутні будь-які документи щодо об`єкту обтяження та не виявлено заборгованості позивачки перед банком. Отже, саме державна нотаріальна контора або реєстратор має вносити відповідні зміни до реєстру та бути відповідачем у справі.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд дійшов наступних висновків.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на об`єкт нерухомого майна належить житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9-10).
Однак, вказаний житловий будинок зареєстрований в Державному реєстрі речових прав за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 (а.с.11).
Згідно інформації з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, вбачається, що 06.03.2008 року за № 6734772 реєстратором: Другою Луцькою державною нотаріальною конторою, на підставі повідомлення б/н від 15.10.1992 року Луцького відділення ощадбанку № 6301, було накладено обтяження на будинок за адресою: АДРЕСА_1 , власником якого є ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . Архівний номер: 11685LUTSK1, Архівна дата: 16.02.1998, Дата виникнення: 15.10.1992, № реєстра 1337-2, внутр. № 4С01023123EF282D7539, коментарий:132-92 (а.с.12 зв.).
Наказом Українського Республіканського банку від 02.01.1992 року за № 2-К, у відповідності зі Статутом, зареєстрованим Національним банком України 31.12.1991 року за № 4, «Український Республіканський банк Ощадного банку СРСР», з підзвітною йому інфраструктурою установ та організацій, перетворено в «Державний спеціалізований комерційний Ощадний банк України».
Розпорядженням № 106/99-рп Президента України від 20.05.1999 року тапостановою №876 Кабінету міністрів України від 21.05.1999 року, «Державний спеціалізований комерційний ощадний банк України»перетворено у відкрите акціонерне товариство «Державний ощадний банк України».
З вищенаведеного слідує, що АТ ««Державний ощадний банк України» з моменту утворення та на теперішній час є державним банком та правонаступником відповідного банку, в інтересах якого накладено заборону, що відповідачем не спростовано.
Пунктом 9 частини 1статті 34 Закону України «Про нотаріат»передбачено, що до компетенції нотаріусів належить накладення та знімання заборон щодо відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно), об`єктів незавершеного будівництва та майбутніх об`єктів нерухомості, що підлягають державній реєстрації.
Статтею 74 Закону України «Про нотаріат»передбачено, що одержавши повідомлення установи банку, підприємства чи організації про погашення позики (кредиту), повідомлення про припинення іпотечного договору або договору застави, а також припинення чи розірвання договору довічного утримання, звернення органів опіки та піклування про усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження майна дитини, нотаріус знімає заборону відчуження жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна.
Пунктом 2 постанови № 5 пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 03.06.2016 року «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна» роз`яснено, що позов про зняття арешту з майна може бути пред`явлений власником, а також особою, яка володіє на підставі закону чи договору або іншій законній підставі майном. Відповідачами в справі є боржник, особа, в інтересах якої накладено арешт на майно, а в окремих випадках - особа, якій передано майно, якщо воно було реалізоване.
За таких обставин, суд визнає необгрунтованими заперечення представника АТ "Державний ощадний банк України" проти того, що вони не є належним відповідачем у справі.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до архівного витягу, додатку 3 до рішення міської ради від 18.06.2008 року № 28/12, перелік найменувань адресних об`єктів міста Луцька за даними реєструючих органів і попередні та історичні назви, в графі «назва адресного об`єкта» вказано «Лєскова», в графі «назва адресного об`єкта згідно з рішенням виконкому міської ради від 24.04.2003 року № 186» зазначено « ОСОБА_2 », в графі «назва адресного об`єкта в базі даних інформаційного центру Міністерства юстиції України» вказано «Лєскова».
06.10.2021 року Перший відділ державної виконавчої служби у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Львів) надав відповідь ОСОБА_1 про те, що згідно даних Автоматизованої системи виконавчих проваджень на примусовому виконанні у Відділі відкриті виконавчі провадження про стягнення боргу щодо ОСОБА_1 на користь фізичних, юридичних осіб держави, у тому числі аліментів не перебували та не перебувають. Згідно інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 278220212 від 05.10.2021 року обтяження накладені державними виконавцями Першого відділу ДВС у м.Луцьку Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Львів) щодо майна ОСОБА_1 - відсутні на неможливість зняття арешту, оскільки станом на 24.11.2022 року, на виконанні у відділі не перебували та не перебувають виконавчі провадження, де боржником ОСОБА_1 ..
Статтею 41 Конституції України передбачено право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Положеннями ч.ч.1, 2 ст.319 ЦК України передбачено що, власник здійснює право власності шляхом володіння, користування і розпорядження своїм майном за власним розсудом. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Принцип непорушності права власності встановлений ч.1 ст.321 ЦК України. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 03.06.2016 «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна» позов про зняття арешту з майна може бути пред`явлений власником, а також особою, яка володіє на підставі закону чи договору або іншій законній підставі майном, що не належить боржнику (речове право на чуже майно).
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову у повному обсязі, оскільки будь-яких невиконаних зобов`язань у позивача перед відповідачем відсутні, що вбачається з поданого банком відзиву, тому слід скасувати арешт накладений Другою Луцькою державною нотаріальною конторою на майно, а саме житловий будинок, що згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить ОСОБА_1 на праві приватної власності.
Керуючись статтями12,13,76-83,141,206,258,259,264-265,268 ЦПК України, ст.ст. 317, 319, 391 ЦК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Скасувати арешт, накладений Другою Луцькою державною нотаріальною конторою на майно, а саме житловий будинок, що згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить ОСОБА_1 на праві приватної власності.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Волинського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Відповідач: Акціонерне товариство Державний ощадний банк України, адреса місцезнаходження: 43025, м.Луцьк, вул.Б.Хмельницького,3а, код ЄДРПОУ 00032129;
Третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Волинський обласний державний нотаріальний архів, місцезнаходження: м.Луцьк, вул.Винниченка,67/802, код ЄДРПОУ 26413780.
Повний текст рішення суду виготовлено 11 травня 2023 року.
СуддяЛуцького міськрайонного суду
Волинської області С.С.Крупінська
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2023 |
Оприлюднено | 22.05.2023 |
Номер документу | 110938261 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису) |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Крупінська С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні